Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Σε λίγες ημέρες θα έχω και γω την 50αρα του πΟΤΕ

Ήρθε το τουτερ το συνέδεσα και δούλεψε χωρίς να κάνω κάτι......είχαν περασμένα username/pass (δεν το περίμενα)

 

σε συνομιλία  που είχα με τεχνικό μου είπε ότι θα έχω καρφί 50Mbps (49.9998)

για να δούμε

θα ποσταρω ss μόλις ενεργοποιηθει η γραμμή 

Link to comment
Share on other sites

Ή δε δουλευει το splitter, ή το εβαλα λαθος, ή δεν είναι συμβατο με την adsl

 

Ειχα θεμα και με το μενου του modem και ξαναεβαλα τα παλια μεχρι νεωτερας

Link to comment
Share on other sites

Για 4 μέρες uptime μια χαρά είναι τα errors που έχει.

Αχα. Μάλλον φταίει που έχω συνηθίσει από εμένα που το κλείνω κάθε μέρα και έχω καθόλου έως ελάχιστα. Συν ότι δεν είδα Uptime. 

 

Μια χαρά τότε και με γεια τη γραμμή (ή καλύτερα την νέα ταχύτητα) Blood!

Link to comment
Share on other sites

Πληγωμένη η δικιά μου ιστορία. Πορωμένος με το ιντερνετ και extreme downloader, περίμενα απο την ημέρα που άκουσα για vdsl να βάλω vdsl. Μένω Άνω Βριλήσσια και είχα απο το 2006 Forthnet, έπιανα 12 στην 24αρα adsl, έκανα το βήμα πήγα ΟΤΕ και έβαλα vdsl 50, αρρώστια ήταν, κάρφωσε απο καμπίνα 50 και κατέβαζα μέχρι και με 5,6 megabyte / sec. Αλλά δυστυχώς την έκοψα μετά απο μεγάλη απαταιωνιά που μου έκανε ο ΟΤΕ. Περισσότερα εδώ για όσους δεν το έχουν διαβάσει... http://www.thelab.gr/topic/141880-%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%BF%CF%84%CE%B5-%CF%83%CE%B5-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF/

 

Πάντως μια ιδέα ήταν το vdsl, μετά απο λιγες μέρες χρήσης απλά μου έμεινε η εντύπωση, οκ, με την τρέχουσα γραμμή σου κατεβάζεις με 1,2 mb και εκεί με 5,6. Τώρα σου παίρνει μια ώρα το mkv και τότε 15 λεπτά, για 15 ευρώ παραπάνω στον λογαριασμό να μου λείπει.

Link to comment
Share on other sites

καλημερες!!

φχαριστω!!

 

λέτε να το αναφέρω?? η είμαι κομπλέ?

Κομπλέ είσαι, δεν υπάρχει θέμα στην γραμμή σου.

Φυσιολογικότατος ο αριθμός λαθών που έχεις ( όλες οι γραμμές έχουνε ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

H vDSL εχει διαφορετικες συχνοτητες. Βαλε το νεο.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι διαχωριστές είναι low pass / high pass filter για τα 25kHz. Δεν θα εκπλαγώ εάν παίζει ικανοποιητικά και με τον παλιό του.

Link to comment
Share on other sites

να σας πω και εγώ τον πόνο μου. έβαλα την γραμμή από adsl 24 mbps με πραγματικό 10 mbps σε vdsl 50 mbps  και έπιασε πραγματικό 14 mbps download . από τον τεχνικό του ότέ μου είπαν ότι θα το δηλώσουν ως βλάβη και θα με ενημερώσουν εντός 2 ημερών . είναι πιο χαμηλά από το adsl . μου είπαν ότι η τεχνολογία είναι διαφορετική και ότι θα είχα πάνω από 40 . αλλά μάλλον δεν ισχύει αυτό . στη περιοχή μας λέει ότι ο μέσος όρος του vdsl είναι 18 mbps  .στα τελευταία παιδιά που κοιτούσα εδώ στο φόρουμ είχα όλοι πάνω από 45 mbps download . ότι νεότερο θα ενημερώσω απλά για το ιστορικό. πάροχος οτε και περιοχή κατεχάκη από την μεριά του ερυθρού σταυρού .  

