Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

Έτσι από περιέργεια, η αυτονομία του Note 3 σε σχέση με το Note 2 σε τι επίπεδα ειναι ξερει καποιος ;

[MENTION=51]jax7480[/MENTION]

Στα ίδια είναι πάνω κάτω. Δεν έχω μετρήσει ακριβώς αλλά βλέπω πως φορτίζω με τους ίδιους ρυθμούς, ανά 2.5 μέρες περίπου ανάλογα τη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Η Microsoft κερδίζει περίπου $2 δισ. ανά έτος από τις πωλήσεις συσκευών με Android OS!

...υπολογίζεται ότι το κέρδος αυτό πλησιάζει τα $2 δισ. ανά έτος (!), με δεδομένο ότι η Microsoft κερδίζει καθαρά $5-10 ανά συσκευή Android που πωλείται στην αγορά.

...χάριν στις συμφωνίες που έχει κλείσει με διάφορους κατασκευαστές για την χρησιμοποίηση δικών της πατεντών...

Link to comment
Share on other sites

Η Microsoft κερδίζει περίπου $2 δισ. ανά έτος από τις πωλήσεις συσκευών με Android OS!

...υπολογίζεται ότι το κέρδος αυτό πλησιάζει τα $2 δισ. ανά έτος (!), με δεδομένο ότι η Microsoft κερδίζει καθαρά $5-10 ανά συσκευή Android που πωλείται στην αγορά.

...χάριν στις συμφωνίες που έχει κλείσει με διάφορους κατασκευαστές για την χρησιμοποίηση δικών της πατεντών...

Αυτό ειναι η καλύτερη απάντηση σε όσους αφελώς θεωρούν ως μοναδικό κριτήριο για την επιτυχία μιας εταιρείας το market share στους τομείς που δραστηριοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και ειναι. Στην προκειμενη περιπτωση η επιτυχια της Microsoft ειναι το market share της google :hang3:

Επισης, εχει και η Google πατεντες, απλα δεν μπαινει καν στον patent war (προς τιμην της)

Τελευταιο, οπως λεει και το αρθο, η Microsoft μπαινει μεσα μπουνια απο Skype/Windows Phone/Xbox (δεν εχω πηγη)

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και ειναι. Στην προκειμενη περιπτωση η επιτυχια της Microsoft ειναι το market share της google :hang3:

Επισης, εχει και η Google πατεντες, απλα δεν μπαινει καν στον patent war (προς τιμην της)

Τελευταιο, οπως λεει και το αρθο, η Microsoft μπαινει μεσα μπουνια απο Skype/Windows Phone/Xbox (δεν εχω πηγη)

Η google δεν μπαίνει σε patent war, γιατί εκεί μειονεκτεί. Είναι άλλωστε ο βασικότερος λόγος που πήρε τη Motorola, όταν έχασε την πλειοδοσία για τις πατέντες τις Nortel, με τις οποίες την έχουν μηνύσει οι Microsoft/Apple που τις πήραν από κοινού. Αυτή η τάση δεν γίνεται να αναστραφεί εύκολα, δεδομένης της συγκριτικά μικρής ιστορίας της google και ότι προτιμά να επενδύει σε νέες παρά παλιές τεχνολογίες (και καλά κάνει).

Αυτό δε σημαίνει ότι η google είναι καλή - το "do no evil" έχει αρχίσει να πηγαίνει περίπατο - συστηματικά φτιάχνει ένα οικοσύστημα που κλείνει σιγά σιγά - όχι από υποχρέωση, αλλά από (ψευδή) επιλογή.

Ευτυχώς η M$ είναι ακόμη στο στάδιο της google πριν μερικά χρόνια, οπότε ακόμα προσπαθεί να κερδίσει κοινό και κάνει τα γλυκά μάτια στους πελάτες - όχι, το κλείσιμο του Skype API δεν είναι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα :)

Link to comment
Share on other sites

τι μαρκα ;

Toyota :hehe::hehe:

--

Προχθές έπεσε στα χερια μου ένα Sony Ericsson Xperia Neo V από έναν γείτονα που κυνηγάει το release του Nexus 5.. Πριν λίγες ώρες του flashara: [Neo/V][4.2.2] moPROJECT42 V8 STABLE | MOD | LIGHTER | BEST BATTERY LIFE [2013-10-10] - xda-developers, με DarkHaida Kernel, στα 1,8 Ghz και ειλικρινά είναι άλλο κινητό πλέον. Στο AnTuTu v4 επιασα ενα ωραιο score γυρο στα 6800! ικανοποιητικό θα έλεγα αντί του stock gingerbeard 3800-4000... (Εννοείτε πως δεν το έχω όλη την ώρα στα 1,8.. αλλα και όταν το έχω, είναι και πάλι stable..)

προς το παρόν το μονο που έχω δοκιμάσει είναι το GTA 3, όπου και αυτό τρέχει άψογα χωρίς lag (στα 1,8 performance - row)

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε κανενα καλο μαγαζι στην αθηνα (δυτικα προαστια) για επισκευη samsung (android) κινητων? Ευχαριστω :hi:

smartec που ειναι και εξουσιοδοτημενο σερβις της samsung

@χαιδαρι πισω απο την Λ.Αθηνων

Link to comment
Share on other sites

Είπα στην αρχή να το γράψω εδώ για μεγαλύτερη θέαση, αλλά τελικά αποφάσισα ότι το google bashing είναι καλύτερα μαζεμένο σε ένα μέρος :). Θα μου συγχωρήσετε μια μικρή παραπομπή:

http://www.thelab.gr/1063591497-post11.html

Link to comment
Share on other sites

έχει κυκλοφορήσει. το μόνο που με "χαλάει" ότι η wdcma έκδοση δεν βγαίνει σε κόκκινο, παρά μόνο σε metallic grey (που δεν μπορώ να καταλάβω ποιο απ'όλα τα χρώματα είναι). όχι πως έχει μεγάλη σημασία. Προς το παρόν περιμένω μια απάντηση από γιου ες οφ έι, μήπως και μου έρθει το n5 από εκεί, αλλιώς παραγγέλνω.

ems είναι ασφαλής τρόπος αποστολής;

Link to comment
Share on other sites

Καπου ανάμεσα στα πειράματα σας χθες, πόσταρα μία ΦΗΜΗ για το Xiaomi Hongmi 2 (Red Rice 2) που λένε για το Δεκέμβριο (αυτόν)

5,5 οθόνη με 720p ανάλυση

8πύρηνο MΤ6592*

Στο merimobiles τον είχε (τυχαία τιμή (?)) 299 δολλάρια** (ενώ το Hongmi είναι στα 213)

EDIT: Άντε κουφαλίτσες τα ξαναβρήκα για εσάς

**http://www.merimobiles.com/xiaomi-hongmi-2_p/meri10225.htm

http://www.gizchina.com/2013/11/13/rumour-xiaomi-hongmi-2-will-get-5-5-8-core-mt6592-processor/

http://news.softpedia.com/news/Xiaomi-Hongmi-2-Red-Rice-2-to-Arrive-This-Year-with-Octa-Core-CPU-399854.shtml

*BONUS: 25 8πύρηνα που έρχονται οσονούπω

Full listing of 25 8-core MT6592 Android phones launching soon!

November 20th is the date Mediatek will make the MT6592 processor, the word’s first true 8-core chip, official and already China’s finest have already started developing their new phones based on the new SoC!

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.