Jump to content



Apple iPhone 4S vs Samsung Galaxy S III


DwS

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

το ενα ειναι 3,5 3,6 δε ξερω ποσο ιντσες και το αλλο 4,8"

δεν ειναι θεμα χαρακτηριστικων μονο που οπως υπωθηκε ειναι τελειως υποτιμητικη προς τον γαλαξια , αλλα και θεμα τι σε βολευει στο χερι σου.

θα σου λεγα να κοιταξεις το nexus

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση είναι επιεικώς υποτιμητική για το γαλαξία.....

Αυτό το έχω ακούσει αρκετές φορές και το έχω συμπεράνει και μόνος μου ως ένα βαθμό με τις ελάχιστες γνώσεις που διαθέτω, αλλά ποτέ δεν άκουσα μια αναλυτική και εμπεριστατωμένη άποψη. :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω ακούσει αρκετές φορές και το έχω συμπεράνει και μόνος μου ως ένα βαθμό με τις ελάχιστες γνώσεις που διαθέτω, αλλά ποτέ δεν άκουσα μια αναλυτική και εμπεριστατωμένη άποψη. :p

3.5 με 4.8 ? πόσο αναλυτική μπορεί να είναι μια τέτοια διαφορά ?

Link to comment
Share on other sites

3.5 με 4.8 ? πόσο αναλυτική μπορεί να είναι μια τέτοια διαφορά ?

Ντάξει, αυτή είναι μία προφανέστατη διαφορά-πλεονέκτημα του Galaxy S III, δε χωρά αμφιβολία ή/και περαιτέρω συζήτηση.

Από εκεί και πέρα όμως;

Thanks. :)

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει, αυτή είναι μία προφανέστατη διαφορά-πλεονέκτημα του Galaxy S III, δε χωρά αμφιβολία ή/και περαιτέρω συζήτηση.

Από εκεί και πέρα όμως;

Thanks. :)

Έστω ότι τα υπόλοιπα είναι ακριβώς τα ίδια ..... ποιο θα επέλεγες ?

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει, αυτή είναι μία προφανέστατη διαφορά-πλεονέκτημα του Galaxy S III, δε χωρά αμφιβολία ή/και περαιτέρω συζήτηση.

Από εκεί και πέρα όμως;

Thanks. :)

διαφωνω

δε θεωρειται πλεονεκτημα η μεγαλυτερη οθονη γτ μπορει καποιον να μη τον βολευει

παντα πας με τις αναγκες σου.

καταρχην πρωτο ερωτημα

θες android η apple.

αν θες apple , αγοραζεις 4s

αν θες android , αγοραζεις nexus , s3 , note και πολλα αλλα

αλλα εφοσων το θεωρεις πλεονεκτημα τη 1.3 ιντσα παραπανω τι το σκεφτεσαι εφοσων ο γαλαξιας υπερεχει με διπλασια μνημη και διπλασιους πυρηνες ;

δε μπορω να καταλαβω σε τι ακριβως ψαχνεις διαφορες να σου πουμε

καθοδηγησε μας

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι η οθόνη/μέγεθος/εμφάνιση δεν παίζει ρόλο στην επιλογή.

Από άποψη λογισμικού τι παίζει;

Ποιες είναι οι βασικές διαφορές μεταξύ android και iOS;

Ποιο είναι πιο ευκολοπρόσιτο και λειτουργικό για ένα χρήστη που δεν έχει ιδιαίτερη εμπειρία από smartphones;

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι η οθόνη/μέγεθος/εμφάνιση δεν παίζει ρόλο στην επιλογή.

Από άποψη λογισμικού τι παίζει;

Ποιες είναι οι βασικές διαφορές μεταξύ android και iOS;

Ποιο είναι πιο ευκολοπρόσιτο για ένα χρήστη που δεν έχει ιδιαίτερη εμπειρία από smartphones;

οχι δε θελω να συμμετεχω σε αυτη τη κουβεντα..

οσο για το τελευταιο ερωτημα , απο 3.5 εως 3.8 βαρια 4

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ τους γιατι συγκρινεται ενα περσινο κινητο με ενα φετινο.

Οταν βγει το 5αρι τοτε ναι...δωστε συγκριση στο λαο!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι βασικές διαφορές μεταξύ android και iOS;

Στο iOS είσαι 100% ασφαλής γιατί όλες οι εφαρμογές περνάνε από διεξοδικό έλεγχο της Apple πριν ανέβουν στο AppStore κι έτσι δεν κινδυνεύεις από spyware, virus, κλπ. Υπάρχει όμως και η επιλογή να κατεβάσεις εκτός AppStore με το ανάλογο ρίσκο φυσικά.

Αντίθετα, στο Android, προκειμένου να φτάσει γρήγορα μεγάλο αριθμό εφαρμογών και να ανταγωνιστεί την Apple, είναι μπάτε σκύλοι αλέστε και έχουν ήδη κυκλοφορήσει ιοί, όπως φυσικά και antivirus :suicide:

(σας έτρωγε ο (_|_) σας με το android :p)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ένα θα σου πω. ο κυριότερος λόγος που θα αλλάξω το ιός σε android είναι το jailbreak...

