Jump to content



Ξαναγεμίστε τα μελάνια των Epson. Η οικονομική λύση.


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sotiris

Αν και λίγο offtopic, το ρωτάω εδω: στους canon ξαναγεμίζονται τα μελάνια?

Ναι αμέ... Απλά στην Θεσσαλονίκη τα πηγαίνω σε έναν γνωστό μου και κάνει αυτός το refill...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

’ρχισα να βαριέμαι με τη φόρμουλα. Αν δεν αλλάξει ο κανονισμός με τα λάστιχα δε βλέπω να γίνεται δουλειά. Ο τύπος μένει Αμπελοκήπους και λέγεται Γιάννης.Εγώ προσωπικά προτι΄μω να πηγαίνω να τα παίρνω μόνος μου και να συζητάμε και λίγο. Έχει αρκετή εμπειρία.Αν θές κι άλλα στοιχεία πες μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Επειδή η ιστοσελίδα του Epson Service Utility δεν ανοίγει με τίποτα όλη μέρα παρακαλώ όποιος καλός άνθρωπος έχει το 3.80 version του προγράμματος να μου το στείλει στο schumifer2121@yahoo.com.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων (τώρα που το χρειάστηκα βρήκαν να έχουν πρόβλημα?)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχουν εταιρίες που αναλαμβάνουν να κάνουν αναγόμωση στην Ελλάδα; Νομίζω ότι πρέπει να καθαριστούν τα catridges πρώτα με χημικά και μετά να ξαναχρησιμοποιηθούν...

Είστε σίγουροι πως με αυτόν το τρόπο δεν μπορεί να καταστραφεί η κεφαλή του εκτυπωτή; Έχω ένα RX500 (πολυμηχάνημα) και όσο να 'ναι φοβάμαι να κάνω τέτοια πειράματα.

Βλέπετε διαφορά στην ποιότητα σε σχέση με τα original μελάνια;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Legend

Υπάρχουν εταιρίες που αναλαμβάνουν να κάνουν αναγόμωση στην Ελλάδα; Νομίζω ότι πρέπει να καθαριστούν τα catridges πρώτα με χημικά και μετά να ξαναχρησιμοποιηθούν...

Είστε σίγουροι πως με αυτόν το τρόπο δεν μπορεί να καταστραφεί η κεφαλή του εκτυπωτή; Έχω ένα RX500 (πολυμηχάνημα) και όσο να 'ναι φοβάμαι να κάνω τέτοια πειράματα.

Βλέπετε διαφορά στην ποιότητα σε σχέση με τα original μελάνια;

Απ' όσο γνωρίζω δεν μπορείς να πας σε κάποια εταιρεία και να τους δώσεις δύο κουπάκια μελάνια για να στα κάνουνε αναγώμοση... Όπως επίσεις δεν χρειάζετε να καθαριστούν τα catridges πρώτα με χημικά διότι μέσα στα κουπάκια των Epson υπάρχει ιδικό σφουγκαράκι...

Εγώ εδώ και 8 χρόνια πάντα με αυτό τον τρόπο γέμιζα και γεμίζω μελάνια δικά μου και φίλων, και δεν έχει χαλάσει ποτέ καμία κεφαλή....

Τέλος η ποιότητα εκτύπωσεις σε φωτογραφικό χαρτί στα 1440 dpi που δοκίμασα είναι ακριβός ολόιδια των original με το αναγωμομένο... Απλά η διαφόρά είναι ότι το original μαύρο έχει 40 και η αναγώμοση μου κοστίζει 5 :) Μικρή διαφορά ε?!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και στη Στουρνάρη υπάρχει μια εταιρία που το κάνει αυτό. Παραθέτω μέρος ενός μηνύματος, κάποιου από το dpgr.gr:

Σε καμία περίπτωση να μην πάρεις refills.

- Κατ' αρχήν ο χρόνος ζωής θα πέσει δραματικά.

- Η ποιότητα και το εύρος χρωμάτων επίσης θα πέσει.

- Πιθανότατα θα αντιμετωπίσεις clog στις κεφαλές, τα refills είναι χαμηλής ποιότητας και βουλώνουν τις κεφαλές.

