Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Βρες το σπίτι σου εδώ και κατά πάσα πιθανότητα είσαι συνδεδεμένος στην κοντινότερη καμπίνα που φαίνεται στο χάρτη.

 

Επίσης δοκίμασε και άλλη πρίζα στο σπίτι, έχοντας συνδεδεμένο μόνο το modem σου σε όλο το σπίτι, καρφί στη πρίζα, χωρίς φίλτρο αν έχεις PSTN γραμμή.το βρ΄τ

το βρήκα το σπίτι μου . άμεσα κοντά δεν έχει τίποτα . το μόνα που είναι κοντά είναι τα πράσινα μπαλόνια που λένε vdsl που είναι κάπου στα 900 μέτρα . τα μπαλόνια που λένε ΟΤΕ είναι πιο μακριά  . δεν λέει κάποιο τρόπο επεξεργασίας απόστασης. η απόσταση που υπολόγισα είναι εκτιμώμενη με βάση την εμπερία μου .

Link to comment
Share on other sites

O χάρτης είναι καθαρά από προσπάθεια χρηστών για την επισήμανση των τοποθεσιών των καμπινών, είναι για να υπάρχει μια καταγραφή. Ίσως στην περιοχή σου να μην έχουν συμπληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

ήρθε ο τεχνικός και μου έκανε έλεγχο στη γραμμή . μου είπε ότι η περιοχή δεν έχει vdsl καφαο και ότι κακώς μου έδωσαν vdsl 50 . υπάρχει νομικό θέμα με τον δήμο αθηναίων και την τοποθέτηση των καφαο . δεν υπάρχουν στον δήμο αθηναίων πολλά καφαο μου είπε. μου συνέστησε να βάλω vdsl 30 μιας και είμαι στα αποδεκτά χαμηλά όρια. για τον οτε τα αποδεκτά χαμηλά ειναι για τα 50 τα 35 και για τα 30 τα 22 . μάλλον θα κρατήσω το vdsl 30 . εαν κατέβει  κι άλλο η ταχύτητα με την αλλαγή μάλλον θα το γυρίσω σε adsl 24 mbps . χθές συγχόνιζα στα 14 και το παλλικάρι μου το πήγε σήμερα στα 17 . αυτός έκανε λάθος μάλλον τον υπολογισμό και μου είπε ότι θα πιάνω 22 mbps . εαν κάνεις τη διαίρεση το 17 βγάζει 2.1 megabyte . στα τεστ που κάναμε είδαμε μέχρι και 2.0 megabyte το δευτερόλετπο .

Link to comment
Share on other sites

ήρθε ο τεχνικός και μου έκανε έλεγχο στη γραμμή . μου είπε ότι η περιοχή δεν έχει vdsl καφαο και ότι κακώς μου έδωσαν vdsl 50 . υπάρχει νομικό θέμα με τον δήμο αθηναίων και την τοποθέτηση των καφαο . δεν υπάρχουν στον δήμο αθηναίων πολλά καφαο μου είπε. μου συνέστησε να βάλω vdsl 30 μιας και είμαι στα αποδεκτά χαμηλά όρια. για τον οτε τα αποδεκτά χαμηλά ειναι για τα 50 τα 35 και για τα 30 τα 22 . μάλλον θα κρατήσω το vdsl 30 . εαν κατέβει  κι άλλο η ταχύτητα με την αλλαγή μάλλον θα το γυρίσω σε adsl 24 mbps . χθές συγχόνιζα στα 14 και το παλλικάρι μου το πήγε σήμερα στα 17 . αυτός έκανε λάθος μάλλον τον υπολογισμό και μου είπε ότι θα πιάνω 22 mbps . εαν κάνεις τη διαίρεση το 17 βγάζει 2.1 megabyte . στα τεστ που κάναμε είδαμε μέχρι και 2.0 megabyte το δευτερόλετπο .

