Jump to content



Vittenheim 1500va UPS Fail


Jonathan

Recommended Posts

Καλησπέρα λαμπίτες!

Έχω ένα Vittenheim 1500va UPS, VITTENHEIM 1500VA LINE INTERACTIVE UPS - UPS - E-SHOP.GR

και ξαφνικά μετά από ένα μπουρίνι χτες, έσβησε. Οι συσκευές (Pc,tv,router)που είχα συνδεδεμένες λειτουργούν κανονικά, συνδεδεμένα πλέον σε πολύμπριζο απευθείας.

Το UPS τώρα, δέν ανάβει. Πατώντας το διακόπτη, ανάβει για ένα δευτερόλεπτο το κόκκινο φωτάκι ένδειξης εναλλασσόμενου ρεύματος. κάνοντας ταυτόχρονα ένα μπίπ, και σβήνει. Αυτό είτε το έχω στο ρεύμα είτε όχι.

έλενξα τις μπαταρίες, φάνηκαν οκ, έλενξα ασφάλεια, πάλι οκ...άλλαξα και ασφάλεια, το ίδιο...

Έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το έχεις το UPS; Εάν έχει κλείσει τα τρία χρόνια, το πιθανότερο είναι ότι χρειάζονται αντικατάσταση οι μπαταρίες του. Λες ότι έλεγξες τις μπαταρίες του, αλλά με ποιον τρόπο διαπίστωσες ότι είναι εντάξει;

Τα UPS συμπεριφέρονται με εντελώς διαφορετικό τρόπο, ανάλογα με τον κατασκευαστή, όταν χρειάζονται αντικατάσταση μπαταριών. Άλλα ανάβουν κάποιο προειδοποιητικό λαμπάκι, άλλα όμως, όπως π.χ. ένα μικρό Mustek 600άρι που έχω στην ντουλάπα, δεν ανάβουν καν.

Εάν έχεις το manual του UPS, ρίξε μια ματιά, γιατί το γκουγκλάρισμα για τα Vittenheim UPS δεν βγάζει σχεδόν καθόλου αποτελέσματα... :...:

Link to comment
Share on other sites

Ναί όντως το γκουγκλάρισμα δέ βοήθησε...:hm:

Το έχω 3 χρόνια ναί... έλενξα τις μπαταρίες με βολτόμετρο, βόλτ και αμπέρ η μία μπαταρία βγάζει ελαφρώς χαμηλότερα νούμερα...

θα κάνω μια απόπειρα να βάλω μια ακόμη μπαταρία που έχω απο ένα άλλο UPS.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βρέθηκε το πρόβλημα, με το που έβγαλα τη μια μπαταρία παρατήρησα έντονο φούσκωμα (και λίγο άνοιγμα :nuke: )...το οποίο δέν ήταν ορατό απο την εγκατεστημένη θέση της.

Αλλαγή λοιπόν!! Και πάλι ευχαριστώ για το προσανατολισμό!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βρέθηκε το πρόβλημα, με το που έβγαλα τη μια μπαταρία παρατήρησα έντονο φούσκωμα (και λίγο άνοιγμα :nuke: )...το οποίο δέν ήταν ορατό απο την εγκατεστημένη θέση της.

Αλλαγή λοιπόν!! Και πάλι ευχαριστώ για το προσανατολισμό!

Εάν είσαι Αθήνα, καλή λύση είναι ο Δήσιος. Αλλά θα τσεκάρεις βέβαια με τον τύπο της μπαταρίας πρώτα, μήπως πετύχεις αλλού καλύτερη τιμή.

Αλήθεια, το UPS σου πρέπει να έχει ανεμιστήρα, έτσι δεν είναι; Είναι αθόρυβος, ακούγεται ελάχιστα ή κάνει σαν αεροπλάνο; Εάν πάντως είναι αθόρυβος, είσαι πολύ τυχερός, εγώ τράβηξα τον διάβολό μου κυριολεκτικά για να κάνω τα δύο μεγάλα μου UPS να ησυχάσουν!... :fie:

Link to comment
Share on other sites

Έ... δέ θα τον έλεγα αθόρυβο, έχει ένα βόμβο που αναλόγως πώς πατάει στο πάτωμα ή συντονίζει μπορεί να είναι άνετος, ή πολύ ενοχλητικός...

Και όχι (προς έκπληξή μου) δέν έχει ανεμιστήρα!

