Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

Ο απαιτητικος χρηστης δηλαδη του 'τεχνολογικου φορουμ', πρεπει να αλλαξει το Oneplus One ή το Nexus 5 ή το Moto X με καποιο 'σημερινο super duper wow χαρακτηριστικο' (που ειναι ποιο; )

Εξοικονομηση μπαταρίας. Καλυτερες ενεργειακα και οπτικα οθόνες. Ευκολια multitasking aka δεν κελιενω την εφαρμογη με back αλλα με recent apps switch.

Το πρωτο θελει πιο προηγμενους επεξεργαστες με καλυτερη διαχειρηση ενεργειας. ARMv8 instruction set και μικροτερη λιθογραφια.

Το δευτερο θελει νεοτερες οθονες. Και καλυτερες ποιοτικα. Καλη η 5.5" του 1+1 αλλα φωτεινοτητα σε ηλιο πατος και reflective σαν δοκιμαστηριο πασαρέλας

Το τριτο (και να καιει :p ) θελει πορους συστηματος: Επεξεργαστη με καλυτερο IPC, περισσοτερη και γρηγοροτερη RAM κοκ

Βλέπεις εδω δεν παιζει κανω upgrade μονο το SoC και βαζω και μνημη. Οταν και εφόσον το Project Ara γινει πραγματικοτητα στα καταστηματα το ξαναβλεπουμε. Μέχρι τοτε αλλαζεις τηλέφωνο.

Μπορει η γυναιακα μου να ειναι υπερκαλυμένη με το LG G2 αλλα εγω δεν ειμαι. Θελω γραφειο on the go και να μπορω να κανω δουλεια ταυτοχρονα. Ειμαι απαιτητικος. Αν επαιζα με το τουιτερ και το FB να το καταλαβω, αλλα δεν ανηκω σε αυτην την συνομοταξια

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, αν βγει το nexus6 και εχει 10% φωτεινοτερη οθονη (που δεν το ξερεις), και εχει 10% γρηγοροτερη μνημη (που δεν το ξερεις) και βγαζει και 10-15% περισσοτερη ωρα με την μπαταρια (και πολυ λεω) αξιζει τα διπλα λεφτα γιατι 'δεν ανηκεις στην συνομοταξια του twitter και του facebook'

Mπορεις να αλλαξεις και 10 συσκευες το χρονο αν θελεις, αλλα μην λες και επιδεικτικα οτι 'εγω ειμαι απαιτητικος' και 'δεν ανηκω στην συνομοταξια του facebook και του twitter'

Πες 'Εχω την κ@υλα και τα αλλαζω καθε 5 μερες'

Τα αλλα εγω τα βλεπω παραμυθια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει η γυναιακα μου να ειναι υπερκαλυμένη με το LG G2 αλλα εγω δεν ειμαι. Θελω γραφειο on the go και να μπορω να κανω δουλεια ταυτοχρονα. Ειμαι απαιτητικος. Αν επαιζα με το τουιτερ και το FB να το καταλαβω, αλλα δεν ανηκω σε αυτην την συνομοταξια

1) Τι ΔΕΝ κάνει το LG G2 της γυναίκας σου;; Σε τι θα σε κρεμούσε;;

2) Το γραφείο που θες on the go, σημαίνει ότι θες να πληκτρολογείς κείμενα; Να φτιάχνεις powerpoint κι excel; Να δημιουργείς pdf ή να κάνεις meeting με webex; Να ανοίγεις κάποιο erp/crm; Τι ΔΕΝ κάνει ένα σούπερ κινητό android τώρα που θα το κάνει το Nexus 6 ή το Galaxy S6;

3) Αυτό το on the go, πόσο είναι; Κάνεις 1-2-3 ώρες να πας γραφείο-σπίτι-γραφείο; Πετάς πολλές ώρες;

4) Απαιτητικός χρήστης σημαίνει >200 εφαρμογές από το google play ή έχεις κάποια ιδιαίτερη απαίτηση; Ρωτάω για να καταλάβω, τι άλλο θα μπορούσαν να έχουν και τα ρημάδια τα κινητά;; Γιατί θεωρώ πως έχουν από όσα χρειάζεται ο μέσος χρήστης...

