Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Όταν είσαι με voip πρέπει πρώτα να σε βάλει σε πόρτα (5 μέρες) και μετά να ξεκινήσει η διαδικασία του VDSL.

Εγώ που ήμουν με voip και έκανα αίτηση για vdsl, έγινε η αλλαγή σε pots αλλά το vdsl αργούσε, πήρα τηλέφωνο και μου είπαν δεν βλέπουμε κάποιο αίτημα για vdsl (LOL). Τις θεωρούν ξεχωριστές διαδικασίες.

Το router είναι super. Και η σύνδεση είναι super. Το μόνο "αρνητικό" είναι ότι στην HOL δεν παίζει fastpath, οπότε αν παίζεις κανά fps online multiplayer θα έχεις λίγο μεγαλύτερο ping. Όχι σε σχέση με αυτό που έχεις τώρα, σε σχέση με το εάν έβαζες VDSL OTE. Η διαφορά τιμής είναι μεγάλη όμως οπότε HOL μονόδρομος.

Όταν είσαι σε VoiP έχεις ήδη δεσμεύσει βρόχο και πόρτα και κακώς έλαβες την απάντηση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION]

Μου δημιουργηθηκε μια απορια...

Θυμηθηκα την κουβεντα που εκανα σημερα καλυτερα.

Ενας απο τους διαλογους ειναι ο παρακατω:

- Στο snr και στο att δεν εχει αλλαξει κατι αρα δεν εχω ενεργοποιηθει.

- Πρεπει να βαλετε τον καινουργιο εξοπλισμο επανω.

- Μα αν εχω ενεργοποιηθει δεν θα πρεπει να δω διαφορα και να κλειδωνω παραπανω εστω και με το παλιο ρουτερ?

- Οχι θα πρεπει να ανοιξουμε εμεις απο το κεντρο και να δωσουμε φουλ ρευμα... :hmm::hmm:

Στεκει???

Ας πουμε τα οτετζοπαιδα πρωτα ενεργοποιουνται βλεπουν αλλες ταχυτητες (κλειδωνουν παραπαπανω) και εκ των υστερων παραλαμβανουν εξοπλισμο.

Στην wind μεχρι και εκει αναποδα τα κανουν?

Γιατι ουσιαστικα αυτο που μου εδωσε να καταλαβω ειναι οτι ολο το θεμα ειναι ο γ@μω εξοπλισμος!

Αν δεν τον παρω δεν ενεργοποιουμαι!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION]

Μου δημιουργηθηκε μια απορια...

Θυμηθηκα την κουβεντα που εκανα σημερα καλυτερα.

Ενας απο τους διαλογους ειναι ο παρακατω:

- Στο snr και στο att δεν εχει αλλαξει κατι αρα δεν εχω ενεργοποιηθει.

- Πρεπει να βαλετε τον καινουργιο εξοπλισμο επανω.

- Μα αν εχω ενεργοποιηθει δεν θα πρεπει να δω διαφορα και να κλειδωνω παραπανω εστω και με το παλιο ρουτερ?

- Οχι θα πρεπει να ανοιξουμε εμεις απο το κεντρο και να δωσουμε φουλ ρευμα... :hmm::hmm:

Στεκει???

Ας πουμε τα οτετζοπαιδα πρωτα ενεργοποιουνται βλεπουν αλλες ταχυτητες (κλειδωνουν παραπαπανω) και εκ των υστερων παραλαμβανουν εξοπλισμο.

Στην wind μεχρι και εκει αναποδα τα κανουν?

Γιατι ουσιαστικα αυτο που μου εδωσε να καταλαβω ειναι οτι ολο το θεμα ειναι ο γ@μω εξοπλισμος!

Αν δεν τον παρω δεν ενεργοποιουμαι!

Σωστή η παρατήρηση σου για το snr att, πρέπει να αλλάξει άμεσα μόλις ενεργοποιηθείς, μπορεί και όχι εάν με το καλημέρα εμφανιστεί τεχνικό πρόβλημα

Ναι, δυστυχώς το θέμα είναι ο εξοπλισμός, χωρίς αυτόν δεν θα δεις σχεδόν καμία διαφορά...τώρα για τα παιδιά του ΟΤΕ...πονεμένη ιστορία μιας και καβατζώνουν καλύτερες ταχύτητες.

