Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Ψάχνω το χάρτη με τα dslam, το μόνο κέντρο/καμπίνα/whatever κοντά μου είναι VDSL. Στο δρόμο στον οποίο βρίσκεται το dslam υπάρχει διαθέσιμη VDSL. Είμαι 600m από το dslam ακολουθόντας δρόμο. Επισης αναφορικά είμαι 150m από τον προαναφερθέν δρόμο που διαθέτει VDSL.

 

1. Γιατί ρε γιαούρηδες εγώ δεν έχω; Αφού σε αυτό το dslam είμαι ούτως ή αλλως συνδεδεμένος...

 

2. Γιατί εφ'οσον είμαι 600m απόσταση από το dslam (~450 σε ευθεία), έχω 25att σε adsl2+; Δηλαδή οφ δε πουστ, τόσο μεγάλο κύκλο κάνουν τα καλώδια μου...

 

υπάρχει κάποιος updated χάρτης; εγώ κοιτάω ένα σε γειτονικό forum αλλά εκεί στην περιοχή άνω Μελίσσια και Πεντέλη δεν έχει τπτ.. το τηλ. κέντρο με vdsl είναι αρκετά πιο μακριά και στην περιοχή μου δεν δείχνει τπτ, ούτε τηλ. κέντρα ούτε καμπίνες KV..

 

σε adsl με HOL συγχρονίζω πολύ χαμηλά και σκεφτόμουν να το γυρίσω σε vdsl αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα δω τρομερή βελτίωση εαν το κέντρο είναι τόσο μακριά..

Link to comment
Share on other sites

To κέντρο είναι του ΟΤΕ; Εσύ έχεις ΟΤΕ; Αν έχεις άλλη εταιρεία, μήπως έχει δικά της vdsl dslam κ δε παίρνει από του ΟΤΕ;

 

To κέντρο του ΟΤΕ είναι, αυτοί δίνουν VDSL στο δρόμο εκεί αλλά δε δίνουν στο δικό μου.

 

 

υπάρχει κάποιος updated χάρτης; εγώ κοιτάω ένα σε γειτονικό forum αλλά εκεί στην περιοχή άνω Μελίσσια και Πεντέλη δεν έχει τπτ.. το τηλ. κέντρο με vdsl είναι αρκετά πιο μακριά και στην περιοχή μου δεν δείχνει τπτ, ούτε τηλ. κέντρα ούτε καμπίνες KV..

 

σε adsl με HOL συγχρονίζω πολύ χαμηλά και σκεφτόμουν να το γυρίσω σε vdsl αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα δω τρομερή βελτίωση εαν το κέντρο είναι τόσο μακριά..

 

Τον κλασσικό χάρτη είδα - δε ξέρω πόσο updated είναι, αλλά κάνει lιst το dslam μου σα VDSL, που μέχρι πρότεινος (πέρσυ; )  δεν ήταν. Οπότε τουλάχιστον στα δικά μου μέρη έχουν κάνει κάποια ενημέρωση.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μένω στο ίλιον, σxετικά με τη νεα προσφορα μου ειπαν στο τηλεφωνο ότι το vdsl αναλογα με την περιοχη και τη διαθεσιμοτητα θα ειναι απο καμπινα

 

ποιο απτα δυο είναι "καλύτερο"? Καμπινα η ΑΚ?

Link to comment
Share on other sites

Μένω στο ίλιον, σxετικά με τη νεα προσφορα μου ειπαν στο τηλεφωνο ότι το vdsl αναλογα με την περιοχη και τη διαθεσιμοτητα θα ειναι απο καμπινα

 

ποιο απτα δυο είναι "καλύτερο"? Καμπινα η ΑΚ?

Εγω δε βλεπω αλλαγμενες καμπινες στην περιοχη σου

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εταιρείες χρησιμοποιούν το υφιστάμενο δίκτυο του πΟΤΕ, στην ουσία νοικιάζουν τις γραμμές από εκείνον.

