Jump to content



Star Citizen


Shaman

Recommended Posts

Όπα το handle είναι το username σου?? Νόμιζα ήταν το community monicker... αφού λέει

Your “Community Moniker“ is your public display name. This is what other citizens will identify you with.

Τέλος πάντων μου φαίνεται πολύ περίπλοκο για το τίποτα οπότε καλύτερα να μιλάμε με παραδείγματα.

Για login θα βάλω το mail μου ή κάτι άσχετο, δε παίζει κανένα ρόλο ούτε φαίνεται πουθενά όπως λες και εσύ.

και για moniker και handle να βάλω και στα δύο D4rkst3EL ή θα είναι χαζό?

D4rkst3EL θέλω να είμαι in game :p

ας πούμε τι moniker handle βάλατε εσείς

Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

Για τα ονόματα δες το link που έβαλε ο [MENTION=22279]acct[/MENTION] , έχει φωτογραφία που το κάνει προφανές.

Παρότι δεν παρακολουθώ το TNGS, το τελευταίο έχει πολλή πληφορορία για το Dogfighting Module:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gDKlAg0t2VQ]TNGS Dogfight Special episode 1.2 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά δεν νομίζω ότι αξίζει να αγοράσει κάποιος τώρα σκάφος στα τυφλά...

ωστόσο έχουν μείνει μόνο 3,336 alpha slots ... αν τελειώσουν δεν ξέρω τί θα γίνει μετά(υπήρχε παλαιότερα stretch goal με enhanced alpha αλλά δεν νομίζω να το ξανακάνουν... βέβαια μπορεί απλά να δώσουν μόνοι τους χύμα νέα slots) ....

ίσως να πρέπει να περιμένεις την beta(τέλη 2014-αρχές 2015 αν τελειώσουν τα slots και δεν δώσουν extra)...

αυτό είναι το μόνο ρίσκο που υπάρχει αν περιμένεις το dogfight module πρώτα(όπως πιστεύω πως κάνουν και πολλοί άλλοι αυτήν την στιγμή)

Ενημερωτικα βγηκε FAQ που απανταει σε πολυ βασικες ερωτησεις πανω στα Alpha/Beta slots, και ξεκαθαριζει οτι δεν θα προστεθουν αλλες με το περας των υπαρχοντων θεσεων. Alpha Slot FAQ

Διαφωνω λιγο στο οτι δεν αξιζει να αγορασεις σκαφος απο τωρα. Πιστευω οτι αν καποιος ενδιαφερεται να ασχοληθει με το παιχνιδι μολις κυκλοφορισει, το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να συμμετασχει (να κανει Pledge) απο τωρα, για 2 βασικους λογους.

Καταρχην το παιχνιδι ακομα και τωρα τιμολογειται σαν crowdfunded project με αποτελεσμα η τιμη του να ειναι πολυ χαμηλη σε σχεση με τι (θα) προσφερει. Με 24/32 (χωρις/με alpha-beta access) ευρω παιρνεις ενα ΑΑΑ single player game και ενα MMO. Προσωπικα πιστευω οτι αν εβγαινε χωριστα το SQ42 σε κανενα steam πχ δυσκολα θα το βρισκαμε κατω απο 40 ευρω.

Κατα δευτερον, αξιζει να συμμετασχει κανεις απο τωρα και για το alpha/beta access. Ο τροπος που γινεται το development (modules) σημαινει οτι δοκιμαζουμε τα παντα καθως βγαινουν, με πιο σημαντικο την προσβαση στην επεισοδιακη διαθεση του SQ42. Το single player κομματι του Star Citizen θα κυκλοφορει σε επεισοδια που θα αποτελουνται απο 10 αποστολες το καθενα και η διαθεση του θα ξεκινησει πολυ πριν την beta εκδοση του SC, ισως προς το τελος του καλοκαιριου, για να προλαβουν οι παιχτες να ολοκληρωσουν το campaign πριν μπουν στο Persistent Universe. Κοινως, αν εχει παρει καποιος την αποφαση να τα δωσει, καλυτερα τωρα να εχει και να ασχολειται εαν θελει μεχρι την επισημη κυκλοφορια :)

Edit:

Ξεχασα να γραψω οτι ακομα κι αν καποιος δεν ειναι ικανοποιημενος με το σκαφος του, μπορει ανα πασα στιγμη να το κανει melt για credits, να συμπληρωσει (αν χρειαζεται) την διαφορα για καποιο αλλο σκαφος ή να κανει upgrade το ηδη υπαρχον σε καποια αλλη εκδοση πχ το 300i σε 315p, και να αγορασει μονο το σκαφος που θελει. Με αυτην την διαδικασια δεν χανει τα προνομια του πακετου που εχει αγορασει, alpha/beta access κτλ και του δινεται η δυνατοτητα να "κλειδωσει" μια θεση του κι αναλογα στο μελλον να αλλαξει σκαφος.

