Jump to content




hondo1

Recommended Posts

Μπαίνω τώρα το απόγευμα για μια βόλτα.. βάζω έναν 66άρι χάρτι κ μπαίνω να σφάξω.. κ πάνω στο 5λεπτο, τρώω disconnect... :rip: τσάμπα ρε γαμώτο ο χάρτης.. :coax:

ε? :eek: στο dc δεν χάνεται το instance που έχεις ανοίξει (στο laboratory) εκτός άν: φας crash (σπάνιο) ή αν είσαι σε full team που τότε είτε χάσεις ή φας dc δεν ξαναμπαίνεις.

τσέκαρε πάντα με ctrl+click τα instance που ανοίγεις και την ώρα που τους απομένει :smoke:

meanwhile...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=xZ5qWbz-XfQ]Path of Exile: Forsaken Masters Elreon - Teaser Trailer - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Το game ολοι ξερουμε οτι ειναι καλο αλλα..

Αργα μπηκαν τα crafting changes..

Burnt out και δεν ειναι game να παιζεις casually γιατι θελει καξιμο.

Απλα γνωμη δεν ειναι κατι κακο :D

Απλα πολλα ARPG ρε παιδι μου, κακα/καλα δεν γινεται αλλο ,νταξει, παιξαμε στο "launch" πηγαμε ~80+ καναμε το spec μας οσο γινοταν χωρις να φαρμαρουμε 350 ωρες..

Αυτο που δεν καταλαβαινουν ολα τα game.

Το D2 δεν ηταν καλο γιατι ηταν καλο παιχνιδι, ηταν καλο γιατι το maphack, το οτι σε μια ωρα σε boostare φιλος στο 80 level, εχωνες ενα topaz στο helm σε εδινε ο φιλος ψευτο-κακα MF ιτεμς και βιαζες τον mephisto για 12ωαρα...και αρχιζες το φαρμ μονος και ελευθερα και επαιρνες items που ειναι ο σκοπος του game.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Το game ολοι ξερουμε οτι ειναι καλο αλλα..

Αργα μπηκαν τα crafting changes..

Burnt out και δεν ειναι game να παιζεις casually γιατι θελει καξιμο.

Απλα γνωμη δεν ειναι κατι κακο :D

Απλα πολλα ARPG ρε παιδι μου, κακα/καλα δεν γινεται αλλο ,νταξει, παιξαμε στο "launch" πηγαμε ~80+ καναμε το spec μας οσο γινοταν χωρις να φαρμαρουμε 350 ωρες..

Αυτο που δεν καταλαβαινουν ολα τα game.

Το D2 δεν ηταν καλο γιατι ηταν καλο παιχνιδι, ηταν καλο γιατι το maphack, το οτι σε μια ωρα σε boostare φιλος στο 80 level, εχωνες ενα topaz στο helm σε εδινε ο φιλος ψευτο-κακα MF ιτεμς και βιαζες τον mephisto για 12ωαρα...και αρχιζες το φαρμ μονος και ελευθερα και επαιρνες items που ειναι ο σκοπος του game.

τα crafting benches απλά θα δίνουν μέτρια tiers και όχι top εννοείτε, πχ σε ένα item που έχεις κάνει drop ενώ έχει καλό base life, θα του ρίξεις το resist mod εφόσον το παίρνει (αλλά πχ μπορεί να υπάρχει καλύτερο στο trade και να σε συμφέρει να δώσεις 2chaos παρά 3 για το crafting σου). Όπως και για το 6Link 1500 fusings guarantee - βέβαια μπορείς αν πιστεύεις στην τύχη σου να έρθει στα πρώτα 10 (αλλά αυτό θεωρείτε πολυτέλεια..το 5l είναι πιό "εύκολο")

είναι ένα καλό βήμα στα μέτρια items εκεί δηλαδή που "έχανε" το game και όχι στα top :devil:

..έχει πάρα πολλά πράγματα να κάνεις μέσα, οπότε burned out όντως για τους νέους παίκτες..

