Jump to content



Galaxy Note II - Η Βίβλος


Πόσο ευχαριστημένοι είστε με το Galaxy Note II?  

115 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Πριν 2 μερες τσιμπησα αυτη εδω τη θηκη.

Case-Mate Tough Black/Grey for Samsung Galaxy Note 2 N7100 (CM023460)

Τσιμπημενη τιμη αν και απο Case-Mate δεν περιμενεις και κατι φθηνοτερο.

Οποιος θελει θηκη βαριας χρησης (συμφωνα με τα specs προστατευει απο πτωσεις), τη προτεινω ανεπιφυλακτα.

Αγκαλιαζει ολο το κινητο, πολυ καλο grip, και με εσωτερικη αποσπωμενη επενδυση απο σιλικονη.

Best buy κατα τη γνωμη μου :T:

Link to comment
Share on other sites

Μη γινόμαστε υπερβολικοί μερικές φορές. :)

Το Android έχει προβλήματα, όπως και το ios.Τίποτα δεν είναι τέλειο από αυτά τα ρημάδια.

Αλλά τι να πούμε κι εμείς για μπαταρία; έχουμε μακράν το καλύτερο smartphone σε αυτή τη κατηγορία. Τι έλεγες όταν είχες τη προηγούμενη συσκευή σου δηλαδή, όποια κι αν ήταν αυτή; :)

Μιας και είσαι Καλλιθέα, στον επόμενο καφέ που μαζευόμαστε διάφοροι φίλοι και μιλάμε για τις συσκευές μας, είσαι καλεσμένος να δούμε τη μπαταρία σου!

Λογικό δεν είναι 3% σε 1 ώρα σε Standby, εκτός αν έχεις ανοιχτούς τους συγχρονισμούς και πολλές εφαρμογές pushαρουν.

Αλλά επίσης λογικό είναι το ότι εγώ δεν έχω αλλαγή στη συμπεριφορά της μπαταρίας σε 4.1.2. Άρα δεν είναι το λειτουργικό.

Κοίταξε αν θες πάλι τις εφαρμογές σου.

Κάνε επίσης ένα wipe cache dalvik από recovery μήπως στρώσει.

Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση ακόμα και στον υπολογιστή σου να περάσεις πχ τα win8 από πάνω και να μη καθίσουν καλά; δε θα κάνεις ένα format; αυτά έχουν τα μηχανήματα του διαβολου!

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μη γινόμαστε υπερβολικοί μερικές φορές. :)

Το Android έχει προβλήματα, όπως και το ios.Τίποτα δεν είναι τέλειο από αυτά τα ρημάδια.

Αλλά τι να πούμε κι εμείς για μπαταρία; έχουμε μακράν το καλύτερο smartphone σε αυτή τη κατηγορία. Τι έλεγες όταν είχες τη προηγούμενη συσκευή σου δηλαδή, όποια κι αν ήταν αυτή; :)

Μιας και είσαι Καλλιθέα, στον επόμενο καφέ που μαζευόμαστε διάφοροι φίλοι και μιλάμε για τις συσκευές μας, είσαι καλεσμένος να δούμε τη μπαταρία σου!

Λογικό δεν είναι 3% σε 1 ώρα σε Standby, εκτός αν έχεις ανοιχτούς τους συγχρονισμούς και πολλές εφαρμογές pushαρουν.

Αλλά επίσης λογικό είναι το ότι εγώ δεν έχω αλλαγή στη συμπεριφορά της μπαταρίας σε 4.1.2. Άρα δεν είναι το λειτουργικό.

Κοίταξε αν θες πάλι τις εφαρμογές σου.

Κάνε επίσης ένα wipe cache dalvik από recovery μήπως στρώσει.

Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση ακόμα και στον υπολογιστή σου να περάσεις πχ τα win8 από πάνω και να μη καθίσουν καλά; δε θα κάνεις ένα format; αυτά έχουν τα μηχανήματα του διαβολου!

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

δε με καταλαβαινεις ομως...

υπερβολικος καθολου δεν ειμαι.Οπως επισης δε θα συμβιβαστω με το σκεπτικο οτι αφου εινια και παλι καλυτερα απο αλλα κινητα παροτι του προβληματος της εκδοσης να μαι και ευχαριστημενος.

θα σου ξαναπω οτι ανεξαρτητα με αν εχω συγχρονισμο η οχι που οτι εχω τωρα ισχυε και ΠΡΙΝ την αναβαθμιση.3% σε μια ωρα ΔΕΝ εειχα.

γιατι δε το δεχεσαι αυτο ; Εξαλλου στα ιδια συμφωνει και ο Kostas.

σα να μου λες , βγαζουν τα windows ενα update και μετα να εχεις πτωση FPS και να πρεπει να βγαλω norton , avg , msn γτ ετσι.

περα απο αυτο.Δε με καλυπτει,την βγαζω.Τελος.Δε θα βγαλω ασπρα μαλλια για τις μλκιες της ανδροιδ.

ερωτηση πιο σοβαρη

το κινητο μου γραφει

Ν7100DDDLK6 στο baseband version

και στο build number

JZO54K.N7100DDDLK6.

απο οτι εψαξα (με τον περιορισμενο χρονο λογω δουλειας) ειναι απο τους ινδους :hehe:

εγω μπορω να βαλω απο το samobile οποια εκδοση θελω ; πχ Greece?

