Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Όχι καμια σχέση, απλά έφυγε από Cyta που πλήρωνα για 4 και δεν είχα ούτε καν 4, και ήρθα Forthnet που το πακέτο είναι 'ΈΩΣ' 24 (ότι πιάσει δηλαδή), και ανέβηκα η ταχύτητα στο διπλάσιο από την Cyta.

ναι αλλά το topic είναι για VDSL only :p

ΠΡΟΣΟΧΗ: η εταιρια ειναι η wind που ασχετα αν λεει 10 upload πιανει μεχρι 5 μαξ επειδη λεει ειναι ξενο δικτυο απο τον οτε και δεν παει πιο πανω(αλητες και απατεωνες μαζι)

στη Wind παίζεις με 10mbps μόνο αν παίζεις από το dslam της στο Α/Κ, αν παίζεις με τα νέα ΚΑΦΑΟΥ του ΟΤΕ τότε το περιορίζει ο ΟΤΕ στα 5mbps, το ίδιο ισχύει και για την HOL...

Link to comment
Share on other sites

wind.jpg

μετα απο 3 βδομαδες επειδη λεει δεν υπηρχε θυρα και επρεπε να την κατασκευαση ο οτε εχω αυτο με ενα τρελο ms και δεν ξερω γιατι!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ: η εταιρια ειναι η wind που ασχετα αν λεει 10 upload πιανει μεχρι 5 μαξ επειδη λεει ειναι ξενο δικτυο απο τον οτε και δεν παει πιο πανω(αλητες και απατεωνες μαζι)

ms εννοείς ping; Μήπως πριν είχες fastpath;

Μέσω ΟΤΕ πέρνεις οπότε πας 50/5.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τελικά βγήκε άκρη μετά απο αμέτρητα τηλεφωνήματα εκ μέρους μου!!

Έκαναν αίτημα σήμερα το πρωί για απενεργοποίηση του VDSL μέσω Α/Κ και ενεργοποίηση ADSL (αναμονή 5-7 ημέρες απο σήμερα, όταν ενεργοποιηθεί το ADSL θα προωθήσουν καινούριο αίτημα για VDSL μέσω vpu ΟΤΕ (αναμονή άλλες 5-7 ημέρες)!!!!

Τους ρώτησα για άλλη μια φορά γιατί δεν έγινε εξ'αρχής ενεργοποίηση μέσω vpu ΟΤΕ και η απάντηση ήταν η γνωστή περί λάθους, μπερδέματος κτλ

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνει όλη αυτή η διαδικασία αλλά κουράστηκα μαζί τους, φεύγω και για διακοπές τη Δευτέρα.

Ελπίζω όταν γυρίσω στις 20/08 να είναι όλα έτοιμα και να με περιμένει το 50άρι VDSL, αλλά πολύ αμφιβάλλω!!!!!!

Περιμένω επίσης να δώ τι θα λέει ο πρώτος λογαριασμός που θα μου στείλουν, αν τυχόν με χρεώσουν για VDSL για το χρονικό διάστημα που με είχαν μεσω αστικού κέντρου με 12Mbps θα έχουμε γλέντια!!!!!!!

Ευχαριστώ για την υπομονή και τη βοήθεια σας...

Επιτέλους μετά απο 4 εβδομάδες με σύνδεσαν μέσω χονδρικής ΟΤΕ.

Παραθέτω τα αποτελέσματα με τρία διαφορετικά speedtest Αθήνα, Λονδίνο και Νέα Υόρκη

Άξιζε τον κόπο η ταλαιπωρία αλλά είμαι ακόμη αρκετά απογοητευμένος με την WIND, θα τους αντιμετωπίζω με σχετική καχυποψία μετά τα όσα τράβηξα.

post-30376-1416077636,5078_thumb.jpg

post-30376-1416077636,5782_thumb.jpg

post-30376-1416077636,6203_thumb.jpg

post-30376-1416077636,6392_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά απο 4 εβδομάδες με σύνδεσαν μέσω χονδρικής ΟΤΕ.

Παραθέτω τα αποτελέσματα με τρία διαφορετικά speedtest Αθήνα, Λονδίνο και Νέα Υόρκη

Άξιζε τον κόπο η ταλαιπωρία αλλά είμαι ακόμη αρκετά απογοητευμένος με την WIND, θα τους αντιμετωπίζω με σχετική καχυποψία μετά τα όσα τράβηξα.

Interleaved και στο UP; wtf

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά απο 4 εβδομάδες με σύνδεσαν μέσω χονδρικής ΟΤΕ.

Παραθέτω τα αποτελέσματα με τρία διαφορετικά speedtest Αθήνα, Λονδίνο και Νέα Υόρκη

Άξιζε τον κόπο η ταλαιπωρία αλλά είμαι ακόμη αρκετά απογοητευμένος με την WIND, θα τους αντιμετωπίζω με σχετική καχυποψία μετά τα όσα τράβηξα.

βλεπω οτι το αυξημενο ms ειναι γενικο προβλημα :/

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κρισεως...γιατι τοσο μεγαλη διαφορα στα πακετα vdsl του Οτε σε σχεση πχ με Hol ...για το ιδιο πακετο (απεριοριστα σταθερα και 50αρα vdsl) 15++ ευρω το μηνα ειναι σημαντικη για την τσεπη....λετε αν παω απο κανα καταστημα να καταφερω καλυτερη τιμη;

Έγινε επεξεργασία από ison
Link to comment
Share on other sites

Σημέρα είπα να μπω στις ρυθμίσεις του μοντεμ και αντικρίζω αυτο εδω...μπορεί καποιος να μου το εξηγήσει? μην αναφέρω οτι σ οτι game και αν παίξω δύσκολα θα βρω server κατω απο 100ms

post-8224-1416077674,5717_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κρισεως...γιατι τοσο μεγαλη διαφορα στα πακετα vdsl του Οτε σε σχεση πχ με Hol ...για το ιδιο πακετο (απεριοριστα σταθερα και 50αρα vdsl) 15++ ευρω το μηνα ειναι σημαντικη για την τσεπη....λετε αν παω απο κανα καταστημα να καταφερω καλυτερη τιμη;

η ΕΕΤΤ δεν δίνει έγκριση για χαμηλότερες τιμές επειδή ο ΟΤΕ είναι ΣΙΑ (Σημαντική Ισχύς στην Αγορά)

πολύ δύσκολο έως απίθανο θα έλεγα...

Σημέρα είπα να μπω στις ρυθμίσεις του μοντεμ και αντικρίζω αυτο εδω...μπορεί καποιος να μου το εξηγήσει? μην αναφέρω οτι σ οτι game και αν παίξω δύσκολα θα βρω server κατω απο 100ms

δήλωσε βλάβη...

Έγινε επεξεργασία από Finwe
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.