Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Μεγκαφεηλ ομως... -Υποτιθεται- (Bolded, Underlined & με Italics) οτι για να εχεις vDSL, πρεπει να εχεις καμπινακι κοντα σου.

Αν σου εβαλαν vDSL, στο μακρινο, το νουμερο ειναι λογικο. η vDSL εχει μεγαλυτερες απωλιες οσο απομακρυνεσαι απο το κεντρο.

Link to comment
Share on other sites

Μεγκαφεηλ ομως... -Υποτιθεται- (Bolded, Underlined & με Italics) οτι για να εχεις vDSL, πρεπει να εχεις καμπινακι κοντα σου.

Αν σου εβαλαν vDSL, στο μακρινο, το νουμερο ειναι λογικο. η vDSL εχει μεγαλυτερες απωλιες οσο απομακρυνεσαι απο το κεντρο.

Υποτίθεται(Bolded, Underlined & με Italics) ότι δεν δίνουν όταν η απόσταση είναι πάνω από 1km για ακριβώς αυτό το λόγο.

Βέβαια μου κάνει εντύπωση πως κλείδωνες τόσο ψηλά με την adsl.

Link to comment
Share on other sites

γενικώς ήμουν ευχαριστημένος από την απλή adsl. Είπα και 'γω να δοκιμάσω vdsl, είδα ότι υποστηρίζεται και προχώρησα...που να 'ξερα...

*[MENTION=5181]winters[/MENTION] ...στο παλιό μου σπίτι (Π.Φάληρο) -έπειτα από ομηρικούς τηλεφωνικούς καβγάδες με forthnet- συγχρόνιζα στα 21mbps :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Σκεφτομαι να βάλω vdsl forthnet περιοχή Καλλιθέα.

Τώρα είμαι με ΟΤΕ 24mbps και έχω τα εξής χαρακτηριστικα.

D/U:20250/1027

Att:12.8

Snr:6.5 (επειδή το έχω πειράξει χειροκίνητα:p)

Type adsl:FastPath

Να προχωρήσω?:neo:

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησέ τους να σε βάλουν σε 30αρα. Εκτός από το attenuation να δουν και την χωρητικότητα των πόλων. Το θεωρητικό είναι κοντά στο χιλιόμετρο,η forthnet το υλοποιεί ως τα 800 μέτρα από το δικό της δίκτυο και αναλόγως τις συμφωνίες του εμπορικού, μεσω ΑΡΥΣ(μέσω ΟΤΕ δηλαδής).

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω θα εισαι σε κανα 25-28 σε 30αρι προφιλ και 45-48 σε 50αρι.

Οχι, ξερω πολυ καλα τι λεω. Οι καμπινες του ΟΤΕ το εχουν για πλακα το 30αρι και κατα 99% εχουν και το 50αρι. To 30αρι το πλησιαζουν παρα πολυ ακομη και σε αποσταση 900μετρων απο την καμπινα. Εαν ο συγχρονισμος ηταν 20Mbps σε ADSL2+ τοτε με VDSL2 η γραμμη θα δειξει attainable* περιπου 70-80Mbps.

*εφικτοτητα γραμμης, η μεγιστη δυνατη ταχυτητα που μπορει να συγχρονισει με επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ όλους για τη πληροφορίες που μου δώσατε.

Στη γραμμή μου το Attainable Speed αν και εικονικό είναι 23800mbps.

Γενικά από 'τι έχω καταλάβει έχω καθαρή γραμμή για το attenuation που έχω.

Οπότε θα προβώ σε αίτηση VDSL Forthnet και ίδωμεν.

Υπ. Παλιά στη Forthnet που ήμουνα στο ίδιο σπίτι έπιανα 23200:upside:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εκανες quote λαθος user ? :hehe:

Ο ΟΤΕ δεν εχει δωσει σε κανεναν αλλο παροχομ ακομα access στα νεα rdslam του. τουλαχιστον στην Γλυφαδα ετσι ειναι.

Δίνει στην HOL και στην Wind.

Link to comment
Share on other sites

Δίνει στην HOL και στην Wind.

Ναι μπορουν καποιοι παροχοι να νοικιασουν vdsl καμπινας απο τον ΟΤΕ.

Αλλα και να μην μπορουσαν ο φιλος απο την Καλλιθεα αναφερει ταχυτητα ADSL2+ περιπου 20Μbps, αυτο σημαινει οτι ειναι πολυ κοντα στο κεντρο πιο κοντα απο 500 μετρα, ακομη και απο VDSL2 καποιου παροχου να παρει απο το κεντρο δεν νομιζω να συμπεριφερονται τοσο διαφορετικα απο τα μηχανηματα του ΟΤΕ στην καμπινα. Φαντασου οτι θα ειναι σαν να εχει καμπινα και να ειναι απο την καμπινα λιγοτερο απο 500 μετρα.

Μηπως εκανες quote λαθος user ? :hehe:

Ο ΟΤΕ δεν εχει δωσει σε κανεναν αλλο παροχομ ακομα access στα νεα rdslam του. τουλαχιστον στην Γλυφαδα ετσι ειναι.

Οχι δεν εκανα λαθος χρηστη Quote, εβαλα και σε παραθεση πανω σε τι απανταω :tomato::sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μίλησα με forthnet και μου είπαν πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι (δεν μπορούν να με αλλάξουν θέση, μόνο ο ote έχει αυτή τη δυνατότητα για vdsl).

Με παραπέμπουν στο εμπορικό προκειμένου να επιστρέψω στο προηγούμενο πρόγραμμα (double play 24mbps) !!! τσι ζους κραιστ !!!

*Το αστείο της υπόθεσης είναι πως στη διαθεσιμότητα vdsl forthnet εξακολουθεί να βγάζει υποστηριξή, ενώ στο site του ote όχι !!! Α ρε forthnet πόσο μπροστά είσαι! δεν έχει ο ote και έχεις εσύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια έπαθα με την wind ακριβώς στο γραφείο. Αφου φέρανε την υποτιθέμενη vdsl στο γραφείο με κ καλά υποστήριξη. Συγχρονιζα λιγότερο με vdsl λογο μεγαλύτερης απόστασης απο 1χλμ. Πολυ φυσιολογικά η τεχνικός που με ενημέρωσε άκουσε το δούλεμα που τους έριξα. Ακομα υποτίθεται οτι μπορούμε να πάρουμε vdsl στο γραφείο με τα λεγόμενα τους βέβαια.

Στην πράξη γελάνε και οι πέτρες μαζί τους.

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω σε όλους μετά από αυτό το ποστ, να μην ρίξετε κατάρες... ήδη δεν μας πάει καλά το 2013...

Νέα γραμμή στο σπίτι...

730-albums185-picture19373.png

730-albums185-picture19372.jpg

Σουπερ εισαι καθε φορα που η MS κανει μεγαλη αναβαθμιση εσυ θα την καταφερνεις σε 1 λεπτο ενω εμεις θα αγκομαχαμε για καμια ωρα.

Το πραγματικα καλο ειναι το 1ms, αυτο φαινεται σε οτι σελιδα και να ανοιξεις, οποιος και να ειναι ο χρηστης.

Τι τιμη το περνεις αυτο το πακετακι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.