Έγινε επεξεργασία από Kvothe
Προσθετες πληροφοριες
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα βγηκε FAQ που απανταει σε πολυ βασικες ερωτησεις πανω στα Alpha/Beta slots, και ξεκαθαριζει οτι δεν θα προστεθουν αλλες με το περας των υπαρχοντων θεσεων. Alpha Slot FAQ

Διαφωνω λιγο στο οτι δεν αξιζει να αγορασεις σκαφος απο τωρα. Πιστευω οτι αν καποιος ενδιαφερεται να ασχοληθει με το παιχνιδι μολις κυκλοφορισει, το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να συμμετασχει (να κανει Pledge) απο τωρα, για 2 βασικους λογους.

Καταρχην το παιχνιδι ακομα και τωρα τιμολογειται σαν crowdfunded project με αποτελεσμα η τιμη του να ειναι πολυ χαμηλη σε σχεση με τι (θα) προσφερει. Με 24/32 (χωρις/με alpha-beta access) ευρω παιρνεις ενα ΑΑΑ single player game και ενα MMO. Προσωπικα πιστευω οτι αν εβγαινε χωριστα το SQ42 σε κανενα steam πχ δυσκολα θα το βρισκαμε κατω απο 40 ευρω.

Κατα δευτερον, αξιζει να συμμετασχει κανεις απο τωρα και για το alpha/beta access. Ο τροπος που γινεται το development (modules) σημαινει οτι δοκιμαζουμε τα παντα καθως βγαινουν, με πιο σημαντικο την προσβαση στην επεισοδιακη διαθεση του SQ42. Το single player κομματι του Star Citizen θα κυκλοφορει σε επεισοδια που θα αποτελουνται απο 10 αποστολες το καθενα και η διαθεση του θα ξεκινησει πολυ πριν την beta εκδοση του SC, ισως προς το τελος του καλοκαιριου, για να προλαβουν οι παιχτες να ολοκληρωσουν το campaign πριν μπουν στο Persistent Universe. Κοινως, αν εχει παρει καποιος την αποφαση να τα δωσει, καλυτερα τωρα να εχει και να ασχολειται εαν θελει μεχρι την επισημη κυκλοφορια :)

Edit:

Ξεχασα να γραψω οτι ακομα κι αν καποιος δεν ειναι ικανοποιημενος με το σκαφος του, μπορει ανα πασα στιγμη να το κανει melt για credits, να συμπληρωσει (αν χρειαζεται) την διαφορα για καποιο αλλο σκαφος ή να κανει upgrade το ηδη υπαρχον σε καποια αλλη εκδοση πχ το 300i σε 315p, και να αγορασει μονο το σκαφος που θελει. Με αυτην την διαδικασια δεν χανει τα προνομια του πακετου που εχει αγορασει, alpha/beta access κτλ και του δινεται η δυνατοτητα να "κλειδωσει" μια θεση του κι αναλογα στο μελλον να αλλαξει σκαφος.

γενικά το δεν αξίζει να αγοράσει κάποιος τώρα το ορίζω σε αυτήν την στενή χρονική στιγμή που ορίζεται ανάμεσα στο σήμερα και την pax east/public release DFM . Βέβαια με το faq οι άνθρωποι εξηγούν ξεκάθαρα ότι αν τελειώσουν οι alphas θα πρέπει κάποιος να πετά 5$ για κάθε module release

ps. για το melting ξεχνάς κάτι ... όσοι έχουν lti ή limited εκδόσεις (330r super hornet) δεν είναι ιδιαίτερα καλή ιδέα ....

anyway ο κάθενας κρίνει αν προτιμά να αγοράσει φθηνότερα "γουρούνι στο σακί" σε ένα βαθμό ή περιμένε και πληρώνει πιο ακριβά

Link to comment
Share on other sites

για το melting ξεχνάς κάτι ... όσοι έχουν lti ή limited εκδόσεις (330r super hornet) δεν είναι ιδιαίτερα καλή ιδέα ....

