Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Το χρυσοψαρο μας μετα απο 5.5 χρονια που μας εκανε παρεα πεθανε.Ειχε καποια ασθενεια 5 μερες τωρα το παλεψε με τα φαρμακα που μας ειπανε αλλα δε τα καταφερε.

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Το φιμωτρο τελικα ειναι υποχρεωτικο κατα τον περιπατο του κατοικιδιου ή οχι?

Στον τυπα που εβγαλε βολτα το λυκοσκυλο

το οποιο αρπαξε ενα αδεσποτο γατι (ενος μηνα) εξω απο την πορτα μου και το σκοτωσε επιτοπου

τι ευθυνες αναλογουν?

Εαν στη θεση του γατιου ηταν ενα διχρονο πιτσιρικι τι γινεται?

2. Ο κάτοχος του ζώου συντροφιάς ευθύνεται για ο-

ποιαδήποτε βλάβη ή ζηµιά, που προκαλείται από το ζώο,

σύµφωνα µε το άρθρο 924 Α.Κ.. Για τα αδέσποτα ζώα

συντροφιάς, εκτός από εκείνα της παραγράφου 5 του

άρθρου 9, η αντίστοιχη ευθύνη βαρύνει τον οικείο Δήµο.

3. Ειδικά ο ιδιοκτήτης σκύλου: α) µεριµνά για να γίνε-

ται ο περίπατος σκύλων πάντα µε συνοδό, β) οφείλει να

παίρνει τα κατάλληλα µέτρα, ώστε να µην εξέρχεται ε-

λεύθερα ο σκύλος του από το χώρο της ιδιοκτησίας του

και εισέρχεται σε χώρους άλλων ιδιοκτησιών ή σε κοινό-

χρηστους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το διαβασα στο αρχικο λινκ που παρεθεσες Γιωργο

αλλα δεν ειδα να αναφερει καπου εαν υπαρχουν κυρωσεις

για συμβαντα σαν κι αυτο που περιεγραψα.

Για το αδεσποτο θυμα δλδ

οπου προφανως και δεν υπαρχει ιδιοκτητης να διεκδικησει το δικιο του ,τι γινεται?

τα αφηνουμε βορα στις ορεξεις αλλων οικοσιτων κατοικιδιων?

Το οτι εχει λουρι το σκυλι τον καλυπτει

παρα το γεγονος οτι ο ιδιοκτητης του δεν ξερει πως να το ελεγξει οταν αυτο εχει γραπωσει και ξεσκιζει το γατι?

Link to comment
Share on other sites

αυτο το διαβασα στο αρχικο λινκ που παρεθεσες Γιωργο

αλλα δεν ειδα να αναφερει καπου εαν υπαρχουν κυρωσεις

για συμβαντα σαν κι αυτο που περιεγραψα.

Ο νόμος δίνει κάποιες οδηγίες. Μετά είναι στην ευχέρεια του εκάστοτε δικαστή να ερμηνεύσει και αποδώσει ευθύνες.

Εδώ κι εδώ έχει τις ποινές, αλλά δεν είναι μόνο αυτές. Πχ αναφέρει πως βλάβη σε ζώο έχει ποινή 30.000€ για κάθε ζώο. Οπότε αν εσύ δε φρόντισες να τηρήσεις τους κανόνες ασφαλείας του άρθρου 5, τότε κάλλιστα μπορεί ο δικαστής να θεωρήσει δική σου ευθύνη το θάνατο και να σε βάλει να πληρώσεις όπως αναφέρει στον πίνακα. Το ίδιο ισχύει και για σωματικές βλάβες σε άνθρωπο.

Το οτι εχει λουρι το σκυλι τον καλυπτει

παρα το γεγονος οτι ο ιδιοκτητης του δεν ξερει πως να το ελεγξει οταν αυτο εχει γραπωσει και ξεσκιζει το γατι?

Νομίζω ότι είναι σαφές πως παίζει ρόλο το αποτέλεσμα και όχι η διάθεση. Αλλά γιατί εδώ να ισχύει κάτι διαφορετικό από τον υπόλοιπο κόσμο; Έκλεψες και δε σε είδαν, δε σε βρήκαν; Τη γλιτώνεις. Μακάρι να υπήρχε κάποια άμεση τιμωρία. Αν θα σε βρουν, αν θα σε καταγγείλουν, αν θα υπάρξουν μάρτυρες, δεν ευθύνεται ο νόμος.