Οπότε λίγο πάνω κάτω δεν θα δεις διαφορά σε ταχύτητα.

Επέλεξε εκείνη με τις καλύτερη αναλογία τιμών/service.

Με τη HOL είμαι πολυ ικανοποιημένος εδώ και 9 χρόνια που είμαι συνδρομητής της.

Ζήτημα να είχα θέμα πάνω από 2-3 φορές το οποίο λύθηκε σχεδόν άμεσα.

Καθυστερήσανε βέβαια να αναβαθμίσουν τη γραμμή δύο μήνες αλλά είμαι σίγουρος πως δεν φταίγανε εκείνοι για αυτό αλλά ο πΟΤΕ μιας και εργολάβος του αναλαμβάνει τη σύνδεση με τη καμπίνα.

 

Kαι μια φώτο με τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου από το FritzBox! 7490. (Η καμπίνα είναι στα 50 μέτρα)

Περιοχή Άνω Κηφισιά (σύνορα με Μελίσσια)

 

 

1_zpslnvjvuvt.jpg

Έγινε επεξεργασία από knight_77
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερώτηση, είδα τη νεα προσφορά της Forthnet super play και εχω μια απορία σχετικά με τα τεχνικά γιατί είμαι άσχετος. Τι διαφορά έχει το vdsl από καμπίνα με το Α/Κ?

Nα ξέρεις οτι η Forthnet δεν δίνει VDSL απο KV, μονο απο ΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη την τελευταια προσφορα της forthnet-nova (super play) διαβασα καποια σχολια σε αλλα fora οτι πλεον επιτελους η forthnet δινει ΚΑΙ απο καμπινα.

Στην περιπτωση μου πριν 3 χρονια μου ειχαν δωσει VDSL (κακως)  απο ΑΚ και λογω μεγαλης αποστασης συγχρονιζα πιο κατω και απο ADSL οποτε γυρισα στο τελευταιο. Και περιμενα πως και πως να αρχισει να δινει απο καμπινα.

Κατι που ισως υποστηριζει αυτο που διαβασα ειναι οτι πλεον ο wizard τους μου δειχνει διαθεσιμοτητα (ενω προηγουμενως δεν εδειχνε). Εχει ακουσει κανεις κατι παραπανω στο θεμα? Ηρθε επιτελους η ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν τους παίρνεις τηλέφωνο να έχεις υπεύθυνη απάντηση;

 

η ερωτηση μου δε θα ειναι στη λιστα με τις 30 προκαθορισμενες ερωταπαντησεις που θα εχει μπροστα του ο υπαλληλος :D

συνεπως στην καλυτερη περιπτωση (στην οποια δηλαδη θα παρω μια απαντηση) θα ακουσω κατι πιο αναξιοπιστο απο τα fora και καθε αλλο παρα υπευθυνο :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με ενημέρωσαν και εμένα για αυτή τη προσφορά σήμερα από την Forthnet και όντως δίνουν πλέον vdsl από καμπίνα και μαζί με ολα τα αλλα του super play, μ αρέσει σαν προσφορά. Έχουν ένα πλάνο για τους επόμενους μήνες για ποιες περιοχές θα υπάρχει vdsl από καμπίνα οπότε φαντάζομαι ότι και στο τμήμα πωλήσεων θα είναι ενημερωμένοι σχετικώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους και Καλή Χρονιά.

 

Χθες, έλαβα ένα (διαφημιστικό) τηλεφώνημα από τη Nova, για μια προσφορά που έχουν για νέους πελάτες. Όταν εξήγησα στην τηλεφωνήτρια ότι είμαι ήδη πελάτης triple-play (Nova, Forthnet σταθερή τηλεφωνία και Internet ADSL2), με προέτρεψε να μιλήσω με την εξυπηρέτηση πελατών, μπας και έχουν κάτι καλύτερο για τους υπάρχοντες πελάτες.

