Jump to content



Τσετσενια , χαμος!


ea6gka

Recommended Posts

τι ειναι αυτα που βλεπουν τα ματια μου στη τηλεοραση δεν το πιστευω, doom3 η κατασταση. Μα καλα αυτοι οι ρωσοι δεν μπορουνε κα φερουν εις περας επιχειρησεις ακριβειας τελος παντων? τι να πω ειμαι σοκαρισμενος ευχομαι να γλυτωσουν οσο πιο πολλα παιδακια μπορουνε.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις ρε ea6gka απο το πρωι βλεπουμε καρε-καρε ολο το θριλερ για να πιασουνε νουμερα οι σκ@τοδημοσιογραφακοι.

Δεν ειναι αναγκη να βλεπουμε ολη αυτη τη τραγωδια LIVE!!!

ενα τριλεπτο ρεπορταζ ειναι αρκετο.

Αλλα βλεπεις εχουμε βαρεθει τις ταινιες με αιματα κ σκωτομους,δεν εχουμε κ καποιον "φρεσκο" πολεμο να βλεπουμε τα θυματα,παλι καλα που ειναι αυτοι οι καλοι τσετσενοι κ μας δεινουν "τροφη"

p.s.Oταν βλεπεις ποσο βαριουνταιοι ανθρωπο σε καιρο ειρηνης,ευκολα μπορεις να καταλαβεις γιατι τους αρεσει τοσο ο πολεμος!

Link to comment
Share on other sites

Οι Ρώσοι έχουν σκοτώσει το 20% του πληθυσμού των Τσετσενων.

Οι χαμηλόμισθοι ρώσοι στρατιώτες βιάζουν απαγάγουν σκοτώνουν και κλέβουν ανεξέλεγκτα.

Πριν λίγο καιρό ρουκέτα έπληξε βρεφοκομείο Τσετσενων και η είδηση πέρασε στα ψιλά. Όταν σου συμπεριφέρονται σαν να είσαι ζώο, τελικά γίνεσαι από απελπισία.

Όλα βέβαια γίνονται γιατί η χώρα έχει κοιτάσματα πετρελαίου, και επίσης περνάει ο αγωγός πετρελαίου από την γη τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Οι Ρώσοι έχουν σκοτώσει το 20% του πληθυσμού των Τσετσενων.

Οι χαμηλόμισθοι ρώσοι στρατιώτες βιάζουν απαγάγουν σκοτώνουν και κλέβουν ανεξέλεγκτα.

Πριν λίγο καιρό ρουκέτα έπληξε βρεφοκομείο Τσετσενων και η είδηση πέρασε στα ψιλά. Όταν σου συμπεριφέρονται σαν να είσαι ζώο, τελικά γίνεσαι από απελπισία.

Όλα βέβαια γίνονται γιατί η χώρα έχει κοιτάσματα πετρελαίου, και επίσης περνάει ο αγωγός πετρελαίου από την γη τους.

Ξεχνας κατι Γιανγκ.......στην Τσετσενια δεν εχουν μεινει σχεδον ανθρωποι.....

Οι ρωσσοι στρατιωτες δεν πληρωνονται και στλενουν εκει αμουστακα παιδικια 18 χρονων.....

Δεν ειναι τοσο θεμα πετρελαιου οσο θεμα γοητρου αλλα περισσοτερο ειναι το οτι η Ρωσσια φοβαται να τους αφησει ελευθερους λογω του οτι φαντασου τι θα γινει και με τις αλλεσ δημακρατιες που θα θελουν ανεξαρτησια......

Link to comment
Share on other sites

εγώ ένα ξέρω.......

Ένας γονιός δεν θέλει πολύ να γίνει "τρομοκράτης". Ότι εθνικότητας και αν είναι

Όταν δει το παιδί του νεκρό ΠΑΥΕΙ να είναι άνθρωπος....απλώς συνεχίζει να χτυπά η καρδιά του...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 22:25]

εγώ ένα ξέρω.......

