Jump to content



Τι keyboard να αγοράσω?


SnooppyGG

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω ένα ''gaming keyboard'' είδα πολλά keyboard αλλά δεν 3ερω πιο να πάρω (τιμή μέχρι 85) είμαι ανάμεσα Razer lycosa/Razer arctosa/Razer Blackwidow/Logitech G110/Roccat isku (Ε ναι ξέρω μ'αρέσουν τα razer keyboard) πείτε την γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα λεφτα πας για μηχανικο

Μια καλη λυση ειναι αυτη εδω

CM STORM SGK-4000-GKCR1 QUICKFIRE RAPID RED MECHANICAL GAMING KEYBOARD - - E-SHOP.GR

Από μηχανικά δεν ξέρω τπτ.... πες μου κάπια πράγματα να μπω στο κλήμα..

Link to comment
Share on other sites

Αντι να έχει μεμβράνη το κουμπί από κάτω έχει μικροδιακόπτη. Είναι πολύ πιο ανθεκτικά αλλα το σημαντικότερο πολύ πιο απολαυστικά στη χρήση. Στα αρνητικά είναι ο θόρυβος που κάνουν. Ευχάριστος σχετικά για τον χρήστη αλλά ενοχλητικός ίσως για άλλους τριγύρω. Τα red που σου προτείνουν είναι σχετικά αθόρυβα και έχουν χαμηλή πίεση άρα σχετικά ξεκούραστα και σε βοηθούν σε περιπτώσεις που χρειάζεται κάνα περίεργο combo με πολλαπλό πάτημα του ίδιου πλήκτρου.

Εναλλακτικά μετά τα red προτείνω τα brown ως διακόπτες. Έχουμε ειδικό θέμα στο forum καλή ανάγνωση αν θες περισσότερα να μάθεις. Πάντως αν ξεκινήσεις και χρησιμοποιείς μηχανικό πληκτρολόγιο δεν υπάρχει επιστροφή στις αηδίες με τα πλήκτρα μεμβράνης.

Link to comment
Share on other sites

Αντι να έχει μεμβράνη το κουμπί από κάτω έχει μικροδιακόπτη. Είναι πολύ πιο ανθεκτικά αλλα το σημαντικότερο πολύ πιο απολαυστικά στη χρήση. Στα αρνητικά είναι ο θόρυβος που κάνουν. Ευχάριστος σχετικά για τον χρήστη αλλά ενοχλητικός ίσως για άλλους τριγύρω. Τα red που σου προτείνουν είναι σχετικά αθόρυβα και έχουν χαμηλή πίεση άρα σχετικά ξεκούραστα και σε βοηθούν σε περιπτώσεις που χρειάζεται κάνα περίεργο combo με πολλαπλό πάτημα του ίδιου πλήκτρου.

Εναλλακτικά μετά τα red προτείνω τα brown ως διακόπτες. Έχουμε ειδικό θέμα στο forum καλή ανάγνωση αν θες περισσότερα να μάθεις. Πάντως αν ξεκινήσεις και χρησιμοποιείς μηχανικό πληκτρολόγιο δεν υπάρχει επιστροφή στις αηδίες με τα πλήκτρα μεμβράνης.

Το blackwidow της razer μηχανικό δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Το blackwidow της razer μηχανικό δεν είναι?

Ναι μηχανικο ειναι με blue switches. (βγαινει και με brown με ονομασια Stealth)

Δεν θα το προτεινα καθως εχει αρκετα κατασκευαστικα προβληματα.

(κολλανε τα πληκτα στο πατημα, glossy επιφανεια που λερωνει συνεχεια, τυπωμενοι χαρακτηρες που

με τη χρηση ξεθωριαζουν κλπ)

[MENTION=28754]SnooppyGG[/MENTION] Καλο διαβασμα :)

http://www.thelab.gr/ixos-multimedia-kai-input-devices/mechanical-keyboards-gnwmes-kai-agora-apo-eshops-95636.html

Link to comment
Share on other sites

Το blackwidow της razer μηχανικό δεν είναι?

