Jump to content



Samsung 840 ssd


Recommended Posts

Καλημερα..

Sorry για το off topic ομως χρειαζομαι λιγο την βοηθεια σας καθως μολις ηρθε κ σε μενα ενας 840 pro 128Gb κ θελω να το φορεσω στο συστημα της υπογραφης..

Οδηγους για τον intel controller μολις πηγα να περασω αυτους λιγες σελιδες πιο πισω ελεγε οτι οι υπαρχον στο συστημα μου ειναι πιο καινουργιοι απο αυτους που παω να περασω..

Το θεμα ειναι οτι στο magician παιρνω αυτο ...

Μαλλον γιατι διαβαζει το raid που εχω για το λειτουργικο κ οχι το ahci αυτην την στιγμη..

Κ ρωτάω αν ειναι εφικτο να βαλω τον ssd για λειτουργικο κ να κρατησω κ το raid η γενικα αν γινεται να συνυπάρξουν κ τα δυο μαζι..

98646661.png 15583498.png

Έγινε επεξεργασία από paris_rx8
edit
Link to comment
Share on other sites

Tελικά μετά απο δύο format όπου για ανεξήγητο μέχρι στιγμής λόγο μου #$μησε δύο φόρες το MBR , κατάφερα να στήσω με Windows 7 ultimate (από enterprise που είχα πριν) και πήρα αυτό:

as-ssd-benchSamsungSSD84015201321-35-25.png

Το κουφό βέβαια ότι με αυτόν το δίσκο στο windows index έχω 7.7 ενώ με τον Agility3 είχα 7.8...οοοοοοοοτι ναναι...

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω χθες το δικο μου Samsung 840 120 GB εκανα κανονικα clone το λειτουργεικο (με τον οδηγο που εχει ο Jaco) παρολα αυτα αν κανω πως περναω τους οδηγους τις Ιntel για το achi το pc κολαει στο logo των windows και δεν ανοιγει ουτε σε safe mode:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Απλά να σας πω με λίγα λόγια τι έγινε με τον δικό μου. Κάνω image το τον σκληρό που είχα με το migration software , το κάνει , ανοιγεί το PC όλα OK , σε κάποια φάση κάνω εγκατάσταση και το samsung magician , το ανοίγω και μόλις αρχίζω να το "επεξεργάζόμαι" κάποια στιγμή πατάω το disk authenticate και μετά μαυρίζει η οθόνη restart και missing bootldr κάτι τέτοιο , ξανάεγκατάσταση windows και πριν ακόμα να αρχίσω να περνάω updates κ.λ. σε ανύποπτο χρονικό σημείο ξανά τα ίδια , την δεύτερη εγκτάσταση εώς τώρα που γράφω μαλλόν δεν έχω πρόβλημα αλλά σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω τι στον λούτσο έπαθε έτσι ξαφνικά και μου έκανε αυτά τα κόλπα. Κατί μου βρωμάει πως τους είχαν μείνει αρκετά κομμάτια αναγνωρισμένα (από τους πονηρήδηδες) σαν προβληματικά και τα έσπρωξαν με 75€ να τα ξεφορτωθούν όπως κάνανε και με τα galaxy s2 πριν τις γιορτές...

Link to comment
Share on other sites

2x Samsung 840 Νon Pro 120 GB raid0 αδειο

Το 4QD32 δε ειναι λιγο χαμηλο?

Το RAID εφτιαξα απο RST μεσα στα windows, μου βαλε default 16k strip size

Για να βαλω games θα παει πανω το partition ολο να το βαλω 128κ η 64k το strip η να το αφησω χαμηλα?

post-163-1416077333,7397_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλά να σας πω με λίγα λόγια τι έγινε με τον δικό μου. Κάνω image το τον σκληρό που είχα με το migration software , το κάνει , ανοιγεί το PC όλα OK , σε κάποια φάση κάνω εγκατάσταση και το samsung magician , το ανοίγω και μόλις αρχίζω να το "επεξεργάζόμαι" κάποια στιγμή πατάω το disk authenticate και μετά μαυρίζει η οθόνη restart και missing bootldr κάτι τέτοιο , ξανάεγκατάσταση windows και πριν ακόμα να αρχίσω να περνάω updates κ.λ. σε ανύποπτο χρονικό σημείο ξανά τα ίδια , την δεύτερη εγκτάσταση εώς τώρα που γράφω μαλλόν δεν έχω πρόβλημα αλλά σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω τι στον λούτσο έπαθε έτσι ξαφνικά και μου έκανε αυτά τα κόλπα. Κατί μου βρωμάει πως τους είχαν μείνει αρκετά κομμάτια αναγνωρισμένα (από τους πονηρήδηδες) σαν προβληματικά και τα έσπρωξαν με 75€ να τα ξεφορτωθούν όπως κάνανε και με τα galaxy s2 πριν τις γιορτές...

Kαι πως ηξερε το plaisio (και τα Public) οτι τα κοματια που ειχαν ηταν προβληματικα ενω ολα ηταν κανονικα σφραγισμενα?

Link to comment
Share on other sites

Kαι πως ηξερε το plaisio (και τα Public) οτι τα κοματια που ειχαν ηταν προβληματικα ενω ολα ηταν κανονικα σφραγισμενα?

