Jump to content



Τι ισχύ κεραίας?


DarkSaga

Recommended Posts

χρειάζεται ο διπλανός για να επικοινωνήσει με το δεύτερο μαγαζί του σε απόσταση 900 μέτρων?

η κεραία του έιναι πολύ κοντά στο μπαλκόνι μου και δε μου αρέσει καθόλου.....

σχήμα σαν της μερσέντας τριάκτινη.

μήπως η κιτρινίλα και οι λοιπές παρεμβολές

(παρατήρησα παρεμβολές στο τηλεοπτικό σήμα αλλα και στο χρώμα της Tv)

οφείλονται απο αυτόν?

επίσης δεν έχω καλό σήμα στο κινητό μέσα στο σπίτι και ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα.

Το γαμώτο είναι πως δεν μπορώ να θυθημώ με ακρίβεια πότε εγατέστησε και πότε άρχισαν οι μ@λ@κίες

Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να το τσεκάρω? απο τα στοιχέια της κεραίας του?

να ζητήσω το μοντέλο κλπ?

έφαγα φλασιά σήμερα και μου κάνει εντύπωση οτι 14:06 η ο΄θονη έστρωσε μονη της όπως μόνη της χαλάει...... πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Συχνότητα λειτουργίας (μάλλον) δικής του κεραίας 2.4GHz

Συχνότητα λειτουργίας τηλεόρασης VHF -> 100Mhz UHF-> 500MHz (πάνω - κάτω)

Συχνότητα λειτουργίας κινητής τηλεφωνίας 900 MHz

Link to comment
Share on other sites

σωστος!!! δεν επιρεαζει οπως καταλαβες...αν και να πω την αληθεια στη δικια μου απο τοτε που την εβαλα κανει κατι κουλα η μια τηλεωραση!κατι γραμμες...αλλα οχι παντα...ισως φτεει η κεραια μου που βαραει πανω στην κεραια της πολυκατοικιας....

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα απο την περιγραφή μάλον μιλάς για ασύρματο τηλέφωνο αλλά με εξωτερική κεραία (συσκευές φοβερές αλλά 12 -15 χρόνια πρίν) αν είναι κάτι τέτοιο μιλάμε για συχνότητες 49Mhz και ναί κάνουν παρεμβολές στην Τν σου. θα βοηθούσε αν μας έλεγες το μήκος του κάθε στοιχείου, για να πάρουμε μιά ιδέα για το που παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα το μήκος της κάθε ακτίνας στο περίπου (μη τρέχεις και με καμία μεζούρα νυχτιάτικα :) ) για νακαταλάβω σε τι συχνότητες παίζει (π.χ μικρότερο απο μισο μέτρο, 1 μέτρο ή μεγαλύτερο) αν είναι όπως περιγράφεις στο τελευταίο σου ποστ τότε έχουμε τρείς πιθανότητες

α) cb (λίγο δύσκολο λόγω παλαιότητας)

β) VHF

γ) UHF

αν είναι CB τότε πιθανότατα οι παρεμβολές σου οφείλονται σε αυτόν. αν είναι η το β ή το γ λίγο δυσκολότερο εκτός και αν η κεραία του είναι για τα μπάζα. σε κάθε περίπτωση για να κάνει εκπομπή με αυτά θέλει άδεια απο το υπουργείο συγκοινωνιών οπότε:

α) αν είναι καλός γείτονας του εκθέτεις το πρόβλημά σου και βρίσκει λύση (μετακίνηση κεραίας- φίλτρο)

β) αν είναι κέρατο του κουβαλάς αστυνομίες Ή πρίν το κάνεις αυτό βάζεις σε εφαρμογή το κακό κολπο της καρφίτσας (για έναν εγγυημένα καμμενο πομπό :> )

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τα άκρα έχουν το ίδιο μέγεθος και ίσο με 93cm περίπου (ακριβώς)

απο εκεί και πέρα ο τύπος έχει τρελό βύσμα οπότε η αστυνομία δεν παίζει,δε θα βγάλω τίποτα.

το option α) ίσως να παίξει αν τον πετύχω σε καλή μέρα το γ) με δελεάζει:devil: μιας και εγώ σκέφτόμουνα να λύσω την κεραία να βάλω σιλικόνη γι ανα μην κάνει επαφή το καλώδιο+να ξανατοποθετήσω.

καρφίτσα??????

τα δυο άκρα που κοιτάνε προς τα κάτω έχουν μεταξύ τους 60 μοίρες γωνία και το προς τα πάνω ενοείται ειναι στην κατακόρυφη θέση

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται σαν να είναι κεραία απο CB

οι παρεμβολές στην τηλεοραση μπορούν να είναι απο τη λειτουργία του. Για κινητό όμως δύσκολα.

καρφίτσα (η και περισότερες) και καρφώνεις το καλώδιο της κεραίας κάθετα έτσι: (Φ) κόβεις τις άκρες να μήν φαίνεται η ''εγχείρηση'' και τέλος τα βάσανά σου (πάντως είναι πολύ βρώμικο κόλπο)

εναλακτικά ζέσταμα το καλώδιο με αναπτήρα και στρίψιμο όσο είναι ζεστό αλλά φαίνεται αμέσως (μόνο άν δεν σε νοιάζει που θα σε πάρει χαμπάρι)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.