Jump to content



Samsung 840 ssd


Recommended Posts

Και όμως...είναι ένας από τους λόγους που στα AMD συστήματα oi SSD βγάζουν ένα κλίκ χαμηλότερες επιδόσεις...

Aν θες να κάνεις και μία άλλη δοκιμή, γύρνα στα default και την ώρα που τρεχει το AS-SSD τρέξε και ένα single core SuperPi (με affinity κλπ), να δείς αν θα έχει διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Και όμως...είναι ένας από τους λόγους που στα AMD συστήματα oi SSD βγάζουν ένα κλίκ χαμηλότερες επιδόσεις...

Aν θες να κάνεις και μία άλλη δοκιμή, γύρνα στα default και την ώρα που τρεχει το AS-SSD τρέξε και ένα single core SuperPi (με affinity κλπ), να δείς αν θα έχει διαφορά

Νομίζω το Turbo και το EIST το κάνουν αυτό. Επειδή κατά την διάρκεια των HDD test, δεν χρειάζεται CPU, τα ρολόγια πέφτουν πολύ χαμηλά, με αποτέλεσμα αυτά που είδαμε. Που έχουμε τον άλλον τον μπουρτσοκέφαλο, επί 2 μέρες να μας τα ζαλίζει στα stock. Τι τον πήρες τον Κ ρε θείο...;

Link to comment
Share on other sites

οι amd βγαζουν χιεροτερες επιδοσεις γιατι εχουν μαπα controller :p

αμα ο i7-5820K δεν εχει δυναμη να τραβηξει στα 3.3GHz τα 4Κ τοτε τι στο καλο ;

Ξαναλεω με τον δικο μου, ανοιχτα c-states εβγαλα τα νουμερα που ποσταρα πιο πανω χωρις καν να σηκωθει απο τα 1.6GHz...

μολις ετρεξε το stability tester με 2 threads

36285_1.jpg

και με 4 ... και πηρα και SS κατα τη διαρκεια...

78002_2.jpg

edit

ΥΓ... κερδισα 5MB/s απο τα 1.6 στα 4.5, ο DJD απο χαλια απλα ηρθε στα κανονικα του....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι θέμα μητρικής.

Στα Z77/Z87/Z97/X99 έχω δει διαφορές στις επιδόσεις μόνο στα 4Κ QD32/QD64, όταν ανεβαίνει η συχνότητα του επεξεργαστή. Τώρα γιατί έγινε έτσι στον Κώτσο, μόνο ο ίδιος μπορεί να το βρει.

Link to comment
Share on other sites

οι amd βγαζουν χιεροτερες επιδοσεις γιατι εχουν μαπα controller :p

αμα ο i7-5820K δεν εχει δυναμη να τραβηξει στα 3.3GHz τα 4Κ τοτε τι στο καλο ;

Ξαναλεω με τον δικο μου, ανοιχτα c-states εβγαλα τα νουμερα που ποσταρα πιο πανω χωρις καν να σηκωθει απο τα 1.6GHz...

μολις ετρεξε το stability tester με 2 threads

http://www.pictureshack.us/images/36285_1.jpg

και με 4 ... και πηρα και SS κατα τη διαρκεια...

http://www.pictureshack.us/images/78002_2.jpg

edit

ΥΓ... κερδισα 5MB/s απο τα 1.6 στα 4.5, ο DJD απο χαλια απλα ηρθε στα κανονικα του....

Πέρα από τον controller και τα lanes, είναι και αυτό που έγραψα πιο πάνω ένας σημαντικός λόγος. Μιλάω και εκ προσωπικής εμπειρίας και από διάφορα αποτελέσματα στο net.

Το τί έχει κάνει ο κάθε κατασκευαστής στη μητρική του, ή το τί @@ μπορεί να κάνουν οι drivers σε συνδυασμό με τη δύναμη του επεξεργαστή τα LIPM DIPM και όλες τις @@, το ξέρουν ίσως μόνο οι ίδιοι.

Προ αρκετών ετών σε κουβέντα με τον DooRules και τον Nizzen ( όσοι τους ξέρετε, θα γνωρίζετε ότι έχουν παράδοση στα τερατώδη συστήματα) και με αρκετά αποτελέσματα από αυτούς και διαφορετικές ρυθμίσεις, κατέληξα στο ότι μπορεί να επηρεάζεται και ένα Disk Benchmark, από αρκετά έως πολύ.

