Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω πλήρες backup στο Note 3, χωρίς root? Θέλω αύριο δοκιμαστικά να περάσω την 4.4.2 της πολωνίας, αλλά αν δεν μου κάνει κάτι θέλω να μπορώ να γυρίσω πίσω. Γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

To είδα αυτό. Στα χνάρια που χάραξε η Apple το πάει και η Sammy. To επόμενο σίγουρα δεν θα είναι Samsung.

Δεν έχω κάτι πάντως σε third party accessory.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τους κατόχους κινητών...

Αξίζει να σκάσει κανείς τα χρήματα για να πάρει smartphone με προδιαγραφές IP67 (που μπορεί να είναι +$60-70) ;

Πόσο επιρρεπή είναι τα κινητά αυτά σε γρατσουνιες, σκόνη κτλ;

Σε σχέση με τα παλιά κινητά (που ολοένα και μίκραιναν) αυτά έχουν πολύ μεγάλη επιφάνεια (γι αυτό και δεν καταλαβαίνω τη κούρσα των ιντσών οθόνης) είναι και μακρόστενα, κι αυτό τα εκθέτει περισσότερο σε ζημιές κτλ

Ήμουν έτοιμος τελικά - αφού αναθεώρησα προς τα πάνω τον προϋπολογισμό ενός κινητού (1γίγα ελάχιστο μνήμη, τετραπύρηνο κτλ) - να αγοράσω το Huawei G610S, αλλά είδα το Lenovo S750 και μπήκα σε πειρασμό...

Άντε το χειμώνα το έχεις στη θηκούλα του, όμορφα κι ωραία...αν πιάσει καλοκαίρι, παραλίες, ιδρώτας, νερά κτλ τί κάνεις;

Φοβάμαι μήπως πάει άκλαυτο το κινητό σε τέτοιες συνθήκες...μέχρι τώρα είχα του 20€ κινητό και δεν με ένοιαζε...αν τα σκάσεις όμως για να έχεις wifi, gps κτλ, μήπως πρέπει να σκάσεις κάτι παραπάνω για να προστατέψεις την επένδυσή σου;

Link to comment
Share on other sites

Οτι κ να παρεις ειναι αναλωσιμο εφοσον το εχεις πανω σου, το κουβαλάς παντού.

Αν δεν θέλεις κατι να σου χαλάσει σύντομα βάλτο σε μια αεροστεγη γυάλα κ αστο σπίτι. Αλλα κ πάλι απο σκόνη, θερμοκρασία δεν θα ζήσει για πάντα.

Βεβαια αν δουλεύει ς σε εργοτάξιο η χημικό εργαστήριο έχει αρκετούς λόγους παραπάνω να χαλάσει ποιο γρήγορα.

Απόλυτη προστασία για το κινητό δεν υπάρχει. Πάρε αυτο που σε καλύπτει κ μην κοιτάς την απόλυτη προστασία. Βαλε μια θήκη κ μια ζελατίνα κ οσο κρατήσει.

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τους κατόχους κινητών...

Αξίζει να σκάσει κανείς τα χρήματα για να πάρει smartphone με προδιαγραφές IP67 (που μπορεί να είναι +$60-70) ;

Πόσο επιρρεπή είναι τα κινητά αυτά σε γρατσουνιες, σκόνη κτλ;

Σε σχέση με τα παλιά κινητά (που ολοένα και μίκραιναν) αυτά έχουν πολύ μεγάλη επιφάνεια (γι αυτό και δεν καταλαβαίνω τη κούρσα των ιντσών οθόνης) είναι και μακρόστενα, κι αυτό τα εκθέτει περισσότερο σε ζημιές κτλ

Ήμουν έτοιμος τελικά - αφού αναθεώρησα προς τα πάνω τον προϋπολογισμό ενός κινητού (1γίγα ελάχιστο μνήμη, τετραπύρηνο κτλ) - να αγοράσω το Huawei G610S, αλλά είδα το Lenovo S750 και μπήκα σε πειρασμό...

Άντε το χειμώνα το έχεις στη θηκούλα του, όμορφα κι ωραία...αν πιάσει καλοκαίρι, παραλίες, ιδρώτας, νερά κτλ τί κάνεις;

Φοβάμαι μήπως πάει άκλαυτο το κινητό σε τέτοιες συνθήκες...μέχρι τώρα είχα του 20€ κινητό και δεν με ένοιαζε...αν τα σκάσεις όμως για να έχεις wifi, gps κτλ, μήπως πρέπει να σκάσεις κάτι παραπάνω για να προστατέψεις την επένδυσή σου;

H σύζυγος πάντως αφού κατέστρεψε 2 samsung των ~300e ήθελε πάλι smartphone.Αυτή τη φορά όμως της πήρα για 85e το Cubot P9 το οποίο είναι άψογο για τα λεφτά του.Η κάμερα είναι χαμηλής ποιότητας αλλά και να το καταστρέψει δεν θα κλαίω 300e.Το κινητό παίζει τα πάντα ούτε εγώ το περίμενα εδώ που τα λέμε οι Κινέζοι και η mediatek έχουν πάει μπροστά.