Πλέον με το νομοσχέδιο αυτό ο ιδιοκτήτης είναι 100% συνδεδεμένος με το ζώο του, οπότε οτιδήποτε από και προς αυτό, είναι άμεσα, από και προς τον ιδιοκτήτη. Όπως η αστυνομία ενημέρωσε το γείτονα ότι η απειλή φόλας για το ζώο μου είναι απειλή προς εμένα τον ίδιο κι έτσι καταγράφηκε στο βιβλίο συμβάντων, έτσι κι εμένα αν του επιτεθεί ο σκύλος μου, είναι σα να του προκάλεσα εγώ τις βλάβες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει το κακόμοιρο στη μάντρα μας και δεν κουνάει. Δοκίμασα να του δώσω ψωμάκι, σπόρια, σκουλήκια, αλλά δεν τρώει τίποτα. Δεν ξέρω τι να κάνω και πως να το βοηθήσω. Το τριγυρίζουν γατιά συνέχεια, αλλά και εκείνα είναι μωρά και φοβούνται. Δεν ξέρω όμως τι θα γίνει αν το βρει η μάνα τους.

Ξέρει κανείς τι είναι, τι τρώει, πως να το βοηθήσω;

attachment.php?attachmentid=58047&stc=1&d=1378925931

post-173-1416077681,1013_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάποια μιξη albino περιστεριού πρέπει να είναι...Μοιάζει πολύ με ταχυδρομικό.

Δεν τρωει επειδη μάλλον θα ειναι φοβισμένο,τα περισσότερα τρώνε σπόρους,μπορείς να του δώσεις μιγμα για παπαγαλακια,καναρινια.

Δοκίμασε να αφήσεις εκει που κάθεται την τροφή μήπως πάει μόνο του.

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Κάποια μιξη albino περιστεριού πρέπει να είναι...Μοιάζει πολύ με ταχυδρομικό.

Δεν τρωει επειδη μάλλον θα ειναι φοβισμένο,τα περισσότερα τρώνε σπόρους,μπορείς να του δώσεις μιγμα για παπαγαλακια,καναρινια.

Δοκίμασε να αφήσεις εκει που κάθεται την τροφή μήπως πάει μόνο του.

Του τα άφησα, μπας και...

Αν είναι περιστεροτέτοιο, να μην αγχώνομαι πολύ... Δεν είναι και σπάνια. Η φύση ξέρει τι κάνει.

Απλά το είδα περίεργο και νόμισα μήπως ήταν κάποιο που δεν είναι και τόσο διαδεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Χρωματισμός του ειναι λιγο περίεργος αλλά δεν θα το έλεγα σπάνιο..

Οι δεκαοχτουρες και τα περιστέρια που κυκλοφορούν δεν έχουν τέτοιο ράμφος,μερικές ράτσες όπως τα ταχυδρομικά είναι έτσι.

Φαίνεται μεγάλο σε ηλικία στην φώτο οπότε για να μην φεύγει μάλλον θα είναι άρρωστο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι ανθρωποι με μηδενικη εμπειρια κανουν λαθος επιλογες διαλεγουν σκυλια προστασιας ροτβαιλερ, λυκοσκυλα,

πιτ μπουλ (αν και δεν ειναι καλοι φυλακες) κτλπ.

σε τετοιες ρατσες με τετοιες ιδιοκτητες που εχουν μηδενικη εμπειρια ειναι για πολυ ξυλο.

και τωρα που εγινε της μοδας τα πιτ μπουλ ντοπερμαν η ροτβαιλερ θα εχουμε τετοια περιστατικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ξαναδει το Dog Whisperer,φαση ειχε.

Αλλα κυριως φαση ειχε γιατι μου ερχοντουσαν συνεχεια στο μυαλο σκηνες απο southpark-Tsst και εσκαγα στα γελια.:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρακολουθησει μερικές season,o τύπος κάνει θαύματα....

Ειδικά όσοι έχετε σκύλους και έχει κάποιο πρόβλημα συμπεριφοράς είναι must!

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρακολουθησει μερικές season,o τύπος κάνει θαύματα....

Ειδικά όσοι έχετε σκύλους και έχει κάποιο πρόβλημα συμπεριφοράς είναι must!

Προτιμώ την Victoria, μερικές φορές αυτός εδώ είναι κάπως βίαιος με τα σκυλιά ενώ η άλλη κάνει manipulation για πλάκα οτιδήποτε της δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.