Jump to content



Προβλημα σε sata??? (μαλλον...)


stabill

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη τη παρεα και Χρονια Πολλα!

Προσφατα μου παρουσιαστηκε ενα προβλημα, το οποιο μπορω να πω οτι με φοβιζει ελαφρως μια και δεν το "κοβω" για... software-ικο αλλα για hardware-ικο... mad.png

Αναβοντας το μηχανημα, το εβλεπα να "ζοριζεται" να διαβασει τα sata των δισκων μου (3 στο συνολο). Μαλιστα αρκετες φορες δεν τα καταφερνε, με αποτελεσμα να μου βγαζει μηνυμα "insert boot disc..." κλπ.κλπ.

Το εσβηνα απο το κουμπι του τροφοδοτικου, το αναβα ξανα και τοτε ολα φαινοντουσαν να πηγαινουν καλα... Την επομενη ημερα που το αναβα, τα ιδια...

Σημερα μαλιστα, διαπιστωσα οτι ανοιγοντας το My Computer αργουσε τραγικα να μου δειξει τα εικονιδια των δισκων, ενω οταν ανοιγα το D:\ μου εμφανιζε μονο τα ομοματα των folders χωρις να μου δειχνει τα icons!!! cry.pngcry.pngcry.png

Μετα απο πολλα πειραματα, αναματα-σβησιματα-βρισιδια κλπ.κλπ. αποφασισα να βγαλω την μπαταρια της m/b ωστε να "χασει" τα παντα και οταν την ξαναεβαλα και εφτιαξα τις ρυθμισεις του bios, μπορω να πω οτι ΜΑΛΛΟΝ εστρωσε...

Λεω ΜΑΛΛΟΝ, γιατι ενω ολα μου φαινοντουσαν καλα, εφαγα μια μπλε οθονη ενω σερφαρα... mad.png (τουλαχιστον δεν παρατηρησα ξανα κολληματα στους δισκους, δυστυχως ομως δεν ειχα πολυ χρονο για ελεγχο μια και επρεπε να φυγω για την δουλεια)

Τι γνωμη εχετε για ολα αυτα? Εγω δεν θελω να τολμησω προβλεψη!!!!! frown.png

Το μηχανημα ειναι αυτο της υπογραφης μου.

Εξαιρειται η καρτα γραφικων, μια και αυτη που αναφερεται στην υπογραφη, μετα απο ενα μηνα επεστραφει στο μαγαζι που την αγορασα, διοτι ενα ωραιο πρωι (πριν απο ολα αυτα που αναφερω πιο πανω) στο Device Manager εμφανιζοταν ως Standard VGA και οχι σαν Asus Radeon HD 7770...

Καπου εκει ξεκινησε και ο "Γολγοθας" μου, οταν πηγα το pc στο μαγαζι για να επιβεβαιωσουν οτι εχει η καρτα προβλημα ωστε να μου την αλλαξουν (ειναι μεσα στην εγγυηση) και οταν το πηρα πισω με μια δικη τους καρτουλα μεχρι να ερθει η καινουργια η δικη μου ανακαλυψα ολα αυτα που αναφερω...

Οπως καταλαβαινετε μου προεκυψαν αρκετα θεματακια, αλλα σε πρωτη φαση η απορια μου εχει να κανει με το προβλημα στα sata της m/b... για την καρτα γραφικων βλεπουμε οταν παραλαβω την καινουργια...!

Ευχαριστω εκ των προτερων

Σταυρος

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με νέα καλώδια SATA για αρχή μήπως έχεις εκεί πρόβλημα.

Από τροφοδοτικό πως τα πας μιας και δεν αναφέρεται στην υπογραφή σου ...

Εχω το Enermax Galaxy (850W) εδω και καμμια 5ετια αν θυμαμαι καλα... Δεν εχω διαπιστωσει προβληματα με αυτο...

Αυτο που λες με τα καλωδια θα το δοκιμασω, αν και μου φαινεται απιθανο να φταινε αυτα...

Φαντασου οτι ενω παρατηρουσα στο αναμα του υπολογιστη το κολλημα στο sata1, στην συνεχεια, οταν μετα απο πολλα restarts επιτελους εμπαινα στο λειτουργικο, ο C:\ που ηταν στο sata1 δεν κολλουσε ποτε, αντιθετα κολλουσε ο D:\ που ηταν στο sata2...