Έγινε επεξεργασία από ThorLite
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τους κατόχους κινητών...

Αξίζει να σκάσει κανείς τα χρήματα για να πάρει smartphone με προδιαγραφές IP67 (που μπορεί να είναι +$60-70) ;

Πόσο επιρρεπή είναι τα κινητά αυτά σε γρατσουνιες, σκόνη κτλ;

Σε σχέση με τα παλιά κινητά (που ολοένα και μίκραιναν) αυτά έχουν πολύ μεγάλη επιφάνεια (γι αυτό και δεν καταλαβαίνω τη κούρσα των ιντσών οθόνης) είναι και μακρόστενα, κι αυτό τα εκθέτει περισσότερο σε ζημιές κτλ

Ήμουν έτοιμος τελικά - αφού αναθεώρησα προς τα πάνω τον προϋπολογισμό ενός κινητού (1γίγα ελάχιστο μνήμη, τετραπύρηνο κτλ) - να αγοράσω το Huawei G610S, αλλά είδα το Lenovo S750 και μπήκα σε πειρασμό...

Άντε το χειμώνα το έχεις στη θηκούλα του, όμορφα κι ωραία...αν πιάσει καλοκαίρι, παραλίες, ιδρώτας, νερά κτλ τί κάνεις;

Φοβάμαι μήπως πάει άκλαυτο το κινητό σε τέτοιες συνθήκες...μέχρι τώρα είχα του 20€ κινητό και δεν με ένοιαζε...αν τα σκάσεις όμως για να έχεις wifi, gps κτλ, μήπως πρέπει να σκάσεις κάτι παραπάνω για να προστατέψεις την επένδυσή σου;

Δεν χρειάζεται να περιορίσεις τις απαιτήσεις σου για IP67 κινητό ( αν και θα έπρεπε να είναι στάνταρ χαρακτηριστικό σε όλα) μπορείς να πάρεις θήκη που να καλύπτει τις προδιαγραφές

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=k68u6_zCrNU]Waterproof Phone Case -- OtterBox Preserver Series - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αγόρασαν τις πατέντες για 10δις, καλά είναι. Και πάλι όμως, αν κάποιος πει ότι την περίμενε την είδηση θα λέει ψέματα. Θυμίζω ότι η Lenovo βρίσκεται σε συζητήσεις με IBM για να αγοράσει το x86 server κομμάτι.

Απ' ότι φαίνεται, η Lenovo μόλις έγινε ο νούμερο ένα OEM ηλεκτρονικών στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Η Lenovo έχει επενδύσει πάρα πολύ ισορροπημένα σε x86/ARM, δε νομίζω ότι άμεσα θα αλλάξει πολύ τη στρατηγική της. Επίσης, ήδη έχει τεράστιο κομμάτι της Κινέζικης αγοράς smartphones με το δικό της brand, αλλά στον υπόλοιπο κόσμο έχει μικρή παρουσία. Αυτό νομίζω θέλει να χτυπήσει με τη Motorola.

Κατά τα άλλα, τα Motorola δεν έπαιρναν ούτε τώρα updates απευθείας από τη google. Απλά είχαν ελαττώσει πολύ το χρόνο αλληλεπίδρασης google/manufacturer σε σχέση με άλλους κατασκευαστές.

Προσωπικά δε νομίζω ότι θα αλλάξει τίποτα προς το χειρότερο. Απλά η Motorola απέκτησε πολύ βαθύτερες τσέπες και δεν θα είναι πια ο φτωχός συγγενής που ήταν στη google - μια εταιρεία που κυρίως παρέχει υπηρεσίες και όχι συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν υπαρχουν updates για τα λογισμικα πρεπει κατ'αναγκη να παρεις καινουργιο κινητο?

...και ας εχουν software update που ποτε δεν εβγαλε ενδειξη update avaliable

(android 4.0.4)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nokia με android fork !!! :happy2: :happy2: :happy2:

MWC 2014: Nokia X, X+ and XL hands-on - GSMArena.com

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=wJw4LxjIuLY]Nokia X+ hands-on - YouTube[/ame]

Επιτέλους να δούμε ένα σοβαρό τηλέφωνο την αγορά !!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.