Νομίζω ότι όσοι έχουμε LTI ή Limited Editions (ή και τα δύο :woot:) δεν αναρωτιόμαστε αν αξίζει να βάλουμε λεφτά στο παιχνίδι. :D

Κοντός ψαλμός πάντως. Μεθαύριο που θα δούμε πώς εξελίσσεται το DFM, θα μάθουμε και πόση ώρα χρειάζεται για να εξαντληθούν ~2500 alpha slots. :T:

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και αναφερομαι σε οσους δεν εχουν συμμετασχει ακομα στο παιχνιδι και το σκεφτονται, δεν πιστευω οτι καποιος με LTI ή Limited Ed. σκαφος θα εμπαινε στην διαδικασια για melt :). Το σκεπτικο μου περιελαμβανε καποιον ο οποιος θα ενδιαφεροταν να συμμετασχει με αυτα που βλεπει τωρα αλλα χωρις να ριξει ενα τρελο ποσο, σαν να κραταει μια πισινη ας πουμε. Σε αυτην την περιπτωση μπορει απλα να εξασφαλισει την θεση του με ενα MR(+) πακετο και στην συνεχεια -αν θελει- να προχωρησει σε melt και αναβαθμιση.

Παντως μιας και κανουμε κουβεντα για LTI, πηρε το ματι στα fora του SC backers να λενε οτι τους επετραπει απο το Customer Service να ακυρωσουν παλιοτερα "λιωμενα" σκαφη και να τα επαναφερουν, με την προυποθεση οτι εχουν πιστωμενους τους λογαριασμους τους με τα απαραιτητα χρηματα!

Αν κρινω απο τον πανικο που εγινε τον Νοεμβρη με τα sales, κι εγω δεν βλεπω να φτουρανε πολυ οι θεσεις...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα διάλειμμα και έριξα μια γρήγορη ματιά στα βίντεο που έχουν ανέβει από τη χθεσινή παρουσίαση, οπότε μερικά πρώτα σχόλια:

1. Τα γραφικά του είναι εκπληκτικά. Είναι με διαφορά το πιο όμορφο space sim όλων των εποχών. Για το φωτισμό και το PBR αξίζει να περιμένετε να βγει το επίσημο βίντεο σε πραγματικό HD, αντί οι λήψεις από το twitch.

2. Αν και φαντάζομαι η κατάσταση που φάνηκε στη ζωντανή μετάδοοση δεν είναι ενδεικτική της έκδοσης που θα έχουμε στα χέρια μας σύντομα, το παιχνίδι θέλει πολλή δουλειά ακόμη για να είναι απλά λειτουργικό. Μην έχετε μεγάλες προσδοκίες.

3. Λογικά, το νωρίτερο που περιμένουμε το drop είναι τέλος Απρίλη - αρχές Μάη, οπότε μέχρι τότε συνεχίζουμε να χαζεύουμε Elite: Dangerous. :)

Και κάτι πιο ουσιαστικό. Με βάση τα σκάφη που ξέρω ότι έχουμε εδώ μέσα, όλοι είμαστε καλυμμένοι. Θα παίζουν σίγουρα από την αρχή τα Aurora, 300i, Hornet και θα έχουμε σενάρια PvP και PvE για να τα δοκιμάσουμε. Για να δούμε. :big_boss:

Link to comment
Share on other sites

Έγινε το reveal του DFM λοιπόν. 2 points σχετικά με την παρουσίαση:

1. Πολλά bugs/crashes, που φυσικά ήταν αναμενόμενο δεδομένου του σταδίου του παιχνιδιού. Ο Chris Roberts είπε ότι ήταν πολύ πιο σταθερό πριν το event αλλά προφανώς κάτι πήγε στραβά στο ενδιάμεσο.

2. Πόσο απίστευτα αγενείς ήταν μερικοί από τους τύπους στο κοινό. Μιλάμε για πολύ μα*άκες. Μάλλον έφταιγε και το γεγονός ότι το event είχε και αλκοόλ που σε κάποιους βγάζει τον χειρότερο εαυτό τους. Ίσως αν είχε pot να ήταν διαφορετικά τα πράγματα. :hehe:

Σχετικά με το actual gameplay που είδαμε προσωπικά μου άρεσε και θεωρώ ότι είναι σε καλό δρόμο. Δεν το βλέπω να βγαίνει αυτό το μήνα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αν και με τετραπληγικό πιλότο (τύφλα να 'χει ο Chris Roberts), ένα πολύ πιο κομψό βίντεο από την πραγματική κατάσταση που είχε το παιχνίδι πριν την προβληματική παρουσίαση. Η λήψη είναι από το περίπτερο της Logitech στην PAX East. Βέβαια τρέχει σε Alienware με διπλές Titan, αλλά νομίζω ότι αποζημιώνει.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WwIZ9mCeego]star citizen dog fighting at pax east logitech booth - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε τα 42 millions

https://robertsspaceindustries.com/comm-link/transmission/13812-Letter-From-The-Chairman-42-Million

όπου φαίνονται τα pledge goals των στα 42 mill

1) updated observist guide (ας το πούμε αναβαθμισμένο wiki(galactpedia) που θα λειτουργεί στο επίσημο site)

