Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

Μακριά από οτιδήποτε σε 5.0.2. Από 5.1.1 δεν έχω εμπειρία αλλά βελτιώνεται (λένε). Από κει και πέρα και εδω uptime κάνα δεκαπενθήμερο άνετα, αλλά έχω περιορίσει τη χρήση του κινητού πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολές όσο δεν πάει. Ότι έχει τουλάχιστον 2gb πάει μια χαρά. Επειδή είχα το moto g, για ένα μικρό διάστημα, μια χαρά πήγαινε. Για το 2014 δεν θα έλεγα το ίδιο. Επίσης μην ακούω συνεχώς για Android. Το Android δίνει ελευθερία και επιτρέπει στους κατασκευαστές να τα πειράζουν. Το ότι ακόμα και για το s6 είναι λίγα τα 3gb φανερώνει ότι κάτι πρέπει να γίνει επιτέλους... Και το iPhone και το ipad με 1gb δυσκολεύονται πάντως.

Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

Υπερβολές όσο δεν πάει. Ότι έχει παραπάνω από 2gb είναι μια χαρά, ακόμα και με 2. Επειδή είχα το moto g, για ένα μικρό διάστημα, μια χαρά πήγαινε. Για το 2014 δεν θα έλεγα το ίδιο. Επίσης μην ακούω συνεχώς για Android. Το Android δίνει ελευθερία και επιτρέπει στους κατασκευαστές να τα πειράζουν. Το ότι ακόμα και για το s6 είναι λίγα τα 3gb φανερώνει ότι κάτι πρέπει να γίνει επιτέλους... Και το iPhone και το ipad με 1gb δυσκολεύονται πάντως.

Παρεμπιπτόντως ξαδέρφη μου έχει iPhone 4S και δουλεύει μια χαρά με ένα σκασμό εφαρμογές μέσα. Νταξει, δε πάει της μπάλας αλλά λειτουργεί αξιοπρεπέστατα. Ας μην σου πω καλύτερα τι κάνει το Galaxy S που είχα...

 

 Και τα δύο με 512MB RAM, αλλά στο Galaxy χωρίς καμία εφαρμογή κάτι γίνεται και μετά από clean install. Το iPhone παίζει να έχει να καθαριστεί δε ξέρω και εγώ από πότε...

Link to comment
Share on other sites

Και στο air 2 γιατί έβαλε 2gb; να κάθονται;

Παρεμπιπτόντως ξαδέρφη μου έχει iPhone 4S και δουλεύει μια χαρά με ένα σκασμό εφαρμογές μέσα. Νταξει, δε πάει της μπάλας αλλά λειτουργεί αξιοπρεπέστατα. Ας μην σου πω καλύτερα τι κάνει το Galaxy S που είχα...

Και τα δύο με 512MB RAM, αλλά στο Galaxy χωρίς καμία εφαρμογή κάτι γίνεται και μετά από clean install. Το iPhone παίζει να έχει να καθαριστεί δε ξέρω και εγώ από πότε...

Δεν θα μιλήσω για το iphone αλλά όντως 512 μόνο για πολύ απλή χρήση φτάνουν για το Android. Για μένα το ιδανικό είναι τουλάχιστον 2gb όπως είπα. Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

Το ανδροιδ το χρησιμοποιουν εκατονταδες συσκευες. Ειναι ενα λειτουργικο , το οποιο ο καθενας προσαρμοζει, συμφωνα με τη συσκευη και τα specs που εχει, χωρις επιτυχια πολλες φορες. Σε δυνατοτερα κινητα , παει μπαλα και με 10 εφαρμογες ανοιχτες στο background. Αρκει να ειναι σωστα δομημενη η rom , με σωστη διαχειριση μνημης κλπ, γιατι αλλιως ουτε 3gb ram δε φτανουν.

 

Το iOS ειναι ενα λειτουργικο για 10 συσκευες συνολικα. Ειναι προσαρμοσμενο και παταει πανω στο δικο τους hw. Γι'αυτο και παει μπαλα με οτι και αν του ριξεις. 

Παντως στο 4S με τις τελευταιες εκδοσεις που πηρε (πετσοκομμενες και αυτες -δε θυμαμαι ποια ειναι η λαστ εκδοση που πηρε) , εβλεπα lag που μου θυμισε εποχες android 2.1.. Δε ξερω τι ειχε κανει στο κινητο το παλικαρι, αλλα σερνοτανε. Μεχρι καποια εκδοση , παει βουτυρο, οντως. Ας μη ξεχναμε οτι δεν υπαρχει multitasking (δε ξερω για τα τελευταια iPhone , επαψα να παρακολουθω).

 

Επισης το Galaxy S ειναι αρχαιο. Εχει παλιο επεξεργαστη, 512 ραμ και τελευταια εκδοση ανδροιδ 2.3.7 (επισημη τουλαχιστον). Απο τις πρωτες αρκετα διαφοροποιημενες εκδοσεις η 2.3 (gb ). Μετα απο πολλες ενημερωσεις εφαρμογων , αρχιζει και ζοριζεται και γινεται unusable..

 

Γενικα δεν ειναι να τα συγκρινουμε.. Διαφορετικη φιλοσοφια του καθε λειτουργικου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατι που έψαχνα καιρό, επιτέλους το βρήκα και το μοιράζομαι μαζι σας.