Τα blue switches είναι αρκετά θορυβώδη και δεν είναι τόσο καλά για gaming. Όντως η glossy επιφάνεια έχει ένα θέμα με αποτυπώματα και δαχτυλιές και είσαι όλη την ώρα με το πανάκι από πάνω. Το Stealth προσωπικά το έχω 6-7 μήνες και δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα αλλά δεν υπάρχει Ελλάδα. Θα πρέπει αναγκαστικά να παραγγείλεις από εξωτερικό.

Αν βέβαια μπεις στη διαδικασία να παραγγείλεις κάτι από έξω υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές για καλό μηχανικό πληκτρολόγιο. Όπως βλέπεις σε υπογραφή είμαι ευτυχής κάτοχος 2 από αυτά. Το blackwidow έχει brown και είναι γενικά καλό για όλες τις δουλειές ενώ το ducky είναι για πιο βραδυνές gaming καταστάσεις. Δεν μπορώ να αποχωριστώ κανένα από τα 2 :p

Link to comment
Share on other sites

Τα blue switches είναι αρκετά θορυβώδη και δεν είναι τόσο καλά για gaming. Όντως η glossy επιφάνεια έχει ένα θέμα με αποτυπώματα και δαχτυλιές και είσαι όλη την ώρα με το πανάκι από πάνω. Το Stealth προσωπικά το έχω 6-7 μήνες και δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα αλλά δεν υπάρχει Ελλάδα. Θα πρέπει αναγκαστικά να παραγγείλεις από εξωτερικό.

Αν βέβαια μπεις στη διαδικασία να παραγγείλεις κάτι από έξω υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές για καλό μηχανικό πληκτρολόγιο. Όπως βλέπεις σε υπογραφή είμαι ευτυχής κάτοχος 2 από αυτά. Το blackwidow έχει brown και είναι γενικά καλό για όλες τις δουλειές ενώ το ducky είναι για πιο βραδυνές gaming καταστάσεις. Δεν μπορώ να αποχωριστώ κανένα από τα 2 :p

Αποτι βλέπω πηγαίνω προς blackwidow (μακάρι να κερδίσω το blackwidow ultimate 2013) αλλά πιο σίγουρο είναι να αγοράσω το πρώτο blackwidow

Link to comment
Share on other sites

τα blue switches είναι λίγο ιδιόμορφα. Πριν σκάσεις ένα κάρο λεφτά καλύτερα δοκίμασε το να είσαι σίγουρος. Νομίζω ότι κάποιο υποκατάστημα ΠΛΑΙΣΙΟ στο κέντρο είχε ανοιχτό ένα τέτοιο ως εκθεσιακό και μπορούσες να το δοκιμάσεις.

Για μένα το ultimate 2013 και αυτό που θα βρεις Ελλάδα είναι η μέρα με την νύχτα και σε θέμα εμφάνισης και κυρίως σε θέμα πλήκτρων.

Link to comment
Share on other sites

τα blue switches είναι λίγο ιδιόμορφα. Πριν σκάσεις ένα κάρο λεφτά καλύτερα δοκίμασε το να είσαι σίγουρος. Νομίζω ότι κάποιο υποκατάστημα ΠΛΑΙΣΙΟ στο κέντρο είχε ανοιχτό ένα τέτοιο ως εκθεσιακό και μπορούσες να το δοκιμάσεις.

Για μένα το ultimate 2013 και αυτό που θα βρεις Ελλάδα είναι η μέρα με την νύχτα και σε θέμα εμφάνισης και κυρίως σε θέμα πλήκτρων.

Από razer keyboards έχω δοκιμασι μονο το lycosa και το oμολογω δεν έχω 3ανα νιωσει έτσι για keyboard :PP

Link to comment
Share on other sites

Πριν πάω σε μηχανικό πληκτρολόγιο και εγώ με το Lycossa ήμουν. Τώρα το έχω στο πατάρι και μελλοντικά θα πάει πακέτο με το htpc. Οποιοδήποτε μηχανικό είναι κλάσεις ανώτερο από το καλύτερο μεμβράνης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.