Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Λοιπόν αυτά έχω με 50cm καλώδιο

Tώρα το δίλημμα μου είναι να μεταφέρω το ρουτερ και να δώσω utp 25m ή να αλλάξω απλά το καλώδιο του τηλεφώνου; :fist:

ούτε καν δίλημμα, 25m ethernet καλώδιο...

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: Πάροχος;

Για ΟΤΕ δες εδώ:

ote

Γενικά, αν δεν έχεις δει τίποτα έργα (επιφανειακό σκάψιμο για οπτικές ίνες), μέχρι το ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς σου (~100 μέτρα από το σπίτι σου), μη περιμένεις και πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,στο site του οτε λεει ότι το double play vdsl 30 unlimited πως έχει 36.9 το μηνα.

Είναι 36,90 και τέλος ή πληρώνεις +15 ευρώ "παγιο γραμής" οπότε πάει πάνω κάτω στο 50αρη?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,στο site του οτε λεει ότι το double play vdsl 30 unlimited πως έχει 36.9 το μηνα.

Είναι 36,90 και τέλος ή πληρώνεις +15 ευρώ "παγιο γραμής" οπότε πάει πάνω κάτω στο 50αρη?

το δευτερο..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,στο site του οτε λεει ότι το double play vdsl 30 unlimited πως έχει 36.9 το μηνα.

Είναι 36,90 και τέλος ή πληρώνεις +15 ευρώ "παγιο γραμής" οπότε πάει πάνω κάτω στο 50αρη?

ΟΤΕ Double Play VDSL 30 Απεριόριστα (προσφορά 6+6)

Το πρόγραμμα θα παρέχει σε πελάτη απλής (PSTN) τηλεφωνικής γραμμής, απεριόριστη αστική και υπεραστική τηλεφωνία εντός και εκτός δικτύου ΟΤΕ, καθώς και απεριόριστη ευρυζωνική πρόσβαση στο διαδίκτυο στην ταχύτητα των 30 Mbps.

Το πρόγραμμα κατά τους 6 πρώτους μήνες θα προσφέρεται στην μειωμένη την τιμή των 30,00€ χωρίς ΦΠΑ ή 36,90€ με ΦΠΑ 23% ανά μήνα και κατόπιν για τους επόμενους 6 μήνες στην κανονική τιμή που είναι 34,065€ χωρίς ΦΠΑ ή 41,90€ με ΦΠΑ 23%.

λίνκυ

36,90/6 πρώτους μήνες, όλα μαζί, 41,90 τους 6 υπόλοιπους, ~39,4€/μήνα μέσον όρο. Τα double play είναι πάντα internet + τηλεφωνία (double :p play)

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Παίδες,στο site του οτε λεει ότι το double play vdsl 30 unlimited πως έχει 36.9 το μηνα.

Είναι 36,90 και τέλος ή πληρώνεις +15 ευρώ "παγιο γραμής" οπότε πάει πάνω κάτω στο 50αρη?

το πάγιο της pstn/isdn είναι μέσα στα double play πακέτα του ΟΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9834]nameless_U$er![/MENTION] [MENTION=6869]Finwe[/MENTION]

Όλα οκ! :)

Τσίμπησα ένα καλώδιο utp cat6 25m στα 13€.

Το σύνδεσα κατευθείαν στην γραμμή μέσα στην πρίζα του τηλεφώνου.

Το πέρασα ξανά στο κανάλι και στο δωμάτιο μου έβαλα μια πρίζα τηλεφώνου και επάνω splitter/ρουτερ και παιζει πλεον μια χαρά!

:jump1:

post-10167-1416077104,0072_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αιτηση σημερα στον ΟΤΕ για 30ρι στο Αιγαλεω (δεν υπαρχει διαθεσιμο 50ρι), περιμενω να μου στειλουν μηνυμα/ραντεβου/δεξερωτι, δε πολυκαταλαβα οπως μου τα λεγε στο τηλ :p. Μενω σε μονοκατοικια και το (απλο) τηλεφωνικο καλωδιο παει απο το κουτι εξω απο το σπιτι κατ' ευθειαν στο router, στην υπαρχουσα διαταξη. Χρειαζεται να το αντικαταστησω με κατι πιο συγκεκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι!

Ο rory είχε πρόβλήματα με ηλεκτρομανητικές παρεμβολές, αν εσύ δεν έχεις κάτι παρόμοιο, φυσικά και δεν χρειάζεται να αλλάξεις καλώδια. Internet θα έχεις μέχρι να γίνει η μετάβαση της γραμμής σου σε VDSL;

Λογικά θα έρθει τεχνικός του OTE να σου τοποθετήσει το router( ; ), αυτό πρέπει να εννοούν όταν λένε για ραντεβού, ή θα σου στείλουν απλά το ρούτερ.

Έγινε επεξεργασία από nameless_U$er!
typo
Link to comment
Share on other sites

πάντως όπως λέω καιρό τώρα, το vdsl δεν είναι future proof...

σύμφωνα με αυτό

Sony's upcoming 4K movie delivery service likely to work on the PS4 - TechSpot

μια ταινία 4Κ (το επόμενο format από το 1080p) θα έχει μέγεθος 100GB...

Δηλαδή για να κάνει κάποιος stream μια ταινία 90 λεπτών (5400sec) θα θέλει

(100Χ1024)/5400 ~= 19Mbyte/sec !!!! αδιάκοπης και χωρίς προβλήματα γραμμής και αν την κάνουμε σε bit (σε Mbps που μας πουλάνε οι πάροχοι)

19Mbyte/sec*8 = 152Mbps downstream....

Μόνο download λοιπόν, αλλά το ερώτημα είναι το εξής...ποιος θα έχει στον σκληρό του δίσκο μια ταινία 100gb για να την μοιραστεί; Λίγοι πιστεύω...

FTTH λοιπόν, subscriber στο googleTV, iTV και εγώ δεν ξέρω τι...

in my dreams....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.