Ένας γονιός δεν θέλει πολύ να γίνει "τρομοκράτης". Ότι εθνικότητας και αν είναι

Όταν δει το παιδί του νεκρό ΠΑΥΕΙ να είναι άνθρωπος....απλώς συνεχίζει να χτυπά η καρδιά του...

ετσι...

...και χειροτερα...

...και μακρια απο εμας....

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα οι ρώσοι δεν είναι τα καλύτερα παιδιά αφου το Γκρόζνι, πρωτεύουσα της Τσετσανίας έχει κατεδαφιστεί ήδη απο το '92 οπότε και άρχισε ο πόλεμος εκεί. Ως γνωστον η βία παράγει "αντιβια" . Μην ξεχνάτε οτι οι ρώσοι έφυγαν ηττημένοι απο την τσετσενία (επι Γιέλτσιν) και κατά την πρώτη του προεκλογική εκστρατεία ο Πούτιν διαλαλούσε οτι θα συνθλίψει τους τσετσένους τρομοκράτες και θα ξανακάνει περήφανους τους ρώσους! Πολλοί αναλυτές είπαν οτι αυτή η κίνηση του Πούτιν ήταν καθοριστική και τελικά ήταν αυτή που έδωσε στον άγνωστο τότε πρωην πράκτορα της KGB το χρίσμα. Για αυτούς είναι κατι παραπάνω απο θέμα γοήτρου - όποιος έχει συζητήσει με ρώσους για θέματα όπως πατρίδα, ιστορία κτλ θα καταλάβει οτι άτομα δεν "παίζουν" ! Αυτοί πιστεύουν οτι η χώρα τους είναι μια υπερδύναμη σε βαθύ λήθαργο και η οποία κάποια στιγμή θα ξυπνήσει

Πέρυσι το καλοκαίρι ήμουνα στην Μόσχα...τις φωτογραφίες που βλέπετε με τον κόσμο να περπατά αμέριμνος στην κόκκινη πλατεία σβήστε τις απο το μυαλό σας. Παντού υπάρχει αστυνομία και στρατός χώρια τους μυστικούς που έχουν. Στο κέντρο ειδικά που είναι η Δούμα και σε πολύ μικρή απόσταση το κρεμλίνο είναι απίστευτος ο αριθμός στρατιωτών και αστυνομικών, όπως επίσης και στους σταθμούς του μετρό. Έτυχε μάλιστα να περάσω και απο τον σταθμό που είχαν σκοτωθεί αρκετά άτομα πριν απο 2-3 χρόνια. Στα αεροδρόμια τους περνάς 3 φορές απο ακτινες και πριν καλά-καλά έχεις μπει μέσα θα πρέπει να δείξεις διαβατήριο και εισητήριο. Στην είσοδο του αεροδρομίου περνάνε και τις αποσκευές απο ακτίνες

Οι νεαροί ρώσοι πάντως κάνουν τα πάντα για να αποφύγουν την στράτευση

Υ.Γ αν δεν κάνω λάθος τα γεγονότα δεν γίνονται στην τσετσενία αλλά σε μια γειτονικη περιοχή που λέγεται Οσετία

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι λόγοι είναι πολλοί, με βασικότερο το πετρέλαιο.

Κράτη τόσο μικρά όσο η Τσετσενία δυστυχώς δεν είναι βιώσιμα,

σε μακροπρόθεσμη προοπτική. Στην καλύτερη περίπτωση να γίνουν σαν

την Γεωργία...

Αλλά νέα χώρα σε τέτοια στρατηγική θέση αποκλείεται να δημιουργηθεί.

Δυστυχώς λόγω της αδιαλλαξίας της Ρωσίας οι σφαγές θα συνεχίζονται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από XTCgr

σ Αυτοί πιστεύουν οτι η χώρα τους είναι μια υπερδύναμη σε βαθύ λήθαργο και η οποία κάποια στιγμή θα ξυπνήσει

ετσι λενε?, πεστους οτι εχουν βαθια μεσανυχτα

Link to comment
Share on other sites

Η χώρα τους είναι μια πρώην υπερδύναμη με τεράστια προβλήματα,

αλλά νομίζω ότι είναι η πιο πλούσια χώρα σε φυσικό πλούτο (πρώτες ύλες).