Φοβαμαι πολυ την μητρικη, δυστυχως...:weep:

Link to comment
Share on other sites

Να μη σου φαίνεται καθόλου απίθανο. Είχα παρόμοιο πρόβλημα με BSOD και προβλήματα στην εκκίνηση. Ευτυχώς οι δίσκοι ήταν υπεράνω υποψίας καθώς ήταν wd enterprise edition και μετά από αλλαγή καλωδίου SATA έπαιζε άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα, μετα απο απλη καθημερινη χρηση, δεν μου κολλησε ουτε μια φορα...

Οταν λεω απλη καθημερινη χρηση, εννοω κατεβασμα μεγαλων αρχειων, αποσυμπιεση, μετατροπη mkv δε dvd format, startup/shutdown και βεβαια μπολικο σερφαρισμα, αυτα που κανω λιγο-πολυ καθημερινα...

Μαλλον βοηθησε ο "μηδενισμος" του bios που εκανα χθες, προφανως καποια "λαθος πληροφορια" ειχε παρει, αγνωστο πως...

Τωρα το εχω αφησει να κατεβαζει 1080p ταινια... θα δω τι θα βρω το πρωι... Αν παει καλα, το αφηνω ως εχει... Αν δω τιποτα "κακο", συνεχιζω το ψαξιμο...

Για να δουμε!!!

Thanks!

(ξεχασα να αναφερω οτι ολο το βραδυ χθες, το ειχα αφησει να τρεχει ταυτοχρονα 3 memtests και δεν μου εβγαλε ουτε ενα error...)

Link to comment
Share on other sites

Μια ATI, δεν θυμαμαι καν το μοντελο... Οπως εγραψα και πιο πανω, στθς χθεσινες μου δοκιμες πηγε καλα, μαλλον βοηθησε το reset στο bios... θα ασχοληθω και σημερα και θα δω...

(αντε να μου φερουν και την καινουργια 7770....!!! :D)

Sent from Galaxy SII using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοον..... Σημερα που γυρισα σπιτι και το αναψα, αρνιοταν πεισματικα να bootαρει, χωρις να κανει τιποτα αλλο, εμενε σε μια μαυρη οθονη με εναν κερσορα πανω αριστερα... Δεν εμφανιζε απολυτως τιποτα, ουτε καν το logo της μητρικης, την ram, τα dvd και γενικα ολες τις πληροφοριες του συστηματος, πιο απλα την πρωτη "εικονα" που βλεπουμε οταν παταμε το κουμπακι On...!

Εννοειται οτι μετα απο κλεισιμο απο το κουμπακι του τροφοδοτικου αναψε κανονικα, αλλα εννοειται οτι αυτο δεν μπορει να παει ετσι!

Εδω να σημειωσω οτι εφ'οσον αναψει, δεν το ξανακανει αυτο... το κανει μονο οταν παραμεινει σβηστο για καποιες ωρες... π.χ. μια ολοκληρη νυχτα...

Αυτα ειναι τα τελευταια νεα...:fie:

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι θέμα ρεύματος. Αν εμπιστεύεσαι τόσο το τροφοδοτικό επόμενος ύποπτος είναι η μητρική.

Δεν ξερω τι να εμπιστευθω...!!! Και τα 2 ειναι εξισου υποπτα, οπως και ακριβα...

Θα περιμενω να μου ερθει η καινουργια καρτα γραφικων (να λυνονται ενα-ενα τα προβληματα!) και μετα θα το ψαξω κι αυτο (μακαρι να'ξερα πως, δεν "το'χω" με τα ηλεκτρονικα)

Προς το παρον το αφησα σε sleep mode, μηπως αυτο βοηθησει και δεν ξαναμουλαρωσει στο boot...

Sent from Galaxy SII using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανερχομαι με την νεα χρονια!

Πρωτα απ'ολα ευχομαι σε ολους και ολες καλη χρονια!

Στην συνεχεια θα σας πω τον πονο μου, ή καλυτερα τα νεωτερα απο το προβλημα...

Αφου δεν εχω καταφερει ακομα να διαπιστωσω αν φταιει τροφοτικο ή m/b, χθες συνεβει το εξης: ΠΑΛΙ "μπουκωσε" στο boot, αλλα τελικα τα καταφερε, χωρις ομως να μου "δει" τον εναν απο τους 3 δισκους μου (τον E:\).

Μετα απο 2-3 restarts τον ειδε...