Δε διαφωνώ πουθενά, απλά μην κάνεις απλά τη διαίρεση της ταχύτητας κλειδώματος σε Mbps με 8 για να βγάλεις MB/s. Πάντα υπάρχει και λίγο overhead ή κανένα χαμένο πακέτο. Και στα 19Mbps να κλειδώνεις, εάν κατεβάζεις με 2.1 MB/s καλά είσαι.

Συνήθως τον υπολογισμό για την μέγιστη επιτεύξιμη ταχύτητα κλειδώματος τον κάνουν βάσει του attenuation (εξασθένηση γραμμής) και στο λέει και ο ρούτερ σου κάπου στο μενού του.

Link to comment
Share on other sites

Τι ξενερα ηταν και αυτη σημερα... Μενω στο Γερακα, απο την δεξια πλευρα της Κλεισθενους προς Πεντελη, και μολις ανακαλυψα οτι ο σουβλατζης απεναντι εχει vdsl γιατι ανηκει στο κεντρο της αγ.παρασκευης. και εγω ειμαι με 2mbps... και μας χωριζει απλα ενας δρομος... αυτη ειναι ξενερα!

Σε ποιο υψος εισαι?

Και εγω Γερακα είμαι και το εχω διπλα μου το κουτι και το ψαχνω το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ πουθενά, απλά μην κάνεις απλά τη διαίρεση της ταχύτητας κλειδώματος σε Mbps με 8 για να βγάλεις MB/s. Πάντα υπάρχει και λίγο overhead ή κανένα χαμένο πακέτο. Και στα 19Mbps να κλειδώνεις, εάν κατεβάζεις με 2.1 MB/s καλά είσαι.

Συνήθως τον υπολογισμό για την μέγιστη επιτεύξιμη ταχύτητα κλειδώματος τον κάνουν βάσει του attenuation (εξασθένηση γραμμής) και στο λέει και ο ρούτερ σου κάπου στο μενού του.

δεν είναι χαμηλή η ταχύτητα ???λες εαν το γυρίσω σε vdsl30 να πέσει η ταχύτητα ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο υψος εισαι?

Και εγω Γερακα είμαι και το εχω διπλα μου το κουτι και το ψαχνω το θεμα

Στο στενο πανω απο το κοκκινο φουρνο αν γνωριζεις λιγο πιο ψηλα απο το υψος της opel.. απο την δεξια πλευρα της κλεισθενους οπως την ανεβαινεις για πεντελη

Link to comment
Share on other sites

Στον Καλτσουνη ε?

καταλαβα

 

EDIT

Τωρα δειχνουν ενεργη την καμπινα μου και από ΟΤΕ και από H

 

εσυ εισαι απο την αριστερη πλευρα της κλεισθενους προς το ανεβασμα?

 

 

και τις τελευταιες εβδομαδες εχω ενα πολυ συχνο προβλημα με την γραμμη μου. εχω κανονικα ιντερνετ αλλα το σταθερο ειναι "νεκρο", καποια βλαβη υπαρχει σε καποιο καφαο, δεν ξερω αν αφορα μονο την δικη μου γραμμη ή και ευρυτερα την περιοχη..

Έγινε επεξεργασία από Th0mas
Link to comment
Share on other sites

WTF στο χαρτη που εδωσε παραπανω ο φιλος δειχνει οτι εχω vdsl καμπινα στον 2ο παραλληλο απο το σπιτι μου, αλλα οσες φορες και αν πηρα τηλεφωνο μου λενε δεν εχουμε... Μας δουλευουν?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Και το Μοσχάτο απο τη μεριά του Ν. Φαλήρου είναι γεμάτο, αλλά οι καμπίνες δεν έχουν ρεύμα. Από όταν μπουν οι καμπίνες, θέλει 4-5-6 μήνες μέχρι να πάρουν ρεύμα. Ελλαδάρα.. 

 

Fixed :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει νομικό θέμα με τον δήμο αθηναίων και την τοποθέτηση των καφαο .

και πρακτικό, σε κάποια πεζοδρόμια απλά δεν χωράνε οι καινούριες καμπίνες στη θέση των παλιών...