Link to comment
Share on other sites

συνηθισμένο πρόβλημα σε τέτοιας κακής ποιότητας UPS : υπερθέρμανση στις μπαταρίες και σκάσιμο. (ειδικά αν δεν έχουν επαρκή ψύξη)

δεν μπορώ να μην απαντήσω στο σπαμ... το έχω δει και σε APC..

Link to comment
Share on other sites

Έ... δέ θα τον έλεγα αθόρυβο, έχει ένα βόμβο που αναλόγως πώς πατάει στο πάτωμα ή συντονίζει μπορεί να είναι άνετος, ή πολύ ενοχλητικός...

Και όχι (προς έκπληξή μου) δέν έχει ανεμιστήρα!

1500άρι UPS, και δεν έχει ανεμιστήρα;! :-O

Δεν έχω ξαναδεί ποτέ κάτι τέτοιο! Το UPS σου ειδικά τώρα με τον καύσωνα, πρέπει να «ψήνεται» κυριολεκτικά εσωτερικά από υψηλές θερμοκρασίες!

Τα δύο δικά μου, ένα 1000άρι Accupower και ένα 800άρι MGE, είχαν έναν 60άρη και έναν 40άρη ανεμιστήρα αντίστοιχα, και πάλι ζεσταινόντουσαν αρκετά εξωτερικά στο κουτί τους. Και τα δύο έκαναν σαν αεροπλάνα, τους άλλαξα και στα δύο τους ανεμιστήρες τους εξωτερικά με δύο ογδοντάρηδες, και τώρα ίσα που χλιαρώνουν το κουτί τους από θερμοκρασίες, ενώ δουλεύουν πλέον και πολύ ήσυχα!... :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση οτι ο βόμβος που άκουγα ήτανε απο κάποιο φανάκι. Τελικά όχι. Εξωτερικά τουλάχιστον, όσες φορές έτυχε να το πιάσω, ήτανε ζεστό, αλλά δέν έκαιγε. Όπως και να έχει, οι μπαταρίες παραδώσανε μετά απο 3 χρόνια και 3 μήνες. Τώρα για αλλαγή θέλει κανα 50άρικο. Αλλά αξίζει? μήπως να βάλω κάποια λεφτά ακόμη και να πάρω καινούργιο και πιό καλό (ίσως)? Ή με λίγα λεφτά παίρνω κανα φτηνιάρικο και όσο αντέξει και εκείνο....

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση οτι ο βόμβος που άκουγα ήτανε απο κάποιο φανάκι. Τελικά όχι. Εξωτερικά τουλάχιστον, όσες φορές έτυχε να το πιάσω, ήτανε ζεστό, αλλά δέν έκαιγε. Όπως και να έχει, οι μπαταρίες παραδώσανε μετά απο 3 χρόνια και 3 μήνες. Τώρα για αλλαγή θέλει κανα 50άρικο. Αλλά αξίζει? μήπως να βάλω κάποια λεφτά ακόμη και να πάρω καινούργιο και πιό καλό (ίσως)? Ή με λίγα λεφτά παίρνω κανα φτηνιάρικο και όσο αντέξει και εκείνο....

Τι να σου πω, έχω αγοράσει πέντε UPS μέχρι στιγμής, τρία MGE, ένα Accupower και ένα Mustek. Κανένα τους δεν έκανε κάποιον βόμβο, τα τρία ήταν ακουστικά νεκρά (δεν είχαν ανεμιστήρα), ενώ τα δύο που έκαναν σαν αεροπλάνα ήταν φυσικά λόγω του ανεμιστήρα τους, εάν δηλαδή σταματούσες τους ανεμιστήρες με το χέρι, ήταν και αυτά ακουστικά νεκρά.

Εγώ που ενοχλούμαι αφάνταστα και από τα χαμηλότερα db θορύβου, εκτιμώ αφάνταστα ένα UPS που δεν έχει καθόλου ανεμιστήρα, περιμένω όμως να είναι ακουστικά νεκρό, εφόσον δεν έχω ακούσει τον βόμβο που περιγράφεις, δεν μπορώ και να εκφέρω γνώμη.

Πάντως αν τελικά αποφασίσεις να το αντικαταστήσεις, θα πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα το θέμα του θορύβου, η συντριπτική πλειοψηφία των μεγάλων UPS (πάνω από 800-1000VA) έχουν ανεμιστήρες που κάνουν σαν τζάμπο 747 που απογειώνονται, :tomato: δεν θα υπήρχε καμία περίπτωση να τα ανεχτώ εγώ τουλάχιστον κάτω από το γραφείο μου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.