 

Πράγματι, μετά από τηλεφώνημα στο 18345, μου προτάθηκε η αναβάθμιση του υπάρχοντος πακέτου σε VDSL 50, με παροχή δωρεάν νέου εξοπλισμού (VDSL modem), με τα ίδια χρήματα μηνιαίας συνδρομής, και με ανανέωση της.

 

Κάνοντας έναν γρήγορο έλεγχο στην περιοχή μου, ανακαλύπτω ότι η μεν Forthnet διαθέτει παροχή 50άρα VDSL, ενώ ο ΟΤΕ 30άρα. Πρέπει επίσης να πω ότι δεν έχω δει κάπου κοντά μου κάποιο ΚΑΦΑΟ (εκτός κι αν μου έχει διαφύγει και βρίσκεται σε κάποιο "κρυφό" μέρος), είτε του ενός (Forthnet) είτε του άλλου (ΟΤΕ). Επίσης είναι δεδομένο ότι μέχρι αυτή τη στιγμή, η Forthnet χρησιμοποιεί την υπάρχουσα από τη δεκαετία του 70 γραμμή του ΟΤΕ στο σπίτι μου. Το μόνο ιδιαίτερο στοιχείο που μπορώ να να εντάξω στην όλη συνδεσμολογία, είναι ένα μεγάλο κουτί διανομής (μη με ρωτήσετε τί έχει μέσα. δεν το έχω παρατηρήσει. έτσι κι αλλιώς είναι κλειστό) του ΟΤΕ, διαστάσεων 1,40 x 1 x 0,30 μ (Υ x Π x Β), πάνω στο πεζοδρόμιο, ακριβώς έξω από την είσοδο του κτηρίου μου, ενώ δίπλα του στο πεζοδρόμιο, υπάρχει μια μεγάλη υπόγεια καταπακτή, καλυπτόμενη από ένα ευμέγεθες μαντεμένιο καπάκι, σχεδόν ενός τετρ. μέτρου. Με βάση τα όσα έχω δει σε φωτογραφίες, δεν πρόκειται φυσικά για ΚΑΦΑΟ, ενώ βρίσκεται εκεί προ πολλών χρόνων, πάνω από 2 δεκαετίες.

 

Και η απορία μου είναι φυσικά πώς γίνεται ο μεν ΟΤΕ να διαθέτει μόνο 30άρα VDSL, ενώ η Forthnet 50άρα.

 

Για πληροφόρησή σας, η περιοχή μου είναι οι Τζιτζιφιές στην Καλλιθέα, περίπου στο ύψος του κεντρικού σταθμού της Πυροσβεστικής στη Λ. Θησέως (Ελ. Βενιζέλου) και γύρω στα 200 μέτρα μακρυά από το σταθμό, προς την κατεύθυνση του παλαιού ιπποδρόμου, στην περιοχή που παλιά λεγόταν Περόνια.

 

Εξηγείται αυτό και πώς;

Ή μήπως η Forthnet μου δίνει 30άρα και την ονομάζει 50άρα για λόγους ανταγωνισμού και αυτοδιαφήμισης;

 

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από Panagiotis Melas
Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή σου δεν έχουνε μπεί καμπίνες VDSL2.

VDSL2 μπορείς να πάρεις μόνο από το Αστικό Κέντρο, το οποίο είναι στην δισταύρωση Σοφοκλέους και Φοινίκων.

Αν είσαι σε μικρότερη των 500μ απόσταση ( καλωδιακή, μην κοιτάξεις την πιο σύντομη διαδρομή ) από εκεί ( Α/Κ ) τότε μπορείς να πάρεις 50αρα VDSL2 και να είσαι σε αρκετά καλή ταχύτητα.

Αν είσαι πάνω από 500μ απόσταση από το Α/Κ τότε πας μόνο για 30αρα, και αυτό αν είσαι σε max απόσταση 1km ( που αρκετές φορές μπορεί να είναι και πιο κάτω το όριο λόγω παλαιότητας χαλκού, πλήθος γραμμών, κλπ ).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.