Jump to content



Αναβάθμιση απο Q6600


panoc

Recommended Posts

Καλημερα παιδια, ηρθε ο καιρος για αναβαθμιση και χρειαζομαι βοήθεια.

Αυτη τη στιγμη εχω εναν q6600 @ 3.6Ghz, 8 GB ddr2 ram, abit ip35pro, 5850 vga, silverstone olympia 650, intel 160Gb ssd postville.

Αρχικα συζηταω για πακετο επεξεργαστη μητρικης και μνημες μαζι με τη καταλληλη ψυξη για να δουμε ενα 4Ghz oc.

Οποτε μιλαμε για

3570Κ, 2 σετ τετοια (συνολο 16GB) , μητρικη και ψυχτρα.

συνολο βγαινει κανα 500αρικο.

εχετε να προτεινεται κατι αλλο σε αυτα τα επιπεδα τιμης ? (ΥΓ, δεν ενδιαφερομαι για AMD).

τον postiville αξιζει να τον αλλαξω με καποιον 830 πχ τον 128GB ή δε θα εχει καποιο εμφανες αποτελεσμα ;

προς τα Χριστουγεννα θα αλλαξω και καρτα γραφικων αλλα θα σας ρωτησω τοτε :)

YΓ, η ψυχτρα που παρεθεσα εχει προβλημα με τις μνημες καθως τις βλεπω λιγο μεγαλες σε υψος ;

Κουτι εχω το Stacker το πρωτο, το οποιο εχει μπολικες front panel usb, αυτες μπορουν να συνδεθουν στην εσωτερικη υποδοση για usb3 και να παρεχουν usb3 ;

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό που έχω να πω είναι να πάρεις κατευθείαν το κιτ με τις τέσσερις ram

Corsair RAM DDR3 16GB (4x4)Kit 1600MHz Vengeance Gold - Μνήμες - plaisio.gr

Για να μην έχεις κανένα θέμα...

YΓ, η ψυχτρα που παρεθεσα εχει προβλημα με τις μνημες καθως τις βλεπω λιγο μεγαλες σε υψος ;

οι μνήμες βγαίνουν και σε low profile

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-16-GB-Kit-1600-MHz-Low-Profile-1-5V-CML16GX3M4A1600C9.htm

κοίτα εγώ που έχω τις high profile δεν τις έχω δει ποτέ να ζεσταίνονται (ίσα που καταλαβαίνεις ότι παράγεται κάποια θερμότητα). Τώρα σε καταστάσεις o/c δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι πάλι δεν έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

μητρική αν μπορείς δες αυτή, θα εισαι λιγο καλυτερα ;)

μνημες πάρε καλύτερα low profile πχ αυτές

o cpu ειναι μια χαρά.

ssd μεινε εκεί που είσαι, άλλαξε πρώτα κάρτα γραφικών για μένα

οι usb του stacker θα παίζουν usb2.0 αναγκαστικά :X:

θες panel Για usb3.0 μπροστά

για 2 θυρες πας εδώ

και αν θες 4 πας σε αυτο και αυτό

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό που έχω να πω είναι να πάρεις κατευθείαν το κιτ με τις τέσσερις ram

Corsair RAM DDR3 16GB (4x4)Kit 1600MHz Vengeance Gold - Μνήμες - plaisio.gr

Για να μην έχεις κανένα θέμα...

οι μνήμες βγαίνουν και σε low profile

Corsair RAM DDR3 16GB (4x4)Kit 1600MHz Low Profile Vengeance - Μνήμες - plaisio.gr

κοίτα εγώ που έχω τις high profile δεν τις έχω δει ποτέ να ζεσταίνονται (ίσα που καταλαβαίνεις ότι παράγεται κάποια θερμότητα). Τώρα σε καταστάσεις o/c δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι πάλι δεν έχεις θέμα.

μητρική αν μπορείς δες αυτή, θα εισαι λιγο καλυτερα ;)

μνημες πάρε καλύτερα low profile πχ αυτές

o cpu ειναι μια χαρά.

ssd μεινε εκεί που είσαι, άλλαξε πρώτα κάρτα γραφικών για μένα

οι usb του stacker θα παίζουν usb2.0 αναγκαστικά :X:

θες panel Για usb3.0 μπροστά

για 2 θυρες πας εδώ

και αν θες 4 πας σε αυτο και αυτό

ευχαριστω για τις απαντησεις θα παρω τις Low profile οπως μου ειπατε,

σχετικα με τη μητρικη εφοσον παμε σε αυτο το ευρος χρηματος αυτη η asrock τι λεει σε σχεση με τη gigabyte Που προτεινατε ; ASROCK Z77 EXTREME4-M - - E-SHOP.GR

περασα απο το eworld εδω στη πατρα και που προτεινε και αυτη και αυτη τη ψυχτρα εαν θελω να ασχοληθω με Oc, αξιζει σε σχεση με την aegir ?