Ναι από πλευράς aRPG υπάρχουν πολλά για όλα τα γούστα, απλά συνεχίζω και το υποστηρίζω γιατί σαν αυτό δεν υπάρχει άλλο.. από πλευράς hardcorίλας και competitive (races, seasons, pvp κτλ)

Ναι και είναι καλό για το game να έχει resets και αλλαγές στο meta.. έτσι μπορεί και "επιβιώνει" με τα χρόνια.

Τώρα αν παίξεις με αυτόν που έιχες στο launch θα δείς ότι έχουν αλλάξει πάρα πολλά μέσα στο game...:sarcastic:

Σου προτείνω fresh στα καινούρια 3μηνα με το Exp :happy2:

Όσο αναφορά το d2 έτσι ήταν γι'αυτό και με το που μπήκαν τα ladders έμεινα στο classic hc - βέβαια υπήρχαν και τα PK αλλά τουλάχιστον ήταν κάτι καλύτερο από το endless farm...αλλά με τον καιρό χαλούσαν συνεχώς τα builds με τα patches τους... :TD:

Έγινε επεξεργασία από hondo1
Link to comment
Share on other sites

Εχω παιξει και μετα ρε, ξερω πως ειναι το game το τρωει το patch συχνα πυκνα και μπαινω, διαβαζω τα notes κτλ.

Απλα μετα απο 5 λεπτα βαριεμαι γιατι ξερω ποσο πολυ θελει αν το παρω σοβαρα και δεν εχω την ορεξη.

Προφανως ειναι το καλυτερο ARPG που υπαρχει αυτη την στιγμη απο καθε αποψη, αυτο ειναι γνωστο.

Απλα αναφερω, οτι αυτο που ξαχνουν ολοι, την αισθηση του D2 δεν γινεται για τους λογους που αναφερα παραπανω.

Γιατι καπου πιστευουν οτι το map farming και αυτοι, και η Blizzard και το Grim Dawn νομιζω.. ειναι ποιο fun απο το να σηκωνεις loot απο extra chances to drop τερατα, δηλαδη Bosses που σκοτωνεις αμεσως και συνεχεια.

Ενω εχουν κανει ακριβως οτι το D2 κυρωις με runewords.

Βαλανε items που ειναι ολοκληρα specs τα ιδια/γυρω τους αλλα οχι γρηγορους/ευκολους τροπους να τα παρεις.

Δεν μιλαω για Ladder και Races ετσι, μιλαω καθαρα απο αποψη το τι ειναι ενα ARPG, ή τι μαθαμε οτι ειναι λογο D2.

Απλα πραγματα θελει, βρισκεις ενα boss που μπορεις να φας με τον MF character και το λιωνεις μεχρι να πεσει κατι να κανεις spec γιατι εχει 0.01%-0.05% chance βαζεις και 600% MF και το λιωνεις στο log in-->Kill-->Log out.

Να τρεχω σε maps με 0.001% chance και 0.0002% chance απο τα "boss" , εχω να παιξω και Dota καλυτερα ;D

Και η λογικη του "Το rare θα ειναι το καλυτερο" συμφωνω οτι το rare πρεπει να ειναι απο τα καλυτερα item αλλα οταν υπαρχει κυριολεκτικα 1 μεσα στα 5 billion items, και απλα ειναι ηλιθιο..Ασε το chance να υπαρχουν τετοια item αλλα δωσε παρομοια.

Αυτο εκανε το D2 σωστα, και κανει και το D3 και το PoE λαθος, και δεν ηταν καθολου ευκολο να παρεις αυτα τα item..