Link to comment
Share on other sites

1) Τι ΔΕΝ κάνει το LG G2 της γυναίκας σου;; Σε τι θα σε κρεμούσε;;

2) Το γραφείο που θες on the go, σημαίνει ότι θες να πληκτρολογείς κείμενα; Να φτιάχνεις powerpoint κι excel; Να δημιουργείς pdf ή να κάνεις meeting με webex; Να ανοίγεις κάποιο erp/crm; Τι ΔΕΝ κάνει ένα σούπερ κινητό android τώρα που θα το κάνει το Nexus 6 ή το Galaxy S6;

3) Αυτό το on the go, πόσο είναι; Κάνεις 1-2-3 ώρες να πας γραφείο-σπίτι-γραφείο; Πετάς πολλές ώρες;

4) Απαιτητικός χρήστης σημαίνει >200 εφαρμογές από το google play ή έχεις κάποια ιδιαίτερη απαίτηση; Ρωτάω για να καταλάβω, τι άλλο θα μπορούσαν να έχουν και τα ρημάδια τα κινητά;; Γιατί θεωρώ πως έχουν από όσα χρειάζεται ο μέσος χρήστης...

1) Οθονη καθρεφτης, με χαμηλη φωτεινωτητα σε εξωτερικους χώρους.

2) Θελω να ανοιγω αρχειο Excel με μεγεθος ~9mb τιγκα στα συνδεδεμενα κελια και με διάφορε εξισωσεις χωρις να περιμενω. Μερικες δεκαδες email την ημερα, και αρκετα τηλεφωνηματα. Αρα εισικα στο τελευταιο θελω αριστη συνδεσημοτητα και κορυφαιο radio chip το οποιο δυστυχως το LG ΔΕΝ το εχει

3) Απο 3 ωρες εως 2 ημερες αναλογα. Δεν πεταω αλλα κινουμαι πολυ.

4) Απαιτητικος χρηστης δεν εχει σχεση με εφαρμογες. Εχει σχεση με αξιοπιστια χωρις να χριεάζεται να πειραξει τιποτα.

Την δεδομενη στιγμη η συσκευη που μπορει να με καλυψει απολυτα ειναι το Note 4. Ειδικα το θεμα ευκρινεια στον ηλιο ειναι καταπληκτικο, ανταγωνιζεται τα Nokia με clear black φιλτρα. Δεν ειμαι ο μεσος χρηστης. Οπως καποιος που δουλευει virtual machines, rendering κοκ ψαχνει το καλυτερο, εστω και αν αυτο ειναι ελαχιστα καλυτερο, ετσι ειμαι και εγω.

Ειλικρινα το ονειρο μου ειναι να υπαρχουν παντου docks + keyboards + οθονες και απλα να κουμπωνουμε τα κινητα μας για να εχουμε παντου μαζι μας το γραφειο.

Αργει αλλα θα γινει...

Ε ναι, αν βγει το nexus6 και εχει 10% φωτεινοτερη οθονη (που δεν το ξερεις), και εχει 10% γρηγοροτερη μνημη (που δεν το ξερεις) και βγαζει και 10-15% περισσοτερη ωρα με την μπαταρια (και πολυ λεω) αξιζει τα διπλα λεφτα γιατι 'δεν ανηκεις στην συνομοταξια του twitter και του facebook'

Mπορεις να αλλαξεις και 10 συσκευες το χρονο αν θελεις, αλλα μην λες και επιδεικτικα οτι 'εγω ειμαι απαιτητικος' και 'δεν ανηκω στην συνομοταξια του facebook και του twitter'

Πες 'Εχω την κ@υλα και τα αλλαζω καθε 5 μερες'

Τα αλλα εγω τα βλεπω παραμυθια.