καρτα γραφικων σκοπευω να αλλαξω κατα τα χριστουγεννα ισως και αργοτερα, γιατι τωρα απο οτι βλεπω με τα 200Ε που ειχα δωσει για την 5850 και τα μαξ 250 που σκοπευω να δωσω δε παιρνω κατι εξαιρετικα καλυτερο ωστε να αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα..ειμαι ακριβως στην ιδια περιπτωση.

Εχω παρει τις corsair lp προς το παρον και παω για μητρικη και τελευταιο λογικα το cpu(3570Κ/3770Κ).

Δεν βιαζομαι ιδιαιτερα.

Ειμαι αναμεσα σε Asrock Extre 4/Fatality Z77-Gigabyte Z77X-UD3H απαραιτητη προυποθεση να εχει μαυρο pcb και να ειναι ΑΤΧ και να δωσω μεχρι 150 ευρω..

Αλλα δεν εχω προβλημα να κοιταξω και την D3H που ειπε ο Ανεστης, αν κλοκαρει οπως η UD 3H..:fun:

Link to comment
Share on other sites

H asrock 4 extreme δεν εχει μαυρο αλλα σκουρο καφε pcb :X:

σπαστικο για εμε. Η fatality εχει καταμαυρο αλλα σε περιοριζει σε κοκκινους συνδυασμους, αλλά σαν μητρική είναι πολύ ανώτερη απο τις gigabyte. Απλά η τελευταία συνδυαζει looks (ειναι ουδετερη και πάει με όλα), καλες επιδόσεις και value for money :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τελικα παραγγειλα

τον 3570Κ, αυτη τη μητρικη που μου προτεινατε καθως και τις low profile μνημες, προστεθηκε και ενας 830 128GB και τα περιμενω :) με αγωνια....

η 5850 πιστευω θα παρει λιγο τα πανω της με τον νεο επεξεργαστη μιας και πολλες φορες ειχα cpu bottleneck και αργοτερα πουλωντας τα παλαια εξαρτηματα και την 5850 θα παω σε μεγαλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ειμαι σχετικα δεμενος με το πλαισιο μιας και ειναι στο προγραμμα επιστροφη της eurobank και εχω να περι τα 57Ε να εξαργυρωσω :)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ειμαι σχετικα δεμενος με το πλαισιο μιας και ειναι στο προγραμμα επιστροφη της eurobank και εχω να περι τα 57Ε να εξαργυρωσω :)

:offtopic2: Κι εγώ έχω επιστροφή τώρα που το σκέφτομαι , αλλά έχω να αγοράσω από εκεί πολύ καιρό ... λόγω τιμών :p:offtopic2:

Με το καλό να παραλάβεις και να το στήσεις

Link to comment
Share on other sites

H asrock 4 extreme δεν εχει μαυρο αλλα σκουρο καφε pcb :X:

σπαστικο για εμε. Η fatality εχει καταμαυρο αλλα σε περιοριζει σε κοκκινους συνδυασμους, αλλά σαν μητρική είναι πολύ ανώτερη απο τις gigabyte. Απλά η τελευταία συνδυαζει looks (ειναι ουδετερη και πάει με όλα), καλες επιδόσεις και value for money :)

ναι η extreme 4/extreme6 που κοιτουσα εχουν καφε pcb αλλα δεν πιστευω να φαινεται τοσο πολυ...λες να φαινεται τοσο μεσα στο κουτι?:)

Δεν ξερω ακομα σε πια θα καταληξω..κλεινω μπορω να πω περισσοτερο προς την UD 3H..

Με γεια φιλε μου τα πραγματακια που πηρες και με το καλο να τα στησεις..περιμενουμε αποτελεσματα απο την μητρικη ε..

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να παραλάβεις και να το στήσεις

Με γεια φιλε μου τα πραγματακια που πηρες και με το καλο να τα στησεις..περιμενουμε αποτελεσματα απο την μητρικη ε..

