Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Έχει ενεργό εξοπλισμό μέσα το ΚΑΦΑΟ της VDSL και χρειάζεται -ενεργή- ψύξη, συνήθως θα δεις έναν ανεμηιστήρα στο πλάι του ΚΑΦΑΟ. Το ίδιο το ΚΑΦΑΟ είναι αναβαθμισμένο σε μέγεθος για να χωράει το dslam κτλ, ή αν είναι το παλιό ΚΑΦΑΟ το οποίο δεν αντικαταστηθηκε, του έχουν προσθέσει ένα έξτρα μικρό κουτί στο πάνω μέρος του...

Το βασικότερο είναι ότι, σίγουρα θα δεις να σκάβουν μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Μια γραμμή σχετικά λεπτή θα έρχετε μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Η "εσκαφή" είναι πολύ επιφανειακή...

images?q=tbn:ANd9GcR6o8NiwC_xVGkzQe7Xj8EcKTXIU8mGXneUJnSiZAaYCzgwa8PEpA

attachment.php?attachmentid=111942&d=1353966142&thumb=1

attachment.php?attachmentid=111941&d=1353966142&thumb=1

attachment.php?attachmentid=84404&d=1353959869&thumb=1

vdsl.jpg

Max 100 μέτρα από το σπίτι ή την πολυκατοικία σου πρέπει να είναι το ΚΑΦΑΟ που είδες, για να σε κάνει χαρούμενο.

Περιοχή;

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω κι αν μάθω κάτι θα σου πω (σχετικά με την περιοχή σου).

Ξέχασα ν' αναφέρω πριν, ότι αν είσαι σε απόσταση μικρότερη του ενός χιλιομέτρου από τον OTE /πάροχο της περιοχής σου, παίρνεις VDSL απ' ευθείας ακόμα κι αν δεν έχει φθάσει η οπτική ίνα στο KAΦΑΟ της γειτονιά σου (δεν είναι το ιδανικό σενάριο όμως αν το SNR είναι σε λογικά επίπεδα θα πάρεις VDSL). Γιατί δεν τσεκάρεις ηλεκτρονικά για διαθεσιμότητα VDSL βάση του τηλ. αριθμού σου;

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω κι αν μάθω κάτι θα σου πω (σχετικά με την περιοχή σου).

Ξέχασα ν' αναφέρω πριν, ότι αν είσαι σε απόσταση μικρότερη του ενός χιλιομέτρου από τον OTE /πάροχο της περιοχής σου, παίρνεις VDSL απ' ευθείας ακόμα κι αν δεν έχει φθάσει η οπτική ίνα στο KAΦΑΟ της γειτονιά σου (δεν είναι το ιδανικό σενάριο όμως αν το SNR είναι σε λογικά επίπεδα θα πάρεις VDSL). Γιατί δεν τσεκάρεις ηλεκτρονικά για διαθεσιμότητα VDSL βάση του τηλ. αριθμού σου;

Δεν είναι διαθέσιμο.

Απέχω 2.8km από το Α/Κ.

Παίρνω από Χαλάνδρι και μένω στην παραπάνω περιοχή!

Εδώ με 24άρα και πιάνω 5-6...:boxed:

EDIT: Σήμερα που ξαναπέρασα πάλι εκεί ήταν με ένα φορτηγάκι και κάτι κάνανε. Είχανε και κάτι καλώδια μαύρα. Είναι οπτικές αυτά?

post-13981-1416077119,8458_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολύ μεγάλη εξασθένιση στην γραμμή σου (attenuation), μόνο αν έρθει η οπτική στο ΚΑΦΑΟ "σου" θα δεις την υγειά σου.

Βασικά τους το έχεις αναφέρει ως βλάβη να δούνε μήπως έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα με την -εξωτερική- καλωδίωση, το οποίο πρέπει να διορθώσουν; Αν όχι, δεν χάνεις και τίποτα να το κάνεις! ίσως έτσι σ' ενημερώσουν και για τα έργα που γίνονται στην γειτονιά.

Δεν ξέρω αν είναι οτπικές, ίσως απλώς αλλάζουν την σχεδόν ολοκληρωτικά κατεστραμένη καλωδίωση (χάλκινα). Στον δρόμο έρχεται καμιά "φρεσκοσκαμένη ευθεία" μέχρι το ΚΑΦΑΟ; Ανέβσαε και καμιά φωτογραφία αν δεν σου κάνει κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Το 2006 βάζω adsl HOL, 6 χρόνια κανένα παράπονο, ίσα ίσα δεν είχα ποτέ dc και πάντα χαμηλές τιμές και υψηλές ταχύτητες. Παίρνω την απόφαση το 2011 και βγάζω από τον ΟΤΕ το τηλέφωνο και βάζω double play στην HOL. Έλα μου όμως που την πατάω σαν βλάκας και μου βάζουν VOIP τηλέφωνο. Αποτέλεσμα; Δεν μπορώ να βάλω vdsl. :suicide:

Πρέπει να με βάλουν σε POTS αλλά φυσικά δεν υπάρχει ούτε δείγμα στου Ζωγράφου....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολύ μεγάλη εξασθένιση στην γραμμή σου (attenuation), μόνο αν έρθει η οπτική στο ΚΑΦΑΟ "σου" θα δεις την υγειά σου.