Βασικά στα λένε λίγοοοο περίεργα στην WIND, για παρέλαβε εξοπλισμό και ενημέρωσε.

Άσχετο, vdsl γιατί? Gaming? Εάν θέλεις για gaming αποκλειστικά το net,γιατί δεν ζητάς να σου γυρίσουν την γραμμή σε fastpath?

Φαντάσου, ότι εγώ με 10 Mbps έχω στο CoD ping γύρω στα 50ms και στην χειρότερη φτάνω στα 65ms.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση σου για το snr att, πρέπει να αλλάξει άμεσα μόλις ενεργοποιηθείς, μπορεί και όχι εάν με το καλημέρα εμφανιστεί τεχνικό πρόβλημα

Ναι, δυστυχώς το θέμα είναι ο εξοπλισμός, χωρίς αυτόν δεν θα δεις σχεδόν καμία διαφορά...τώρα για τα παιδιά του ΟΤΕ...πονεμένη ιστορία μιας και καβατζώνουν καλύτερες ταχύτητες.

Βασικά στα λένε λίγοοοο περίεργα στην WIND, για παρέλαβε εξοπλισμό και ενημέρωσε.

Άσχετο, vdsl γιατί? Gaming? Εάν θέλεις για gaming αποκλειστικά το net,γιατί δεν ζητάς να σου γυρίσουν την γραμμή σε fastpath?

Φαντάσου, ότι εγώ με 10 Mbps έχω στο CoD ping γύρω στα 50ms και στην χειρότερη φτάνω στα 65ms.

Θα σε ενημερωσω μαν.

Vdsl για τορρεντοκατασταση... τον δουλευουμε που τον δουλευουμε τον pr.tracker ας το κανουμε με σωστες ταχυτητες.

σεντ φρομ μαι GT-I9505 γιουζινκ ταπατοκ :)

Link to comment
Share on other sites

σε τι provider είσαι και με τι snr/att ?

Με οτε ειναι το αγορι.

Snr και att τα ξερει καλυτερα εκεινος.

Λογικα παντως το snr πρεπει αν δεν ειναι να τεινει στο 0

Edit: το att πρεπει να τεινει στο zerooo

σεντ φρομ μαι GT-I9505 γιουζινκ ταπατοκ :)

Έγινε επεξεργασία από jpcupra
Link to comment
Share on other sites

OTE φορεβαααρρρρρ

(Η καμπινα ειναι στα 120μ)

Link Status Connected

Modulation Type VDSL2

Actual Rate (Up/Down) 4997/49998 kbps

Attainable Rate (Up/Down) 39579/110184 kbps

Noise Margin (Up/Down) 30.9/26.4 dB

Line Attenuation (Up/Down) 0/0 dB

Output Power (Up/Down) 4.3/14.5 dBm

Data Path (Up/Down) Fast/Fast

Interleave Depth (Up/Down) 1/1

Interleave Delay (Up/Down) 0/0 ms

INP (Up/Down) 0/0 symbols

Profile 17a

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

CRC Errors (Up/Down) 43/1628

FEC Errors (Up/Down) 0/0

HEC Errors (Up/Down) 0/9061

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 πρωτες ΙΡ ειναι εσωτερικου δικτυου. Πριν κανω αιτηση τα pings ηταν 20-25. Τωρα επεσαν 10ms. -Υπεθεσα- οτι με εβαλαν...


C:\Users\jd.jd-SERVER>tracert otenet.gr

Tracing route to otenet.gr [62.103.128.215]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 10.24.66.1
2 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.0.1
3 30 ms 14 ms 14 ms 80.106.108.43
4 9 ms 10 ms 9 ms 79.128.248.45
5 10 ms 10 ms 11 ms athe-crsa-acro7609b-1.backbone.otenet.net [79.12
8.227.45]
6 9 ms 10 ms 9 ms athe7609c-athe-crsa-1.backbone.otenet.net [79.12
8.227.26]
7 * ^C

Link to comment
Share on other sites

Θενκς.

Καπου ειχα διαβασει οτι αν σε βαλουν σε fastpath, σου κατεβαζουν 2-3 Mbps και αυτο για να μην εχεις συχνα disconnects.

