Jump to content



Samsung 840 ssd


Recommended Posts

Ο Δευτερος λοιπον μου κανει νουμερα. Δλδ παντα με λειτουργικο φορτωμενο μου παγωνει το συστημα σε ακαιρες χρονικες στιγμες, μενει το λαμπακι απο το κουτι που δειχνει την λειτουργια του δισκου φουλ αναμμενο και ολα εχουν παγωσει.

Επανερχεται μονο με hard reset και μετα απο λιγο παλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα λεει οτι τον δευτερο που εχει crc errors σε σχεση με τον πρωτο.

Στραβωμάρα.

Δεν αλλάζεις ένα καλώδιο για αρχή που είναι και απλό.

Ο δικός μου ο παλιός, έχει γράψει ήδη 2188 ώρες λειτουργίας αλλά το CRC είναι στο 100.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION] Λογικά θα με κόβει κάπου, συνήθως στα 4Κ και στα μεγάλα QD. Και ο onboard controller με κόβει, ειδικά στα μεγάλα QD. Δεν ξέρω τι θα γίνει όταν μπουν και οι 6 επάνω.

Link to comment
Share on other sites

H επιλογή που έχει στο BIOS Intel rapid storage ειναι disabled εξ ορισμού.

Το ενεργοποιούμε;;;

Είχα περάσει τους 12.8 και πολλες φορές freezαραν τα 8.1 στο boot.

περασα ξανα τους 11.7.0.1013 και έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερη συμπεριφορά RAID0 SSD συστοιχίας από το Z87 δεν έχω δει ποτέ:

4x256GB 840 PRO

730-albums218-picture15432.jpg

730-albums218-picture15433.jpg

730-albums218-picture15434.jpg

Δεν ξέρω αν φταίει πως δεν κλοκάρει άλλο το CPU πάντως πρώτη φορά στη ζωή μου τρώω BSOD στο AS SSD benchmark.

6x256GB 840 PRO.

730-albums219-picture15435.jpg

Όλα τα benchmarks δίνουν μία αίσθηση πως ο επεξεργαστής ή η πλατφόρμα δεν ξερω, δεν μπορεί να ακολουθήσει τις επιδόσεις των SSD.

Link to comment
Share on other sites

Captain that all she's got! :rofl:

Δε νομίζω οτι έκανε spec η ιντελα τον RAID controller στο Z87 για τέτοιου τύπου σύνθεση, για consumer chipset λογικό μου φαίνεται να τελειώνουν οι επιδόσεις κάπου.

4 PCIe SSDs vs 4 SSDs in RAID 0 - Max Speed Of SSDs In RAID 0? PCIe vs SATA 6G - YouTube

Τα ίδια όρια με εσένα βαράει στο ΑΤΤΟ ο JJ από πάνω. Με PCIe SSD όμως είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

@NTG.

Τελικά τζίφος. Απενεργοποίησα onboard VGA, κάρτες δικτύου, εξωτερικούς controllers, κάρτες ήχου και γενικά ότι άλλο έχει η μητρική επάνω. Έφτασα το CPU στα 4.7GHz αλλά και πάλι τίποτα. Bottlenecked σε όλα τα benchmarks. Ειδικά στο CrystalDiskMark με υψηλά QD αλλά και στο Anvils. Ίσως φταίει και η μητρική, τι να πω. Άλλοι έχουν χτυπήσει πολύ καλύτερα νούμερα. Εγω μέχρι εκεί. Δεν έχω και πολύ χρόνο να το ψάξω.

Στα διάλα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.