Jump to content



Ερώτηση για απόδοση τροφοδοτικού


elorant

Recommended Posts

Καταρχήν χαιρετώ καθότι είναι το πρώτο μου μήνυμα αν και παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την απόδοση των τροφοδοτικών. Όταν λέμε πως ένα τροφοδοτικό είναι για παράδειγμα 500 watt κι έχει απόδοση 80% αυτό σημαίνει πως τραβάει 500 watt κι αποδίδει τα 400 ή πως τραβάει 625 και δίνει τα 500; Εν ολίγοις η καθαρή απόδοση του τροφοδοτικού είναι η ονομαστική ή από αυτή αφαιρούμε την όποια απώλεια;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι

Για του λόγου το αληθές μπορείς να πιάσεις να αθροίσεις τα Watt από κάθε rail όπως εμφανίζονται στο ταμπελάκι που έχει πάνω το τροφοδοτικό. Θα δεις αθροιστικά δίνουν την ονομαστική του ισχύ. Το ρεύμα που τραβάς από το δίκτυο όμως είναι περισσότερο γιατί το τροφοδοτικό δεν έχει 100% efficiency. Χαμηλότερη απόδοση και μεγάλη ονομαστική ισχύς σημαίνει κατιτίς πιο φουσκωμένος λογαριασμός ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Xωρις να ειμαι ειδικος στο θεμα (ασχετος ειμαι) νομιζα απο αυτα που διαβαζω στο νετ οτι απο την ονομαστικη ισχυ αφαιρεις το 20% (αν μιλαμε για 80%) και το υπολοιπο ειναι η καθαρη ισχυς.Ακομα και σε review που εχω δει λενε οτι ενα 500αρι για παραδειγμα επωνυμο βγαζει περισσοτερα watt απο ενα ανωνυμο 500αρι αρα αυτο το συμπερασμα βγαινει.Δεν λενε οτι 2 διαφορετικα 500αρια αποδισουν τα ιδια watt αλλα καινε περισσοτερο ρευμα..

Παντως το θεμα εχει αρκετο ενδιαφερον και επειδη ξαναλεω δεν γνωριζω περιμενω να δω τις απαντησεις των ειδικων.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τροφοδοτικά που έχουν ονομαστική ισχύ αλλά αν δοκιμάσεις να την τραβήξεις όλη λαμπαδιάζουν :p

Επίσης τα noname τροφοδοτικά θα έχουν απόδοση πολύ πιο κάτω από 80%. Ορισμένα μπορεί να φτάσουν και στο 50-60% ενώ με μεγάλο φορτίο οι τάσεις αρχίζουν και αποκλίνουν προς τα κάτω από τις ονομαστικές.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Corsair 400W (μοντέλο cmpsu-400cx) αγορασμένο προ τριετίας με το σύστημα μου να καταναλώνει 80-110 watt. Θα μπορεί να υποστηρίξει μια κάρτα σαν αυτή εδώ;

MSI R6770-MD1GD5 1GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών θα τραβάει περίπου 10Α από το 12V rail σου. Το τροφοδοτικό σου δίνει 30Α max στο rail αυτό για όλες τις συσκευές. Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά νομίζω ότι επαρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Corsair 400W (μοντέλο cmpsu-400cx) αγορασμένο προ τριετίας με το σύστημα μου να καταναλώνει 80-110 watt. Θα μπορεί να υποστηρίξει μια κάρτα σαν αυτή εδώ;

MSI R6770-MD1GD5 1GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

Σύμφωνα με τα παρακάτω

+3.3V@20A, +5V@20A, +12V@30A, -12V@0.8A, +5VSB@2.5A
H απάντηση είναι άνετα παρόλα τα 3+ χρονάκια.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.