Πρεπει το καλυτερο να ειναι καποιο Unique/Runeword/craft αναλογα το game με καταλαβαινεις, απλα παντα να υπαρχει το chance καποιο rare να ειναι το ιδιο καλο, 3-5% καλυτερο αλλα οχι αυτο το καινουργιο μοτιβο που εχουν τα game, το PoE και το D3 πριν το RoS.

Δεν παιζω για να σκοτωνω τερατα, δεν ειμαι 5 χρονων και γουσταρω τα πιξελ στην οθονη και λεω ΟΥΑΟ, θα παιξω να δοκιμασω να κανω ενα spec να κανω το theorycraft μου, να κανω το trade μου μετα απο 2 βδομαδες-1 μηνα ανελεητο farming στον MF char αν πεσει επεσε αυτο που θελω, αλλιως trade τα παντα φτιαχνω τον χαρακτηρα, χαιρομαι λιγο και repeat.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Εχω παιξει και μετα ρε, ξερω πως ειναι το game το τρωει το patch συχνα πυκνα και μπαινω, διαβαζω τα notes κτλ.

Απλα μετα απο 5 λεπτα βαριεμαι γιατι ξερω ποσο πολυ θελει αν το παρω σοβαρα και δεν εχω την ορεξη.

Προφανως ειναι το καλυτερο ARPG που υπαρχει αυτη την στιγμη απο καθε αποψη, αυτο ειναι γνωστο.

Απλα αναφερω, οτι αυτο που ξαχνουν ολοι, την αισθηση του D2 δεν γινεται για τους λογους που αναφερα παραπανω.

Γιατι καπου πιστευουν οτι το map farming και αυτοι, και η Blizzard και το Grim Dawn νομιζω.. ειναι ποιο fun απο το να σηκωνεις loot απο extra chances to drop τερατα, δηλαδη Bosses που σκοτωνεις αμεσως και συνεχεια.

Ενω εχουν κανει ακριβως οτι το D2 κυρωις με runewords.

Βαλανε items που ειναι ολοκληρα specs τα ιδια/γυρω τους αλλα οχι γρηγορους/ευκολους τροπους να τα παρεις.

Δεν μιλαω για Ladder και Races ετσι, μιλαω καθαρα απο αποψη το τι ειναι ενα ARPG, ή τι μαθαμε οτι ειναι λογο D2.

Απλα πραγματα θελει, βρισκεις ενα boss που μπορεις να φας με τον MF character και το λιωνεις μεχρι να πεσει κατι να κανεις spec γιατι εχει 0.01%-0.05% chance βαζεις και 600% MF και το λιωνεις στο log in-->Kill-->Log out.

Να τρεχω σε maps με 0.001% chance και 0.0002% chance απο τα "boss" , εχω να παιξω και Dota καλυτερα ;D

Και η λογικη του "Το rare θα ειναι το καλυτερο" συμφωνω οτι το rare πρεπει να ειναι απο τα καλυτερα item αλλα οταν υπαρχει κυριολεκτικα 1 μεσα στα 5 billion items, και απλα ειναι ηλιθιο..Ασε το chance να υπαρχουν τετοια item αλλα δωσε παρομοια.

Αυτο εκανε το D2 σωστα, και κανει και το D3 και το PoE λαθος, και δεν ηταν καθολου ευκολο να παρεις αυτα τα item..

Πρεπει το καλυτερο να ειναι καποιο Unique/Runeword/craft αναλογα το game με καταλαβαινεις, απλα παντα να υπαρχει το chance καποιο rare να ειναι το ιδιο καλο, 3-5% καλυτερο αλλα οχι αυτο το καινουργιο μοτιβο που εχουν τα game, το PoE και το D3 πριν το RoS.

Δεν παιζω για να σκοτωνω τερατα, δεν ειμαι 5 χρονων και γουσταρω τα πιξελ στην οθονη και λεω ΟΥΑΟ, θα παιξω να δοκιμασω να κανω ενα spec να κανω το theorycraft μου, να κανω το trade μου μετα απο 2 βδομαδες-1 μηνα ανελεητο farming στον MF char αν πεσει επεσε αυτο που θελω, αλλιως trade τα παντα φτιαχνω τον χαρακτηρα, χαιρομαι λιγο και repeat.