Τις κ@υλες μου τις πληρωνω γιατι τις θελω, εδω ειναι θεμα παραγωγικοτητας. Αμα ημουν σε ενα γραφειο ολες τις ωρες τιης ημερας και εξυνα όρχεις σε twitter και facebook και ανταλλαζα ανοστα αστειακια στο whats app θα ελεγα εχεις δικιο. Οπως λεω παραπανω, δεν ειμαι ο μεσος χρηστης. Για καποιος το τηλεφωνο ειναι gadget για εμενα ειναι εργαλειο. Το βλεπω απο διαφορετικη οπτικη γωνια απο το 95% των χρηστών.

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Εμένα από την άλλη όχι. Μπορεί η οθόνη του G2 να μην είναι η καλυτερότερη έβα, αλλά δεν την λες και καθρέφτη :). Μια χαρά βλέπεις(-ω) στον ήλιο και η αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από την άλλη όχι. Μπορεί η οθόνη του G2 να μην είναι η καλυτερότερη έβα, αλλά δεν την λες και καθρέφτη :). Μια χαρά βλέπεις(-ω) στον ήλιο και η αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν.

Αν μπορεις να δεις κατω απο ηλιοφάνεια με τον ηλιο να χτυπαει την οθονη, τι να πω εχεις πολωτικα φιλτρα στα ματια. Απο τις χειροτερες IPS μετα την πραγματικα σαπια του G3 που δεν σηκωνει φωτεινοτητα με τιποτα. Τα μοναδικα χειροτερα πανελ σε high end κινητα ηταν αυτα που φορουσαν πριν 2 χρονια Amoled (S3, Note 1, Galaxy Nexus/TO σαπακι )

Εκτος αν εχεις συνηθισει. Αλλα αμα δεις ενα Note 4 η καποιο high end Nokia θα παθεις πλακα (1520, 930 και το κορυφαιο 808)

Link to comment
Share on other sites

1) Οθονη καθρεφτης, με χαμηλη φωτεινωτητα σε εξωτερικους χώρους.

2) Θελω να ανοιγω αρχειο Excel με μεγεθος ~9mb τιγκα στα συνδεδεμενα κελια και με διάφορε εξισωσεις χωρις να περιμενω. Μερικες δεκαδες email την ημερα, και αρκετα τηλεφωνηματα. Αρα εισικα στο τελευταιο θελω αριστη συνδεσημοτητα και κορυφαιο radio chip το οποιο δυστυχως το LG ΔΕΝ το εχει

3) Απο 3 ωρες εως 2 ημερες αναλογα. Δεν πεταω αλλα κινουμαι πολυ.

4) Απαιτητικος χρηστης δεν εχει σχεση με εφαρμογες. Εχει σχεση με αξιοπιστια χωρις να χριεάζεται να πειραξει τιποτα.

Την δεδομενη στιγμη η συσκευη που μπορει να με καλυψει απολυτα ειναι το Note 4. Ειδικα το θεμα ευκρινεια στον ηλιο ειναι καταπληκτικο, ανταγωνιζεται τα Nokia με clear black φιλτρα. Δεν ειμαι ο μεσος χρηστης. Οπως καποιος που δουλευει virtual machines, rendering κοκ ψαχνει το καλυτερο, εστω και αν αυτο ειναι ελαχιστα καλυτερο, ετσι ειμαι και εγω.

Ειλικρινα το ονειρο μου ειναι να υπαρχουν παντου docks + keyboards + οθονες και απλα να κουμπωνουμε τα κινητα μας για να εχουμε παντου μαζι μας το γραφειο.

Αργει αλλα θα γινει...

Σε κατάλαβα απόλυτα. Απλά σε έβαλα στο τρυπάκι να απαντήσεις μόνο για το g2 αλλά δεν πειράζει.. το'πιασα το νόημα.

1) οκ κινητό θα βρεις που να μην "γυαλίζει".. στη τελική υπάρχουν κ προστατευτικές ζελατίνες που έχουν antiglare κλπ.. anyway, εσύ ξέρεις..

Με το 2) κατάλαβα ότι έχεις θέμα.. μα 9mb excel μπορεί να κολλήσει και σε κανονικό υπολογιστή.. ακόμα και με 16gb ram και με ssd.. ακόμα και κινητά με 3gb ram όπως το 1+1 σε άφησαν δυσαρεστημένο; Αν μέχρι να ανοίξεις το excel λάβεις και 2-3 κλήσεις.. κλάφ'τα χαράλαμπε..

