Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

Ψάχνω να δω τι θα κάνω από τότε που καταστράφηκε το Nexus 7 μου, και λέω να πάρω ένα λίγο πιο σοβαρό (και κατά προτίμηση dual sim) κινητό από το Samsung Galaxy Y S5360 - Full phone specifications , με την επιδότηση της Cosmote.

Βρήκα λοιπόν μετά από πολύ ψάξιμο το LG Optimus L5 II Dual E455 (αδερφάκι του LG Optimus L5 II E460) LG Optimus L5 II E460 vs. LG Optimus L5 II Dual E455 - GSMArena.com

Στα καλά του, η τιμή (200 ευρώ, η επιδότηση είναι 90, οπότε 110 ευρώ δεν είναι ιδιαίτερα πολλά), η 4άρα οθόνη (θέλω σοβαρή οθόνη), το Android 4.1.χ (απαραίτητο), το ότι μάλλον το βρίσκω σε Ελληνικό κατάστημα συνεργαζόμενο με την cosmote και ότι είναι dual sim.

Στα αρνητικά του, το ότι δεν έχει Gorilla Glass (αν και δεν ξέρω αν είναι τόσο καλό), το ότι δεν είναι τέρας ομορφιάς, το ότι δεν έχει ένα κεντρικό κουμπί (βολευει πάντα), και το ότι ο επεξεργαστής του είναι μονοπύρινος.

Παρόλο αυτά τα reviews δεν λένε ότι είναι αργό όπως λένε για το Samsung Core, αλλά επειδή δεν έχω καμία επαφή με τα LG ρωτάω εδώ αν σας φαίνεται καλό, αν έχει κανείς κάποιο από τα 2, και αν έχει κανείς επαφή με τα dual sim της LG να μου πει πως λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να δω τι θα κάνω από τότε που καταστράφηκε το Nexus 7 μου, και λέω να πάρω ένα λίγο πιο σοβαρό (και κατά προτίμηση dual sim) κινητό από το Samsung Galaxy Y S5360 - Full phone specifications , με την επιδότηση της Cosmote.

Βρήκα λοιπόν μετά από πολύ ψάξιμο το LG Optimus L5 II Dual E455 (αδερφάκι του LG Optimus L5 II E460) LG Optimus L5 II E460 vs. LG Optimus L5 II Dual E455 - GSMArena.com

Στα καλά του, η τιμή (200 ευρώ, η επιδότηση είναι 90, οπότε 110 ευρώ δεν είναι ιδιαίτερα πολλά), η 4άρα οθόνη (θέλω σοβαρή οθόνη), το Android 4.1.χ (απαραίτητο), το ότι μάλλον το βρίσκω σε Ελληνικό κατάστημα συνεργαζόμενο με την cosmote και ότι είναι dual sim.

Στα αρνητικά του, το ότι δεν έχει Gorilla Glass (αν και δεν ξέρω αν είναι τόσο καλό), το ότι δεν είναι τέρας ομορφιάς, το ότι δεν έχει ένα κεντρικό κουμπί (βολευει πάντα), και το ότι ο επεξεργαστής του είναι μονοπύρινος.

Παρόλο αυτά τα reviews δεν λένε ότι είναι αργό όπως λένε για το Samsung Core, αλλά επειδή δεν έχω καμία επαφή με τα LG ρωτάω εδώ αν σας φαίνεται καλό, αν έχει κανείς κάποιο από τα 2, και αν έχει κανείς επαφή με τα dual sim της LG να μου πει πως λειτουργεί.

LG P880 Optimus 4X HD White ::. birdphone.gr

LG-P880 άψογο στη τιμή που έχει τώρα δεν ειναι βεβαια dual sim.

Έγινε επεξεργασία από ThorLite
Link to comment
Share on other sites

LG P880 Optimus 4X HD White ::. birdphone.gr

LG-P880 άψογο στη τιμή που έχει τώρα δεν ειναι βεβαια dual sim.

Δεν νομίζω να συνεργάζεται η Cosmote με το εν λόγω site, και το Πλαίσιο το έχει 300 ευρώ, οπότε ξεφευγουμε τελοίως.

Link to comment
Share on other sites

Τι επαθε το νεξους?

Ράγισε η οθόνη, και κατά 99% καταστράφηκε το digitizer. (Δεν μπορώ να το ξεκλειδώσω και να το κλείσω, 7+ μέρες περιμένω να τελοιώσει η μπαταρία, να το ξαναξεκινήσω μήπως έχει κολλήσει απλά, αλλά είναι σε λειτουργία αεροπλάνου και ακόμα λειτουργεί!)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω πως το έκανα εγώ την πρώτη φορά που πήγα από windows 6.1 σε android και το έκανα και πρόσφατα στον πατέρα μου;;;

1. Πας στο outlook και κάνεις export τις επαφές σου σε csv.

