Jump to content



Έχετε πρόβλημα στο BF4; Αν ναι, πως παίζετε;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Λοιπόν σύμφωνα με το hardocp.com:

Τα default AA graphics settings του BF4 πιθανόν να μην δίνουν την καλύτερη δυνατή ποιότητα textures!

Σύμφωνα με test που κάνουν στο παιχνίδι ανακάλυψαν ότι τα textures δεν συμβαδίζουν με την νέα Frostbite 3 μηχανή του παιχνιδιού. Θέτοντας το "Antialiasing Post" setting σε "Off" έλυσαν το πρόβλημα.

Για την ακρίβεια: The textures were now much sharper, clearer, and the fidelity in the entire game was better.

πηγή: HARDOCP - Battlefield 4 and Antialiasing Post

θα βγάλουν τα ευρήματά τους σε επόμενο άρθρο με λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω πολλα :p, πιστευω ομως οτι λινκ απο εκεινο το πολωνεζικο review μαζι με ενα google translate τα λεει ολα !

συνοπτικα : αλλες απαιτησεις εχει το multi σε πορους και αλλες το single, με 4gb ram θα φορτωνεις την πιστα οταν θα εχουν παρει ολα τα οχηματα και θα σε βριζει ο [MENTION=14206]AKISSS[/MENTION] απο το teamspeak που δεν προλαβες να μπεις στο ελικοπτερο του. :p

Με αυτον τον cpu ειτε ολα low ειτε ολα Ultra το mouselag και τα framedrops θα πανε συνεφφο οταν παιζεις με 64 παικτες ή ακομα και με 32 ! σε multi δεν παιζεις με κατω απο 50fps μην πω 60 - εκτος αμα εισαι μαζοχας και γουσταρεις handicap.

Αν σου τρεχει το 6ωρο tech demo χωρις να κολλαει, με γεια σου με χαρα σου, οι υπολοιποι ομως που θελουν να δωσουν 30-40 ευρω + αλλα τοσα προκαταβολη για να εχουν ολα τα map μην περιμενεις να σε παρουν στα σοβαρα οταν μιλας για μνημη συστηματος στο μισο απο τα προτεινομενα specs και επεξεργαστη που βρισκεται τον πατο του γραφηματος.

bf4_cpu_geforce.png

Φιλικα :daisy:

Upgrading from 4GB -> 8GB of DDR3 RAM, will I see any improvements? - AnandTech Forums

Link to comment
Share on other sites

bf4_cpu_geforce.png

Φιλικα :daisy:

Mπορεί κάποιος να μου πει ΠΕΡΙΠΟΥ που βρίσκεται ο Thuban 1090T σε αυτό?

Το ποστ του έχει κλείσει χρόνο, η κάρτα κραφικών που έχει, μετά βίας σηκώνει BF3, και πουθενά δεν αναφέρει απαιτητικά παιχνίδια. Τι άλλο να σου πω?

Με ότι έχω ανοιχτό σχεδόν μόνιμα (firefox, skype, iTunes, Acrobat reader, torrent, Origin) και το WoW (παιχνίδι 9 ετών) καταναλώνω 5.5 GB RAM, θέλεις και άλλα?

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σύμφωνα με το hardocp.com:

Τα default AA graphics settings του BF4 πιθανόν να μην δίνουν την καλύτερη δυνατή ποιότητα textures!

Σύμφωνα με test που κάνουν στο παιχνίδι ανακάλυψαν ότι τα textures δεν συμβαδίζουν με την νέα Frostbite 3 μηχανή του παιχνιδιού. Θέτοντας το "Antialiasing Post" setting σε "Off" έλυσαν το πρόβλημα.

Για την ακρίβεια: The textures were now much sharper, clearer, and the fidelity in the entire game was better.

πηγή: HARDOCP - Battlefield 4 and Antialiasing Post

θα βγάλουν τα ευρήματά τους σε επόμενο άρθρο με λεπτομέρειες

Εγω παρατηρησα με το παρακατω cfg κλασικα πολυ καλυτερα fps αλλα εμφανως χειροτερο IQ ειναι δυνατον ας δει καποιος γνωστης τις εντολες και να μου πει που χανω image quality κυριως στα effects αλλα και στις υφες-σκιασεις στα προσωπα

RenderDevice.Dx11Enable 1

RenderDevice.Dx11Dot1Enable 1

RenderDevice.Dx11Dot1RuntimeEnable 1

RenderDevice.TripleBufferingEnable 0

WorldRender.TransparencyShadowmapsEnable 0

WorldRender.MotionBlurEnable 0

WorldRender.MotionBlurForceOn 0

WorldRender.MotionBlurFixedShutterTime 0

WorldRender.MotionBlurMax 0

WorldRender.MotionBlurQuality 0

WorldRender.MotionBlurMaxSampleCount 0

WorldRender.SpotLightShadowmapEnable 0

WorldRender.SpotLightShadowmapResolution 256

WorldRender.LightTileCsPathEnable 0

RenderDevice.ForceRenderAheadLimit 0

PostProcess.DynamicAOEnable 1

PerfOverlay.DrawFps 1

PerfOverlay.DrawGraph 1

Τα υπολοιπα ολα ειναι set high απο auto οπως και πριν in game.Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σύμφωνα με το hardocp.com:

Τα default AA graphics settings του BF4 πιθανόν να μην δίνουν την καλύτερη δυνατή ποιότητα textures!