Γενικώς, και το λέω με όλη τη καλή διάθεση και μην το πάρεις αρνητικά, μήπως έχεις "χαθεί" λίγο;

Εννοώ για αλλού πας κι αλλού καταλήγεις. Μήπως πρέπει να ξανασκεφτείς το διαχωρισμό ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ και επαγγελματικό εξοπλισμό για τα παραπάνω; Μεταξύ μας, δε νομίζω πως ζητάς πολλά.. απλά προσπαθείς με μια πολύ καλή enduro να ανέβεις ένα βουνό που θέλει land cruiser... αξιοπιστία και ταχύτητα, έρχονται δύσκολα όταν προσπαθείς να τα συνδυάσεις. Ειδικά όταν θες και την ευκολία σου..

Γιατί να μην έχεις ένα normal smartphone που να παίρνει τις κλήσεις σου και τα mail σου απλά κι απροβλημάτιστα.. κι ένα καλό tabletάκι με windows και τον ssd του ή ένα ωραίο 12-13ιντσο ultrabook που έχει και την 8άρα ram του ή το ssdάκι του; Που κρατά και 6-7-8 ώρες..ε;;;

Γιατί μη μου πεις ότι τώρα από το κινητό μπορείς να περιμένεις να ανοίξει το εκάστοτε excelάκι αλλά σε βολεύει να το βλέπεις στις 5-6 ίντσες; Ειδικά πριν ένα χρόνο που είχαμε μικρότερα κινητά.. ήταν ακόμα χειρότερα για σένα. Χαρτοφύλακα ή βαλιτσάκι θα έχεις σίγουρα. ΠΑΡΕ ένα ultrabook να κάνεις τη δουλειά σου! Από το να αλλάζεις τα κινητά σαν τα πουκάμισα.. δεν το προτιμάς; Κι έχεις και την ευκολία του touch. Πολλά δε θες.. απλά νιώθω πως πας από το λάθος μονοπάτι.

Π.χ. και τα windows 8 από ένα 128-256-512gb stickάκι μπορείς να τα bootάρεις παντού και να έχεις το σύστημά σου ΠΑΝΤΟΥ.. θα μου πεις μα θα με αφήσουν να κάτσω όπου θέλω και να μπουτάρω από το στικάκι μου; Στους χώρους που θα κυκλοφορείς ίσως να γίνεται..

(το 12άρι το xps ultrabook δεν σου αρέσει;):rolleyes:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=uNozMKqhq5o]Dell XPS 12 2in1 Ultrabook and Tablet core i7 version Full Review! - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάλαβα απόλυτα. Απλά σε έβαλα στο τρυπάκι να απαντήσεις μόνο για το g2 αλλά δεν πειράζει.. το'πιασα το νόημα.

1) οκ κινητό θα βρεις που να μην "γυαλίζει".. στη τελική υπάρχουν κ προστατευτικές ζελατίνες που έχουν antiglare κλπ.. anyway, εσύ ξέρεις..

Με το 2) κατάλαβα ότι έχεις θέμα.. μα 9mb excel μπορεί να κολλήσει και σε κανονικό υπολογιστή.. ακόμα και με 16gb ram και με ssd.. ακόμα και κινητά με 3gb ram όπως το 1+1 σε άφησαν δυσαρεστημένο; Αν μέχρι να ανοίξεις το excel λάβεις και 2-3 κλήσεις.. κλάφ'τα χαράλαμπε..

Οι antiglare χανουν σε φωτεινοτητα. Το βελτιστο ειναι ενα πολωτικο φιλτρο ala Nokia

Τωρα για το 1+1. Καλο. ΑΡΙΣΤΟ για τα χρηματα που ζηταει. Αλλα οθονη οχι τσο καλη και μικροπροβληματα που δεν αρμοζουν σε κορυφαια συσκευη (διορθωθηκαν μεν αλλα...).