Βασικά τους το έχεις αναφέρει ως βλάβη να δούνε μήπως έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα με την -εξωτερική- καλωδίωση, το οποίο πρέπει να διορθώσουν; Αν όχι, δεν χάνεις και τίποτα να το κάνεις! ίσως έτσι σ' ενημερώσουν και για τα έργα που γίνονται στην γειτονιά.

Δεν ξέρω αν είναι οτπικές, ίσως απλώς αλλάζουν την σχεδόν ολοκληρωτικά κατεστραμένη καλωδίωση (χάλκινα). Στον δρόμο έρχεται καμιά "φρεσκοσκαμένη ευθεία" μέχρι το ΚΑΦΑΟ; Ανέβσαε και καμιά φωτογραφία αν δεν σου κάνει κόπο.

Τους είχα πάρει πριν κάτι μήνες και δεν έκαναν τίποτε. Μετά λόγω άλλων θεμάτων το αμέλησα.

Έχει φρεσκοσκαμμένες ευθείες και στη Σαλίβερου και στη Νεαπόλεως. Μόλις μπορέσω θα βγάλω φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να με βάλουν σε POTS αλλά φυσικά δεν υπάρχει ούτε δείγμα στου Ζωγράφου....

Πάρε τηλέφωνο και πες τους ότι δεν μπορείς να μιλήσεις στο τηλέφωνο όταν κατεβάζεις κάτι έστω και με 50 από μtorrent.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα παιδες, Εδω και 2.5 χρονια εχω περασει σε οτενετ 24. Αρχικα κλειδωνα στα 6 πλεον ειμαι καπου στα 5 και γενικα εχω max download 400-450 kBps. Μενω Γερακα σχετικα ψηλα(μακρια απο μαραθωνος). Βασει του σαιτ της οτενετ δεν εχω ακομα προσβαση σε vdsl (ουτε απο καφαο λογικα ουτε απο κομβο). Αξιζει να τους παρω τηλ να του αναφερω πολυ περιορισμενη ταχυτητα η θεωρητε λογικο βασει της αποστασης?

Υπαρχουν μερες που ειμαι ακομα πιο κατω απο τα 5...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το modem και εγώ στο ηράκλειο κρήτης :jump1: Μέχρι που το σύνδεσα και είδα οτι απο 15 πήγα στα 18 :D:rip: Πήρα τηλ στις βλάβες και είδαν οτι δεν έχει γυρίσει ακόμα σε vdsl και οτι κανονικά θα έπρεπε να πιάνω φουλ 30

post-8224-1416077167,1359_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το modem και εγώ στο ηράκλειο κρήτης :jump1: Μέχρι που το σύνδεσα και είδα οτι απο 15 πήγα στα 18 :D:rip: Πήρα τηλ στις βλάβες και είδαν οτι δεν έχει γυρίσει ακόμα σε vdsl και οτι κανονικά θα έπρεπε να πιάνω φουλ 30

Τι περιοχη?

Link to comment
Share on other sites

Υππαρχει περιπτωση να με βαλουν σε αλλο καφαο?

Όχι, δεν γίνεται αυτό.

Αν δεν έχεις πολύ συχνές αποσυνδέσεις ( >2 φορές την μέρα ) κάτσε στα αυγά σου και μην πάρεις τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν γίνεται αυτό.

Αν δεν έχεις πολύ συχνές αποσυνδέσεις ( >2 φορές την μέρα ) κάτσε στα αυγά σου και μην πάρεις τηλ.

εγω που εχω απο 1-3 και μάλιστα η μια γίνετια συγκεκριμένη ωρα τι να κάνω ? :p

επισης κατα την αποσύνδεση σβήνουν όλα τα λαμπάκια του ρουτερ εκτός απο το power.

Ετσι είναι η λειτουγια του ρουτερ? Η εχει κάποιο θέμα αυτο και τζάμπα βρίζω την 4νετ?

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω απο 1-3 και μάλιστα η μια γίνετια συγκεκριμένη ωρα τι να κάνω ? :p

επισης κατα την αποσύνδεση σβήνουν όλα τα λαμπάκια του ρουτερ εκτός απο το power.

Ετσι είναι η λειτουγια του ρουτερ? Η εχει κάποιο θέμα αυτο και τζάμπα βρίζω την 4νετ?

Με αυτά που μου λες, χωρίς να θέλω να σου πω 100% σίγουρα, εγω προσωπικά θα δοκίμαζα άλλο modem γιατί κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα του modem σου.

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω απο 1-3 και μάλιστα η μια γίνετια συγκεκριμένη ωρα τι να κάνω ? :p

επισης κατα την αποσύνδεση σβήνουν όλα τα λαμπάκια του ρουτερ εκτός απο το power.

Ετσι είναι η λειτουγια του ρουτερ? Η εχει κάποιο θέμα αυτο και τζάμπα βρίζω την 4νετ?

Δες μηπως ειναι κανας συναγερμος χωρις φιλτρο. Καμια φορα συνδεονται με καποιο κεντρο και μια φορα τη μερα κανουν δοκιμη αν υπαρχει σημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.