 

 

ήρθε ο τεχνικός και μου έκανε έλεγχο στη γραμμή . μου είπε ότι η περιοχή δεν έχει vdsl καφαο και ότι κακώς μου έδωσαν vdsl 50 . υπάρχει νομικό θέμα με τον δήμο αθηναίων και την τοποθέτηση των καφαο . δεν υπάρχουν στον δήμο αθηναίων πολλά καφαο μου είπε. μου συνέστησε να βάλω vdsl 30 μιας και είμαι στα αποδεκτά χαμηλά όρια. για τον οτε τα αποδεκτά χαμηλά ειναι για τα 50 τα 35 και για τα 30 τα 22 . μάλλον θα κρατήσω το vdsl 30 . εαν κατέβει  κι άλλο η ταχύτητα με την αλλαγή μάλλον θα το γυρίσω σε adsl 24 mbps . χθές συγχόνιζα στα 14 και το παλλικάρι μου το πήγε σήμερα στα 17 . αυτός έκανε λάθος μάλλον τον υπολογισμό και μου είπε ότι θα πιάνω 22 mbps . εαν κάνεις τη διαίρεση το 17 βγάζει 2.1 megabyte . στα τεστ που κάναμε είδαμε μέχρι και 2.0 megabyte το δευτερόλετπο .

την παρασκευη πήρα τηλέφωνο τον οτε να δω εαν έγινε η υποβάθμιση και τους δήλωσα την ταχύτητα που πιάνω . για καλή μου τύχη ο υπάλληλος του 13888 μου είπε ότι η ταχύτητα που πιάνω είναι χαμηλή και ότι το δηλώνει ως βλάβη .η ταχύτητα ήταν 17 mbps για το 30 όπως ήταν και στο 50 μετα την επίσκεψη του πρώτου τεχνικού .  

σήμερα ήρθε ο δεύτερος τεχνικός , διαφορετικός απο τον πρώτο , και έκανε πιο διεξοδικές μετρήσεις και μου είπε να κοιτάξουμε και την κεντρική πρίζα του τηλεφώνου. (μέχρι σήμερα και στο adsl και στο vdsl το μόντεμ το είχα στο υπνοδωμάτιο και όχι στο σαλόνι ) . ΄μου είπε  ότι είναι διαφορετική τεχνολογία και μετράνε και οι πρίζες που έχουμε βάλει το μόντεμ . νομίζω ότι άλλαξε κάτι καλώδια και μου ανέφερε κάτι για παραλληλα καλώδια . ξανακάναμε μέτρηση στην κεντρική πρίζα του σαλονιού  και έβγαιλε μέτρηση στο πισι 23,5 για το 30 . μπράβο στο μάστορα. δυστυχώς τώρα η άλλη πρίζα θα έχει ή τηλέφωνο ή ίντερνετ.

άξιζε η κλήση του υπαλλήλου για δεύτερη φορά . μου το ανέβασε από 17 σε 23,5 . ο πρώτος δεν μου είπε τίποτα . και εγώ δεν μπορούσα να το καταλάβω . δεν θυμάμαι να μου είχε πει τίποτα ο τεχνικός όταν έβαλα το adsl .

και μια απορία : λέτε να είχα παραπάνω ταχύτητα στο παλιό adsl  εαν έβαζα το μοντεμ του στην κεντρική πρίζα του σαλονιού και όχι στο υπνοδωμάτιο ???? παλιά στο adsl απο 24 έπιανα 10 .

μπράβο στον τεχνικό και καλή εξυπηρέτηση από τον  οτε. απαντήσανε γρήγορα και άψογα. να δούμε πότε θα μπουν οι καμπίνες . να πάμε στο 50 ή μεχρι τότε στο 75 ή 100mbps .

 

edit επανεκκίνησα το μόντεμ και τώρα συγχρόνησε στα 26 . μακάρι να μείνει έτσι.

