Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Εμενα με τιποτα δε παει κατω απο 19 ping (αυτη η μετρηση παραπανω ειναι με ενα χιλιοταλαιπωρημενο καλωδιο , στο 8ετιας λαπτοπ που φοραει λινουξ :bleh: ). 19 ειναι η καλυτερη , που δηθεν ειμαι σε φαστ παθ. Με κλασανε απο την Φορθνετ βεβαια.

 

Τελειως identical τα νουμερα πλην του ping , ε @Lazy Dog ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρομοια και εμενα

 

DSL Connection  
 
bull__md.gif Link Information
       
spacer.gif
DSL Type: VDSL2-17A Annex B
spacer.gif
Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 4999 / 50000
spacer.gif
Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 26833 / 95636
spacer.gif
Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 7627907 / 99702565
spacer.gif
Output Power (Up/Down) [dBm]: -2.0 / 13.0
spacer.gif
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14.5 / 5.0
spacer.gif
SN Margin (Up/Down) [dB]: 31.0 / 22.5
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Έχει τοποθετηθεί μια καμπίνα VDSL περίπου 280 μέτρα απο το σπίτι μου (παίρνω σίγουρα απο αυτή). Σε αυτή την απόσταση μπορώ να πιάσω και τα 50Mbps;

Γενικά περίπου πόσα μέτρα είναι η μέγιστη απόσταση που μπορούν να παίξουν 50Mbps;

Έγινε επεξεργασία από hwpel
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, hwpel said:

Παιδιά μια ερώτηση. Έχει τοποθετηθεί μια καμπίνα VDSL περίπου 280 μέτρα απο το σπίτι μου (παίρνω σίγουρα απο αυτή). Σε αυτή την απόσταση μπορώ να πιάσω και τα 50Mbps;

Γενικά περίπου πόσα μέτρα είναι η μέγιστη απόσταση που μπορούν να παίξουν 50Mbps;

Εάν μετράς 280m στο δρόμο, η καλωδιακή απόσταση μπορεί να είναι και διπλάσια. Πάντως σε αυτές τις αποστάσεις πιάνεις 50Mbps εύκολα.

Εάν μας ανεβάσεις στα στοιχεία στα οποία έχεις κλειδώσει (κυρίως το attenuation), μπορούμε να σου απαντήσουμε με ακρίβεια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, minast said:

Εάν μετράς 280m στο δρόμο, η καλωδιακή απόσταση μπορεί να είναι και διπλάσια. Πάντως σε αυτές τις αποστάσεις πιάνεις 50Mbps εύκολα.

Εάν μας ανεβάσεις στα στοιχεία στα οποία έχεις κλειδώσει (κυρίως το attenuation), μπορούμε να σου απαντήσουμε με ακρίβεια...

Ευχαριστώ για την απάντηση. Την απόσταση την εχω μετρήσει μόνος μου μέσω google maps (δεν είναι ευθεία γραμμή). Πάει με βάση το δρόμο..

Ακόμη με ADSL είμαι.

 

Αυτή τη στιγμή παίρνω απο Α/Κ και η απόσταση μου είναι περίπου 1.8χλμ. 

 

Κάτι "άσχετο", απο το τελευταίο reboot του router εχει περάσει καμια εβδομάδα+. Τα CRC Error, μπορούν να θεωρηθούν φυσιολογικά;

Προβλήματα με αποσυνδέσεις, κολλήματα κτλ δεν εχω.

 

Ανέβασα τα στατιστικά του router

 

 

adsl_stats.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, hwpel said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Την απόσταση την εχω μετρήσει μόνος μου μέσω google maps (δεν είναι ευθεία γραμμή). Πάει με βάση το δρόμο..

Ακόμη με ADSL είμαι.

 

Αυτή τη στιγμή παίρνω απο Α/Κ και η απόσταση μου είναι περίπου 1.8χλμ. 

 

Κάτι "άσχετο", απο το τελευταίο reboot του router εχει περάσει καμια εβδομάδα+. Τα CRC Error, μπορούν να θεωρηθούν φυσιολογικά;

Προβλήματα με αποσυνδέσεις, κολλήματα κτλ δεν εχω.

 

Ανέβασα τα στατιστικά του router

[...]