- Θα χρειαστεί πάλι πειράματα για να δεις σε τι χαρτιά δουλεύουν σωστά (κανείς δεν σου εγγυάται ότι δουλεύουν στα ίδια που ήξερες).

Με λίγα λόγια αν έχεις όρεξη να πετάξεις λεφτά, να κάνεις πειράματα, και στο τέλος να πετάξεις και τον εκτυπωτή, πάρε refills.

Εάν ήσουν στο εξωτερικό, υπάρχουν αρκετά καλά προϊόντα, όπως απο εταιρίες που αγοράζουν τα μεγάλα μελάνια εκτυπωτών της Epson (που είναι αρκετά φθηνότερα), και γεμίζουν τα μικρά, δηλαδή πάλι Epson μελάνι έχεις. Δεν υπάρχουν όμως στην Ελλάδα αυτά, και δεν υπάρχουν και για τον εκτυπωτή σου.

Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω φοβάμαι μόνο μην πάθει κάτι το πολυμηχάνημα. Ακόμη δεν το έχω ξεχρεώσει καλά καλά! Πάντως το μεγαλύτερο λάθος είναι να μηδενίζεται το τσιπάκι ενώ έχει πολύ λίγο (?) μελάνι μέσα. Αν περάσει αέρας μέσα στην κεφαλή... :rolleyes:

Τώρα αν μπορούσαν να ξαναγεμίσουν τα catridges με αυθεντικά της epson καλά θα ήταν...

Επειδή το καλοκαίρι επιστρέφω στο νησί, ο εκτυπωτής θα μείνει αχρησιμοποίητος για δύο μήνες περίπου. Τι πρέπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδες σημερα εδωσα 27ε για μελάνη μαύρο γιατί δεν κάνη το προγραματακι για τον δικό μου επσον

την άλλη φορά θα αγοράσω καινούργιο εκτυπωτή

στον c3600 ειναι οκ! με demo μελανια μεσα

Link to comment
Share on other sites

Legend...

1. Χωρίς να θέλω να γίνω ξερόλας, ΔΕΝ πιστεύω καμία απο τις εταιρείες που δουλειά τους είναι η αναγώμοση ή η πώληση original μελανιών, γιατί πολύ απλά, αν δεν πούνε το αντίθετο θα κλείσουνε,

2. Ο Epson C60 που έχω είναι 4 χρόνων μοντέλο και έχει πάρει 10 refill μαύρο και άλλα 14-15 έγχρωμο... ’ρα και να χαλάσει κάτι από κεφαλές και τέτοια, πλέον τα έχει βγάλει τα λεφτά του,

3. Θα πρέπει ο εκτυπωτής σου να κοστίζει πάνω από 1000 για να πάρει original μελάνια... Γιατί αν είναι να δώσω 40 το μαύρο και άλλα 55 το color, σύνολο 95.... Ε τότε καλά, αλλάζω εκτυπωτή με το που θα τελειώσουνε τα μελάνια και με 95 πέρνω καινούριο τον εκτυπωτή μαζί με τα μελάνια που δίνουνε από την ετιαρεία,

4. Τέλος άλλο να έδινα 40x10=400 μαύρο + 55x14=770 color, δηλαδή 1170 orininal μελάνια και άλλο 5x10=50 μαύρο + 10x14=140 color, δηλαδή 190. Η διαφορά είναι μόνο 980!!!

Έ εντάξει τώρα ας μη λέμε ότι θέλουμε... Με 980 παίρνω 2 PC γραφείου όχι να τα δώσω σε μελάνια...

Link to comment
Share on other sites

To quote που έκανα ήταν από την εμπειρία ενός χρήστη και όχι από εταιρία. Δεν νομίζω να έχει να κερδίσει κάτι αυτός αν πάρω original μελάνια αλλά και πάλι δεν ξέρεις! :p

Ο RX500 κοστίζει πάνω από 220 ευρώ, και τα 6 ανεξάρτητα μελάνια γύρω στα 60. Επίσης τα catridges είναι σχετικά μεγάλης χωρητικότητας (19 ml). ’ρα κοστίζει γύρω στις 3,5 φορές παραπάνω από τα μελάνια. Δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος να το ριψοκινδυνέψω (σου είπα ακόμα το ξεπληρώνω :p)...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ για να δούμε.