Το πόσο και γιατί, δεν το έχω διερευνήσει ακόμη, το θέμα είναι πως και με αρκετό δικό μου testing επαληθεύεται, και όχι μόνο σε ένα σύστημα ή ένα τύπο δίσκου, αλλά και με όλα τα benchmarks που έχω βρεί κατα καιρούς.

Έχω ενοχλήσει αρκετούς και σε διάφορες γλώσσες γιανα μοιραστούν μαζί μου όλα τους τα settings, για να είμαι σίγουρος για το τί βλέπουν τα μάτια μου.

Tώρα το τί σκάλωμα έφαγε η EVGA και τί έπαιξε ακριβώς δεν το γνωρίζω, αυτό που γνωρίζω είναι ότι το φαινόμενο αυτό παίζει, σαφώς και με τις εξαιρέσεις του.

Θα έχετε δεί προφανώς και EVO που βγάζουν 45 άρια στα 4Κ, ο λόγος δεν είναι άλλος από το ότι τα συστήματα αυτά είναι αρκετά ζορισμένα OC'ed από επεξεργαστή...

Plus ότι τα Z77-97 είναι snappier από τα Χ79-99

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

@felix και όποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει:

Ξαφνικά και ενώ έπαιζαν όλα καλά στο device manager βλεπει τον storage controller σαν unknown device με θαυμαστικό. Επίσης δεν λειτουργει πλέον το intel rst technology. Απεγκατέστησα τους drivers της intel περασα του motherboard αλλά πάλι τα ίδια. Πέρασα της intel πάλι τα ίδια. Τί μπορεί να φταίει; Πώς μπορώ να το φτιάξω; Στα 8.1 pro δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Μήπως κάνοντας του uninstall από device manager το βρει και το φτιάξει μόνο του; Απλά φοβάμαι μην κάνω ζημιά στα windows...

Δεν μπορώ να κάνω και upload screenshot πλεον στο imageshack...

Τον ich10r τον βλέπει κανονικά, τον driver για τον storage controller δεν βλέπει. Στα 8.1pro που παίζει κανονικά εκεί λέει microsoft storage spaces controller αν θυμάμαι καλά...

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

@felix και όποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει:

Ξαφνικά και ενώ έπαιζαν όλα καλά στο device manager βλεπει τον storage controller σαν unknown device με θαυμαστικό. Επίσης δεν λειτουργει πλέον το intel rst technology. Απεγκατέστησα τους drivers της intel περασα του motherboard αλλά πάλι τα ίδια. Πέρασα της intel πάλι τα ίδια. Τί μπορεί να φταίει; Πώς μπορώ να το φτιάξω; Στα 8.1 pro δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Μήπως κάνοντας του uninstall από device manager το βρει και το φτιάξει μόνο του; Απλά φοβάμαι μην κάνω ζημιά στα windows...

Δεν μπορώ να κάνω και upload screenshot πλεον στο imageshack...

Τον ich10r τον βλέπει κανονικά, τον driver για τον storage controller δεν βλέπει. Στα 8.1pro που παίζει κανονικά εκεί λέει microsoft storage spaces controller αν θυμάμαι καλά...

Αποενεργοποίησε το rapid, κάνε restart, ενεργοποίησε πάλι και ξανά restart. Πες μου αν το πρόβλημα λύθηκε. Εγώ έχασα τον usb controller και δεν υπήρχε γιατρειά μέχρι που έκανα την παραπάνω διαδικασία. Πρέπει να είναι bug του magician

Link to comment
Share on other sites

Αποενεργοποίησε το rapid, κάνε restart, ενεργοποίησε πάλι και ξανά restart. Πες μου αν το πρόβλημα λύθηκε. Εγώ έχασα τον usb controller και δεν υπήρχε γιατρειά μέχρι που έκανα την παραπάνω διαδικασία. Πρέπει να είναι bug του magician
Δωσε ενα screenshot απο τα properties της συσκευής στο device manager. Χρησιμοποιησε το attach απο το φορουμ για να το ανεβασεις

Όταν γυρισω σπίτι θα προσπαθήσω να στείλω και screenshot. Ποιό rapid να κλείσω;Μέσα στο magician είναι αυτό;

