Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Καλησπερα,εχω το Zyxel Vmg1312-b10a και δε ξερω πως μπορω να βαλω ρυθμισεις ωστε στο steam, που παιζω το Black ops 3 να γραφει NAT TYPE OPEN,οποιος μπορει και εχει το ιδιο ας με βοηθησει ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι με update..

μετά την αίτηση μου στις 26/1/2015 για 50αρι vdsl στη HOL (upgrade ήδη υπάρχουσας ADSL στην ίδια εταιρεία), παραλαμβάνω εξοπλισμό λίγες μέρες μετά και περιμένω να δω τι γίνεται με την ενεργοποίηση.

στις 11/2 παίρνω sms στο κινητό ότι όλα είναι έτοιμα και να συνδέσω τον νέο εξοπλισμό στο σπίτι για να το σετάρουμε..

συνδέω μοντεμ κλπ, παίρνω τηλ μου δίνουν username και password μπαίνω σετάρω το μόντεμ και τπτ.. δεν συγχρόνιζε καν το dsl. 

μου λένε θα φταίει ο ΟΤΕ, δηλώνουν βλάβη τους κυνήγησα Παρασκευή και Σάββατο (12 & 13/2) καμία αλλαγή.. Κυριακή μεσημεράκι (!) 14/2 έρχεται τεχνικός του ΟΤΕ, τσεκάρει συνδέσεις γραμμές καμπίνες κλπ, restart το μόντεμ, τσουπ κλείδωσε το dsl παίρνω τηλ HOL. τους λέω συγχρόνισα dsl ωραία λένε να βάλουμε κωδικούς κλπ..

τίποτα, κόκκινο το λαμπάκι του νετ.. reset το μόντεμ, νέοι κωδικοί τίποτα..  μου λένε θα το κοιτάξουμε να μιλήσουμε και με τον ΟΤΕ μήπως εκκρεμεί κάτι απο πλευράς τους (δε παίζει..) και θα σας καλέσουμε.. τπτ φυσικά όλη την υπόλοιπη Κυριακή, Δευτέρα 15/2 βράδυ γυρνάω απ τη δουλεία με την ελπίδα αλλά τπτ.. παίρνω πάλι τηλ βάζω τσίτες πάλι reset το μόντεμ πάλι νέοι κωδικοί (τα ίδια που είχαμε κάνει και τη προηγούμενη μέρα) τίποτα..

μου λένε ίσως να είναι ελλατωματικός ο εξοπλισμός (που αυτοί μου δώσανε και υποτίθεται είχαν σετάρει) ή κάτι άλλο που δε ξέρουν και ότι θα με πάρουν τηλ να κλείσω ραντεβού με τεχνικό να έρθει από το σπίτι να το κοιτάξει. με παίρνουν σήμερα 16/2 για ραντεβού, τους λέω το νωρίτερο που μπορώ να είμαι σπίτι από δουλεία είναι στις 19:30, μου λένε "αα μετά τις 17:00 δεν γίνεται" (δλδ θα πρέπει να πάρω άδεια? :p ) με τα πολλά το ραντεβού πήγε για αύριο 17/2 στις 8:00.

 

το θέμα μου είναι ότι όπως όλα δείχνουν θα κλείσω εβδομάδα χωρίς νετ, ΑΝ βγάλει άκρη ο τεχνικός αύριο φυσικά.. τι μπορώ να κάνω για όλη αυτή τη ταλαιπωρία? τους έχω δηλώσει ότι εκτός από την αφαίρεση της χρέωσης των ημερών που δεν είχα νετ από τον επόμενο λογαριασμό, δε θα τους πληρώσω ούτε τις χρεώσεις για τις κλήσεις που έκανα όλη την εβδομάδα στην τεχνική τους υποστήριξη (2-3 τηλ τη μέρα κατ' ελάχιστο), και θα σκεφτώ πολύ σοβαρά τι θα κάνω για τα εφάπαξ τέλη σύνδεσης και ενεργοποίησης του dsl..

