Jump to content



Πιστωτικη σε συνεργειο (Νομικο?)


uNick

Recommended Posts

Καλησπερα λαμπη!! :D

ηθελα να κανω μια ερωτηση για ενα θεμα που μου κινησε την περιεργια...

καθως ειχα παει στο συνεργειο να παραλαβω το αμαξι, στο ταμειο ηθελα να πληρωσω με καρτα (VISA).

στο ταμειο ομως μου ειπε οτι δεν γινεται να πληρωσω εγω με την δικια μου καρτα γιατι το αμαξι ειναι γραμμενο στους γονεις μου. την ρωταω για ποιο λογο και μου λεει οτι ειναι παρανομο και δεν επιτρεπεται απο την εφορια...

πρωτη φορα το ακουω αυτο... ισχυει? τι ακριβως συμβαινει?

Ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ποια η διαφορα να πληρώσεις με μετρητα?

Εμενα μου ακούγεται @@ αυτο, στη θεση σου θα πήγαινα μαζι με έναν αστυνομικο αν δε σου επέτρεπε να πάρεις το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βαριοσουν να πας μεχρι το ΑΤΜ?:...:

:hehe:

ΥΓ: Παντως και εγω οταν ειχα παει να πληρωσω τον εκκαθαριστικο (του πατερα μου), μου εριξαν Χ για χρεωση του λογιαριασμου μου, μονο με μετρητα ή λογαριασμο που ειχε και το ονομα του.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η κοπελα στο ταμειο μου εκανε "χαρη" και πληρωσα με την καρτα.
διοτι πρεπει να σου βγαλουν τη πιστη , ακομα κι οταν ειναι να στα παρουν

Πρέπει να διδάχθηκε από έμπειρους καταρτισμένους του δημοσίου.

Σου βγάζουν την πίστη για μια διαδικασία πληρωμής αλλά στο τέλος τους πληρώνεις και λες "ευχαριστώ" με την ψυχή σου!

Link to comment
Share on other sites

έχει λογική αυτό που σου είπε η κοπέλα στο ταμείο. το αυτοκίνητο όταν μπήκε στο συνεργείο γράφτηκε στο βιβλίο εισερχομένων (με βάση το τι λέει η άδεια κυκλοφορίας). στο όνομα του κατόχου του αυτοκινήτου πρέπει να κοπεί και η απόδειξη ώστε να είναι φορολογικά σωστό το συνεργείο. εάν πληρώσεις εσύ με την δικιά σου κάρτα, δεν θα συμφωνεί η απόδειξη με το χαρτάκι της VISA όσον αφορά το όνομα.

Link to comment
Share on other sites

διαφωνείς δηλαδή με τον συλλογισμό μου; είναι φορολογικά σωστή μία επιχείρηση που φαίνεται να έχει λάβει ένα ποσό από τον uNick μέσω πιστωτικής χωρίς να έχει κόψει την αντίστοιχη απόδειξη;

Link to comment
Share on other sites

Αφενός δεν πήγαινε σε εσένα η απάντηση μου, αλλά εν συνεχεία, νομίζω πως διαφωνώ ναι.

Η εφορία θα κάνει διασταύρωση ποσών, δεν νομίζω πως κοιτάνε ΠΟΙΟΣ πληρωσε. Δεν έχει καμία σημασία.

Χρέωσε, έκοψε απόδειξη για 100 ευρώ., τα πήρε τελείωσε.

Δεν έχει σημασία αν τα πλήρωσα, εγώ η μάνα μου, ή ο φίλος μου.

Δηλαδή στην απόδειξη αν είχε μετρητά θα έγραφε το όνομα του πατέρα του, ακόμα και αν ΔΕΝ ήταν εκεί?

Δεν έχει καμία λογική.

Link to comment
Share on other sites

έψαξα την απόδειξη από το τελευταίο service που το είχα πληρώσει με VISA. γράφει επί πιστώσει και η εξόφληση αποδεικνύεται με το χαρτάκι της VISA. εάν δεν συμφωνούν αυτά τα 2 χαρτιά, πώς αποδεικνύεις ότι έχεις εξοφλήσει;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βαριοσουν να πας μεχρι το ΑΤΜ?:...:

το συνεργειο ειναι εξω απο την λαμια και για να παω στο ποιο κοντινο ΑΜΤ οποιας τραπεζας και να ειναι θα ηθελα 30 λεπτα πηγαινε και αλλα 30 ελα... το αμαξι δεν το αφησα για βραδυ.. το αφησα, περιμενα, το φτιαξαν και εφυγα.

αλλα αν πχ εγω ηθελα να του κανω δωρο κατι στο αμαξι? θα το πληρωνα εγω οχι αυτος... ή αν εκανα σε καποιον τρακαρισμα εγω θα το πληρωνα οχι αυτος... δεν ειναι λογικο.. και θελω να ξερω αν οντως ειναι παρανομο και τι γινεται :/

και ρωταω κιολλας εδω γιατι θα ξαναχρειαστει να πληρωσω και δεν θελω να παω με λεφτα στην τσεπη μεχρι εκει.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα παντως στο Π οταν αγορασα το hardware

για το μαγαζι του αδερφου μου και ηθελα τιμολογιο , εβγαλα την visola αλλα cash card οχι πιστωτικη με δοσεις κτλπ δεν το δεχτηκε ,οπωτε τα παρατησα ολα στο ταμειο πηγα σε ΑΤΜ

και γυρισα με real money.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.