2. Τις κάνεις import στο gmail. Αν θες, τις βάζεις σε ξεχωριστή κατηγορία επαφών, να μη μπερδευτούν κ με τις υπόλοιπες επαφές σου.

3. Βάζεις στο gmail σου στο κινητό κ στο sync, του λες ότι θες ΚΑΙ αυτές τις επαφές. Στη χειρότερη, αν σου γίνουν αχταρμάς οι επαφές, πας κ τσεκάρεις να βλέπεις όσες έχουν ένα τηλέφωνο τουλάχιστον. Κι όλα καλά.

Αν δεν βρεις guides για τα επιμέρους βήματα, πες μου να στα ποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

αφού κάνεις το βήμα 1 παύει το synch του outlook...Ακόμα και gmail και κινητό δεν είναι τοσο εύκολο...Και εξηγούμαι: όταν καταχωρώ μια επαφή στο κινητό θέλω να γίνει αυτόματα και στο outlook! Τη νέα επαφή του κινητού δεν μπορώ να την κάνω να έχει το εικονίδιο "g" για να συγχρονίσει με το gmail!

Link to comment
Share on other sites

αφού κάνεις το βήμα 1 παύει το synch του outlook...Ακόμα και gmail και κινητό δεν είναι τοσο εύκολο...Και εξηγούμαι: όταν καταχωρώ μια επαφή στο κινητό θέλω να γίνει αυτόματα και στο outlook! Τη νέα επαφή του κινητού δεν μπορώ να την κάνω να έχει το εικονίδιο "g" για να συγχρονίσει με το gmail!

Για το τελευταίο, αν κατάλαβα τι εννοείς, θέλεις όταν δημιουργείς μια επαφή να την ορίσεις σαν Google contact, όχι phone contact.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα android ,το Star N920e με το γνωστο mtk6589

Δε δουλευει το gps ομως σε καμια περιπτωση (δε μιλαω για google maps...γενικα !) εκτος αν συνδεθω στο internet. Και παλι αργει να συνδεθει (κανει 30 δευτερα...λογικα με agps + epo αν δε κανω λαθος μπαινει σε 5 δευτερα περιπου)

Τι στο καλο μπορει να συμβαινει ? και τι μπορω να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα android ,το Star N920e με το γνωστο mtk6589

Δε δουλευει το gps ομως σε καμια περιπτωση (δε μιλαω για google maps...γενικα !) εκτος αν συνδεθω στο internet. Και παλι αργει να συνδεθει (κανει 30 δευτερα...λογικα με agps + epo αν δε κανω λαθος μπαινει σε 5 δευτερα περιπου)

Τι στο καλο μπορει να συμβαινει ? και τι μπορω να κανω ?

1) root

2) αλλαγή του mtkgps.dat αρχείου που βρίσκεται στο /data ή /data/misc από αντίστοιχο ευρωπαϊκό. Κοίτα xda για να βρείς κάποιο κατάλληλο για Ελλάδα/ευρώπη mtkgps.dat αρχείου

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα android ,το Star N920e με το γνωστο mtk6589

Δε δουλευει το gps ομως σε καμια περιπτωση (δε μιλαω για google maps...γενικα !) εκτος αν συνδεθω στο internet. Και παλι αργει να συνδεθει (κανει 30 δευτερα...λογικα με agps + epo αν δε κανω λαθος μπαινει σε 5 δευτερα περιπου)

Τι στο καλο μπορει να συμβαινει ? και τι μπορω να κανω ?

Get your MTK6589 GPS Working - Method B

1) root

2) αλλαγή του mtkgps.dat αρχείου που βρίσκεται στο /data ή /data/misc από αντίστοιχο ευρωπαϊκό. Κοίτα xda για να βρείς κάποιο κατάλληλο για Ελλάδα/ευρώπη mtkgps.dat αρχείου

Με τον τροπο που αναφερω πανω, το δημιουργεις μονος σου.

Εδω δουλευει πολυ καλα το GPS, τουλαχιστον κλειδωνει αμέσως. Περαιτερω, δεν το εχω δοκιμασει.

Έγινε επεξεργασία από nikchris
Link to comment
Share on other sites

Για το τελευταίο, αν κατάλαβα τι εννοείς, θέλεις όταν δημιουργείς μια επαφή να την ορίσεις σαν Google contact, όχι phone contact.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 4

Ακριβως....υποθέτω λύση για το synch δεν υπάρχει :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα επι πληρωμή όμως τα Outlook4Gmail και Synch2 και δεν τα δοκίμασα...

πως ορίζω μια επαφή στο κινητό ως gmail contact;

Οταν πατας add new contact, δεν σε ρωτα αν θελεις να την αποθηκευσεις στην SIM ή στο google?

Τις επαφες που ηδη εχεις στο google τις βλεπεις εδω:

https://www.google.com/contacts/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.