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Πληγωμένη η δικιά μου ιστορία. Πορωμένος με το ιντερνετ και extreme downloader, περίμενα απο την ημέρα που άκουσα για vdsl να βάλω vdsl. Μένω Άνω Βριλήσσια και είχα απο το 2006 Forthnet, έπιανα 12 στην 24αρα adsl, έκανα το βήμα πήγα ΟΤΕ και έβαλα vdsl 50, αρρώστια ήταν, κάρφωσε απο καμπίνα 50 και κατέβαζα μέχρι και με 5,6 megabyte / sec. Αλλά δυστυχώς την έκοψα μετά απο μεγάλη απαταιωνιά που μου έκανε ο ΟΤΕ. Περισσότερα εδώ για όσους δεν το έχουν διαβάσει... http://www.thelab.gr/topic/141880-%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%BF%CF%84%CE%B5-%CF%83%CE%B5-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF/

 

Πάντως μια ιδέα ήταν το vdsl, μετά απο λιγες μέρες χρήσης απλά μου έμεινε η εντύπωση, οκ, με την τρέχουσα γραμμή σου κατεβάζεις με 1,2 mb και εκεί με 5,6. Τώρα σου παίρνει μια ώρα το mkv και τότε 15 λεπτά, για 15 ευρώ παραπάνω στον λογαριασμό να μου λείπει.

Αν το καλοσκεφτείς πληρώνεις για 50MB και έχεις ακριβώς 50! Στην ADSL πληρώνεις 24MB και πιάνεις τα μισά. Οπότε μην σκέφτεσαι τα +15€. Σκέψου οτι με την ADSL βγαινεις ουσιαστικά οικονομικά χαμένος. Για την ακρίβεια βγαίνεις 17,95€ χαμένος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από πολλά χρόνια ταλαιπωρίας με 2 ADSL γραμμές HOL & Vodafone (HOL δλδ) όπου λόγω μεγάλης απόστασης από το Α/Κ (2500+ μ.), οποιαδήποτε ταχύτητα πάνω από 5 Mbps έφερνε αστάθεια, αποσυνδέσεις και προβλήματα, ήρθε επιτέλους το VDSL (ΟΤΕ).

 

Να η προηγούμενη κατάσταση - στα 2 Mbps (!) μας κατέβασε η Vodafone το καλοκαίρι για να ξαναπάμε στα 4 (!) το Νοέμβριο...: http://www.thelab.gr/topic/136310-speedtests-μετρήστε-τις-συνδέσεις-σας/?p=2086934

 

Revenge time:

4242565550.png

 

Η HOL θα διακοπεί (δε δίνουν business VDSL!!!) και η Vodafone θα παραμείνει για λίγους μήνες ακόμα, μήπως και δώσουν το VBC πάνω από VDSL.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας.

 

Είμαι υφιστάμενος πελάτης της HOL (Vodafone) εδώ και 2 χρόνια (2play ADSL + σταθερό+κινητό)

27/2 έκανα αίτηση αναβάθμισης γραμμής σε vdsl μιας και πλέον υπάρχει κανονικά διαθεσιμότητα στη περιοχή μου (Άνω Κηφισιά - καμπίνα ΟΤΕ στα 100m).

Χρόνος αναμονής για την μετατροπή της γραμμής 10 εργάσιμες σύμφωνα με τα λεγόμενα του υπαλλήλου.

Παρέλαβα κανονικά τον εξοπλισμό μετά από 5 μέρες.

Και από τότε το απόλυτο τπτ!.

Έχει περάσει ένας μήνας και η γραμμή δεν λέει να αναβαθμιστεί. Στα τηλεφωνήματα μου μου λένε πως η καθυστέρηση προέρχεται από τον πΟΤΕ, πως έχουν στείλει e-mail για τον λόγο καθυστέρησης χωρίς να τους έχει απαντήσει ακόμα κλπ, και γενικότερα δεν μου έχουν δώσει καμιά ημερομηνία ενεργοποίησης και όλα είναι στο φλου για το πότε θα αναβαθμιστώ σε vdsl.

 

Eπειδή η υπομονή μου αρχίζει και εξαντλείται, παρακαλώ τα φώτα σας για το πως να προχωρήσω από εδώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.