πως θα ξερω ποια ειχα αρχικα ;

¨εντιτ: α , σε ευχαριστω για την προταση του καφε:) απλως λογω δουλειας δε προλαβα να το γραψω.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

το πήρε από AMAZON.ES και από search που κάνω χαμηλότερη τιμή ΤΩΡΑ βρίσκω τα 489 !!

εδιτ: από το confirmation email το link : [ame=http://www.amazon.es/gp/product/B0099LAU56/ref=oh_details_o00_s00_i00]Samsung Galaxy Note II 7100 - Smartphone libre Android (pantalla t[/ame] αλλά πρόλαβε ο κ*λ*ς στα 399 + μεταφορικά ~ 410Ε

Link to comment
Share on other sites

Galaxy Note II software update (N7100XXDLL7) brings battery drain

Some quotes from Galaxy Note II owners:

- yes. Before update – 7,5 hours of screen work, now – 6,5 – 7 hours.

- absolutely its very noticeable

- Not really, around 5-10% worse battery, but nothing massive.

- I think battery drains fastly than 4.1.1 update. But now Exynos Xploit is solved.

- before update screen time on 8h Now : 6h30

- not battery drain but 4.1.1 was way better than latest firmwares

- yep battery now only lasts max of 24hrs , used to get 36+ , MediaScannerService seems to be the culprit

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω καταλάβει δε φταίει η αναβάθμιση της έκδοσης του android σε 4.1.2 (upd:N7100XXDLL4) αλλά το software update της Samsung το οποίο διορθώνει το exynos bug και το "sudden death" bug (upd:N7100XXDLL7, ~30MB).

Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι πάσχει και το Note II από το sudden death bug εκτός από το SIII.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αποδεικνύει κάτι? Στους xda ξημεροβραδιαζομαι από τότε που έκανα custom rom για το desire hd.Ο καθένας λέει ότι θέλει!

Η μπαταρία του Android μπορεί με ίδια χρήση, 2 διαφορετικές μέρες, να έχει εντελώς άλλη συμπεριφορά μιας και παίζουν πολλά ρόλο που δεν αναλύονται απλά. Άρα το να διαβάζω για ποσοστά, ακριβιας κι όλας, μου φαίνεται αστείο.

Δε φτάνει η δική μου αναφορά ότι δε βλέπω περίεργη συμπεριφορά μπαταρίας;

Πέρασα λοιπόν την 4.1.2, έκανα factory reset.Η συμπεριφορά της μπαταρίας είναι, αν όχι η ίδια, σχεδόν η ίδια τόσο που δε πρέπει να απασχολεί τον χρήστη.

Και όχι, δε παιζει κανένα ρόλο το fix στον kernel στη κατανάλωση.

Τα πράγματα είναι απλά. Όσοι έχετε περάσει πάνω από τη 4.1.1 τη 4.1.2 και έχετε battery draining τόσο ώστε να είναι εμφανές, υπάρχουν 2 λύσεις. Factory reset και στήσιμο από την αρχή ή πέρασμα πάλι από πάνω της 4.1.1.

Να δείτε η 4.2.1 στο nexus battery draining που έχει! :)

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε συ , ποιος ο λογος να γινει factory reset σε αυτοματοποιημενο update?

νομιζα οτι αυτα γλυτωναμε αν γινει αυτοματο update

και οχι να ΠΡΕΠΕΙ να γινει factory reset για να μπορει να κατσει καλα το λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε συ , ποιος ο λογος να γινει factory reset σε αυτοματοποιημενο update?

νομιζα οτι αυτα γλυτωναμε αν γινει αυτοματο update

και οχι να ΠΡΕΠΕΙ να γινει factory reset για να μπορει να κατσει καλα το λειτουργικο.

Πρέπει αν δεν έχει "καθίσει" καλά. Αν το περάσεις πάλι μπορεί να στρώσει.

Το ίδιο ισχύει σε κάθε αναβάθμιση

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Για του λόγου το αληθές, η χρήση της μπαταρίας μου σήμερα με:

Μουσική 2 ώρες, συνεχής συγχρονισμός, 3G συνέχεια, πολύ tapatalk, πολυ facebook.

zeqe7yda.jpg

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

post-22006-1416076993,9023_thumb.jpg

post-22006-1416076994,1358_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το θεωρω πολυ λιγο οταν εχω δει ταινια με ακουστικα και εχει πεσει στο 70%

εννοειται 3g / sync all τα παντα (εξαλλου αυτα δε κλεινουν)

οπως επισης 8ωρες gps (καταγραφη μονο) 10λεπτα screen on , 8 ωρες μουσικη , 3g off

επεσε στο 65%

και στις 2 περιπτωσεις απο 100%

ειναι ολοφανερο οτι εχει πεσει δραματικα η μπαταρια.Εκτος αν μουσικη ακουγες απο τα ηχεια της συσκευης και οχι μεσω ακουστικων

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα προγραμμα , δεν θυμαμαι το ονομα του , που το τρεχεις και σου αδειαζει την μπαταρια, και εσυ βλεπεις ποση ωρα αντεχει το κινητο.

Αν το ξερει καπιος μπορει να τσεκαρει τωρα το τηλ με 4.1.1 και μετα με τα ιδα προγραμματα, με 4.1.2 να λυθει αυτη η απορεια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.