Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα συνδέθηκα στο vdsl Vodafone μέσω του ZTE ZXHN H267A V1.0 και θέλω να το αντικαταστήσω με το Fritz!Box 7490, το οποίο χρησιμοποιούσα χωρίς πρόβλημα μέχρι τώρα που είχα σύνδεση adsl.

Ενώ κλειδώνει κανονικά στα 50MBps δεν μπορεί να συνδεθεί στο Internet, ενώ χρησιμοποιώ τα ίδια στοιχεία σύνδεσης με αυτά που συνδέομαι κανονικά με το ΖΤΕ.

Μπορεί κάποιος να μ' ενημερώσει για επί μέρους ρυθμίσεις που ενδεχομένως απαιτούνται;

Δυστυχώς από την τεχνική υποστήριξη της Vodafone δεν μπόρεσα να λύσω το πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

PPPoe, 835 και τους κωδικους σου

 

δεν εχει κατι περιεργο

 

τι ρυθμισεις βαζεις?

Εννοείς να βάλω 835 στο VLAN for Internet access ?

Είναι το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.

Το δοκιμάζω και ενημερώνω!

 

Edit: Αυτό έφταιγε, ευχαριστώ πολύ!

Θα ενημερώσω και τη Vodafone σχετικά μήπως και γλυτώσει την ταλαιπωρία και άλλος με το ίδιο πρόβλημα!

Έγινε επεξεργασία από nikomas50
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ερωτηση:

Μαζι με το ρουτερ του ΟΤΕ εχω και ενα ASUS RT-AC68u το οποιο ειχα και με την ADSL. Οσο ειχα την ADSL ηταν σε bridge το modem, τωρα με την VDSL με το που το συνδεσα στο speedport χωρις να κανω καμμια αλλαγη επαιξε. Χανω κατι αν δεν κανω bridge το speedport και το αφησω ως εχει?

 

Επισης ηθελα να ρωτησω τι ping εχετε στο speedtest? Εγω προσωπικα εχω 15 αλλα εχω βαλει σε διαφορους πελατες και εχουν 4 ο ενας 8 ο αλλος 16 ενας αλλος. Αυτο εξαρταται απο την αποσταση με την καμπινα να φανταστω?

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, icy20 said:

Παιδες ερωτηση:

Μαζι με το ρουτερ του ΟΤΕ εχω και ενα ASUS RT-AC68u το οποιο ειχα και με την ADSL. Οσο ειχα την ADSL ηταν σε bridge το modem, τωρα με την VDSL με το που το συνδεσα στο speedport χωρις να κανω καμμια αλλαγη επαιξε. Χανω κατι αν δεν κανω bridge το speedport και το αφησω ως εχει?

 

Επισης ηθελα να ρωτησω τι ping εχετε στο speedtest? Εγω προσωπικα εχω 15 αλλα εχω βαλει σε διαφορους πελατες και εχουν 4 ο ενας 8 ο αλλος 16 ενας αλλος. Αυτο εξαρταται απο την αποσταση με την καμπινα να φανταστω?

Κυρίως:

1) Path: Interleaved vs FastPath ( εσύ με το 15 είσαι κατά 99% σε Interleaved path με μικρό σχετικά depth ) [ αν σε νοιάζει τόσο το ping, παίρνεις και ζητάς να σε γυρίσουνε σε fast path, ενδέχεται να χάσεις λίγο download speed ]

2) Οι διαφορές μεταξύ 4 και 8ms στους άλλους που είδες έχει να κάνει είτε με το φόρτο του server ( το ping τεστ δεν είναι και το πιο αξιόπιστο μέρος του speedtest.net ) είτε με τον ISP τους.

Link to comment
Share on other sites

ISP ?

Δοκίμασε άλλους server για ping ( εννοώ εκτός speedtest.net που οι περισσότεροι είναι συνεχώς σε τρελλό φορτίο ).

π.χ. διάφορους server εδώ: => http://us-looking-glass.battle.net/

[ EU - Diablo 3 = 65.4ms - EU - Overwatch = 75ms - EU - Hearthstone = 65.2ms ]

 

173.199.83.124  ( warsaw ) [ 79ms ]

173.199.105.105  ( frankfurt ) [ 53ms ]

173.199.67.95 ( moscow ) [ 105ms ]

108.61.122.6 ( paris ) [ 63ms ]

173.199.111.164 ( amsterdam ) [ 71ms ]

108.61.97.136 ( madrid ) [ 84ms ]

173.199.74.69 ( london ) [ 60ms ]

 

Σε [ ] σου έβαλα δικά μου pings με interleaved Otenet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ΟΤΕ εχω και εγω. Στα 2 πρωτα ειχα +10 ping απο τα δικα σου.

Σε ολα τα υπολοιπα ιδια εκτος απο το amsterdam που ειχα 65.

 

Στους battlenet ειχα σε ολους packet loss 3000-5000 + ping... WTF...

 

Google.com 59ms...

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα κατι δοκιμες. Στην δουλεια εκανα ping παλι στην bliz και σε ολα ειχα packet loss οπως και απο το σπιτι. Εβαλα εναν φιλο με OTE 50αρι και ειχε νορμαλ ping. Δεν ξερω τι παιζει...

 

Επισης ενα αλλο κουλο: Αν δεν βαλω καν το Asus και συνδεθω κατευθειαν στο speedport η ταχυτητα μου ειναι γυρω στα 43 στο speedtest. Οταν συνδεσω το asus και συνδεθω μεσω αυτου τοτε εχω σχεδον 46... WTF τι παρανοιες ειναι αυτες...

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2017 at 10:50 AM, icy20 said:

Επισης ηθελα να ρωτησω τι ping εχετε στο speedtest? Εγω προσωπικα εχω 15 αλλα εχω βαλει σε διαφορους πελατες και εχουν 4 ο ενας 8 ο αλλος 16 ενας αλλος. Αυτο εξαρταται απο την αποσταση με την καμπινα να φανταστω?

Για Fastpath πρέπει να σου βγάζει κάτω από 10ms στο speedtest.net.

16-17 μου βγάζει και μένα που δεν είμαι fastpath...

Έγινε επεξεργασία από ThReSh
Link to comment
Share on other sites

43 να σου δείχνει από KV δε ξέρω αν θα έπρεπε. Δεν είναι κακό αλλά στην Αλεξανδρούπολη είχα 47-48 στο speedtest με το ρούτερ της forthnet. Από KV πάντα. Βέβαια λες ότι με το άλλο ρούτερ είσαι στα 46, είναι νορμάλ, δύσκολα θα δεις πολύ παραπάνω στο speedtest. Δες πόσο λέει ότι κλείδωσε.

 

Τώρα από ΑΚ στην εξωτική Καλλιθέα, βλέπω 43.8 - 44.8 στα speedtest. Παραπάνω δεν είδα. Ping 13ms με interleaved. 

Στο ρούτερ λέει ότι κλείδωσε 47500/4999 αλλά not a chance να πιάσω τόσο.

 

Επίσης το ίδιο πρόβλημα έχω στης blizzard το test. 4999 λέει και 100% packet loss. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.