Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

κάνει και διασταύρωση ονομάτων wifi και lat/lon, από όλα τα κινητά που της στέλνουν δεδομένα.. γι'αυτό κ "βοηθάει" το wifi να βρεις αμέσως την "τοποθεσία σου".. 

μάλιστα είχε βγει κι απόφαση που την υποχρέωνε να τα σβήνει μετά από ένα διάστημα.. 

παιδιά μην το ψάχνετε, δεν υπάρχει privacy.. πάρτε το απόφαση κι αφήστε τα ημίμετρα.. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχίσει και με εκνευριζει το Android. Καθυστερήσεις χωρίς λόγο μετά από 2 μήνες και χωρίς να έχω περάσει τίποτα.

Ότι συσκευή και να πάρεις τελικά καταντάει αηδία.

Moto g 2014

Link to comment
Share on other sites

Lg Optimus G (συσκευη του Οκτωβρη του 2012 με Snapp s4 pro) ,αγορασμενο Ιουλιο του 2013,  Στοκ ρομ/κερνελ στην 4.1.2 ακομα (η 4.4.2 ηταν αθλια). 

Περασα 4.4.2 τον χειμωνα του 14.Αλλα πηγα πισω.

Εκτοτε δεν εχει γινει καμμια επαναφορα ρυθμισεων. 

 

Απολυτως κανενα κολλημα. Χρηση απλη. Λιγο ιντερνετ λιγο games και κανενα τηλεφωνο :p . Καμμια φορα λειτουργει και σα GPS. 

Νομιζω οτι το πως καθεται η καθε ρομ ειναι το κλειδι. Το θεμα ειναι να αγοραζεις κινητο και να ειναι πληρως λειτουργικο απο τη μαμα. Οχι να πρεπει να επεμβαινεις καθε τοσο για να το κανεις να μη κολλαει, οποτε οντως κατανταει σπαστικο μετα απο καποια φαση.

Εμενα η στοκ ειναι καλυτερη απο καθε custom που δοκιμασα. Ουτε του παπα μη το πεις :p

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To G2 το εχει η κοπελα μου. Γενικα τα LG ανεβαζουν θερμοκρασιες λιγο παραπανω απο το κανονικο, αλλα με στοκ 5.0.1 βλεπω ενα 25% πιο γρηγορο ρουφηγμα μπαταριας. Χαλαρα , εκει που εβγαζε 1.5 μερα, βγαζει 1 , αναλογα τη χρηση. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το είχα γράψει και παλαιότερα ανοίγοντας θέμα. Όσο περνάει ο καιρός και έρχονται οι αναβαθμίσεις βλέπω να χαντακώνουν τα τηλέφωνα επίτηδες για να προβαίνει ο κόσμος σε αγορές νέων. Δε θεωρώ να έκαναν τόσες αλλαγές που να μην μπορεί ένα τηλέφωνο που σήκωνε Kitkat να σηκώνει Lollipop. 

 

Έχω ένα tablet για παράδειγμα με 1GB Ram και πραγματικά σέρνεται, κοντεύω να το σπάσω όταν το δουλεύω. Και μη μου πείτε ότι έχει σαβούρα μέσα γιατί είναι με δύο εφαρμογές μετά από Clean Install.

 

Δε ξέρω τι γίνεται αλλά αν το επόμενο Smartphone μου αποφασίσω ότι θα είναι Android, θα έχει 4GB Ram.

 

Παρεμπιπτόντως τα Windows / iOS πάνε νερό με 1GB Ram...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δε με εκνευριζει ότι τα win από embedded πχ σε σελίδα YouTube δε το ανοίγει με τον player θα περναγα σε win.

Όπως το πήρα είναι το κινητό. Ουτε αναβάθμιση ούτε τίποτα αλλά σπάει νεύρα.

Stock είναι με 15 εφαρμογές. Ούτε fb ούτε τίποτα. Μόνο mail & internet. Και μετά από 2 μήνες άρχισε να σέρνεται

Link to comment
Share on other sites

Ποσο τακτικα το κανεις restart; Αυτο το πραγμα με τα android ειναι λιγο ενοχλητικο. Το παιρνεις και δε ξερεις τι θα σου βγει. Νομιζω το moto g εχει και vanilla android , χωρις περιττες εφαρμογες μεσα.  Εκανες κανα update προσφατο μηπως και δεν "εκατσε" καλα;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη. Προσωπικά δεν είμαι hardcore smartphone user, δε κάνω τρελά πράγματα. Αν τα windows phone είχαν ευκολίες όπως player καλό ( mkv support κλπ ) που να διαβάζει .srt subs, καλό music player και youtube , γενικώς entertainment πράγματα θα πήγαινα άνετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα τίποτα. Με 5.0.2 το πήρα. Δεν έχει βγάλει αναβάθμιση.