Αν πάρει αέρα η κεφαλή τι είπατε ότι θα γίνει ?Τίποτα παίδες κατά 98,96%. Είναι σοβαρές οι κεφαλές των ΕΠΣΟΝ.

Το γέμισμα με χύμα μελάνια μπορεί να βγει κα κάτω από 5 ευρώ ανάλογα και με την ποσότητα που παίρνει κανείς.

Αν δεν έχεις κανένα τρόπο να μηδενίσεις το τσιπάκι δεν τα σκας για αυθεντικό αλλά παίρνεις το resetter 25 ευρόπουλα

Εκτυπωτής άχρηστος για 2 μήνες = καλούς καθαρισμούς. Απλά φρόντισε να αφήσεις πάνω τα μελανοδοχεία με έστω λίγο μελανάκι μέσα τους. Προσωπική μου εμπειρία, για 2 μήνες δε θα κερδίσεις και πολλά.

Το quote που έγινε πιο πάνω μετά την πρώτη γραμμή σταμάτησε να μου μυρίζει . Μου βρώμαγε .

Ο χρόνος ζωής θα πέσει δραματικά.

ΛΟΛΟΛΟΛΟΛ ξεκινάμε. Ποιος χρόνος ,της κεφαλής ,ή της εκτύπωσης ανά γέμισμα?

- Η ποιότητα και το εύρος χρωμάτων επίσης θα πέσει.

Σίγουρα. Εκτός από τα μελάνια μερικοί πουλάνε και χρωματιστά κρασιά νερωμένα. Εκτός κι αν πάτε συστημένοι, αν έχετε λίγο εγκεφαλική ουσία και δεν είστε πολύ τυχεροί δε θα πετύχετε με την πρώτη το σωστό μελάνι. (το τέλειο μελάνι το μελάνι το σωστό, το όμορφο ,φτηνιάρικο και φωτογραφικό....).

Έχω δοκιμάσει 3 είδη μελανιών χύμα . Από το δεύτερο ήξερα ότι με αυτό θα έμενα απλά δοκιμασα και τρίτο αφού είχα την ευκαιρία. Είχα τη δυνατότητα όμως με 20 ευρώ να γεμίσω 5 φορές τα 6 μελάνια του τότε φώτο ΕΠΣΟΝ μου και να δω με τα μάτια μου σε ατελείωτες φωτογραφικές εκτυπώσεις γιατί προτίμησα το ένα έναντι του άλλου. ’ντε κάντο αυτό με αυθεντικά.

- Πιθανότατα θα αντιμετωπίσεις clog στις κεφαλές, τα refills είναι χαμηλής ποιότητας και βουλώνουν τις κεφαλές.

Ψιλοισχύει αλλά όχι και να κάνεις και χαρακίρι για κάτι τέτοιο. Εξαρτάται από τα μελάνια. Όπως είπαμε . Βρίσκεις το σωστό και ηρεμείς

- Θα χρειαστεί πάλι πειράματα για να δεις σε τι χαρτιά δουλεύουν σωστά (κανείς δεν σου εγγυάται ότι δουλεύουν στα ίδια που ήξερες).

Θα προτείνω το εξής. Εγώ θα πληρώσω 4 σετ μελάνια για να δω σε ποια χαρτιά τυπώνω καλύτερα κι ένας άλλο 1 σετ αυθεντικά για να δει σε πια χαρτιά τυπώνει καλύτερα. Εγώ θα πληρώσω λιγότερο από 20 για τα μελάνια και ο άλλος από 50 και πάνω .30 ευρώ για τις περισσότερες εκτυπώσεις που θα κάνω μου φτάνουν λέτε.?

