Jump to content



Πώς μετράμε την γραμμή από την ρεγκλέτα?


Recommended Posts

[MENTION=21880]GnF[/MENTION] το φυς αυτό είναι μόνο για ρεκλέτα krone. Αν έχει παλιού τύπου θέλει κροκοδειλάκια είτε ραζίμ.

Ο [MENTION=61]LuNaTiC[/MENTION] ρωτάει για καλωδίωση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21880]GnF[/MENTION] το φυς αυτό είναι μόνο για ρεκλέτα krone. Αν έχει παλιού τύπου θέλει κροκοδειλάκια είτε ραζίμ.

Ο [MENTION=61]LuNaTiC[/MENTION] ρωτάει για καλωδίωση.

πραγματικά συγνώμη τότε για το offtopic.:sorry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Nα παραφράσω λίγο το θέμα και να το κάνω "Πως βρίσκουμε τη γραμμή;"

 

Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ μετά από αίτηση μεταφοράς που έκανα στην 4νετ. Έκανε ότι έκανε, άφησε κάτω στην είσοδο στον κατανεμητή ένα ζεύγος καλωδίων να κρέμεται με ένα χαρτάκι και μου είπε θα έρθει ο τεχνικός της 4νετ να βρει ποιο πάει στο σπίτι σου" . Προηγουμένως μου έδωσε ένα κλιψακι από το οποίο κρεμόταν ένα κατι σαν beeper και το κούμπωσα στην πρίζα του σπιτιού αλλά δεν έδινε σήμα. Κατάλαβα ότι βαριόταν να ψάξει παραπάνω. Αν έχω και φίλο ηλεκτρολόγο ή που ασχολείται με τέτοια μου είπε ο ΟΤΕτζής, να των φωνάξω να μου βρει το ζεύγος, ώστε να μην περιμένω!

 

Τεσπα, επειδή η αναμονή έφτασε τον μήνα, τι χρειάζεται για να την κάνω εγώ την δουλειά;

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

μια γεννήτρια χρειάζεσαι

βάζεις τη γεννήτρια πάνω και πας με τον ανιχνευτή κάτω να βρεις το ζεύγος

αλλιώς αν δεν το βρίσκεις λόγω θορύβου με το τηλέφωνο πάνω κόβεις ένα ένα τα ζεύγη της πολυκατοικίας και τα συνδέεις πάλι μέχρι να βρεις το δικό σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω.

 

Ο τεχνικός του ΟΤΕ εβαλε το ζευγάρι με το πορτοκαλί-γκρι καλώδιο αριστερά και δεξιά απο το 8 , όπως φαίνεται στην μεγένθυνση στη ρεγκλέτα. Στην άκρη τους κρέμεται το χαρτάκι όπως φαίνεται κάτω.

 

Αριστερά στις άλλες τις ρεγκλέτες γίνεται ο κακός χαμός όπως φαίνεται! Εγώ τι πρέπει να βάλω που τώρα;

post-34161-0-09919300-1446211670_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

του σπιτιού σου είναι κάπου αριστερά εκεί μπαίνει ο ανιχνευτής αφού βάλεις τη γεννήτρια πάνω για να δεις το ζεύγος σου και μετά με μούφα σιλικόνης(3Μ και μόνο) ενώνεις το ζεύγος του οτε με το δικό σου

Έγινε επεξεργασία από dellman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
6 hours ago, anthony382 said:

παιδια μια ερωτηση πως βρισκω στον κατανεμητη ποιο καλωδιο αντιστοιχει στο διαμερισμα μου (1ος οροφος)

Ιδανικά θα πρέπει να έχει σήμανση για κάθε ζεύγος καλωδίου. Μήπως υπάρχει και κάποιος στην πολυκατοικία που έχει πληρέστερη εικόνα?

 

Διαφορετικά, παραπάνω συζητούνται κάποιες επιλογές:

Εάν έχεις πρόσβαση σε γεννήτρια, βάζεις αυτήν και με τον ανιχνευτή βρίσκεις ποιό καλώδιο είναι.

Εάν δεν έχεις, υπάρχουν και ποιό "χειροκίνητοι" τρόποι, πχ μπορείς να αποσυνδέσεις το ζεύγος που υποψιάζεσαι ως πιθανότερο και να δεις εάν έχεις τηλέφωνο. Επανάληψη μέχρι να τα καταφέρεις.

Αυτό προϋποθέτει ότι έχεις συνεννοηθεί με τους άλλους ενοίκους για την πιθανή διακοπή του τηλεφώνου τους και μπορείς να τα ξανακαρφώσεις ακριβώς όπως ήταν, ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα.  Διαφορετικά, φωνάζεις κάποιον που έχει τα εργαλεία και την τεχνογνωσία να το κάνει.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.