Οπότε πάντα υπάρχει περίπτωση να επανέλθει εκεί που ήταν.

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο οσα εχω διαβασει και εχω συζητησει!

το θεμα ειναι ουτε γοητρου αλλα ουτε υπρδυναμης!

τα συμφεροντα ειναι καθαρα οικονομικα!

οπως ειπε καποιος πιο πριν η Τσετσενια ειναι μια χωρα πλουσια σε κιτασματα πετρελαιου και φυσικου αεριου!

ετσι η ρωσια δεν την αφηνει να ανεξαρτητοποιηθει και να μπει στην ασπιδα της Αμερικης!

οσο για το ποιος ειναι τρομοκρατης και πιοιος οχι,αυτο ειναι ενα παιχνιδι που ειχαι αρχισει με τον ψυχρο πολεμο με τους "κακους και τους "καλους".

για μενα μεγαλυτερη τρομοκρατια προκαλει η Ρωσια στην Τσετσενια νομιζοντας οτι παραμενει Σοβιετικη Ενωση οπιοτε θα μπορει να διοικει τα μελη τις!

και κατι ακομα στον πολεμο δεν υπαρχει παιδι η μεγαλος!απο τη στιγμη που ειναι σε εμπολεμη κατσσταση ολοι οσοι πεθαινουν ειναι θυματα πολεμου,ανεξαρτητα με τον τροπο που πεθαινουν!

αυτα πιστευο οσο ψυχρα και αν φαινονται!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι αν βρεθούν κεφάλαια και γίνουν οι διαρθρωτικές αλλαγές στην νομοθεσία κτλ η ρωσία πολύ γρήγορα θα ανακάμψει

Στην πτήση για Αγ Πετρούπολη απο Μόσχα γνωρίσαμε έναν Κύπριο επιχειρηματία ο οποίος εργαζόταν για λογαριασμό πολυεθνικής - όπως είπε ο ίδιος πετάει συνέχεια Μόσχα-Λονδίνο-Κύπρο. Πιάσαμε κουβέντα για την οικονομική κατάσταση στην ρωσία και όταν του είπα οτι η Κίνα είναι η νέα ανερχόμενη δύναμη μου είπε το εξής : η Κίνα έχει πολύ φτηνά εργατικά χέρια αλλά δεν έχει πρώτες ύλες,όλες τις πρώτες ύλες της κάνει "εισαγωγή"..... η ρωσία είναι πολύ πλούσια σε κοιτάσματα πετρελαίου,αερίου και γενικότερα έχει πολλές πλουτοπαραγωγικές περιοχές...το πιο "κουφό" που μου είπε ήταν οτι πληρώνουν κατί τρελά ποσά (δεν θυμάμαι το ποσό) τους ρώσους ετησίως ωστε να μην κάνουν εξόρυξη των διαμαντιών που έχουν στο υπέδαφος τους (αλλιώς θα έπεφτε η τιμή των διαμαντιών)

Αν δεν κάνω λάθος η τσετσενία δεν έχει πετρέλαιο κτλ. απλά οι αγωγοί που μεταφέρουν το πετρέλαιο περνάνε μέσα απο την τσετσενία

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση που μου γεννιεται καθε φορα που βλεπω τετοιες ακραιες ενεργειες απο Τσετσενους, Παλαιστινιους κλπ ειναι τι εχουν δει και υποφερει αυτοι οι ανθρωποι για να παρουν τα οπλα και να αρχισουν να σκοτωνουν αθωα παιδακια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kostas578 [Σήμερα, στις 03:15]

Η ερωτηση που μου γεννιεται καθε φορα που βλεπω τετοιες ακραιες ενεργειες απο Τσετσενους, Παλαιστινιους κλπ ειναι τι εχουν δει και υποφερει αυτοι οι ανθρωποι για να παρουν τα οπλα και να αρχισουν να σκοτωνουν αθωα παιδακια...

φαντασου τι σφαγη θα εχει πεσει για να βτυθει ο αλλος με εκρηκτικα:...:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.