Link to comment
Share on other sites

ήρθε ο τεχνικός και μου έκανε έλεγχο στη γραμμή . μου είπε ότι η περιοχή δεν έχει vdsl καφαο και ότι κακώς μου έδωσαν vdsl 50 . υπάρχει νομικό θέμα με τον δήμο αθηναίων και την τοποθέτηση των καφαο . δεν υπάρχουν στον δήμο αθηναίων πολλά καφαο μου είπε. μου συνέστησε να βάλω vdsl 30 μιας και είμαι στα αποδεκτά χαμηλά όρια. για τον οτε τα αποδεκτά χαμηλά ειναι για τα 50 τα 35 και για τα 30 τα 22 . μάλλον θα κρατήσω το vdsl 30 . εαν κατέβει  κι άλλο η ταχύτητα με την αλλαγή μάλλον θα το γυρίσω σε adsl 24 mbps . χθές συγχόνιζα στα 14 και το παλλικάρι μου το πήγε σήμερα στα 17 . αυτός έκανε λάθος μάλλον τον υπολογισμό και μου είπε ότι θα πιάνω 22 mbps . εαν κάνεις τη διαίρεση το 17 βγάζει 2.1 megabyte . στα τεστ που κάναμε είδαμε μέχρι και 2.0 megabyte το δευτερόλετπο .

Mbps = Megabits per second

MB/s = MegaBYTES per second

Για να μετατρέψεις τα Mbps σε MB/s κάνεις διαίρεση δια το 8.

Αν π.χ. η γραμμή σου είναι στα 17Mbps ( 17000Kbps ) τότε κατεβάζεις με 17000 / 8 = 2125KB/s

2125KB/s / 1024 ( 1MB = 1024KB ) = 2.07MB/s

Βεβαίως από την ταχύτητα που συγχρονίζει το modem σου αφαιρείς και ~0.9Mbps λόγω των atm & ethernet overheads.

Οπότε συγχρονίζοντας στα 17Mbps πρακτικά έχεις 16Mbps.

Link to comment
Share on other sites

Mbps = Megabits per second

MB/s = MegaBYTES per second

Για να μετατρέψεις τα Mbps σε MB/s κάνεις διαίρεση δια το 8.

Αν π.χ. η γραμμή σου είναι στα 17Mbps ( 17000Kbps ) τότε κατεβάζεις με 17000 / 8 = 2125KB/s

2125KB/s / 1024 ( 1MB = 1024KB ) = 2.07MB/s

Βεβαίως από την ταχύτητα που συγχρονίζει το modem σου αφαιρείς και ~0.9Mbps λόγω των atm & ethernet overheads.

Οπότε συγχρονίζοντας στα 17Mbps πρακτικά έχεις 16Mbps.

 

Εμένα κλειδώνει στα 45.500, στο speedtest μου δίνει 42.700 και από ftp της otenet κατεβάζω με 40.000 (δηλαδή 5mb/s). 

Όλη αυτή η ταχύτητα που χάνεται; παίρνω από καμπίνα.

 

Να προσθέσω πως στην αρχή και για αρκετούς μήνες μετά την σύνδεση κλείδωνε στα 49.999 και στο speedtest έβλεπα 47mbps.

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

WTF στο χαρτη που εδωσε παραπανω ο φιλος δειχνει οτι εχω vdsl καμπινα στον 2ο παραλληλο απο το σπιτι μου, αλλα οσες φορες και αν πηρα τηλεφωνο μου λενε δεν εχουμε... Μας δουλευουν?

 

 Οι καταχωρήσεις γίνονται βάσει απλής οπτικής αναγνώρισης της καμπίνας, για να είναι λειτουργικές προφανώς πρώτα θα πρέπει να έχουν ρεύμα ( να ακούει αυτός που έκανε την καταχώρηση τα ανεμιστήρια που έχουν) και δεύτερον να έχει ολοκληρωθεί η εισαγωγή τους με ότι ελέγχους αυτό συνεπάγεται.

 

Η καταχώρηση γίνεται κυρίως για να υπάρχει η θέση και δεν επιβεβαιώνει την άμεση διαθεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.