πέρασα όλο το σουκου να προσπαθώ να πιάσω καλο σήμα με το κινητό και να κάνω tethering στο pc μιας και μου είχαν ενεργοποιήσει τη ρεζέρβα επικοινωνίας καθώς έπρεπε να έχω remote access στο γραφείο για να δουλεύω αλλά δε γίνεται έτσι δουλεία πραγματικά..

 

ουφ τα είπα και ξελάφρωσα, αύριο πάλι με updates :p 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 11 months later...

Βλεπω το thread εχει ψοφησει λιγο. Πρεπει να ειμαστε ολοι χαρουμενοι με το VDSL εν τελει :hehe: 

 

Κατοχος VDSL50 απο τον Νοεμβριο, δε βλεπω να πεφτει το ιντερνετ (οπως μου ελεγαν), δε βλεπω να εχω σκαλωματα, δε βλεπω να εχω προβληματα whatsoever. Το μονο "θεμα" ας το πουμε ,ειναι οτι το ping ΜΕ fastpath, δε μπορει να ειναι κατω απο 20ms. Δε ξερω αν φταιει οτι ειμαι "πυλωτικα" (ή καπως ετσι) στη forthnet. Κατι τετοιο μου ειπαν παντως, αν και δεν ειναι να παιρνεις τον λογο τους ως δεδομενο :p  

 

Το techniκωlor TD5336 κανει τη δουλεια του ,αλλα ειναι καρακλειδωμενα βασικα features. Προς το παρον δεν εχω λογο ομως να αλλαξω.

 

Καπου καπου , βλεπω πως το...100ρι ειναι κοντα (τραβαει κατι περιεργα ανεβασματα ταχυτητας - κατεβαζα iso των windows και ειδα να "πεταει" 8.3 Mb/sec για καμμια 15-20 sec - πως στην ευχη εγινε αυτο, δε ξερω). Οχι οτι βεβαια θα μεταβω αμεσα (ποιος ξερει τι αρχικες τιμες θα παιχτουν - εκτος και αν γινει σουπερ προσφορα οταν και αν θα γινει διαθεσιμο ever). Διαβασα οτι περναει σε vectoring ο πΟΤΕ, οποτε πιστευω πως θα συμβει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το μονο "θεμα" ας το πουμε ,ειναι οτι το ping ΜΕ fastpath, δε μπορει να ειναι κατω απο 20ms

τι εννοείς δεν μπορει να ειναι κάτω απο 20ms ? Το πρώτο hop με την forthnet πρέπει να σου ειναι κάπου στα 5ms αν εισαι σε fastpath.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος HellhammeR έγραψε:

τι εννοείς δεν μπορει να ειναι κάτω απο 20ms ? Το πρώτο hop με την forthnet πρέπει να σου ειναι κάπου στα 5ms αν εισαι σε fastpath.

Screenshot_1.jpg

 

Αυτο εννοω. Πιο πριν το ping ηταν 33-35 ms. Τωρα βλεπω 19ms, πριν 5 μερες εβλεπα 23. Γενικα εκει παιζει , και εχω περαστει σε fastpath (μετα κοπων και βασανων, αφου με ειχαν γραψει κανονικοτατα στην αρχη περασαν 40 μερες για να περαστω σε fastpath). 

Δεν ξερω πως να το εξηγησω, 5ms παντως, ουτε κατα διαννοια. 

 

Και στο speetest τα ιδια ειναι τα αποτελεσματα: 

 

6082360320.png

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικες θαρρω ειναι για VDSL50, οπως φυσιολογικο θα ηταν να βλεπω 5-10ms ας πουμε (οπως βλεπω στους περισσοτερους). Δεν εχω παραπονο, εννοειται. Καλα ειναι! Απλα αυτα τα κουφά που μου ελεγαν απο τη Forthnet δε ξερω κατα ποσο ισχυουν (οτι μεχρι τοσο μπορει εδω που ειμαι- τι θα πει τοσο μπορει; Μπορει να φτασει 100ρι η γραμμη αλλα δε μπορει να εχει το λογικο ping? Τεσπα..)

