Jump to content



7870 hard lock up.


Occultist

Recommended Posts

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

οκ.

Εκ πρωτης αν τα βλεπεις καλα, η ταση του πυρηνα ειναι πολυ υψηλη για default.

Μεχρι να κανω μερικους υπολογισμους, κοιταξε - βεβαιωσου οτι ισχυουν τα εξης,

1) Εχεις απενεργοποιησει την onboard VGA.

2) Εχεις απενεργοποιησει την onboard καρτα ηχου.

3) Δεν υπαρχουν φορτωμενοι στο συστημα drivers γι αυτες τις δυο καρτες, καθως και κανενας driver που να σχετιζεται με την onboard HDMI (εικονας και ηχου).

4) Εχεις διαγραψει - απεγκαταστησει ολες τις nonPresent καρτες (εικονας και ηχου).

Θα επανελθω.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι σιγουρος....!

Συμφωνα με το asic η default ταση στα 1050 Mhz πρεπει να ειναι 1.121 volts και με το boost να φτανει στα 1.201.

Μεγιστη ασφαλη ταση O/C εχεις τα 1.223 και μεγιστη ασφαλη για το chip τα 1.294 volts.

Για σωστη μεταπτωση Low/High πρεπει η συχνοτητα του πυρηνα να ανεβει στα 1053 και των μνημων να πεσει στα 1230.

Τωρα, κοιταξε πρωτα απ ολα γιατι η καρτα σου βρισκετα στα 1.219 .

----------

1) Χρησιμοποιησε το utility μου και κανε disable το ULPS.

2) Ελενξε ξανα τα παντα.

3) Αν δεν, το προβλημα ειναι hardware.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω λοιπόν με ulps disabled και βλέπουμε.

Σημείωση 1 : Παρατήρησα στα hardware id ότι έχει και την καινούρια 7870 και την παλιά μου 6870 - δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.

Σημείωση 2 : Παρά το ότι έκανα disable ulps, εξακολουθούν να αλλάζουν τα ρολόγια ανάλογα το usage.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να κανω μερικους υπολογισμους, κοιταξε - βεβαιωσου οτι ισχυουν τα εξης,

1) Εχεις απενεργοποιησει την onboard VGA.

2) Εχεις απενεργοποιησει την onboard καρτα ηχου.

3) Δεν υπαρχουν φορτωμενοι στο συστημα drivers γι αυτες τις δυο καρτες, καθως και κανενας driver που να σχετιζεται με την onboard HDMI (εικονας και ηχου).

4) Εχεις διαγραψει - απεγκαταστησει ολες τις nonPresent καρτες (εικονας και ηχου).

Όλα αυτά τα επιβεβαίωσα και έκανα και disable το hdmi. Volts και ρολόγια είναι τα default.

Σημείωση 1 : Παρατήρησα στα hardware id ότι έχει και την καινούρια 7870 και την παλιά μου 6870 - δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.

Τι επιβεβαιωσες?

Η 6870 ειναι nonPresent καρτα εικονας.

Link to comment
Share on other sites

Η νεα εκδοση του uninstaller θα τις αφαιρει αυτοματα.

Για να το κανεις πρεπει πρωτα να εχεις απεγκαταστησει τους drivers - καλο θα ηταν με τον uninstaller μου.

Καπου το ειχα γραψει πως γινεται - δεν το βρισκω, σου αντιγραφω την διαδικασια.

1 Right-click My Computer and select Properties.

2 Click on the Advanced tab.

3 Click on Environment Variables.

4 Below the bottom Environment Variables window panel (System Variables), click on New

5 For Variable Name, enter devmgr_show_nonpresent_devices

6 For Variable Value, enter 1

7 Click OK to close Environment Variables and OK again to close System Properties

Open Device Manager, click on View and then select Show hidden devices from the menu.

You can identify the hidden devices by their grayed-out icons.

Go to the Display adapters and show your old cards.

Right-click the selected card and choose "Uninstall" driver on every one.

Restart and ok.

Μετα απο αυτο θα εγκαταστησεις τους drivers παλι - και μετα θα τους απεγκαταστησεις με τον unιnstaller μου.

Εαν ολα ειναι σωστα απο πλευρας hardware δεν θα εχεις προβληματα μετα απο αυτο.

P.S

Εξακολουθω και επιμενω στο να επιβεβαιωσεις οτι ολα οσα σου εχω υποδειξει, τα εχεις αφαιρεσει (και τα 4).

Σημείωση : μου έκανε το ίδιο και με ulps disabled.

Καλο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίααα. Εφάρμοσα αναλυτικά τις οδηγίες σου, οπότε χρειάζεται χρόνο τώρα για να δω αν διορθώθηκε το πρόβλημα...

Σε ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθειά σου:happy:.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.