Jump to content



Έχετε πρόβλημα στο BF4; Αν ναι, πως παίζετε;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μετά από 2,5-3 ώρες παιχνιδιού κολλάει το σύμπαν όλο.Το παιγνίδι το pc όλα.Μόνο με hard restart ξεκινάει, και παίζει κανονικά πάλι.ANY IDEA?

win 8 ,cpu x6 1100t,gpu HD6950,12 gb ram.

Όση ώρα παίζει πριν και μετά το κόλλημα ,τρέχει το παιγνίδι μια χαρά με medium settings σε χάρτη με 32 άτομα με 80-100 fps.:help:

Χθες μου το έκανε και στο commander mode.

edit: Κάπου διάβασα αυτό : run the bf4 exe in windows 7 compatibility no more memory-leak .Δεν ξέρω αν ισχύει. Κάποιος που γνωρίζει;

Κάποιοι το αποδίδουν σε memory leak λόγω drivers 13.11 BETA8 .Και κάποιοι το αποδίδουν στην onboard soundcard .Κάποια γνώμη-λύση κανείς ?

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

http://battlelog.battlefield.com/bf4/forum/threadview/2955065217944685108/

UPDATE #5 (Nov 7):

R8 Server Update in the Works

We are working hard to deliver the next server update as quickly as possible to improve stability.

Client Update in the Works

We are also working on upcoming client patches for Battlefield 4 on all platforms. These will contain fixes for crashes and address a number of other issues that you have been feedbacking to us. Patch notes will be posted as we get closer to releasing these updates.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο update (R7) ίσως να έφτιαξε τα crashes(δεν παρατήρησα κάποιο, αν και παλιά μια στις 100 μου τύχαινε server crash) αλλά χάλασε ακόμη περισσότερο το hit detection. Σε μερικούς σερβερ δεν έχω καν hitmarkers αλλά παίρνω τα Kills.. Σε άλλους πάλι πεθαίνω συνέχεια πίσω από τοίχους και δεν μετράει τα hits μου σε αντιπάλους. Άλλες φορές πάλι παίρνω το Kill, το βλέπω στο feed αλλά δεν εμφανίζεται στον πάτο της οθόνης, ενώ μετράει κανονικά στο scoreboard μου. Πριν το R7 αυτά δε μου συνέβαιναν. Δεν άλλαξα κάτι στο setup μου, παρά μόνο έκανα update σήμερα το πρωί το punkbuster αλλά δε νομίζω να ευθύνεται αυτό. Δε παραπονιέμαι, αφού δεν έχει και καμιά τραγική συνέπεια στην απόδοσή μου, αλλά υπάρχουν στιγμές που όταν συμβαίνουν τα παραπάνω πραγματικά εκνευρίζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δε παραπονιέμαι, αφού δεν έχει και καμιά τραγική συνέπεια στην απόδοσή μου, αλλά υπάρχουν στιγμές που όταν συμβαίνουν τα παραπάνω πραγματικά εκνευρίζομαι.

Ρε για σενα το κανουν.... σκεψου μετα απο αυτες τις συνθηκες παιχνιδιου, οταν πια ολα φτιαξουν, τι παιχτουρα θα εχεις γινει :hehe:

Πες μου μου τωρα την αληθεια, οταν συμβαινει κατι απο αυτα που εγραψες και τα παιρνεις στο κρανιο, τι θα εκανες αν τους ειχες μπροστα σου αυτους:

attachment.php?attachmentid=59207&stc=1&d=1383826559

(οχι οτι φταινε αυτοι αλλα καπου πρεπει να ξεσπασουμε....)

post-11666-1416077886,0058_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάνοντας lock το framerate στα 59, και με vsync on νομίζω παίζει καλύτερα από άποψη tearing κτλ και επίσης έτσι δεν έχει input lag.

Για όσους θέλουν να το δοκιμάσουν η εντολή είναι: gametime.maxvariablefps 59

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω καταλάβει αυτά τα Update γίνονται αυτόματα η τα κάνεις?

Εγώ από το Φακελο του BF4 δεν μπόρεσα να κάνω κάτι από Update και έτσι έκανα Update το Origin από την Origin.com αλλά ούτε σι άλλος έχω την τελευταία έκδωση λέει αλλά το έκανα..

