Jump to content



Υποτιτλοι σε στικακι


GATHUNTER

Recommended Posts

Θα ήθελα μια βοήθεια σε ένα πρόβλημα.

Δοκίμασα να ενσωματώσω υπότιτλους πάνω σε αρχείο mp4. με το πρόγραμμα mkvmerge.

Πραγματικά δούλεψε και μάλιστα σε μόλις 10-20 δευτερόλεπτα είχε γίνει η ενσωμάτωση.

Το παραγόμενο αρχείο είναι σε μορφή mkv και παίζει τούς υπότιτλους και από vlc και media player clasic.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν αντιγράψω το αρχείο σε ένα στικακι που έχω, παίζει μεν η ταινία αλλά δεν εμφανίζει τους υπότιτλους....και δεν μιλάω για όταν είναι επάνω σε κάποια συσκευή όπως τηλεόραση...Δεν τους παίζει ούτε όταν είναι πάνω σε θύρα usb του pc και τρέχω το αρχείο.

Έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το προγραμμα WinAVI All in One Converter.

Το χρησιμοποιω για να ενσωματωνω υποτιτλους σε ταινιες που μετα παιζω με στικακι στους ψηφιακους δεκτες mpeg4.

Eχει πολλες επιλογες για χρωμα, μεγεθος, φοντο τοποθεσία στην οθονη κλπ.

All-In-One Converter is best video converter to convert all video formats files

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λογικό αυτό το πράγμα.

Θα το δοκιμάσω αύριο και εγω να δω αν έχω το ίδιο θέμα ή όχι ( χλωμό το κόβω ).

Δεν πιστεύω να έκανες γκάφα και να έβαλες το αρχικό mkv στο stickάκι σου αντί για το νέο mkv με τους ενσωματωμένους υπότιτλους :D

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λάθος έκανες. Είναι .srt οι υπότιτλοι που προσπάθησες να βάλεις; Ακόμα και διαφορετικό όνομα να βάλεις στο .srt, όταν κάνεις ενσωμάτωση με το mkvmerge θα έπρεπε να στο έπαιζε. Εμένα με όλους τους players που το δοκίμασα (Media Player Classic - Home Cinema/KMPlayer/VLC) παίζει άψογα.

Και btw, δεν έχει κανένα νόημα αυτό - να ενσωματώσεις τους υπότιτλους στο .mkv. Όποια συσκευή παίζει υπότιτλους από .mkv τους παίζει και άμα είναι εξωτερικό αρχείο (με το ίδιο όνομα προφανώς). Μόνο από άποψη "οργάνωσης" (να μην έχεις 2 αρχεία δλδ) πες ίιιιισως έχει κάποιο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι λάθος μπορεί να έχω κάνει?

Το αρχείο όταν είναι αποθηκευμένο στο σκληρό του pc παίζει με υπότιτλους κανονικά.

Όταν το κάνω αντιγραφή στο στικακι δενννν.....

Μιλάμε για το ίδιο αρχείο!!

Όσο για τους υπότιτλους είναι srt...

Και εμένα σε όλους τους plαyers το παίζει .... αλλά μόνο όταν είναι αρχείο του σκληρού.

Ο αποκωδικοποιητής που έχω δεν είμαι σίγουρος οτι μπορεί να διαβάσει αρχεία srt (δεν το έχω ψάξει για να πω την αλήθεια) Πάντως αρχείο Xvid το διαβάζει, παίζει την ταινία κανονικά αλλά δεν εμφανίζει υπότιτλους. Για αυτό το λόγο μπήκα στην διαδικασία να ενσωματώσω υπότιτλους.

Και ναι τα αρχεία έχουν το ίδιο όνομα και είναι στον ίδιο φακελο:jester:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.