Τωρα με το excel. Ξερω οτι το κινητο δεν ειναι η βελτιστη λυση. Η βελτιστη θα ηταν ενα Surface 3 ξερω γω. Αλλα επειδη ειμαι σε κινηση και οχι σε γραφειο δεν βολευει. Και ναι αν σου σκασει κληση την ωρα που ανοιγεις το αρχειο μπορει και να κλαψεις lol

Γιατί μη μου πεις ότι τώρα από το κινητό μπορείς να περιμένεις να ανοίξει το εκάστοτε excelάκι αλλά σε βολεύει να το βλέπεις στις 5-6 ίντσες; Ειδικά πριν ένα χρόνο που είχαμε μικρότερα κινητά.. ήταν ακόμα χειρότερα για σένα.

H αναγκη προεκυψε, δεν υπηρχε. Πριν βολευομουν με Blackberry. Δεν ειχα τις πολυ συγκεκριμενες απαιτησεις που εχω τωρα. Και εκει ειναι το θεμα. Εχω συγκεκριμενες αναγκες, που ζητανε συγκεκριμενες λυσεις. Δεν θα ειχα ΚΑΝΕΝΑ απολυτως προβλημα να εχω ενα κινητο/ταμπλετ 7 ιντσων που κανει τηλεφωνικες κλησεις. Αν η Microsoft δωσει σε καποια εταιρια την δυνατοτητα στα επερχομενα Windows με κανενα Chery Trail chip θα ειμαι πρωτος που θα το παρει :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το τερας υποστηριζει μεχρι και LTE Ελλάδα (band 3). Θα το τσιμπησω χαλαρα.

Motorola Droid Turbo specs: huge battery, big high-res screen, and more | Pocketnow

droid-turbo-desk.jpg

64GB + 3900mah μπαταρια + 5.2" QHD + Motorola σχεδον vanilla ROM

OvpgggF.gif

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14120]narta[/MENTION]

Ξέρουμε πότε θα κυκλοφορήσει στο περίπου και σε τι τιμή ;

Αμερικη απο σημερα, στην Verizon $600. Δεν εχει ανακοινωθει για αλλου για την ωρα.

Αφου υποστηριζει LTE Ευρωπη (Ελλαδα και περισσοτερες χωρες) δεν με απασχολει θα το παρω απο Αμερικη κατευθειαν. Ξεκλειδωτο ειναι σιγουρα οπως ολα τα LTE μοντελα της Verizon

Link to comment
Share on other sites

http://www.insomnia.gr/_/articles/hardware/motorola/%CE%BF%CE%B9-motorola-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-verizon-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%BF-motorola-r7784

Μαγική λέξη...kevlar! :D

Αν έχει και καλή οθόνη (με αυτά που είδα για το G3 είμαι επιφυλακτικός με τις QHD), θα σπάσει ταμεία!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο μεγαλυτερο το περιμενες; :p

To G2 μοιαζει μινιατουρα μπροστα του και το παχος του ειναι........ 11.2mm (και ας ειναι λεπτοτερο στα πλαγια)

To design του ανηκει στο ... μακρινο 2010, ολη η πλατη ειναι μπανάλ, ειναι απλα water resistant και οχι waterproof, και καπου διαβασα οτι και η οθονη του δεν ειναι και τοσο φωτεινη

Παρα πολλα compromises απλα για μεγαλυτερη μπαταρια.

Dont even get me started, που εβαλαν qHD σε 5.2" οθονη.

Για τον [MENTION=14120]narta[/MENTION] να το κρατησει κανα μηνα καλο ειναι, εγω δεν το καλοβλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ έχω το Note II τώρα και πραγματικά περίμενα το καινούριο Moto X, το οποίο όμως με απογοήτευσε. Οπότε η επόμενη επιλογή μου ήταν το Note 4 αφού πέσει η τιμή του.

Το Motorola Turbo όμως έχει σχεδόν pure android με αντίστοιχα specs, μεγαλύτερη μπαταρία και μικρότερο μέγεθος, οπότε με βάζει σε σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.