Σύμφωνα με test που κάνουν στο παιχνίδι ανακάλυψαν ότι τα textures δεν συμβαδίζουν με την νέα Frostbite 3 μηχανή του παιχνιδιού. Θέτοντας το "Antialiasing Post" setting σε "Off" έλυσαν το πρόβλημα.

Για την ακρίβεια: The textures were now much sharper, clearer, and the fidelity in the entire game was better.

πηγή: HARDOCP - Battlefield 4 and Antialiasing Post

θα βγάλουν τα ευρήματά τους σε επόμενο άρθρο με λεπτομέρειες

Λογικό ρε συ Θοδωρή για όποιον ξέρει τι είναι το Antialising Post στο BF.. FXAA είναι και όποιος ξέρει τι κάνει αυτό καταλαβαίνει γιατί όταν το κλείσεις καθαρίζει όλη η εικόνα.. Το FXAA είναι μια μορφή AA που θολώνει ΟΛΗ την εικόνα και όχι μόνο τις άκρες όπως άλλες μορφές π.χ. MSAA.. Γι' αυτό το FXAA είναι πολύ πιο ελαφρύ ενώ το MSAA στο x4 σκοτώνει καρέ.

Δεν είναι κάτι καινούργιο.. Και το BF3 το είχε με το ίδιο όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα γκρινιάξουν για κάτι από αυτά, ειδικά κάποια όπλα και θα τα πειράζουν, μετά θα γκρινιάζουν άλλοι ότι το πείραγμα τα χάλασε/έφτιαξε πολύ, κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το ειχα παραγγειλει BF4+Premium απο simplycdkeys 24/9 και ακομα δεν εχω λαβει τιποτα.. στο paypal εντωμεταξυ δειχνει το transaction expired... :hmm: Εστειλα mail με ολα τα στοιχεια και περιμενω να δω τι γινεται... στο site του μπαινω στο account και δειχνει οτι δεν εχω παραγγελιες αλλα εχω το confirmation mail με το reference number...

Tελικα μου ακυρωσαν οπως φαινεται την παραγγελια... μπηκα στην Αlpha και ειδα τα λεφτα στον λογαριασμο μου... και δεν μου εστειλαν ουτε ενα μαιλ κατι... απο εμενα εχουν ακυρο τρελλο...και ανεβασαν και το πακετο στις 65 λιρες απο 54 που το ειχα παρει...

Kανα αλλο site που να εχετε δοκιμασει για BF4+Premium σε καλη τιμη παιζει;;

Έγινε επεξεργασία από Billys_GT193
Link to comment
Share on other sites

billy χτες μου στειλανε εμενα το key απο simplycdkeys μεσω paypal.

δοκιμασε να παρεις απο το go2arena.

Ευχαριστω για την απαντηση.. τους εστειλα παλι μαιλ και περιμενω αυριο την απαντηση τους να δω τι θα κανω.. τωρα εχω σπαστει γιατι το ειχα κανει κανονικα pre-order σε μια τιμη και τωρα ειναι + 10 ευρω και .. (θα μου πεις δεν ειναι μεγαλο ποσο αλλα ειναι το γαμωτο!)

Θα το εχω στα υποψιν παντως και το go2arena!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από 4 ώρες παιχνιδιού μέσω VPN σε όλες τις conquest πίστες μπορώ να πω με σιγουριά τα εξής:

Με την GTX 770 4GB και 2500Κ stock επίτηδες 2 ώρες στα ultra παίζει άνετα με τα FPS να κυμαίνονται στα 50 και πάνω ανάλογο την πίστα. Μετά έριξα λίγο ΑΑ και AP και ήταν ακόμη πιο smooth. Πάντως παίζετε άνετα και με ultra.

Οι πίστες είναι όλες φανταστικές στο conquest και τα γραφικά είναι απίστευτα! Ειδικά στην πίστα με τα νησιά που έρχεται καταιγίδα δεν το έχω ξαναδεί σε παιχνίδι!

Η κατανάλωση Ram έφτασε μέγιστο 6.27 GB!

Και της GPU στα 2.5GB μάλλον σε μερικές intence σκηνές. Στην μεγαλύτερη διάρκεια χωρίς να είμαι σίγουρος θα πρέπει να ήταν στα 2GB.

Το παιχνίδι τρέχει στα win 7 χωρίς κανένα πρόβλημα σε αντίθεση τότε με την τότε Beta! Εντελώς smooth με τους τελευταίους drivers.

Το μόνο μειονέκτημα να είναι το lag στους servers και συμβαίνει να παραπονιούνται όλοι οι παίχτες! Αλλά αυτό θα φτιάξει.

Συνοπτικά το παιχνίδι είναι για μένα καλύτερο από το BF3 και σε γραφικά και σε βελτιώσεις που έχουν γίνει. Είναι πολύ καλύτερο απ' ότι περίμενα προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.