Σιγά το δύσκολο, όπως και να χει αν είναι προβληματικά πίσω RMA τώρα που γυρνάει.

Link to comment
Share on other sites

Κατί μου βρωμάει πως τους είχαν μείνει αρκετά κομμάτια αναγνωρισμένα (από τους πονηρήδηδες) σαν προβληματικά και τα έσπρωξαν με 75€ να τα ξεφορτωθούν όπως κάνανε και με τα galaxy s2 πριν τις γιορτές...

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος pls? Επειδή σκέφτομαι να χτυπήσω έναν 840 σε λίγες μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Σιγά το δύσκολο, όπως και να χει αν είναι προβληματικά πίσω RMA τώρα που γυρνάει.

Αρχικα το συμπερασμα για προβληματικα drive δεν ξερω απο που βγηκε

μετα το προβλημα που αναφερα εγω το βρηκα σε πολλα drive ασχετως μαρκας και ετος κατασκευης

Μετα εμενα 3 drive (2 εγω 1 ο κολητος μου) ολα χωρις κανενα προβλημα στο disk authenticate

Link to comment
Share on other sites

Kαι πως ηξερε το plaisio (και τα Public) οτι τα κοματια που ειχαν ηταν προβληματικα ενω ολα ηταν κανονικα σφραγισμενα?
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος pls? Επειδή σκέφτομαι να χτυπήσω έναν 840 σε λίγες μέρες...

Σιγά το δύσκολο για αυτούς (αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο) , καταρχάς από οτι διάβασα κάπου τα πρώτα κομμάτια 840 είχαν βγει με πρόβλημα και δε σωζόντουσαν ούτε FW updates...απομόνωσαν αυτά τα κομμάτια και την κατάλληλη στιγμή για αυτούς τα έσπρωξαν στην αγορά και ο νοών νοήτο...και πάλι λέω αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο δε λέω οτι ευθύνετε το εκάστοτε Πλαίσιο , Κωτσόβολος κ.λ. αλλά έχουν και αυτοι μερίδιο ευθύνης και όταν με το καλό-κακό έρθει judgement day (aka RMA) το καλό που τους θέλω να είναι αναλόγως πρόθυμοι όπως ήταν πρόθυμοι να πουλήσουν την σαβούρα τους στον κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Σιγά το δύσκολο για αυτούς (αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο) , καταρχάς από οτι διάβασα κάπου τα πρώτα κομμάτια 840 είχαν βγει με πρόβλημα και δε σωζόντουσαν ούτε FW updates...απομόνωσαν αυτά τα κομμάτια και την κατάλληλη στιγμή για αυτούς τα έσπρωξαν στην αγορά και ο νοών νοήτο...

Το προβληματικό firmware ήταν pre-production και το πέτυχαν μόνο όσοι πήραν samples για review. Τα retail drives κυκλοφόρησαν απευθείας με firmware που είχε το fix, οπότε δεν ισχύει τέτοιο πράγμα.

Η Samsung έχει επιθετική τιμολόγηση στους 840 κι αυτό φαίνεται σε όποιο μαγαζί κι αν κοιτάξεις, οπότε το να αφήνεις υπονοούμενα για την προσφορά του Πλαισίου (και του κάθε μαγαζιού) είναι παραπληροφόρηση και τα αυθαίρετα συμπεράσματα δεν βοηθάνε κανέναν.

Η ουσία είναι μία: σου χάλασε ο SSD; Είναι εντός εγγύησης; Τον πας γι'αλλαγή και τελειώνει το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου έμμηνε στα χέρια μετά το au μπλε οθόνη και πλιζ ριπεαρ γιορ σιστεμ

δίσκος προσφοράς... μπορώ να τον γυρίσω πίσω δλδ ?

Ξαναστήσε windows μην βάλεις ξανά το samsung magician...κοίτα αν μπορεσείς να κάνεις fw update κάπως αλλιώς...

Δοκιμάζεις να βγάλεις συμπέρασμα , εγώ θα κάνω ακόμα δοκιμές και αν καταλήξω οτι 100% φταίει ο δίσκος μπορεί και να τον πετάξω από το παράθυρο και ας είναι σε εγγύηση για 50 χρόνια, δεν έχω καμμία διάθεση να ασχοληθώ με το Πλαίσιο. Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην ξαναπατήσω στο συγκεκριμμένο μαγαζί για κανένα λόγο αλλά δυστηχώς με πήρε στο λαιμό του ένας φίλος μου - δε τον κατηγορώ εγώ φταίω.

Καλό κουράγιο...Μάλλον τους δίσκους έπρεπε να τους δείνουν με "λουράκια" μαζί για να τους πηγαίνουν βόλτα οι αγοραστές του και να τους γυρνάνε πίσω πάλι στο κατάστημα εις τον αιώνα των αιώνων ...αμήν!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι αναγκαίο να κάνουμε authenticate? Είχα πάρει πριν λίγο καιρό 2 120αρηδες απλους, εκανα και update και στους 2, όλα καλά, αλλά δεν εκανα authenticate....

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.