Ναι κατάλαβα τι εννοείς.. δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό και αν γίνει πιστεύω πως θα χάσει την "μαγεία" του hardcore game. Το έχω ξαναπεί ότι έχουν δώσει περισσότερο βάρος σε customize-diversity-builds παρά στο loot/farm. Προσωπικά αυτό είναι το μεγαλύτερο κομμάτι που με κρατάει από το game, εξάλλου αυτό είναι το ατού του.

Όχι νομίζω πως είσαι λάθος...το θέμα με τα rare items ναι μεν υπάρχουν τα top tier rolls, αλλά είναι πολυτέλεια στα build. πχ δες chest στο invasion που έιχα και δεν είχα πρόβλημα στα high end maps 75+

Rarity: Rare

Pain Cloak

Glorious Plate

--------

Quality: +20% (augmented)

Armour: 1566 (augmented)

--------

Requirements:

Level: 68

Str (gem): 146

Dex (gem): 103

--------

Sockets: R-G-R-R-R R

--------

Itemlevel: 70

--------

136% increased Armour

+97 to maximum Life

+17% to Fire Resistance

+30% to Cold Resistance

12% increased Block and Stun Recovery

32% reduced Attribute Requirements

Μέτρια resists, αλλά είχαν γίνει balanced από τα άλλα items και το build μου έβγαζε ικανοποιητικά κάποια hard mods στα maps..

Όπως και αυτό το Ring...top δεν είναι..αλλά με κράτησε ζωντανό στα maps..

Rarity: Rare

Eagle Band

Amethyst Ring

--------

Requirements:

Level: 38

--------

Itemlevel: 55

--------

+11% to Chaos Resistance

--------

Adds 6-9 Physical Damage

+77 to maximum Life

+22 to maximum Mana

+9% to all Elemental Resistances

+31% to Fire Resistance

Από την στιγμή που ξέρω ότι και τα καλύτερα να είχα, τα Τ1 mods στο gear μου... άν έκανα από τα πιό δύσκολα mods στα maps, θα έχανα..είμαι σίγουρος! Και όχι μόνο εγώ αλλά και το 99.9% που παίζουν.... Το έχουν κάνει έτσι το game ώστε να μην μπορείς να κάνεις εύκολα facerolling γενικά..όπως και αν έχεις πάνω σου το τρελό gear!

Αυτό που θέλω να πώ, είναι πως και με descent gear, αν εφόσον ξέρεις που πάνε τα 4 στo build που φτιάχνεις, μπορείς να παίξεις στο end-game μια χαρά.

Για τους MF, είχαν πεί ότι δεν θέλουν κάτι τέτοιο γιατί μετά δεν θα είχαν νόημα όλα αυτά τα builds/passive tree κτλ.. γι'αυτό θες δυνατό party και μπορείς εκεί να κάνεις τον ρόλο του MF. (πχ γίνεται σολο/MF/discharger αλλά όπως όλα τα builds υπερτερούν σε κάτι, ενώ σε κάτι αλλό πέφτουν ή δεν το βγάζουν καθόλου)

Με αυτό που λές στο τέλος, το κάνεις και τώρα ΥΠΕΡάνετα! και ειδικά τώρα με το bench-craft θα είναι πιο προσιτό ακόμα.. απλά όπως είπα από πάνω δεν μπορείς να είσαι από την μια ο MF και από την άλλη να τα ρίχνεις με 1hit.. μου ακούγετε πολύ παιδικό/ανούσιο :tongue: (στο d3 πριν το σταματήσω ήταν νομίζω με buffs MF αφού σκότωνες τα elite...με αυτό που έβαλαν, το MF "build" είχε γίνει παρελθόν)

Όταν βγήκε το lod το game πήγε κατά διαόλου.. runewords, χιλιάδες bots και spam και γενικώς πολύ δυνατά items, εύκολα προσβάσιμα και charms... :bad: Εκεί ήταν η έννοια -σφάζω bosses για loot- και λίγα builds ήταν αυτά που δούλευαν, απλά ήταν τρελά OP.