...το iphone για να κάνει τα βασικά θέλει jailbreak αλλιώς το λειτουργικό είναι κλαυτά σε αντίθεση με το android που τα έχει ήδη olla ενσωματωμένα στο λειτουργικό.

τώρα τι σημαίνει jailbreak...

...A: μετά από κάθε αναβάθμιση σημαίνει περίμενε μερικούς μήνες ώσπου να βγει jailbreak όπως επίσης άμα είναι νέα συσκευή παίζει να περιμένεις και μισό χρόνο να βγει

B: με κάθε αναβάθμιση που θέλεις να κανεις πρέπει να κανεις full backup τα πάντα στην συσκευή (μια διαδικασία που πλέων μου προκαλεί εμετό) και φυσικά δεν γίνονται τα πάντα backup (sms, call logs e.t.c.)

Γ: πολύ εύκολα με διαφορα tweaks μπορείς να γονατίσεις την συσκευή και μετά η να μην ξέρεις τι ακριβώς σου γονάτισε την συσκευή η και να το βρείς πολύ πιθανόν μέχρι και να το ξηλώσεις να συνεχίσει να είναι γονατισμένη η συσκευή

Δ: το find my iPhone είναι με μια λέξη σε σχέση με τις λύσεις που υπάρχουν στα android.. ΣΚ@Τ@

E: το android έχει φιλοσοφία desktop λειτουργικού, δηλαδή από φύση του είναι φτιαγμένο για να παραμετροποιηθει στα μετρα σου.

...πολύ συνοπτικά αυτοί είναι οι λόγοι που προτιμάω τα android

P.S. στο S3 πάντως, αυτό που δεν μ' αρέσει καθόλου είναι πως είναι μπλε η οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Μετά από Android απλά δεν υπάρχει γυρισμός σε iOS, είναι αστείο το ποσό κλειστό λειτουργικό είναι. Το λέω σαν πρώην χρήστης του, και σαν νυν JB. JB FTW.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

...το iphone για να κάνει τα βασικά...

Τα οποία είναι...; :unsure:

Ρωτάω γιατί έχω iPhone από το πρώτο που βγήκε και δε χρειάζομαι το JB... Όπως και εκατομμύρια άλλοι που το χρησιμοποιούν χωρίς JB... Δε μπορεί όλοι αυτοί να στερούμαστε τα βασικά...

Link to comment
Share on other sites

Τα οποία είναι...; :unsure:

Ρωτάω γιατί έχω iPhone από το πρώτο που βγήκε και δε χρειάζομαι το JB... Όπως και εκατομμύρια άλλοι που το χρησιμοποιούν χωρίς JB... Δε μπορεί όλοι αυτοί να στερούμαστε τα βασικά...

Να δεις τα data rates σε 3G και σε wifi upload/download, να βάλεις limit στο 3g, να δεις πόση ώρα μιλούσες σε κινητά, σταθερά εισερχόμενα/εξερχόμενα, αυτόματο μηδενισμό τους σε συγκεκριμένη ημερολογιακή ημερομηνία, block σε συγκεκριμένους αριθμούς,

(αυτά ήταν big deal για εμενα)

στα υπόλοιπα υπάρχει ένας τόνος όπως:

αλλαγή browser, mail agent, auto-reply, themes, UI customization e.t.c.

άμα θες και αλλα μπορώ κανονικά να γράφω όλη μέρα τέτοιες λίστες

επίσης αυτό που μου την σπάει απίστευτα στα android είναι πως A: δεν έχεις το handsfree voice flexibility όπως στο iphone (με σκοτώνει πως δεν σ επιβεβαιώνει το τι εντολή του έδωσες από το handsfree)

και πως δεν υποστηρίζει 3 button hands free που είναι φτιαγμένα για τα iphone

Link to comment
Share on other sites

Να δεις τα data rates σε 3G και σε wifi upload/download, να βάλεις limit στο 3g, να δεις πόση ώρα μιλούσες σε κινητά, σταθερά εισερχόμενα/εξερχόμενα, αυτόματο μηδενισμό τους σε συγκεκριμένη ημερολογιακή ημερομηνία, block σε συγκεκριμένους αριθμούς,

(αυτά ήταν big deal για εμενα)

στα υπόλοιπα υπάρχει ένας τόνος όπως:

αλλαγή browser, mail agent, auto-reply, themes, UI customization e.t.c.

άμα θες και αλλα μπορώ κανονικά να γράφω όλη μέρα τέτοιες λίστες

Σε βρίσκω όμως εντελώς ανενημέρωτο... ΟΛΑ αυτά που αναφέρεις, γίνονται με διάφορες εφαρμογές, ΔΩΡΕΑΝ και χωρίς JB...

Χώρια που όπως λές ήταν "big deal για εσένα". Ζήτημα να βρούμε άλλον έναν εδώ μέσα που να τα θεωρεί "βασικά" όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.