2) explorer-class mobiglas rig (το mobiglas απ' ότι έχω καταλάβει είναι το in game gadget που θα έχουν όλοι και θα έχει το ρόλο του communicator/os in game. Η explorer έκδοση θα έχει απευθείας πρόσβαση στην galactpedia , έξτρα πληροφορείες)

3) aegis dynamics gladius (νέο light fighter για το single player μέρος(squadron 42) . Είναι ένα απλό , παλιό και εύκολο στην επισκευή, ένα σκάφος ιδανικό για νέους πιλότους)

4) Η εξαιρετική πετσέτα για το hangar μας και πιθανά και για τα σκάφη μας

Επίπλεον ανακοινώθηκε τα rewards όταν πιάσουμε τα 44 millions

Stellar cartography (map room για το hangar κάθε παίκτη που θα ξεκινά με ένα βασικό χάρτη της uee και θα αναπτύσεται ανάλογα με τις περιοχές που θα επισκέπτεται ο εκάστοτε παίκτης. Ας το πούμε ένα 3d diary)

Επίσης κλασσικά υπάρχει poll για το reward όταν φτάσουμε τα 45 millions στο τέλος της σελίδας

Ακόμη ανακοιώθηκε ότι θα υπάρξει επίσημο video με το DFM στο σύντομο μέλλον

ps. το 2 και το 4 είναι μόνο για παίκτες που έχουν ήδη κάνει pledge και δεν θα δοθούν σε νέους backers

Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε τα 42 millions

https://robertsspaceindustries.com/comm-link/transmission/13812-Letter-From-The-Chairman-42-Million

όπου φαίνονται τα pledge goals των στα 42 mill

1) updated observist guide (ας το πούμε αναβαθμισμένο wiki(galactpedia) που θα λειτουργεί στο επίσημο site)

2) explorer-class mobiglas rig (το mobiglas απ' ότι έχω καταλάβει είναι το in game gadget που θα έχουν όλοι και θα έχει το ρόλο του communicator/os in game. Η explorer έκδοση θα έχει απευθείας πρόσβαση στην galactpedia , έξτρα πληροφορείες)

3) aegis dynamics gladius (νέο light fighter για το single player μέρος(squadron 42) . Είναι ένα απλό , παλιό και εύκολο στην επισκευή, ένα σκάφος ιδανικό για νέους πιλότους)

4) Η εξαιρετική πετσέτα για το hangar μας και πιθανά και για τα σκάφη μας

Επίπλεον ανακοινώθηκε τα rewards όταν πιάσουμε τα 44 millions

Stellar cartography (map room για το hangar κάθε παίκτη που θα ξεκινά με ένα βασικό χάρτη της uee και θα αναπτύσεται ανάλογα με τις περιοχές που θα επισκέπτεται ο εκάστοτε παίκτης. Ας το πούμε ένα 3d diary)

Επίσης κλασσικά υπάρχει poll για το reward όταν φτάσουμε τα 45 millions στο τέλος της σελίδας

Ακόμη ανακοιώθηκε ότι θα υπάρξει επίσημο video με το DFM στο σύντομο μέλλον

ps. το 2 και το 4 είναι μόνο για παίκτες που έχουν ήδη κάνει pledge και δεν θα δοθούν σε νέους backers

Εάν σκέφτεστε και τίποτα για την ψηφοφορία, πείτε το... γιατί όλα τα βλέπω σχετικά αδιάφορα :).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι περίεργος να δω και ένα προσχέδιο του νέου μικρού μαχητικού των $42 εκ., του Gladius, που είναι το πρώτο που θα σχεδιαστεί εξ ολοκλήρου από τους ανθρώπους που έχουν αναλάβει τα βαριά πολεμικά. Νομίζω θα είναι μια ένδειξη για την κατεύθυνση που πρόκειται να ακολουθήσουν κι εκείνα.

Σε αυτήν την ψηφοφορία, εγώ παγίως ψηφίζω κάτι που θα το το αγόραζα έτσι κι αλλιώς στο παιχνίδι, για να γλυτώσω τον κόπο: Engine Tuning Kit. Όπως σας είχα προειδοποιήσει, η δική μου επιλογή αναμένεται να είναι πιο δημοφιλής. :)

Αν βοηθάει, η τωρινή κατανομή των ψήφων είναι η εξής:

05% - A new ship's gun

20% - Updated scanner software

13% - A new role-specific outfit

21% - Engine tuning kit

06% - A ship skin (μήπως καταλαβαίνουν "a sheep skin"; )

09% - A space plant (ακόμη και η γλάστρα σας περνάει)

27% - Mystery object (wtf)

Και, για να μην ξεχνιόμαστε, towel damage states! :D

Observist_towel_damaged.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.