Στο PoE όσο αναφορά τα unique, τα περισσότερα από αυτά είναι build enablers.. οπότε νομίζω πως δεν μπορείς να συγκρίνεις magic/rare με τα unique. Είναι πολύ σωστή συνταγή που ακολουθεί διότι δεν σε αναγκάζει να έχεις set items (όπως άλλα arpg) ούτε full unique ντυμένος. (το ξέρεις φαντάζομαι :laughing:) Γι'αυτό και δεν έχει σημασία πιό "είναι το καλύτερο item στο game" - παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο.

Στο grim dawn έχουν κάνει σχεδόν αυτό που είπες...έχει build diversity όχι τόσο extreme deep, αλλά από την άλλη μπορείς να log/kill/log άνετα και με αρκετά lvl κάτω από τα boss/monsters ενώ έχεις καλό Drop chance..γι'αυτό και το titan quest ήταν φοβερό στο στυλ d2.

Είναι γενικά τι ψάχνεις...προσωπικά παίζω season leagues κάνω τα theorycrafting μου σε 2-3 builds και τους πάω end-game. MFer και farm δεν έχω κάνει ποτέ (δεν χρειάστηκε) :no: και από τα items μου τα 2/3 είναι trade και το 1/3 self/craft/gamble. (τώρα με το exp πιστεύω πως θα έρθει στα ίσα του trade και craft/self)

Τεσπα... άν δεν υπήρχαν Seasons/meta/updates και ήταν το ίδιο πράγμα όπως στο release, ναι θα συμφωνούσα μαζί σου και θα είχα MFers μόνο (και προφανώς ίσως το game θα ήταν πιο κοντά στο d2) :smoke:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα...τοσο καιρο δεν εχω υπολογιστη να παιξω κανενα παιχνιδι, :nothing: Και δεν μπορω να ζαλισω και τον @hondo1 ingame :jester:

Τελοςπαντων σημερα αλλαξα μια παστα στην καρτα, μια τρυπα στο νερο δηλαδη,

ωστοσο σκεφτομαι να ανταλλαξω μερικα ιτεμς (PoE) για cs:go skins οποιος θελει ας μου ριξει ενα add να τα πουμε! :big_boss:

Link to comment
Share on other sites

:jester::jester::jester:

χωριανοίιιιι... βγήηηηκεεεεεεεεεε... :fun:

h48kQS9.png

σε 2 λεπτά ανοίγουν οι σέρβερς.. είμαι σε λίστα αναμονής για να μπω κι έχω αριθμό 8445.. ευτυχώς αλλάζει το νούμερο, γιατί στην αρχή έλεγε 9945.. :)

έπεσα ήδη στις 5000..

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δηλώνω και εγώ παρών στο Path of Exile, αν και έχω κάτι μήνες να παίξω... Το καίω ανά διαστήματα... Έχω σταματήσει γύρω στα 37 level, απ' ότι θυμάμαι, και πολύ πιθανό να ξανά ξεκινήσω αυτές τις μέρες.... TehMonkey το όνομα στο Steam, στο PoE ούτε που θυμάμαι :Ρ

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32537]TechMonkey[/MENTION] σε έκανα add στο steam..