Πατάω Check for Update BF4 και εκεί τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάνοντας lock το framerate στα 59, και με vsync on νομίζω παίζει καλύτερα από άποψη tearing κτλ και επίσης έτσι δεν έχει input lag.

Για όσους θέλουν να το δοκιμάσουν η εντολή είναι: gametime.maxvariablefps 59

Αν έχεις limit γιατί να έχεις κ vsync?

Link to comment
Share on other sites

Μειώνεται το tearing, αν δεν κάνω λάθος.

με κλειδωμα των frames πιστευω δεν χρειαζεται vsync, γνωμη μου παντα. Επισης υπαρχει ανθρωπος που βγαζει τα fps που χρειαζονται και δεν τα κλειδωνει στην αναλογια των hz του μονιτορ του?? = Σφαλμα!

Link to comment
Share on other sites

με κλειδωμα των frames πιστευω δεν χρειαζεται vsync, γνωμη μου παντα. Επισης υπαρχει ανθρωπος που βγαζει τα fps που χρειαζονται και δεν τα κλειδωνει στην αναλογια των hz του μονιτορ του?? = Σφαλμα!

BF3, Possible VSYNC trick? No input lag + frame sync (no tearing).

383x348px-LL-7bf3343d_vsyncbf3shittychart.png

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

To BF4 κυκλοφόρησε από την EA πιο σύντομα για να ανταγωνιστεί το COD: Ghosts

Ένα report στο Reddit δείχνει πως η EA πίεσε να κυκλοφορήσει το Battlefield 4 πολύ πιο σύντομα απ' ότι έπρεπε ώστε να έχει το προβάδισμα στο Call of Duty: Ghosts. Συγκεκριμένα, υπάλληλος της Dice έδωσε λεπτομέρειες για το πως έχουν τα πράγματα καθώς αναφέρει:

H κουλτούρα της Dice θέλει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στα παιχνίδια της μέχρι την στιγμή της κυκλοφορίας κι αυτό προσθέτει τρομερή πίεση στο QA (Quality assurance).

Μετά έχουμε την EA να επιβάλει την κυκλοφορία 2 βδομάδες νωρίτερα από το COD για να αποφύγει τον ανταγωνισμό.

Το σημαντικότερο πράγμα είναι ο χρόνος που απαιτείται για δοκιμές. Σκεφτείτε τον αριθμό συνδυασμών για οχήματα/όπλα/gadgets και accesories. Τα δοκιμάζουμε όλα αλήθεια τα δοκιμάζουμε. Αλλά ας πούμε ότι δοκιμάζουμε το Spas-12 με σιγαστήρα τον Ιούνιο πριν κυκλοφορήσει το παιχνίδι. Κάποιος στο τμήμα ήχου κάνει μια αλλαγή και το χαλάει. Το ξανατεστάρεις από την αρχή? Απαγορεύεις σε οποιονδήποτε να δουλέψει στο Spas-12 αφότου έχει τεσταριστεί από εμάς?

Αναφορικά με τα test υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που είναι δύσκολο να επιλυθούν και άλλες που ούτε καν τις φανταζόμαστε.

Φανταστείτε ότι είμαστε 300 άτομα προσωπικό στην Dice και ότι ο καθένας τεστάρει 1.000 ώρες. Μιλάμε για 300.000 ώρες δοκιμών. Στην συνέχεια κυκλοφορεί το παιχνίδι το αγοράζουν 5.000.000 και παίζουν για μια ώρα. Έτσι έχουμε 5.000.000 ώρες δοκιμών την πρώτη ώρα με τόσο μεγάλο πλήθος set up που δεν μπορούμε καν να διανοηθούμε.

Θέλουμε όλα αυτά να γίνουν γνωστά αλλά το internet έλκει τόσο πολύ μίσος όπου καλύτερα να μην μιλάς....

Πηγή: BF4 was released [too] early by EA to compete with COD: Ghosts | TweakTown

Μπορείτε να βρίζετε ελεύθερα την EA όπου για το χρήμα φυσικά συνέβησαν όλα αυτά.