Επι της ουσίας δε συμπαθώ τα refills και ακόμη χειρότερα με τις εταιρείες που σου κάνουν την αναγόμωση και σου παίρνουν τα κέρατά τους. Παιδιά μη μασάτε τα μελάνια είναι πάμφθηνα. Από τον ίδιο που παίρνετε γεμισμένα στη μισή τιμή των αυθεντικών ζητήστε πόσο κάνει ένα σετ άδεια μελανοδοχεία και ένα σετ μελάνια. Βρείτε πόσα γεμίσματα κάνετε με τα μελάνια και αποφασίστε.

ΥΓ το σφουγγαράκι τα παίζει μετά τις 15 συνήθως εξαρτάται και πώς γίνεται η αναγόμωση

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Οπότε συμπεραίνω πως δεν χάνω και τίποτα να δοκιμάσω. Και στην τελική, στις 5 φορές που θα το γεμίσω αν χαλάσει η κεφαλή, πάλι κέρδος θα έχω.

Χρειάζεται άδεια καθαρά catridges, ή αυτά που θα μου έχουν μείνει κάνουν δουλειά; Ο εκτυπωτής έχει 6 ξεχωριστά μελάνια. Δεν υπάρχει πρόβλημα, έτσι;

@schumifer: Ε δεν θα μας πεις ποιά ήταν τα καλύτερα μελάνια από αυτά που δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το thread, και αποφάσισα να απαντήσω για να διευκρινήσω αρκετά θέματα.

sdimitris: δυστυχώς το πρόγραμμα δεν δουλεύει στον C64. H Εpson άλλαξε κάποια δεδομένα στα νεότερα μοντέλα για να παρακάμψει τη δυνατότητα αυτόματου μηδενσιμού. Το freeze παγώνει τη μέτρηση στάθμης των μελανιών στην τελευταία ένδειξη, με αποτέλεσμα όταν τυπώνεις και είναι επιλεγμένο να μην μειώνεται η στάθμη. Νομίζω ότι είναι το μόνο που δουλεύει από το πρόγραμμα στον C64 (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος). Γενικά στα νεότερα μοντέλα R200/300, RX500/600, C64/66/84/86 δεν καλοδουλεύει ή δεν δουλεύει καθόλου το πρόγραμμα.

knight_77:

Tη μονη εταιρεια που θεωρω οτι δεν προσπαθει να κλεψει τοσο απροκαλυπτα τους καταναλωτες, ειναι η Canon,η οποια

Υπάρχει εξήγηση γι' αυτό. Η κεφαλή εκτύπωσης των Canon είναι αρκετά ευαίσθητη με αποτέλεσμα να χαλά μετά από αρκετή χρήση. Αν χαλάσει γενικά δε συμφέρει αντικατάσταση γιατί κοστίζει ακριβά. Έτσι η Canon επέλεξε να πουλά ακριβότερα τους εκτυπωτές, φθηνότερα τα μελάνια, για να αντισταθμίσει το θέμα κεφαλής και γιατί αυτή θέλει να είναι η τακτική της. Σε μακροχρόνια βάση είναι "μία η άλλη".

με ενδιαφέρει η εμπειρία σου, για το πώς γεμίζεις αυτά τα μελάνια του R200. Σε ρωτώ γιατί τα αυθεντικά δεν είναι εύκολα να γεμίζονται από τον χρήστη.

Dpan: τα cartridge του 660 δεν έχουν chip και δεν χρειάζεται μηδενισμός. Ο εκτυπωτής καταλαβαίνει ότι είναι καινούρια αν αλάξεις κάποιο cartridge. O τρόπος για να "ξεγελάσεις τον εκτυπωτή να τα θεωρήσει καινούρια (όταν δεν έχουν αδειάσει) είναι να βγάλεις το cartridge που θες, να ανοίξεις τον εκτυπωτή χωρίς cartridge στη θήκη, θα καταλάβει ότι δεν υπάρχει cartridge, συνεπώς όταν τοποθετήσεις άλλο θα το θεωρήσει καινούριο. Επειδή σε μερικούς εκτυπωτές, αν δεν έχουν αδειάσει τα μελάνια δεν πηγαίνει η θήκη σε θέση που να μπορείς να τα βγάλεις, η λύση είναι να βγάλεις την πρίζα ενώ ξεκινά ο εκτυπωτής.

sotiris: όλα ξαναγεμίζονται και τα Canon αρκετά εύκολα. Αρκεί κανείς να δώσει λίγη προσοχή. Σε Canon μετά το ξαναγέμισμα των μελανιών να ελέγχεται με nozzle check αν τυπώνει σωστά. Αν όχι το πρόβλημα να λυθεί άμεσα (clean printhead) ή ακόμα και τοποθετώντας ένα άλλο ορίτζιναλ cartridge. Aκολουθώντας αυτή την τακτική δεν θα συμβεί κάτι ανεπανόρθωτο.

