Jump to content



Αλλαγή πρίζας τηλεφώνου-συνδεσμολογία


wesker

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Σήμερα αποφάσισα να αλλάξω 2 πρίζες τηεφώνου παλιές (αυτές με τα 2 φις) με νέες. Αλλα μπερδευτικα. Απο τον τοίχο, βγαίνουν 2 καλώδια μπλέ και 2 καλώδια κόκκινα. Η μια πρίζα που αγόρασα εχει πίσω της 4 οπές, οι 2 πρώτες γραφουν L1 (ας τις ονομάσουμε 1 και 2) και οι 2 επόμενες (ας τις ονομάσουμε 3 και 4) L2. Πως τα συνδέουμε τα καλώδια;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

εσένα σε ενδιαφέρουν τα 2 καλώδια κόκκινο και μπλε και αυτά θα μπουν στις 2 ενδιάμεσες επαφές τώρα ποιο θα μπει που δεν έχει σχέσει .

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος αλλά εγώ έτσι ξέρω :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

εσένα σε ενδιαφέρουν τα 2 καλώδια κόκκινο και μπλε και αυτά θα μπουν στις 2 ενδιάμεσες επαφές τώρα ποιο θα μπει που δεν έχει σχέσει .

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος αλλά εγώ έτσι ξέρω :thank_you2:

Οπότε συστρέφω τα 2 μπλε μεταξύ τους και τα 2 κόκκινα μεταθύ τους και τα βιδώνω στις 2 μεσαίες βίδες, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

ναι βάλτε στα ίδια χρώματα

έχεις 2 ίδια καλώδια γιατί ένα ζευγάρι από αυτά πάνε σε άλλη πρίζα

Αν κάνεις κάτι λάθος ή σου είπα κάτι λάθος δεν παθαίνης τίποτα απλά νεκρόνη η γραμμή σου

Link to comment
Share on other sites

ναι βάλτε στα ίδια χρώματα

έχεις 2 ίδια καλώδια γιατί ένα ζευγάρι από αυτά πάνε σε άλλη πρίζα

Αν κάνεις κάτι λάθος ή σου είπα κάτι λάθος δεν παθαίνης τίποτα απλά νεκρόνη η γραμμή σου

το άλλο ζευγάρι είναι εξτρά !! για άλλο αριθμό !!λίγη υπομονή να βρεις το σωστό !!

Καλό θα είναι να μην βάλεις και τα δυο κόκκινα,και τα δυο μπλε, διότι θα μειώσεις την απόδοση της τηλεφωνικής γραμμής

Έγινε επεξεργασία από vasi
Link to comment
Share on other sites

το άλλο ζευγάρι είναι εξτρά !! για άλλο αριθμό !!λίγη υπομονή να βρεις το σωστό !!

Καλό θα είναι να μην βάλεις και τα δυο κόκκινα,και τα δυο μπλε, διότι θα μειώσεις την απόδοση της τηλεφωνικής γραμμής

Oπότε μόνο ενα κόκκινο και μονο ένα μπλέ, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περίπτωση αν συνδεθεί μονο το ενα μπλε και το ενα κόκκινο να κόβεται η παροχή στις άλλες πρίζες η δεν έχει καμια σχεση αυτο;

ναι.Αν εχεις και αλλες μπριζες.Δες:

θα βαλεις τα 2 κοκκινα στο 3 και τα 2 μπλε στο 2.

attachment.php%3Fattachmentid%3D87011%26stc%3D1%26thumb%3D1%26d%3D1304321690

Link to comment
Share on other sites

τα ζευγη 3-2 "λειτουργουν".Καντο οπως σου ειπα.

θα βαλεις τα 2 κοκκινα στο 3(στις 2 τρυπουλες) και τα 2 μπλε στο 2 και θα στιψεις με ενα ισιο κατσαβιδι να μπουνε καλα.

Ρωτάω επειδη εμένα δεν εχει η μια πριζα αριθμιση 1,2,3,4. Εχει απλα τις 4 βίδες, και στις 2 πρώτες γραφει L1, και στις 2 τελευταιες L2.

[MENTION=3658]vasi[/MENTION] οταν λες να τα βαλω σε ενα ζευγαρι εισόδου τι ακριβώς εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω επειδη εμένα δεν εχει η μια πριζα αριθμιση 1,2,3,4. Εχει απλα τις 4 βίδες, και στις 2 πρώτες γραφει L1, και στις 2 τελευταιες L2.

[MENTION=3658]vasi[/MENTION] οταν λες να τα βαλω σε ενα ζευγαρι εισόδου τι ακριβώς εννοείς;

μαλλον το L1 μπορεις μια φοτο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.