Παρακάτω το screenshot:

(Στα 7 χρησιμοποιω σκληρό δίσκο αλλά θέλω να παίζει το intel rst) Τον 840pro τον βλέπουν σαν d:

unkown_storage_controller_properties_zpsebad5f46.jpg

Να δοκιμάσω αυτό με το rapid; Τώρα είναι απενεργοποιημένο. Νομίζω αυτό ξεκίνησε απο τότε που έγινε το προτελευταίο update στο magician. Μήπως να απεγκαταστήσω το magician μιας και το ssd το χρησιμοποιώ μόνο όταν μπουτάρω στα 8;

Ενεργοποίση rapid, επανεκκίνηση, απενεργοποίηση rapid και ξανά επανεκκίνηση δεν διόρθωσε το πρόβλημα...

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που σου λέει ο gdp77.

Δεδομένου ότι έχεις κάνει αλλαγές και στους drivers, καλό θα ήταν να περάσεις εκ νέου τον IRST και το πάνελ του, αλλά πρώτα απεγκαθιστώντας τον παλιό, αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Αφού βγάλεις το magician πάντως, αν δε φτιάξει, δώσε ένα screenshot από το ίδιo controller, αλλά στα properties, να φαίνεται το details tab > Hardware IDs

Υπάρχει πςερίπτωση να έκανες και κάποια αλλαγή σε BIOS, πρό του προβλήματος ?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που σου λέει ο gdp77.

Δεδομένου ότι έχεις κάνει αλλαγές και στους drivers, καλό θα ήταν να περάσεις εκ νέου τον IRST και το πάνελ του, αλλά πρώτα απεγκαθιστώντας τον παλιό, αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Αφού βγάλεις το magician πάντως, αν δε φτιάξει, δώσε ένα screenshot από το ίδιo controller, αλλά στα properties, να φαίνεται το details tab > Hardware IDs

Υπάρχει πςερίπτωση να έκανες και κάποια αλλαγή σε BIOS, πρό του προβλήματος ?

Αφαίρεσα τον magician αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Να το screenshot που ζήτησες:

a55f2fab-9a9e-41db-a907-49151a935fc7_zps273c343e.jpg

Αναβάθμιση στο bios της μητρικής είχα κάνει πολύ παλιά όταν και πέρασα το intel rst...

Πάντως τελικά δεν πρέπει να φταίει το magician...

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Link to comment
Share on other sites

Ο Marvell είναι αυτός, μια χαρά είσαι...μάλλον τον ενεργοποίησες από το bios και δεν το ανέφερες στην ερώτησή σου.

To υποψιαζόμουν μιας και ο Intel σου φαινόταν κανονικά.... VEN_ID 11AB είναι η Marvell, για το DEV_ID 6121 , βγαίνει ακριβώς αυτό με λίγο ψάξιμο :

0x6121

Chip Number: 88SE6121

Chip Description: 61xx AHCI

Από τη σελίδα της μητρικής σου :

Marvell 88SE6111

1 xUltraDMA 133/100/66 for up to 2 PATA devices

1 xExternal SATA (SATA On-the-Go)

Οπότε το μόνο που σου μένει είναι να δείς αν το Magician εμπόδιζε το IRST να ανοίξει.

ΑΝ σου είναι εύκολο, δώσε και ένα screenshot από τα Properties του Intel που φαίνεται πιο πάνω στον device manager, από το Tab "Driver" όμως.

(δώσε μόνο το tab όχι όλη σου την οθόνη, με Alt+PrtScr)

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Ο Marvell είναι αυτός, μια χαρά είσαι...μάλλον τον ενεργοποίησες από το bios και δεν το ανέφερες στην ερώτησή σου.

To υποψιαζόμουν μιας και ο Intel σου φαινόταν κανονικά.... VEN_ID 11AB είναι η Marvell, για το DEV_ID 6121 , βγαίνει ακριβώς αυτό με λίγο ψάξιμο :

Από τη σελίδα της μητρικής σου :

Οπότε το μόνο που σου μένει είναι να δείς αν το Magician εμπόδιζε το IRST να ανοίξει.

ΑΝ σου είναι εύκολο, δώσε και ένα screenshot από τα Properties του Intel που φαίνεται πιο πάνω στον device manager, από το Tab "Driver" όμως.