ευχαριστω, αποτελεσματα απο τη μητρικη δε ξερω τι ακριβως περιμενετε μιας και η τελευταια φορα που ασχοληθηκα με το αθλημα ηταν πριν 4-5 χρονια που πηρα τον q6600 :p

θελω να πιστευω οτι με την Prolimatech Genesis θα δω τα 4.5Ghz :p

Link to comment
Share on other sites

ανετα θα δεις 4.5G. Το θεμα ειναι τι θερμοκρασίες θα έχει εκεί γιατι καινε οι άτιμοι ivy (γιαυτό και δεν αλλάζω τον sandy μου :p )

το o/c του Q6600 ηταν πολυ πιο δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

και αργοτερα πουλωντας τα παλαια εξαρτηματα και την 5850 θα παω σε μεγαλυτερη.

Συγγνώμη για το off topic, αλλά επειδή είδα ότι είχες 8GB DDR2 στο παλιό setup, εάν τυχόν είναι 2 x 4GB, δύο ντιμάκια δηλαδή, στείλε κανένα pm, μια και ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά... :)

Link to comment
Share on other sites

ανετα θα δεις 4.5G. Το θεμα ειναι τι θερμοκρασίες θα έχει εκεί γιατι καινε οι άτιμοι ivy (γιαυτό και δεν αλλάζω τον sandy μου :p )

το o/c του Q6600 ηταν πολυ πιο δυσκολο.

δε με χαλανε οι θερμοκρασιες αρκει να δουλευει σωστα.

ο q στα 3.73 χτυπαγε ανετα 75αρες χωρις να κανει κιχ.

Συγγνώμη για το off topic, αλλά επειδή είδα ότι είχες 8GB DDR2 στο παλιό setup, εάν τυχόν είναι 2 x 4GB, δύο ντιμάκια δηλαδή, στείλε κανένα pm, μια και ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά... :)

δυστυχως ειναι 4 χ 2GB

Link to comment
Share on other sites

τα πραγματα ηρθαν και στηθηκαν :)

ο 3570k απο το πρωτο Boot τρεχει στα 4.5 με 1.275v και την prolimatech genesis να τον δροσιζει παρεα με 2 prolimatech 14αριδες στις 800rpm.

θερμοκρασιες σε full load δεν ειδα πανω απο 67 ρνω σε idle παιζουν γυρω στα 35.

οι μνημες επαιξαν επισης απο το 1ο boot στα 1866 με 1.65v.

τα min frames στο WOT ανεβηκαν θεαματικα και επιτελους βλεπω στη 5850 (860/1150) 100% gpuz usage.

ολα κομπλε.

ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.

ΥΓ ο 830 ειναι σαφεστατα ποιο γρηγορος απο τον x25-m 160gb :) φαινεται ανετα απο το φορτωμα του WOT.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος..το ρευματακι στις μνημες προσεχε.

Στην D3H με βλεπω να καταληγω κ γω.

χμ, ειχα συνηθισει με τις ddr2 Που τις ετρεχα στα 2.2v για κανα 5αρι χρονια χωρις προβλημα, ειναι πολλα τα 1.65 για τις ddr3 ?

(αν και απο οτι διαβασα λιγο, δε λεει και πολλα το oc στις μνημες στους i5/i7)

Τι batch ειναι ο 3570Κ?

δεν εχω ιδεα, πριν το βαλω πανω σκεφτηκα να τον κοιταξω και να σημειωσω οτι ελεγε πανω αλλα με τοση αγωνια το παρεβλεψα....

Link to comment
Share on other sites

χμ, ειχα συνηθισει με τις ddr2 Που τις ετρεχα στα 2.2v για κανα 5αρι χρονια χωρις προβλημα, ειναι πολλα τα 1.65 για τις ddr3 ?

(αν και απο οτι διαβασα λιγο, δε λεει και πολλα το oc στις μνημες στους i5/i7)

Κοιτα απ'οτι ειχα διαβασει κ γω στο νετ, μεχρι 1.65 μπορεις να δωσεις..αλλα σιγουρα πολυ καλυτερα ξερουν τα παιδια που εχουν παιξει με αυτες και τις εχουνε δοκιμασει.;)

Περα απο αυτο ομως...καλα τα λες,,αφου οι μνημες ειναι ανεξαρτητες απο bclk..

δεν εχω ιδεα, πριν το βαλω πανω σκεφτηκα να τον κοιταξω και να σημειωσω οτι ελεγε πανω αλλα με τοση αγωνια το παρεβλεψα....

το batch το γραφει και πανω στο κουτι του..αν το εχεις..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.