Jump to content



Επιλόγη ssd για pc


Filippos Gonzales

Recommended Posts

Θέλω να μου προτείνετε έναν κάλο ssd για να

βάλω στο pc μου.Θέλω να βάλω μόνο τα win7

και λίγα ακόμα πραγματάκια οπότε δεν θέλω να

είναι μεγάλης χωρητικότητας αλλά γρήγορος:T:.

Επίσης πια είναι η διαφορά στην σειρά ΙΙΙ και την ΙV Agility;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρον.:victory:

Link to comment
Share on other sites

Παρε vertex 4 ο πιο γρηγορος αν και στην πραγματικη ζωη δεν θα καταλαβεις διαφορες μεταξυ των κορυφαιων ssd αλλα και ο μονος με 5 χρονια εγγυηση...

οριστε και ενα δειγμα του δικου μου...http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/kainourgios-vertex-4-bench-113857.html

Link to comment
Share on other sites

Ποία είναι η διαφορά ανάμεσα σε Agility και Vertex;

εγω θα σου προτεινα σε aglity 3

OCZ Agility 3 SATA III 2.5" SSD 120GB | Skroutz.gr

εχω εναν agility 3 και εναν samsung 830 δεν ειδα καμια διαφορα στην πραξη πραγματικα μονο στα benchmarks ειδα την διαφορα στην πραξη καμια δεν ειδα

Link to comment
Share on other sites

Ο agility είναι με asynchronous NAND ενώ ο Samsung με toggle NAND. Σαφώς έχει καλύτερες επιδόσεις και ποιοτικότερες μνήμες ο Samsung και φαίνεται στο θέμα αντοχής. Θα αντέξει πολύ περισσότερες εγγραφές-διαγραφές από ότι ο agility.

Link to comment
Share on other sites

Ο agility είναι με asynchronous NAND ενώ ο Samsung με toggle NAND. Σαφώς έχει καλύτερες επιδόσεις και ποιοτικότερες μνήμες ο Samsung και φαίνεται στο θέμα αντοχής. Θα αντέξει πολύ περισσότερες εγγραφές-διαγραφές από ότι ο agility.

ναι εχει καλυτερεσ επιδωσεις αλλα στην καθημερινοτητα ουτε που θα το καταλαβει μονο στα benchmarks οπως

ειπα

τωρα για την διαρκεια ζωης δεν ξερω

εμενα ως τωρα και οι 2 ειναι μια χαρα χωρις κανενα προβλημα

προτεινα τον aglity σαν πιο οινομικη λυση

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή τους είναι πλέον αρκετά κοντά και ενώ ο agility είναι η value λύση ο Samsung θα μπορούσε να θεωρηθεί high end. Είναι πραγματικά κρίμα με τόση μικρή διαφορά σε τιμή να μην πάει σε full επιδόσεις να μην πάρει έναν ssd που θα είναι δις πιο γρήγορος σε αναγνώσεις. Όσο για την αξιοπιστία/αντοχή η value λύση θα είναι πάντα πιο πίσω από την high end. Στην πράξη o συγκεκριμένος samsung έχει κάνει όνομα γιατί είναι πραγματικά σκυλί σε ότι αφορά την αντοχή κάτι που δεν είναι σίγουρα στα θετικά του agility. Ακόμη και ο vertex 3 σε θέμα αντοχής μένει πιο πίσω από τον samsung.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοάς; SF-2281 έχει με custom firmware, ουσιαστικά 520 είναι με φτηνότερα NAND. Ότι οφέλη/shortcomings έχεις δηλαδή από έναν vertex 3.

Τιμή του Samsung, €0,718/GB, τιμή της intel €0,7/GB...

Δε λέω ότι δεν είναι καλή τιμή ή δεν είναι καλός ο δίσκος, αλλά όχι και μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοάς; SF-2281 έχει με custom firmware, ουσιαστικά 520 είναι με φτηνότερα NAND.

Για να είμαστε ακριβείς, Synchronous MLC φοράνε και οι 520 και οι 330. Αυτό που αλλάζει είναι το binning στο PCB και το firmware.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιον και να παρει το παιδι στην πραξη το ιδιο ειναι

εγω παντως προσωπικα τωρα που ειδα πως ο ιντελ 330 180gb κανει 120ευρω

θα πηγιανα σε αυτον με κλειστα τα ματια λογο χωριτηκοτητας και τιμης

Και επειδη λετε πως ειναι κοντα οι τιμες

ναι ειναι κοντα αλλα στις εποχες που ζουμε για καποιους το 20 αρικο κανει την διαφορα

οποτε κοιτανε να κανουμε την δουλεια τους

αυτο με το high end και κουραφαξελα ισχυει αλλα

ενας μεσος χρηστης που δεν νοιαζεται για τα benchmarks αλλα στην καθημερινοτητα

boot windows και κανα install η αναγνωση προγραμματος δεν θα δει καμια μα καμια διαφορα οποιον απο ολους απο αυτους τους ssd να παρει

πραγματικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιον και να παρει το παιδι στην πραξη το ιδιο ειναι

εγω παντως προσωπικα τωρα που ειδα πως ο ιντελ 330 180gb κανει 120ευρω

θα πηγιανα σε αυτον με κλειστα τα ματια λογο χωριτηκοτητας και τιμης

Και επειδη λετε πως ειναι κοντα οι τιμες

ναι ειναι κοντα αλλα στις εποχες που ζουμε για καποιους το 20 αρικο κανει την διαφορα

οποτε κοιτανε να κανουμε την δουλεια τους

αυτο με το high end και κουραφαξελα ισχυει αλλα

ενας μεσος χρηστης που δεν νοιαζεται για τα benchmarks αλλα στην καθημερινοτητα

boot windows και κανα install η αναγνωση προγραμματος δεν θα δει καμια μα καμια διαφορα οποιον απο ολους απο αυτους τους ssd να παρει

πραγματικα

Συμφωνώ με όλα αυτά που λες. Απλά, η διαφορά στην τιμή δεν είναι 20, ούτε καν 10. Απλά δε βγαίνει σε 180GB o samsung. H διαφορά στην τιμή/GB είναι €0,018. Άμα έβγαινε δηλαδή ο samsung στα 180GB θα ήταν €3,24 πιο ακριβός, ουσιαστικά στην ίδια τιμή. Άμα κάποιος δουλεύει όμως πολύ με photo/movie editing, ο 330 θα είναι χειρότερη επιλόγή από το samsung στα ίδια χρήματα.

Το ξανα-λέω. Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι κακός ο δίσκος, ούτε καν ότι ο samsung είναι καλύτερος. Αλλά ο intel ούτε φτηνότερος είναι, ούτε γρηγορότερος από τον samsung είναι σε όλες τις χρήσεις για να είναι μονόδρομος.

Για να είμαστε ακριβείς, Synchronous MLC φοράνε και οι 520 και οι 330. Αυτό που αλλάζει είναι το binning στο PCB και το firmware.

Ναι, για αυτό τον σύγκρινα με vertex 3 και όχι agility.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για αυτό τον σύγκρινα με vertex 3 και όχι agility.

Δεν μίλησα για την σύγκριση με τον Vertex3. Μίλησα για τον 520 και τον 330 που είπες πως αλλάζουν τα nand. Tα nand ναι μεν αλλάζουν, με ένα γράμμα στο τέλος, στην ουσία όμως είναι ίδια. MLC Synchronous. Αυτό που αλλάζει μεταξύ του 520 και του 330 είναι το PCB και το firmware.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.