Jump to content



Έχετε πρόβλημα στο BF4; Αν ναι, πως παίζετε;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εχω ενα παλιο pc με Q6600 3Gb ram και 9600GT στα 1024χ768 ολα low 45 fps max .Καποιες φορες πεφτει στα 20fps. Υπαρχει τροπος να βρω τι φταιει? γιατι λεφτα για αναβαθμηση δεν αξιζει να δωσω, εχω αλλο pc για να παιζω

Πάρε μια μεταχείρω ΑΤΙ και βάλε τους 14.1 με το Mantle. Ο επεξεργαστής σου θα παίξει πολύ μικρότερο ρόλο και δε θα χρειαστείς άμεσα άλλη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα τους 13.12 παλι χτες αλλα αυτή τη φορά με το atiman uninstaller. Μετά πέρασα τους 14.1 πάλι και δουλεψε μια χαρα το bf4 με το mantle.

Μετα απο 3-4 πιστες που έπαιξα, παρατήρησα τα εξής: Μεγάλη διαφορά στα min frames, δεν ειδα να πέφτει ποτε σχεδόν. Κολημένο στα 120 συνέχεια ακόμα και σε εξωτερικές πίστες.

Ετσι αρχισα να ανεβάζω κι άλλο settings , από ολα στο high που τα είχα τα βάζω ultra πλέον :)

Το μόνο που παρατήρησα ειναι κάτι βουτιές στα 40 frames για λιγότερο απο 1 sec και μετά επανερχότανε κανονικά στα 120...

Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε αρκετά ωραίο αλλά νταξ δεν τρελάθηκα κιολας .....

παίζω με τα settings στο mode ( high) για να έχω 100fps και βάλε :p με την 280χ ωραίο το mantle αλλά για τις 280χ δεν έχουν κάνει καλό tuning οπότε με dirext 11 παίζω :tongue:

ποιο setting είναι για να βλέπω την μεγαλύτερη απόσταση όχι το fov ...

Link to comment
Share on other sites

εχτές από στο πρώτο map που μπήκα πολύ Ε.Π.Ε τα άτομα που παίζουν αλλά και οι δημιουργοί του map αυτού , και η πρώτη μου επαφή με το BF4

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που παρατήρησα ειναι κάτι βουτιές στα 40 frames για λιγότερο απο 1 sec και μετά επανερχότανε κανονικά στα 120...

μάλλον δεν έχει να κάνει με το mantle αλλα με καποιο απο τα πολλα bugs του game, το κάνει και εμενα και κυρίως το έχω παρατηρήσει σε 2 σημεία όταν πέφτει το μισό ξενοδοχείο στην Hainan resort άσχετα αν είναι στο οπτικό μου πεδίο η όχι και διαρκεί για όσο χρόνο πέφτει το κτίριο και ακούγεται το βουητό νομίζω το ίδιο κάνει και όταν πέφτει ο ουρανοξύστης αλλα δεν θυμάμαι σίγουρα

και όταν κάνω scoping από την διόπτρα με την ballistic 40X για πρώτη φορα μόλις ξεκινήσει το game αλλα φτιαχνει μετα απο 1-2 sec

Το game τρεχει με DX11 με mantle έχω αρκετό monitor flicker και lag παρόλο που έχει πόιο πολλά frames σε σχέση με DX11 μάλλον γιατί δεν υποστηρίζονται ακόμα οι HD 7XXX ποσο μάλλον σε crossfire

Link to comment
Share on other sites

Mε mantle εκει που παει καλα μετα απο 20 λεπτα κολλαει στιγμιαια για 1 sec και μετα παλι ολα οκ.Το κανει καθε 10-20 λεπτα περιπου.Με DX11 ολα οκ.

Επισης εχω κανει καινουργια εγκατασταση win7 64bit με 1η εγκατασταση drivers τους 14.1 οποτε δεν παιζει θεμα σκουπιδιων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

2 πράγματα !!!

1ον πόσα fps στο ultra πιάνει μια 7970-r9 280x με Mantle και χωρίς mantle σε 1080p

2ον έχουμε mision The Battlefield Blog | DICE Community Mission: Destroy 50 Million Vehicles in six days !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το γύρισα πάλι στα 7αρια..

Τα 8.1 είναι πολύ πιο σβέλτα και επίσης με Same Drivers 13.12 είχα πιο πολλά Frames έβλεπα Ultra 120 αρια και τώρα 70-90 ξέρω εγώ..

Αλλά είχα θέματα με τα 8.1 και έτσι το γύρισα τι να έκανα θα δώ πάλι λέω να περάσω και τους Mantle αυριο να δούμε...

[MENTION=97]Trooper[/MENTION] με τι Windows?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το γύρισα πάλι στα 7αρια..

Κι εγώ αυτό προσπαθώ, αλλά δεν έχει κάτσει καλά. Έχω τρελά framedrops και δεν χρησιμοποιεί σωστά στην κάρτα (gpu utilization ~20%)

Έκανα 2ο format εχθές και ελπίζω σήμερα να δω φως. Αν όχι, θα πρέπει να βάλω πάλι 8 και να κατεβάσω το 8.1 με γραμμή 2mbits πάλι :rant:

edit: Δε φταίει όμως το bf4, γιατί και στο CoD-Ghosts το ίδιο μου κάνει.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το γύρισα πάλι στα 7αρια..