Φίλε μου ένα θα σου πω, το παιχνίδι θέλει πολύ λιώσιμο. Όσο προχωράς, τόσο πιο ωραίο γίνεται μα και τόσο πιο δύσκολο κι απαιτητικό.. θέλει να γράψεις ώρες παιχνιδιού κ διαβάσματος (έστω με βιντεάκια), ώστε να καταλάβεις τι παίζει, αλλιώς θα καταλήξεις με builds που θα είναι άχρηστα.. εγώ ευτυχώς γνώρισα τα παιδιά εδώ κ με βοήθησαν πολύ, γιατί ΚΑΙ νουμπάς είμαι ΚΑΙ ανυπόμονος ΚΑΙ παίζοντας μόνο κάνα 250-300ωρο, δε είχα την εμπειρία να ξέρω πώς να φτιάξω τον χαρακτήρα μου.. ομολογώ πάντως πως όσο ασχολούμαι, τόσο μου αρέσει! :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] Το είδα, σε αποδέχτηκα. Δεν έχω γράψει ούτε κατά διάνοια τόσες ώρες, 27 μετά βίας :p Αλλά όταν κολλάω κολλάω για κάμποσες μερούλες την φορά...

Ψήθηκα σήμερα να ξανά παίξω, βλέπω update 1,4 GB, είχα καιρό να μπω Steam. Το απόγευμα παίζει να μείνω μέσα, οπότε θα πέσει κάψιμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να κανω μια ηλίθια ερώτηση?? αλλα εχω σκαλώσει

πως κανει zoom in/out η γενικα explore στο World map (που ανοιγει με το "U")

θα ξεχάσουμε και αυτα που ξεραμε μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Χάζευα κάτι στις πωλήσεις του φόρουμ.. κι έχω μια ερώτηση. Τι σημαίνει το:

~b/o 109 exa

~c/o 92 exa

το πρώτο είναι πως κάποιος πουλάει κάτι 109 exaulted orbs.. το c/o;;

Κι επίσης, δεδομένου πως 1 exa είναι 20-24 chaos orbs..

βρήκα αυτά τα 2 και τα χάζευα... :drool::drool::drool:

cwLGWBQ.pngbpo2Ga5.png

τέλος, μου είπε ένα παιδί για το randyrun κι είδα πως:

:drool::drool::drool:

j5vO6Ag.png

ΤΟΣΟ ΑΚΡΙΒΟ GEAR;;; :eek: ΜΕ ΑΛΗΘΙΝΑ ΛΕΦΤΑ;;

Έχει και κάποια unique και χάρτες.. μου είπαν ότι το site είναι τέρμα αξιόπιστο κ μπορούν να σου τα δώσουν ακόμα κι άμεσα. Π.χ. ακόμα και στα mail απαντάνε σε λιγότερο από ώρα.

Link to comment
Share on other sites

πάλι τα κοιτάς ωρέ; :p

1ον) έχουν T1 mods λογικόν να έχουν τόσα ex

2ον) είναι στο trash-league aka standard οπότε εξίσου λογικόν

3ον) b/o = buyout και c/o = current offer

4ον) σε αυτά τα items έχουν ρίξει άπειρο currency (είναι και Mirrored) τόσο καιρό στο standard οι "πλούσιοι" οπότε μην τα κοιτάς :p

5ον) μην κάνεις rmt γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε κάνουν flag και μετά να φας ban στο acc σου

6ον) παίζε στα challenge 3 μηνα leagues που δεν έχει rmt και είναι πιό normal το trading εκεί ;)

μόνο σε ένα league πρέπει να παίζεις για να έχεις τόσα πολλά ex εκτός αν κάνουν rmt στο standard. είναι πιστεύω 50/50 εκεί :TD:

Επίσης έχει 3v3 LowLevel PvP στις 27 του μήνα και θα γίνει live στο twitch από willywonka κτλ κτλ (http://www.twitch.tv/willywonka_hc) - έχουμε έτοιμο team και ας ελπίσουμε να πάει καλά - support us :p :P

http://poearena.com/index.php?/topic/117-clash-of-exiles-sign-up/

Έγινε επεξεργασία από hondo1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.