Legend:

Ο RX500 κοστίζει πάνω από 220 ευρώ, και τα 6 ανεξάρτητα μελάνια γύρω στα 60. Επίσης τα catridges είναι σχετικά μεγάλης χωρητικότητας (19 ml). ʼρα κοστίζει γύρω στις 3,5 φορές παραπάνω από τα μελάνια. Δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος να το ριψοκινδυνέψω

Aυτά είναι η ειδικότητά μου... Έχω δώσει γύρω στα 300 μελάνια για R200/300, RX500/600, οι εκτυπωτές δεν έχουν πάθει κανένα πρόβλημα. Στείλε ένα μήνυμα inkline@inkline.gr .

Μάλιστα... Οπότε συμπεραίνω πως δεν χάνω και τίποτα να δοκιμάσω. Και στην τελική, στις 5 φορές που θα το γεμίσω αν χαλάσει η κεφαλή, πάλι κέρδος θα έχω.

Χρειάζεται άδεια καθαρά catridges, ή αυτά που θα μου έχουν μείνει κάνουν δουλειά; Ο εκτυπωτής έχει 6 ξεχωριστά μελάνια. Δεν υπάρχει πρόβλημα, έτσι;

Προσωπικά δεν θα σου πρότεινα να γεμίζεις ο ίδιος αυτά τα μελάνια αν δεν έχεις αρκετή εμπειρία προηγούμενα. Δεν είναι από τα εύκολα! Τα νέα μελάνια Εpson δεν χρειάζονται καμμιά προφύλαξη, είναι πολύ καλά σχεδιασμένα με βαλβίδες, κλπ

yanni:

Πάντως η Epson το έχει παρακάνει. Έχει γίνει master στις κλεψιές. Μάλιστα πολλά λέγονται ότι το εν' λόγο έξυπνο τσιπάκι αναφέρει άδειο catridge ενώ υπάρχει ακόμα μια ποσότητα μελανιού της τάξης του 10%.

Εδώ δεν έχεις δίκιο. Πρέπει πάντα να μένει λίγο μελάνι μέσα στο cartridge για σιγουριά να μην αδειάσει ποτέ η κεφαλή από μελάνι. Αν αδειάσει υπάρχει κίνδυνος να στεγνώσει το μελάνι και να φράξει. Αυτό για εκτυπωτές με ενσωματωμένη την κεφαλή εκτύπωσης (Canon, Εpson).

gto234:

Η Epson είναι κωλοεταιρία.Πήρα για το γραφείο έναν C42S και το μαύρο δεν εκτυπώνει ουτε 500 σελίδες κείμενο για να μην πώ 300.Και έχει και τις παπαριές με τα μελάνια.Πάλι καλά υπάρχει ένα μαγαζάκι στο ηράκλειο που γεμίζει τα μελάνια και κάνει και reset στο chipακι.

Oι Εpson εκτυπωτές είναι γενικά περισσότερο προσανατολισμένοι στις έγχρωμες εκτυπώσεις και σε αυτό είναι αρκετά οικονομικοί. Βέβαια υπάρχουν μοντέλα που είναι περισσότερο κατάλληλα για μια χρήση και άλλα που όχι. Ο συγκεκριμμένος C42 δεν είναι οικονομικός στις εκτυπώσεις κειμένου. Και επειδή είναι φθηνό μοντέλο έχει ακόμα πιο μικρά μελάνια. Π.χ. ο Εpson C86 έχει μαύρο μελάνι τετραπλάσσιας χωρητικότητας από του C42.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.