Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Ουτε καν. Ακόμα δεν έχω παει καν στο γραφείο με τα projects που έχω. Αύριο θα πάω γραφείο αλλά πολύ σφήνα για να μου χωσουν και άλλο project σίγουρα.

Συγνώμη αλλά θεωρώ ποιο πιθανό να συνδεθω με teamviewer στον υπολογιστη σου και να ρίξω μια μάτια και να το θυμηθω παρα να βρω χρονο στο γραφείο να κάνω reset και να το ξαναγύρισω σε bridge.

Πάντως αν θέλεις me team viewer στείλε μήνυμα σε πμ να σου δώσω mail να το κανονισουμε

Link to comment
Share on other sites

Ένα στόρυ και απο μένα που έχω VDSL Από 28/12/2012 (τότε παρέλαβα το routeraki μου) παρακάτω photo από τότε : μέχρι να βγει το free wifi πριν κάτι μηνες δεν τους είχα ενοχλήση παρα μόνο να με βάλουν σε fast path !

post-14318-1416076892,0024.jpg

έχουμε και λέμε κάτι τιπς για την γραμμή μου σε interleaved path πιάνει θεωριτικά 34 όπως στην παραπάνω εικόνα σε fast path πιάνει 31-32 σε θεωρητικό (όλα αυτά πριν τις βλακείες χ2 χρόνια όλα ρολόι)!

 

Όλα ξεκίνησαν όταν ο ΟΤΕ αποφάσισε να φτιάξει το "free wifi" με την συνεργασία του με την FON  .... ***** στα μούτρα τους !

Σε μια νύχτα όλα τα router πήραν το update για την FON + ότι μαλ@κία τους ήρθε στο κεφάλι  ....

 

Περνάει μια βδομάδα - δύο βδομάδες παρατήρησα ότι αργούσαν να ανοίξουν οι σελίδες και υψηλότερο ping στα online games !

Οπότε τσεκάρω το router και βλέπω ότι είμαι σε Interleaved mode τους παίρνω τηλέφωνο !

 

1st Time

καλημέρα/καλησπέρα θα ήθελα να με βάλετε σε fast path ... Χαζομάρες γύρω γύρω συζήτηση τελικά που βρίσκομαι σε interleaved κατάσταση ή σε fast path ερωτώ ???

Μου απαντάει το παλικάρι κυριέ μου δεν είστε σε κάνενα από τα δύο αυτά mode είστε σε ένα ενδιάμεσο ....

Οκ βάλε με σε fast path ....

Με έβαλαν όλα καλά ....

 

 

2st Time τηλεφωνάκι μέσα στο 2015

Την Κυριακή που μας πέρασε βλέπω από τα 299999999999 να έχω κλειδώσει στα 21 τι reboot τι το άλλο τίποτα ....

Καλησπέρα/καλημέρα έχω αυτό το πρόβλημα -  μισό λεπτό να ψάξω ανταποκρίνεται το παλικάρι κοιτάει μπαίνει και στα logs και όντως βλέπει ότι έχω δίκιο ... λέει θα το περάσω στα κεντρικά να έρθουν να το ελέγξουν κιόλας οκ ...

Έρχεται ο τεχνικός σπίτι τσεκάρει την καλωδίωση που είναι ίδια εδώ και 8 χρόνια αλλάζοντας μόνο το φιλτράκι από adsl σε vdsl εκεί που χρειαζότανε , επειδή δεν του άρεσε η συνδεσμολογία έφερε ένα καινούργιο φιλτράκι (σιγά τα ΟΑ κολοκύθια τούμπανα απλά δεν είδε αυτό που του είχαν μάθει :p) .

Παίρνει μετρήσεις αλλάζει την θύρα στο καφάο με την μία που άλλαξε την θύρα στο καφάο (όχι ΚΑΜΠΙΝΑ) είχα πτώση 1 Mb/s από τα 299999999 στο κλείδωμα και στο θεωριτικό από 32MB/s στα 28 MB/s

 

τέσπα λέω το αφήνω και βλέπουμε .....

 

Παρατηρώ το εξής αυτή την φορά η ταχύτητα να ανεβοκατεβαίνει δηλαδή το πρωί να κλειδώνει στα 21 Mb/s με max 21 και όσα reboot δεν χαμπαριάζει εκεί το βιολί του . Το βράδυ όμως όλα αλλάζουν ξανακλειδώνει max στα 28 με τις νέες αλλαγές?

 

3st time τηλεφωνάκι στον ΟΤΕ

Αυτό και αυτό μάλιστα θα σας καλέσει ένας τεχνικός ...
Με καλάει ένας τεχνικός που προσπαθούσε να με πείσει ότι στην περιοχή μου τόσο πιάνει 21,5 του λέω δεν είναι adsl είναι vdsl και δεν πιάνει τόσο ...

και όσο γινότανε αυτό του είπα και παράλληλα την ιστορία με την Fon επειδή μου έσπασε τα νεύρα και δεν ήταν συνεργάσιμος και το απολειφάδι της κοινωνίας να με βάλει σε interleaved mode """""σου είπα να το πειράξεις """" ώστε η ταχύτητα από τα 28 όταν επανέλθει να πάει στα 31 και όπως και έγινε μιας και είναι βράδυ τώρα ...

 

 

+

ρωτώντας από εδώ και από εκεί έμαθα ότι χρονολογικά τότε με το free wifi εκείνη την περίοδο είχε έρθει ο ΟΤΕ και άλλαζε όλα τα καλώδια στο ΚΑΦΑΟ

παιδιά τα έγραψα ώστε να αν χρειαστεί να τα στείλω με mai να μην τα ξαναγράφω !