(δώσε μόνο το tab όχι όλη σου την οθόνη, με Alt+PrtScr)

Απεγκατέστησα τον magician και το πρόβλημα παραμένει...

Γιατί δεν περνάει τον driver για τον marvel; Νομίζω βέβαια ότι τον έχω απενεργοποιημένο στο BIOS.

Πώς μπορώ να διορθώθει το ότι δεν τον βρίσκει στο device manager;

Το απόγευμα θα στείλω το screenshot...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έφτιαξε το IRST panel, ίσως πρέπει να ψάξεις πως γίνεται πλήρης απεγκατάστασή του, ώστε το σύστημα να είναι καθαρό και να το περάσεις εκ νέου.

Για να βρεί το σύστημά σου τον driver του Marvell ελεγκτή,θα πρέπει να τον έχεις περάσει εσύ. Οπότε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "γιατί δεν περνάει τον driver". Αν δεν τον εγκατέστησες εσύ, δεν υπάρχει.

Στο Βios σίγουρα είναι ενεργοποιημένος, ίσως δεν το είχες προσέξει, ίσως τον ενεργοποίησες καταλάθος πρόσφατα...πολλά μπορεί να έχουν γίνει...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι enabled και ότι δεν έχει driver.

H ρύθμιση στο Bios βρίσκεται στο [Advanced]>[Onboard Devices Configuration]>[Marvell Storage Controller] (Παράγραφος 3.5.3 στο Manual, σελ. 3-29) και αν δεν σε ενδιαφέρει το E-Sata και το IDE που παρέχει ο ελεγκτής αυτός, τότε γύρνα το στο [Disabled].

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έφτιαξε το IRST panel, ίσως πρέπει να ψάξεις πως γίνεται πλήρης απεγκατάστασή του, ώστε το σύστημα να είναι καθαρό και να το περάσεις εκ νέου.

Για να βρεί το σύστημά σου τον driver του Marvell ελεγκτή,θα πρέπει να τον έχεις περάσει εσύ. Οπότε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "γιατί δεν περνάει τον driver". Αν δεν τον εγκατέστησες εσύ, δεν υπάρχει.

Στο Βios σίγουρα είναι ενεργοποιημένος, ίσως δεν το είχες προσέξει, ίσως τον ενεργοποίησες καταλάθος πρόσφατα...πολλά μπορεί να έχουν γίνει...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι enabled και ότι δεν έχει driver.

H ρύθμιση στο Bios βρίσκεται στο [Advanced]>[Onboard Devices Configuration]>[Marvell Storage Controller] (Παράγραφος 3.5.3 στο Manual, σελ. 3-29) και αν δεν σε ενδιαφέρει το E-Sata και το IDE που παρέχει ο ελεγκτής αυτός, τότε γύρνα το στο [Disabled].

Το screenshot που ζήτησες:

iaStorA_zps5f3777d7.jpg

Τον Marvel τον έχω απενεργοποιημένο από το BIOS όπως καλά θυμόμουν και είναι έτσι εδώ και μήνες. Δεν μου βγαίνει και η οθόνη του μετά το POST.

Γιατί τα windows ψάχνουν να βρουν driver στο device manager;

Πώς κάνω πλήρη απεγκατάσταση του IRST;

Κατέβασα driver για τον marvel τον εγκατέστησα έκανα επανεκκίνιση αλλά πάλι τα ίδια.

Έκανα uninstall τon driver του unknown controller εκγατέστησα πάλι το intel rst μετά μου ζήτησε restart και είχα αυτό το αποτέλεσμα:

c7fb4f6c-0a3b-4310-bf63-43cfbd5b9597_zps8b0de301.jpg

Έχουν αρχίσει να μου σπάνε τα νεύρα...

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, τσίμπησα πριν μερικές μέρες μεταχειρό αλλά καινούριο 840 pro 128gb, έκανα σήμερα φρέσκο installation των win 8.1 και ένα μικρό optimization σύμφωνα με εδω Solid State Drive (SSD) Tweaks for Windows 7 , τι άλλο να κάνω ? ( εβαλα το magician αλλά δε ξέρω τι να " πειράξω " εκεί ) επίσης πρέπει να βάλω τιποτα intel drivers ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.