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικες θαρρω ειναι για VDSL50, οπως φυσιολογικο θα ηταν να βλεπω 5-10ms ας πουμε (οπως βλεπω στους περισσοτερους). Δεν εχω παραπονο, εννοειται. Καλα ειναι! Απλα αυτα τα κουφά που μου ελεγαν απο τη Forthnet δε ξερω κατα ποσο ισχυουν (οτι μεχρι τοσο μπορει εδω που ειμαι- τι θα πει τοσο μπορει; Μπορει να φτασει 100ρι η γραμμη αλλα δε μπορει να εχει το λογικο ping? Τεσπα..)

5-10 εχεις στα πρωτα hops. Κανε tracert αντι για ping και θα καταλαβεις.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tommybertsen said:

Βλεπω το thread εχει ψοφησει λιγο. Πρεπει να ειμαστε ολοι χαρουμενοι με το VDSL εν τελει :hehe: 

 

Κατοχος VDSL50 απο τον Νοεμβριο, δε βλεπω να πεφτει το ιντερνετ (οπως μου ελεγαν), δε βλεπω να εχω σκαλωματα, δε βλεπω να εχω προβληματα whatsoever. Το μονο "θεμα" ας το πουμε ,ειναι οτι το ping ΜΕ fastpath, δε μπορει να ειναι κατω απο 20ms. Δε ξερω αν φταιει οτι ειμαι "πυλωτικα" (ή καπως ετσι) στη forthnet. Κατι τετοιο μου ειπαν παντως, αν και δεν ειναι να παιρνεις τον λογο τους ως δεδομενο :p  

 

Το techniκωlor TD5336 κανει τη δουλεια του ,αλλα ειναι καρακλειδωμενα βασικα features. Προς το παρον δεν εχω λογο ομως να αλλαξω.

 

Καπου καπου , βλεπω πως το...100ρι ειναι κοντα (τραβαει κατι περιεργα ανεβασματα ταχυτητας - κατεβαζα iso των windows και ειδα να "πεταει" 8.3 Mb/sec για καμμια 15-20 sec - πως στην ευχη εγινε αυτο, δε ξερω). Οχι οτι βεβαια θα μεταβω αμεσα (ποιος ξερει τι αρχικες τιμες θα παιχτουν - εκτος και αν γινει σουπερ προσφορα οταν και αν θα γινει διαθεσιμο ever). Διαβασα οτι περναει σε vectoring ο πΟΤΕ, οποτε πιστευω πως θα συμβει.

Δεν ξέρω γιατί το αποκαλούν πιλοτικό, δεδομένου ότι σε πολλές περιοχές δίνει κανονικά 50 Mbps VDSL. Ίσως βέβαια εννοούσαν ότι είσαι σε σύνδεση που δοκιμάζουν πιλοτικά vectoring, αλλά νομίζω θα το είχες καταλάβει, με δείγμα μεγαλύτερο από τη μία φορά 8MB/s (που μάλλον ήταν θέμα συμπίεσης/caching).

Για να πάρεις 100άρι, θα πρέπει να περιμένουμε την υλοποίηση vectoring (που μόλις ξεκίνησε), οπότε έχουμε λίγους μήνες ακόμα, και σε πολλές περιοχές το χρονοδιάγραμμα είναι για τέλος 2018.

Κατά τα άλλα, πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι δοκιμάζεις με ping το gr-ix στο οποίο φτάνεις με διαφορετική διαδρομή με Forthnet απ' ότι πχ με ΟΤΕ. Εξάλλου η Forthnet έχει πολύ περιορισμένο peering με τους άλλους Ελληνικούς παρόχους. Δοκίμασε και ένα traceroute να δεις το πρώτο hop σου τί νούμερα βγάζει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.