Κατάντησαν windows xp πια τα Android.

Και το note 2 της γυναίκας κάθε 4 μήνες format για να στρώσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα τίποτα. Με 5.0.2 το πήρα. Δεν έχει βγάλει αναβάθμιση.

Κατάντησαν windows xp πια τα Android.

Και το note 2 της γυναίκας κάθε 4 μήνες format για να στρώσει.

διαφωνώ.Έχω το νοτε2 και δε μου παρουσιαζει κανένα πρόβλημα και τρέχει μια χαρά.

Μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο @racer

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα ram, σε συνδυασμό με τις εφαρμογές που έχουν βαρύνει πολύ. Π.χ. το galaxy s3 μου έχει γίνει ανυπόφορο (με κάτω από 1 GB ram), ενώ το κινέζικο tablet μου με 2 GB RAM και τις ίδιες εφαρμογές πάει σφαίρα. Γενικά μη διανοηθεί κανείς να αγοράσει συσκευή με κάτω από 2 GB RAM, ενώ τα 3-4 GB είναι ή κατάλληλη μνήμη για future proof επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

2GB ram και παντα εχω Greenify (πολυ χρησιμο) , απλα rooted και στοκ ολα. Ειμαι μονιμως με 900ΜΒ ελευθερα (τα οποια πανε χαμενα ) , αλλα το κινητο γενικως αποκρινεται εξαιρετικα. Ειχαν να λενε για την "βουτυραδα" αυτης της συσκευης οταν πρωτοβγηκε η JB (ξεκινησε απο 4.0.4 ). Στην ΚΚ τα χαλασε και παλι η LG .

 

Παντως βλεπω ανευ ουσιας ενημερωσεις σε αρκετες εφαρμογες η αληθεια ειναι.. Εκτος του οτι καταλαμβανουν περισσοτερο χωρο , βαραινουν ανεξηγητα. Πχ ειχα μια φιλη με το Galaxy S2, και μετα απο καποιο update εφαρμογης, δε λειτουργουσε αυτη στο κινητο της.. 

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα, όποιος πάρει τώρα τηλέφωνο με κάτω από 2GB θα πετάξει τα λεφτά του. Ξέρω, δύσκολες εποχές αλλά από το να αναγκαστεί να δώσει άλλα τόσα για να το αλλάξει το επόμενο καλοκαίρι, ας τα δώσει αμέσως.

 

3GB - 4GB είναι το future proof προς το παρόν. Γι αυτό και γράφω παραπάνω, ότι αν αγόραζα τώρα, θα αγόραζα με 4GB. Σε ένα χρόνο από τώρα τα 2GB κόβω να είναι στην κατάσταση που βρίσκεται το S3 του @gdp77.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχίσει και με εκνευριζει το Android. Καθυστερήσεις χωρίς λόγο μετά από 2 μήνες και χωρίς να έχω περάσει τίποτα.

Ότι συσκευή και να πάρεις τελικά καταντάει αηδία.

Moto g 2014

 

 

Τα ίδια εδω με κιτκατ-->5.0.2 και χιλια reset. Καθε φορά, στην αρχή μετα απο reset είναι οπως πριν, μετα όσο περνάει ο καιρός αρχίζει να θέλει daily reboot και μετα reset. Leaks έχουν και το παθαίνουν αυτο, δε μπορώ να καταλαβω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 4.1.1 (miui5 final update) από τον Δεκέμβριο δεν έχω παρατηρήσει ακόμα κάποιο θέμα, ίδιο μου φαίνεται. Και όλη μέρα το λιωνω...

Uptime άνετα πάνω από 20 μέρες, μέχρι να πέσει στα χέρια του μικρού που έχει μάθει να το κλείνει....

Πάντως με αυτά που λέτε με κάνετε να μην περνάω lolipop με miui6

Xiaomi mi2s

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.