Αν ψάχνετε τρόπο να έχετε background music στο youtube τσεκαρετε το " OGYoutube "

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2213945

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Κατι που έψαχνα καιρό, επιτέλους το βρήκα και το μοιράζομαι μαζι σας.

Αν ψάχνετε τρόπο να έχετε background music στο youtube τσεκαρετε το " OGYoutube "

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2213945

Ενδιαφερον. Μπαινει και σαν module στο xposed εαν καταλαβα καλα.  Θα το δοκιμασω οταν εχω προσβαση σε WiFi . 

Link to comment
Share on other sites

http://repo.xposed.info/module/de.robv.android.xposed.installer .

 

Στο G2 με τις καστομιες που περνας οπως διαβαζω στο διπλανο thread ισως να μη το χρειαζεσαι. Εαν ειναι AOSP based νομιζω μπορεις να το βαλεις αφοβα. 

 

Επισης εχει και εκδοση για KK και νομιζω βγηκε και για LP (not sure).

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Το xposed εγω θυμαμαι να το κανω σκετο Install (κατεβασα το apk απο το αναλογο σαιτ ). Reboot και εισαι ετοιμος. Εαν μπεις σε boot loop , θελει να κανεις τα σχετικα για να επαναφερεις το κινητο στην κατασταση που ηταν, αλλα τα του G2 δε τα ξερω.

Και μετα απο μεσα βρηκα διαφορα modules. Gravitybox το καλυτερο ολων. Επισης στο Optimus G , δεν ειχε διάφανη status bar, οπότε με αυτο γινεται. Αλλαζει αρκετα πραγματακια (μπαταρια κλπ) και εχει απειρα modules για ολα τα γουστα. Το tweksbox δε το ξερω. Ειναι module του xposed? Δεν εχω και wifi τωρα για να δω , ουτε και δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πάρεις ένα κινητό έως 200 ευρώ για viber mail internet. Πείτε μου τι θα κοιτάξεις?

Ios πανάκριβο.

Android τα 2gb ram πάνε 250+ και αρκετά δεν ειναι και οι καλύτερες επιλογες.

Τα windows mobile δυστυχώς ειναι αρκετά κλειδωμένα για τα γούστα μου και έχει ακόμα παιδικές αρρώστιες.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο ως τα 200€. Απο τις λιγες μαμαδες ρομ που παρουσιαζουν λιγα προβληματα απο κινεζιες. Αν και γινεται ενας χαμος απο κινεζικα εκει εξω, αλλα ποιος μπαινει σε διαδικασιες φλασαρισματος κλπ κλπ; Επωνυμο αν ψαχνει καποιος, μακρια απο sony κατα τη γνωμη μου. Δυσκολα θα βρεις και καποιο που να ειναι βουτυρο για πολυ καιρο χωρις να χρειαστει ενα reset εστω.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο ως τα 200€. Απο τις λιγες μαμαδες ρομ που παρουσιαζουν λιγα προβληματα απο κινεζιες. Αν και γινεται ενας χαμος απο κινεζικα εκει εξω, αλλα ποιος μπαινει σε διαδικασιες φλασαρισματος κλπ κλπ; Επωνυμο αν ψαχνει καποιος, μακρια απο sony κατα τη γνωμη μου. Δυσκολα θα βρεις και καποιο που να ειναι βουτυρο για πολυ καιρο χωρις να χρειαστει ενα reset εστω.

This last year. Άμα πάρεις από Κίνα παίρνεις ή Xiaomi ή meizu τώρα για αξιοπιστία. Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πάρεις ένα κινητό έως 200 ευρώ για viber mail internet. Πείτε μου τι θα κοιτάξεις?

Ios πανάκριβο.

Android τα 2gb ram πάνε 250+ και αρκετά δεν ειναι και οι καλύτερες επιλογες.

Τα windows mobile δυστυχώς ειναι αρκετά κλειδωμένα για τα γούστα μου και έχει ακόμα παιδικές αρρώστιες.

 

Αν βρεις κανένα μεταχειρισμένο G2 (είναι οριακά παραπάνω το κόστος) είναι πολύ καλή επιλογή, διαφορετικά θα περίμενα λιγάκι για το νέο Moto G.

Link to comment
Share on other sites

Last Year αλλα ειναι αρκετα αξιοπιστο και δοκιμασμενο. Βεβαια οπως λες και εσυ εχει και πιο καινουρια , αλλα meizu-xiaomi ~200€ ποια ειναι καλα; Ρωταω γιατι δε παρακολουθω και πολυ πλεον..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αύριο το πρωί παραγγέλνω. Αν ώπα δε γίνεται. Δευτερον είπαμε για κινητό. δηλαδή εσείς έχετε ένα στραβόξηλο φίλο που θέλει κινητό. Τι θα του πείτε πάρε κινέζικο; Και αν χαλάσει και έρθει σε εσάς τι θα κάνετε; 

 

Μιλάμε για κινητό από Ε.Ε. και εγγύηση εντός Ελλάδος. Αν καταντήσαμε να αγοράζουμε κινέζικα για να πάρουμε android άσε καλύτερα θα αγοράσω Windows Phone. Τα android ξεφτυλίστικαν. Καμία σχέση το τι ήταν το android με το τι είναι τώρα. Να το βράσω το free software και το open source (για Mobiles)

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.