Tο σεναριο παντως ιδιο θα ταν και αργοτερα να εβγαινε και η προβληματικη AI δε νομιζω να ειναι θεμα των δυο εβδομαδων.

Link to comment
Share on other sites

Τη μεθοδολογία μέτρησης δε μας λέει κάπου. Απλά εμπειρικά από το πως του φάνηκε του ίδιου;

Ε ναι, μπορεί ο καθένας να δοκιμάσει στο Test Range του BF4 και γενικά σε κάθε παιχνίδι.

Αν είχε βγάλει βίντεο δε νομίζω να φαινόταν το αποτέλεσμα. Και εγώ πάντως παρατήρησα διαφορά με vsync on και frame limit αντί για off.

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, μπορεί ο καθένας να δοκιμάσει στο Test Range του BF4 και γενικά σε κάθε παιχνίδι.

Αν είχε βγάλει βίντεο δε νομίζω αν θα φαινόταν το αποτέλεσμα. Και εγώ πάντως παρατήρησα διαφορά με vsync on και frame limit αντί για off.

εγω με 60αρι μονιτορ με δοκιμες που εκανα συμφωνω με το πινακακι παραπανω

limiter 58fps + vsync off = no input lag, tearing

limiter 58fps + vsync on = no input lag, no tearing :T:

θα κρατησω τη ρυθμιση γιατι μου αρεσε το αποτελεσμα που ειδα...

παιζει νερακι και με λιγοτερο (τσαμπα στην ουσια) ζορι στο μηχανημα

στο config αρχειο εχω βαλει και αυτη την εντολη: RenderDevice.TripleBufferingEnable 1 (δεν ξερω τι ακριβως κανει αλλα λενε οτι βοηθαει ακομα περισσοτερο στον παραπανω συνδυασμο)

Έγινε επεξεργασία από wolves
Link to comment
Share on other sites

Ρε για σενα το κανουν.... σκεψου μετα απο αυτες τις συνθηκες παιχνιδιου, οταν πια ολα φτιαξουν, τι παιχτουρα θα εχεις γινει :hehe:

Πες μου μου τωρα την αληθεια, οταν συμβαινει κατι απο αυτα που εγραψες και τα παιρνεις στο κρανιο, τι θα εκανες αν τους ειχες μπροστα σου αυτους:

attachment.php?attachmentid=59207&stc=1&d=1383826559

(οχι οτι φταινε αυτοι αλλα καπου πρεπει να ξεσπασουμε....)

[ATTACH]59207[/ATTACH]

Αυτούς τίποτα! Το κεφάλι της EA που είπε να σπρώξουν το παιχνίδι να βγει πριν την κυκλοφορία του ghosts θα σκότωνα. Το κακό είναι πως μέχρι να γίνει αυτό, αν γίνει :tomato: , θα έχω σπάσει το SS Sensei :( . Πότε δε κοπανούσα το ποντίκι, αλλά το έκανα μια φορά πριν καιρό και τώρα το έχω συνήθεια όταν νευριάζω να το στουμπάω :p

Link to comment
Share on other sites

Και ένας ωραίος editor για να μην παιδεύεστε με το textpad.

Downloads - BF4 Settings Editor - Realmware Battlefield Tools

Το κόλπο φαίνεται να δουλεύει [MENTION=5325]Zenor[/MENTION] !

Κάρφωμα στα 119hz, καθόλου tearing, χωρίς αισθητό lag!

Link to comment
Share on other sites

Στο MSI Afterburner στο hardware monitor του προγράμματος εκτός των άλλων έχω βάλει το framerate FPS αλλά ενώ όλες οι άλλες μετρήσεις δουλεύουν κανονικά αυτό τίποτα παρόλο που βρίσκεται στον πίνακα. Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Και κάτι ακόμη το limiter πως το ορίζει κάποιος? Που βρίσκεται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το παιχνίδι, αφού έχω παίξει ελάχιστα στο multi, αλλά το scoring είναι μπ@λο...

Παίζω ένα γύρο, παίρνω level, το κλείνω, πάω battlelog, υπάρχει το battlereport, αλλά το level πήγε περίπατο... :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.