EDIT

Αν και πρεπει να εχει μπει καλο θα ειναι να κανουμε ολοι απο κανα τεστ για να γεμιζει η βαση δεδομενων...

http://hyperiontest.gr/

Link to comment
Share on other sites

OTE φορεβαααρρρρρ

(Η καμπινα ειναι στα 120μ)

Link Status Connected

Modulation Type VDSL2

Actual Rate (Up/Down) 4997/49998 kbps

Attainable Rate (Up/Down) 39579/110184 kbps

Noise Margin (Up/Down) 30.9/26.4 dB

Line Attenuation (Up/Down) 0/0 dB

Output Power (Up/Down) 4.3/14.5 dBm

Data Path (Up/Down) Fast/Fast

Interleave Depth (Up/Down) 1/1

Interleave Delay (Up/Down) 0/0 ms

INP (Up/Down) 0/0 symbols

Profile 17a

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

CRC Errors (Up/Down) 43/1628

FEC Errors (Up/Down) 0/0

HEC Errors (Up/Down) 0/9061

Δεν υποθέτεις, είσαι σε FastPath.

Στην ADSL αν βάλεις Interleaved είσαι πιο stable (με μεγαλύτερο ping)

Στην VDSL το interleaved δεν προσφέρει κάτι.

Τρέχα ένα speedtest ωρέ...

Έγινε επεξεργασία από winters
Link to comment
Share on other sites

Θενκς.

Καπου ειχα διαβασει οτι αν σε βαλουν σε fastpath, σου κατεβαζουν 2-3 Mbps και αυτο για να μην εχεις συχνα disconnects.

αυτό γίνόταν στην adsl επειδή υποτίθεται ότι έπαιζες όσο πήγαινε η γραμμή, τώρα όμως που η γραμμή πάει 100+ mbps δεν βλέπουμε μείωση στο fastpath...

Link to comment
Share on other sites

Wind VDSL, ενημερωση #2

Καταρχην να ξεκαθαρισω κατι...

Eκανα αιτηση για Wind VDSL online και ετσι θα πληρωνω για 12 μήνες 29.90 με αστικα υπεραστικα δωρεαν.

Με καλέσαν απο 2112116550 την 01/07/2013 για περαιτερω διαικπερωση και κλεισαμε ραντεβουδακι να στειλουν την αιτηση-συμβολαιο μεσω ACS courier.

Λοιπον κανονικα ήταν να λάβω εχθες απο courier ACS την συμβαση,απο τις 9.00 εως τισ 13.00 αλλα κανεις δεν ηρθε και επειδη ειχα χασει το τηλεφωνο επαιρνα στο 13800 και οι ασχετηλες μου λεγαν να περιμενω μεχρι τιs 21.00 οπου γινονται ακομα παραδοσεις...

με τα πολλα κανεις δεν ηρθε..

Σημερα το πρωι μετα απο επικοινωνια με Wind μου δωσαν αριθμο φορτωτικης και πηγα εγω απο εκει, στο φυσικο καταστημα της ACS.Τα ειπαμε λιγο όμορφα,όσον αφορα την παραδοση...Με τα πολλά βρηκαμε το συμβολαιο, υπεγραψα και αφου εδωσα ταυτοτητα και λογαριασμο τρεχων , μου δινει η κοπελια και το VDSL modem... !!! Αυτο και αν ηταν εκπληξη!!!

Μου ειπε οτα τα τελευταια συμβολαια εφοσον υπογραφουν ετσι δρομολογουνται με Vdsl modem.

αρχιζω και αισθανομαι πραγματικα τυχερος, όταν δυο σπιτια πιο κατω που συμφωνησε ανανεωση και αναβαθμιση συμβολαιου ακομα περιμενει το μοντεμ...

GOGO, gief Vdsl to teh people !@!@!@!#@$ !

Έγινε επεξεργασία από Ivris
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το modem από ΗΟL (acs courier). [MENTION=4730]Ivris[/MENTION] μου φαίνεται έχουμε βίους παράλληλους :-p

Άντε να δούμε ποιος θα συνδεθεί πρώτος...

Υ.Γ. Παίζει άραγε το νέο router με την τρέχουσα γραμμή? Συνδέω και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.