Αποφασισα να "ψαξω" τους δισκους με καποιο - υποτιθεται - εξειδικευμενο προγραμμα...

Κατεβασα το HD SENTINEL & το HD TUNE...

Το πρωτο (HD SENTINEL) μου εβγαλε healthy τους 2 (C: & E: ) ενω τον D: μου τον εβγαλε 28% healthy (!) με 113 days left!!!!!

Το δευτερο (HD TUNE), τουλαχιστον στο quick scan δεν του βρηκε τιποτα (του D: εννοω). Το αφησα να κανει κανονικο scan και θα το δω μολις επιστρεψω...

Ειναι αξιοπιστα αυτα τα προγραμματα? Πρωτη φορα τα χρησιμοποιω και δεν εχω ιδεα τι παιζει... Τι παει να πει οτι σε 113 ημερες ο D: "πεθαινει"... που το ξερει???!!!???

Αν οντως εχει προβλημα, αρκει να τον φορμαρω, ή "τα'φαγε τα ψωμια του"?

'Η πιστευετε οτι φταιει η m/b??????? Aν της αλλαξω μπαταρια ή κανω κανενα update στο bios πιστευετε οτι θα δω γιατρεια?

:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατ εκτίμηση τα νούμερα και είναι από τα εσωτερικά διαγνωστικά του δίσκου.

Αν και σε αυτό το σημείο ο δίσκος δείχνει να παραδίνει πνεύμα και μαζί να κολλάει και την μητρική/σύστημα σου.

Κάνε ένα τελευταίο check και κάνε τράμπα το SATA καλώδιο του δίσκου αυτού με κάποιο άλλο από τους άλλους 2 και ξανακάνε τα διαγνωστικά να δεις αν θα αλλάξει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατ εκτίμηση τα νούμερα και είναι από τα εσωτερικά διαγνωστικά του δίσκου.

Αν και σε αυτό το σημείο ο δίσκος δείχνει να παραδίνει πνεύμα και μαζί να κολλάει και την μητρική/σύστημα σου.

Κάνε ένα τελευταίο check και κάνε τράμπα το SATA καλώδιο του δίσκου αυτού με κάποιο άλλο από τους άλλους 2 και ξανακάνε τα διαγνωστικά να δεις αν θα αλλάξει τίποτα.

Το παραξενο της υποθεσης ειναι, οτι ΟΤΑΝ μπουταρει μια φορα, δεν κολλαει ποτε... Αν ομως μεινει π.χ. μια νυχτα κλειστο, τοτε "το παιρνει και το σηκωνει"...

========================

Καλημερα!

Τα εκανα αυτα που μου ειπες, αλλα δεν αλλαξε τιποτα... ασε που για να αναψει μου τσακισε τα νευρα...!!!

:wall::wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βγάζεις τον δίσκο D για μια δυο μέρες να δεις αν κάνει το ιδιο? Αφού ειναι sata μπορείς να τον βάλεις και μετα το boot οταν εχει ανοίξει το pc να δεις αν θα τον δει ή θα κολλήσει

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βγάζεις τον δίσκο D για μια δυο μέρες να δεις αν κάνει το ιδιο? Αφού ειναι sata μπορείς να τον βάλεις και μετα το boot οταν εχει ανοίξει το pc να δεις αν θα τον δει ή θα κολλήσει

Το εκανα 2 φορες και δεν κολλησε...

Απλα δεν μπορω να το κανω συνεχεια γιατι συμφωνα με οσα εχω παρατηρησει, πρεπει να μεινει για ωρες σβηστο για να μου κανει τα "τσαλιμακια" του...

Οποτε το αφηνω σβηστο την νυχτα και "τσεκαρω" το πρωι...

Μαλλον θα αλλαξω τον δισκο σε πρωτη φαση και βλεπουμε... Εκει καταληγω, τουλαχιστον αυτη τη στιγμη για το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Για την ενημερωση σας...!!!:hehe:

Αλλαξα δισκο, ολα καλα ολα ανθηρα για μερικες ημερες και τελικα προχθες ξαναμπουκωσε στο boot, δεν εβλεπε ενα απο τα 3 sata (το sata3 αυτη τη φορα, o προβληματικος δισκος ηταν στο sata2)

Δεν σας κουραζω αλλο, μαλλον η m/b φταιει, αυτο που ελεγα αρχικα... (οχι βεβαια οτι ηταν ΟΚ ο δισκος, αλλα τελικα την "πατησα"...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.