 

τώρα περιμένω τεχνικό απο βδομάδα να έρθει να με ξαναλάξει θέσει ή ακόμα να ξηλώσει το καφάο και να φτιάξει καινούργιο (καφάο εννοώ το κουτί αυτό που μαζεύει τις τηλεφωνικές γραμμές οικοδομικών τετραγώνων και μετά τις στέλνει εκεί που πρέπει κλπ κλπ)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν θέλω να κανει port forward. Να κλείσω το Nat θέλω και να μην κανει καν port forward αλλά πραγματικά κανει οτι θελει και οτι εγώ δεν θέλω.

Να το σπασω τώρα η όχι ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν θέλω να κανει port forward. Να κλείσω το Nat θέλω και να μην κανει καν port forward αλλά πραγματικά κανει οτι θελει και οτι εγώ δεν θέλω.

Να το σπασω τώρα η όχι ακόμα;

τι κάθεσαι και ασχολείσαι? δεν αξίζει να ασχοληθείς πάνω από 5 λεπτά.

 

http://www.skroutz.gr/s/302009/TP-LINK-TL-WR841N.html + ftp://ftp.dd-wrt.com/betas/2015/06-01-2015-r27147/tplink_tl-wr841ndv8/

Link to comment
Share on other sites

τι κάθεσαι και ασχολείσαι? δεν αξίζει να ασχοληθείς πάνω από 5 λεπτά.

 

http://www.skroutz.gr/s/302009/TP-LINK-TL-WR841N.html + ftp://ftp.dd-wrt.com/betas/2015/06-01-2015-r27147/tplink_tl-wr841ndv8/

Θέλω να το δώσω βλάβη για crc errors και απώλεια πακέτων.

Και bridge να γυρίσω δυσλειτουργεί. Βασικά θα ζητήσω άλλο modem όχι speedport γιατί έχω UTM από πίσω με ipsec, ssl vpn & virtual host.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις crc errors είναι θέμα modem και όχι "router" όπως το NAT που ανέφερες παραπάνω. Τότε ναι πρέπει να δηλώσεις βλάβη.

 

Απλά νόμιζα ότι έχεις θέμα μονο με το "routing" κομμάτι του speedport.

 

To UTM νομίζω μπορεί να συνδεθεί με το modem/rοuτer και να αναλάβει αυτό το routing κομμάτι (PPPoE) αφήνοντας στο speedport μόνο το modem

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις crc errors είναι θέμα modem και όχι "router" όπως το NAT που ανέφερες παραπάνω. Τότε ναι πρέπει να δηλώσεις βλάβη.

 

Απλά νόμιζα ότι έχεις θέμα μονο με το "routing" κομμάτι του speedport.

 

To UTM νομίζω μπορεί να συνδεθεί με το modem/rοuτer και να αναλάβει αυτό το routing κομμάτι (PPPoE) αφήνοντας στο speedport μόνο το modem

 

Επειδή έχω πρόβλημα με τα errors δεν μπορώ-θέλω να το γυρίσω σε bridge αφού χάνω το interface του τελείως και δεν μπορώ να τα errors. (Άλλο περίεργο του modem)

Το UTM μπορεί να κάνει και PPPoE αν και σε δοκιμές κάποιες φορές έπρεπε πρώτα να κάνω port forward, μετά να γυρίσω σε bridge για να μου αφήσει την πόρτα 25 πχ ανοιχτή (Είναι για να πάρεις ψυχοφάρμακα το router). 5 μέρες βρίζω και έχω ενοχλήσει όποιον ξέρω και δεν ξέρω που ασχολείται με δικτυακά για αυτή την βλακεία.

 

Τελικά θα δώσω βλάβη για την γραμμή σύν θα ζητήσω αλλαγή modem με ZTE που ελπίζω να δουλεύει πολύ καλύτερα και όχι οτι ναναι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πρόβλημα με τα errors δεν μπορώ-θέλω να το γυρίσω σε bridge αφού χάνω το interface του τελείως και δεν μπορώ να τα errors

Με static route μπορείς να έχεις και το interface του modem/router μέσα από PPPoE bridge. Θέλει λίγο ψάξιμο και δοκιμές και υπάρχει περίπτωση να σε παιδέψει. Αλλά ναι καλά θα κάνεις να το αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτε κατευθείαν απο το Modem αν βάλω καλώδιο δεν δίνει interface άπαξ και γυρίσει σε bridge.

Και καλά κάνει (σ'αυτό)! Έτσι πρέπει.

 

Θα πρέπει το modem να είναι σε άλλο subnet από το router, και μέσα από το router με ifconfig να φτιάξεις το route που θα κάνεις access το modem

Link to comment
Share on other sites

Και καλά κάνει (σ'αυτό)! Έτσι πρέπει.

 

Θα πρέπει το modem να είναι σε άλλο subnet από το router, και μέσα από το router με ifconfig να φτιάξεις το route που θα κάνεις access το modem

Μα δεν κατάλαβες. Το αφήνω στο 192.168.1.1 και το γυρνάω bridge. Εγώ στο μέσα δίκτυο παίζω με άλλα subnets.

Κουμπώνω το laptop πάνω στο speedport. Γυρνάω καρφωτά στο 192.168.1.0/24 αλλά η συσκευή πουθενά... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.