Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Αν έχεις κάποιο μηχάνημα σε data centre με αρκετό bandwidth μπορείς να παίξεις και με vpn bonding (packet balancing αντί για connection balancing). Έτσι οποιοδήποτε flow είτε με μία είτε με παραπάνω συνδέσεις μπορεί να περάσει από όλες τις διαθέσιμες συνδέσεις σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς, το ζήτημα μου όμως είναι το να έρθει σφαίρα στον local disk μου... που δεν :p

Τουλάχιστον από ότι φαίνεται από το οργανόγραμμα του πΟΤΕ και από τις εργασίες που τώρα όντως κάνουνε εδώ, το καλοκαιράκι θα έχουμε VDSL2 επιτέλους και στις παρυφές του Έβερεστ εδώ οπότε θα ησυχάσω μονομιάς :p

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις χρόνια τέτοια νούμερα σε άλλους, είσαι στα 3,5km και ξαφνικά σκάει καμπίνα δίπλα σου, λογικό είναι να χαίρεσαι...

 

Μέχρι την άλλη εβδομάδα θα το έχω ξεχάσει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει αρκετούς μήνες σε πολύ γρήγορες γραμμές για να έχω χάσει την χαρά του να έχω μια 50άρα VDSL2, αλλά εδώ τώρα με αυτά τα τρισάθλια 4Mbps που έπιανα τους τελευταίους μήνες, μόλις μπεί η 50άρα θα κάνω σαν κακομαθημένο 18χρονο που του πήρε ο μπαμπάς Ferrari 458 για τα γενέθλειά του :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς, το ζήτημα μου όμως είναι το να έρθει σφαίρα στον local disk μου... που δεν :p

Τουλάχιστον από ότι φαίνεται από το οργανόγραμμα του πΟΤΕ και από τις εργασίες που τώρα όντως κάνουνε εδώ, το καλοκαιράκι θα έχουμε VDSL2 επιτέλους και στις παρυφές του Έβερεστ εδώ οπότε θα ησυχάσω μονομιάς :p

Offtopic, αυτόν που τον λενε STAL, εν συντομία, τον ξερεις???

κατά το Sir Overclock-a-lot

Link to comment
Share on other sites

Offtopic, αυτόν που τον λενε STAL, εν συντομία, τον ξερεις???

κατά το Sir Overclock-a-lot

 

nope, τι ποιός πού ? no clue.

 

Sir Overclock-a-lot προφανώς κλεμμένο δικό μου από τον Sir Mix-a-lot με το γνωστό τραγούδι "I Like Big Butts" :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ενεργοποίηση σε οτε από forthnet. η διαφορά μεγάλη. 49998 down και 4997 up. ο τεχνικός που την μέτρησε μου είπε ότι μέγιστο σηκώνει 65 mbit up kai 36 down.

 

Μάλλον το ανάποδο θα εννοούσε. 36 upload και 65 download.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

να σας πω και εγώ τον πόνο μου. έβαλα την γραμμή από adsl 24 mbps με πραγματικό 10 mbps σε vdsl 50 mbps  και έπιασε πραγματικό 14 mbps download . από τον τεχνικό του ότέ μου είπαν ότι θα το δηλώσουν ως βλάβη και θα με ενημερώσουν εντός 2 ημερών . είναι πιο χαμηλά από το adsl . μου είπαν ότι η τεχνολογία είναι διαφορετική και ότι θα είχα πάνω από 40 . αλλά μάλλον δεν ισχύει αυτό . στη περιοχή μας λέει ότι ο μέσος όρος του vdsl είναι 18 mbps  .στα τελευταία παιδιά που κοιτούσα εδώ στο φόρουμ είχα όλοι πάνω από 45 mbps download . ότι νεότερο θα ενημερώσω απλά για το ιστορικό. πάροχος οτε και περιοχή κατεχάκη από την μεριά του ερυθρού σταυρού .  

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ψάξει ακόμα το μόντεμ . στο adsl μου είχαν πεί ότι είχα απόσταση 800 μέτρα . σήμερα μου είπαν ότι στο vdsl  είμαι στα 1000 . περίεργο . κάποιοι τεχνικοί μου είχαν πει ότι μετράει η απόσταση από το καφαο . κάποιοι μου είπαν ότι μετράει και η απόσταση από το κέντρο . ξέρεις εάν τα κέντρα είναι διαφορετικά του adsl από το vdsl ?????

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι.. από τα στατιστικά σου μπορούμε να υπολογίσουμε στο περίπου την απόσταση..

Πλέον μερικά από τα κέντρα του vdsl βρίσκονται στα καφάο (νέα κουτιά).

Π.χ. στο μοσχάτο έχει ένα ανά τετράγωνο σχεδόν.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ψάξει ακόμα το μόντεμ . στο adsl μου είχαν πεί ότι είχα απόσταση 800 μέτρα . σήμερα μου είπαν ότι στο vdsl  είμαι στα 1000 . περίεργο . κάποιοι τεχνικοί μου είχαν πει ότι μετράει η απόσταση από το καφαο . κάποιοι μου είπαν ότι μετράει και η απόσταση από το κέντρο . ξέρεις εάν τα κέντρα είναι διαφορετικά του adsl από το vdsl ?????

 

 

Βρες το σπίτι σου εδώ και κατά πάσα πιθανότητα είσαι συνδεδεμένος στην κοντινότερη καμπίνα που φαίνεται στο χάρτη.

 

Επίσης δοκίμασε και άλλη πρίζα στο σπίτι, έχοντας συνδεδεμένο μόνο το modem σου σε όλο το σπίτι, καρφί στη πρίζα, χωρίς φίλτρο αν έχεις PSTN γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Τι ξενερα ηταν και αυτη σημερα... Μενω στο Γερακα, απο την δεξια πλευρα της Κλεισθενους προς Πεντελη, και μολις ανακαλυψα οτι ο σουβλατζης απεναντι εχει vdsl γιατι ανηκει στο κεντρο της αγ.παρασκευης. και εγω ειμαι με 2mbps... και μας χωριζει απλα ενας δρομος... αυτη ειναι ξενερα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.