Είχα καταλάβει ότι παίρνεις και τώρα από την καμπίνα, γι΄ αυτό ζήτησα τα στατιστικά. Αυτά που βλέπουμε είναι αναμενόμενα για ~2km ADSL, αλλά δεν χρησιμεύουν για το τί θα μπορείς να περιμένεις από την καμπίνα. Ισχύει πάντως ότι για τόσο μικρή απόσταση δεν αναμένεται έχεις κανένα πρόβλημα για 50Mpbs.

Τα σφάλματα είναι λίγο περισσότερα απ΄ όσο θα θέλαμε, αλλά λογικά κι αυτά θα ελαττωθούν με την μεταφορά στην καμπίνα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, minast said:

Είχα καταλάβει ότι παίρνεις και τώρα από την καμπίνα, γι΄ αυτό ζήτησα τα στατιστικά. Αυτά που βλέπουμε είναι αναμενόμενα για ~2km ADSL, αλλά δεν χρησιμεύουν για το τί θα μπορείς να περιμένεις από την καμπίνα. Ισχύει πάντως ότι για τόσο μικρή απόσταση δεν αναμένεται έχεις κανένα πρόβλημα για 50Mpbs.

Τα σφάλματα είναι λίγο περισσότερα απ΄ όσο θα θέλαμε, αλλά λογικά κι αυτά θα ελαττωθούν με την μεταφορά στην καμπίνα.

Έχεις δίκιο, μάλλον δε το διατύπωσα εγω σωστά στο πρώτο μήνυμα μου. Η καμπίνα ακόμη δεν εχει τεθεί σε λειτουργία. Έχει μπει dslam κτλ.. είναι θέμα χρόνου.

Γενικά πάντως , η αποδεκτή μέγιστη απόσταση για να πιάσει τα μέγιστα η VDSL πόσο πιστεύεις είναι; Ίσχυει ό,τι μέχρι και 500-600μ υπο ιδανικές συνθήκες δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμη και για τα 50Mbps;

Έγινε επεξεργασία από hwpel
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, hwpel said:

Έχεις δίκιο, μάλλον δε το διατύπωσα εγω σωστά στο πρώτο μήνυμα μου. Η καμπίνα ακόμη δεν εχει τεθεί σε λειτουργία. Έχει μπει dslam κτλ.. είναι θέμα χρόνου.

Γενικά πάντως , η αποδεκτή μέγιστη απόσταση για να πιάσει τα μέγιστα η VDSL πόσο πιστεύεις είναι; Ίσχυει ό,τι μέχρι και 500-600μ υπο ιδανικές συνθήκες δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμη και για τα 50Mbps;

Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο για να απαντήσω απλά με ένα νούμερο απόστασης, αλλά τα νούμερα που αναφέρεις είναι ρεαλιστικά. Εξάλλου τα τωρινά μέγιστα (50Mbps) θα είναι η εκκίνηση για αύριο (100Mbps με vectoring), οπότε πάλι δεν θα είσαι ευχαριστημένος :). Προς το παρόν, ακόμη και εάν είσαι αρκετά άτυχος και δεν πιάνεις τα 50 (απίθανο), μπορείς να γυρίσεις στα 30, που και πάλι θα είναι τριπλασιασμός από την τρέχουσα ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα απο την τωρινή ταχύτητα δε το συζητάμε ότι και τα 30Mbps είναι όνειρο! Θα ενημερώσω όταν ξεκινήσουν να δίνουν και βάλω VDSL, τα χαρακτηριστικά της γραμμής κτλ.. 

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερες, τη Δευτερα εκανα αιτηση για εως 50 απο πΟΤΕ. Το περιεργο ειναι το εξης: Μεχρι τη Δευτερα ειχα συγχρονισμο οπως ειχα παντα τα τελευταια χρονια γυρω στα 5.5mbps. Δηλαδη 600κατι kb/s.

 

Απο χτες ξαφνικα κατεβαζω γυρω στο 1.5mb/s... Πωτς γκενεν τουτο? Ελπιζω να μην πιανω 14mbps και οταν ενεργοποιηθει πληρως το vdsl γιατι εχω εναν γκαντεμη συναδελφο που μου λεει α τοσο θα πιανεις...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.