Jump to content



Μεταφορά δικτύου σε διπλανή οικοδομή


DiS

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

η υπόθεση έχει ως εξής.

Σε ισόγεια ιδιόκτητη μονοκατοικία υπάρχει τηλεφωνική σύνδεση και σύνδεση στο δίκτυο.

Σε διπλανή (5 μέτρα) ίδιας ιδιοκτησίας διώροφη οικοδομή (ενοικιαζόμενα δωμάτια) θέλω να χρησιμοποιείται το ίδιο δίκτυο, σε όλα (10) τα διαμερίσματα.

Μέχρις στιγμής χρησιμοποιείται η λύση των powerlines με πολλά προβλήματα λόγω άλλων φάσεων, ελαττωματικών powerlines κτλ.

Στη διώροφη οικοδομή υπάρχει ήδη λειτουργική, αλλά όχι εν λειτουργία, τηλεφωνική υποδομή (απλές τηλεφωνικές πρίζες σε κάθε δωμάτιο).

Γίνεται και με ποιό τρόπο να μεταφερθεί το δίκτυο από την μονοκατοικία στην τηλεφωνική υποδομή της διώροφης ? Με καλώδιο δικτύου από το router σε τηλεφωνική πρίζα της διώροφου οικοδομής ίσως ?

Καλώδιο από την μονοκατοικία στα ενοικιαζόμενα είναι πολύ εύκολο να περάσει λόγω της μικρής απόστασης. Μειωμένη ταχύτητα λόγω της ενδεχόμενης κακής τηλεφωνικής υποδομής στο διώροφο δεν αποτελεί πρόβλημα.

Το ιδανικότερο σενάριο, αν μπορούσε να εφαρμοστεί, είναι να υπάρχει η δυνατότητα σε οποιαδήποτε τηλεφωνική πρίζα της διώροφης οικοδομής με ένα router να υπάρχει σύνδεση στο δίκτυο (ή ανά 2 ή 3 δωμάτια με ασύρματο router).

Ασύρματα repeaters από το κεντρικό router, powerlines κτλ θα ήθελα να αποφευχθούν. Προτιμώ κάτι ενσύρματο και μόνιμο.

Ευχαριστώ.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

με ένα καλώδιο μεταφορά του internet σε switch στο ισόγειο της πολυκατοικίας,

από εκει καλώδιο σε κάθε όροφο όπου θα κουμπώσει σε access point.

πως το βλέπεις?

Εύκολο, σίγουρο και οικονομικό.

Ειδικά το πρώτο κομμάτι, την μεταφορά δηλαδή με καλώδιο στο ισόγειο της πολυκατοικίας το θεωρώ δεδομένο.

Το καλώδιο από εκεί σε κάθε όροφο θέλω να γλιτώσω, γι αυτό ρωτάω αν μπορώ να εκμεταλλευτώ την υπάρχουσα τηλεφωνική εγκατάσταση της πολυκατοικίας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

αξιόπιστο και το βάζω και δεν ξανασχολούμαι δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι,

πάντως από τις γραμμές του τηλεφώνου λίγο δύσκολο. μόνο αν περάσεις εκ νέου καλώδια.

εγώ πχ τα έχω περάσει μέσα από το ασανσέρ και έχω συνδέσει 5 ορόφους. (μια ιδέα)

ψάξε να βρεις κάτι αντίστοιχο στην περίπτωση σου.

διαφορετικά, πάρε ένα ηλεκτρολόγο να σου περάσει 1 καλώδιο (ανά όροφο) μέσα από κάποια γραμμή τηλεφώνου ή τηλεόρασης, και εκεί βάζεις τα ap

Link to comment
Share on other sites

Η διώροφη είναι καινούργια?Έχεις ανοίξει τις πρίζες και έχουν μέσα μόνο 2 καλώδια?Ρωτάω γιατί αν είναι πενταετίας πολύ πιθανόν ο ηλεκτρολόγος να έχει βάλει UTP καλώδιο μέσα για να χρησιμοποιεί ζευγάρια.Aν έχει UTP μέσα τότε θες ένα patch panel και ένα switch,αν όχι τότε πας αναγκαστικά στην λύση που σου είπε ο dbasillis η οποία είναι η πιο αξιόπιστη και οικονομική στην περίπτωση σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στήσεις wifi στον εξωτερικό χώρο περιμετρικά των ενοικιαζόμενων δωματίων. Για παράδειγμα

Aerial.net :: NS2L NanoStation Loco2, 802.11b/g AP-CPE

Aerial.net :: APC 2M-8 802.11 b/g/n, MiMo, 8dBi Dual Pol Panel

Aerial.net :: 2.4GHz High Power Wireless Outdoor AP / CPE

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.