Jump to content



H80 on i7 3930k


thanulee

Recommended Posts

Γεια χαρα, εχω βαλει τον Ι7 3930K και την Η80. Σε idle εχω θερμοκρασιες 41-46. Ειναι πολυ ή μου φαινεται? Τα ανεμιστηρακια τρεχουν σε 2500 rpm σε push pull, δηλαδη στο full! Δε θα επρεπε να εχω χαμηλοτερη θερμοκρασια? Μολις τον εκανα εγκατασταση βασικα θελει φορματ γιατι εχω επανω drivers απο προηγουμενη μητρικη και δεν βλεπει σωστα τα πραγματα.Την Η80 την εχω στο πανω μερος του cosmos S. Παιζει να μην κανει καλη επαφη η ψυκτρα? ty

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασία έχεις στο δωμάτιο;

o/c έχει γίνει;

Σε full load πόσο πιάνει;

Οι ανεμιστήρες εισάγουν αέρα ή εξάγουν;

Ποια είναι οι διάταξη στα άλλα fans του κουτιού;

Link to comment
Share on other sites

Το δωματιο ειχε θερμοκρασια 25-26 χθες. Το ειχα στο normal mode. Στο bench που ετρεξα βεβαια, το ρολοι ανεβοκατεβαινε απο 1,9 μεχρι full load 3,5. Στο 100% στο OCCT ηταν σταθερο στα 3,5. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Σε full load κανα 15αρτο επιανε 70 βαθμους. Ειχα επισης ενα αλλο θεμα. Δεν εδειχναν ολα τα προγραμματα ιδια θερμοκρασια. Δηλαδη οι 70 βαθμοι που λεω στο NVIDIA monitor, στο ΟCCT ηταν 60 κατι. Τι ισχυει απο τα 2? Οσο για τους ανεμιστηρες, εχω βαλει την Η80 στο πανω μερος σε push pull, εχω εναν 120ρη πισω και εναν 120ρη μπροστα στους δισκους. Το κουτι btw, ειναι τελειως ανοιχτο γιατι δεν εχω τελιωσει με το setup. Παιζει πολυ ρολο αυτο? Ελπιζω να περιεγραψα χωρις να μπερδεψω πολυ :D ty

ps. ξεχασα να πω πως τα ανεμιστηρια της Η80 τρεχουν στα 2,500 rpm κατι που δεν ειναι λογικο σωστα?

ps2. Λοιπον η Η80 ειχε τα fan σε λαθος υποδοχες πανω στη mobo αντι να τα εχει πανω της και το κεντρικο καλωδιακη στη mobo. Αρα το θεμα με τα RPM λυθηκε και οταν βαλω και drivers σωστους φανταζομαι θα σεταριστουν και πιο σωστα. Οι θερμοκρασιες ομως παραμενουν σε idle γυρω στους 35-40 και με το silent profile στην Η80 τρεχω το OCCT 30 λεπτα και φτανει 71 βαθμους. Με το performance profile, o θορυβος ειναι ανυποφορος αλλα εφτασε 61 βαθμους σε 20 λεπτα stress. Eιναι νορμαλ ολα αυτα? Με arctic cooling, θα δω διαφορα κιαλλο? εχω την παστα που ειχε πανω η Η80

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.