Τα 8.1 είναι πολύ πιο σβέλτα και επίσης με Same Drivers 13.12 είχα πιο πολλά Frames έβλεπα Ultra 120 αρια και τώρα 70-90 ξέρω εγώ..

Αλλά είχα θέματα με τα 8.1 και έτσι το γύρισα τι να έκανα θα δώ πάλι λέω να περάσω και τους Mantle αυριο να δούμε...

[MENTION=97]Trooper[/MENTION] με τι Windows?

8.1, νεράκι παει το bf4, δεν εχω κανενα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

PC Game Update Feb 13

Feb 13 PC Game Update Notes

-General stability improvements

-Fix for an issue where spawning into, or switching to, a gunner seat in an IFV/MBT sometimes could cause the game to crash

-Fix for missing sound in Team/Squad Deathmatch

-Fix for an issue in the Defuse game mode, where a bomb carrier would be permanently spotted

-Decreased the rate at which the kill card would incorrectly display 0 health, while the enemy was clearly alive

-Fixed an invisible wall that was incorrectly positioned in one of the fallen concrete pipes on Zavod 311

-Fix for an issue where bullet impact sounds weren’t properly matching the actual number of impacts

-Fix for an issue where the “Draw” message would not display on-screen once a Conquest round ended with both teams having the same amount of tickets

-Fix for an issue where long IDs wouldn’t scroll on dog tags

-Fix for missing grass physics in terrain

Mantle

-Fix for a crash that would occur when activating full screen in portrait mode

-Fix for stuttering that could appear during video sequences on multi-GPU PCs

-Fix for a memory system leak that could cause stalls, which would result in frames taking longer to process

-Reduced the amount of stalls that occurred when running with high graphics setting that require more GPU memory than is currently available

-Fixed screenshots on multi-GPU PCs

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου πετάει BF4 has stopped working ακόμα. Το παθαίνει κανένας άλλος με 7970 και 14.1;

:offtopic2: Επειδή ο ΟΤΕ το έχει ξεφτυλίσει με τις τιμές, μεταξύ HOL & Forthnet τι θα ήταν καλύτερο όσον αναφορά το ping; :offtopic2:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=17903]denz[/MENTION]

Σοβαρα δεν υπαρχει κανονας. Μακαρι να ειχαν ολοι οι παροχοι demo μιας εβδομαδας να δεις τι παει καλυτερα με τις αναγκες σου. Στην ιδια γραμμη μπορεις να δεις τελειως διαφορετικες συμπεριφορες ανα παροχο. Ε φαντασου σε διαφορετικες γραμμες τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] wizi.. Καταρχην μου αρέσουν τα 8.1 γιατι είναι σβελτα πραγματικά! Ανοιγουν ολα Μπαμ Μπαμ! Τα 7 πλεον μου φαινεται.. ειναι αργα..

Επισης BF4 τα Loadings πολύ πιο γρήγορα.. Το παιχνιδι άνοιγε κατευτειαν.. Στα 7 κάνει τον χρόνο που κάνει τέλος πάτνων..

Αλλα In-Game εκτός τα FPS που στα 8.1 εβλεπα 120αρια με 13.12 τώρα πεφτει στα 60-70-80-90 ιδια Settings ιδιους Drivers.. Αλλα δεν παρατήρισα κάτι τρέλο στην εικόνα δηλαδή πιο Smooth κτλπ.. μην σου πω στα 7 παίζω καλήτερα.. Επισης στα 7 Tearing στα 8.1 τιποτα..

Επίσης στα 8.1 κανει καλύτερη χρηση της VRAM από τα 7 αρια..

Βλεπω δεξια-αριστερα Twitch και στην μεση παιζω.. στα 7 σκαλώνει το ιδιο πραγμα σαν να υπάρχει Shuttering

Εγώ ψύνομαι να τα ξαναπερασω.. αλλα δεν υπάρχει καλο Compatibilty γαμώτο..

Drivers 4-5 βασικά πράγματα και αυτό..

Και προχθες έκανα λιγο OC στην καρτα και βγήκε Error δεν εμπαινε Windows με τιποτα.. Τι Repair τι από εδώ τι απο εκεί..

Στην τελική μπήκε αλλά μου έκανε Restore..

Drivers GPU δεν εμφανιζόντουσαν.. Ο Atiman δεν δούλευε ότι να νε τελείως..

Δεν μπορούσα να πάω καν την CPU 4.2

Και πιο πολύ είναι ότι πρέπει να περναω τα παιχνιδια πάλι ενα ενα..

Δεν κανω παραπάνω από 2 Ωρες Format και εγατάσταση τα πάντα όλα αλλα είναι βαρετό για την ώρα θα τα αφήσω και θα δώ..

Θα βάλω και Mantle σήμερα αφού βγήκε Update BF4 και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] wizi.. Καταρχην μου αρέσουν τα 8.1 γιατι είναι σβελτα πραγματικά! Ανοιγουν ολα Μπαμ Μπαμ!

O ακριβώς ανάποδος λόγος είναι που γύρισα στα 7. Σοβαρά προβλήματα και πολύ lag σε ότι είχε σχέση με τον δίσκο, είτε τον SSD που είναι στον onboard Intel SATA3, είτε με το RAID5 που έχω στον PERC. Μιλάμε για εκνευριστική κατάσταση, όχι μια μικροκαθυστέρηση. Δες κι εδώ:

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/dell-perc5-i-sas-raid-controller-58676-21.html#post1063636876

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.