Jump to content



Total War: Rome II


Nephiλiμ

Recommended Posts

  • Replies 362
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι, επειδή εγώ έχω μείνει στα παλιά παιχνίδια, τα οποία παίζεις από δισκάκια (DVD) και δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τα καινούρια παιχνίδια. ΟΚ, έχω καταλάβει ότι άμα αγοράσεις από Steam, πρέπει να είσαι μονίμως συνδεδεμένος στο Internet για να παίξεις, διότι το παιχνίδι συνέχεια ζητά authentication μέσω δικτύου. Τι γίνεται όμως αν το αγοράσεις με τον κλασικό τρόπο, με δισκάκι; Πέραν του αρχικού activation το οποίο ενδεχομένως θα θέλει, θα απαιτεί ΚΑΘΕ φορά που θες να παίξεις, να είσαι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο;

Και όσον αφορά το Greek States Culture Pack, αυτό θα είναι διαθέσιμο μόνο για αγορά on-line, ή θα μπορείς να το πάρεις και σε δισκάκι; Διότι χωρίς τις ελληνικές πολιτείες, το παιχνίδι για μένα είναι εντελώς ξενέρα, δεν πρόκειται να το πάρω. Από την άλλη, δεν γουστάρω με τίποτα τα extra download packs, με θίγουν σαν αγοραστή, να πουλάνε το παιχνίδι με δόσεις. Εγώ θέλω τον κλασικό τρόπο, αγοράζω το παιχνίδι, τέλος, δεν γουστάρω πάρε δώσε με την εταιρεία συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

άμα αγοράσεις από Steam, πρέπει να είσαι μονίμως συνδεδεμένος στο Internet για να παίξεις,

Όχι, δε χρειάζεται να είσαι συνέχεια συνδεδεμένος με το internet. Το Steam δουλεύει και σε Offline Mode.

Τι γίνεται όμως αν το αγοράσεις με τον κλασικό τρόπο, με δισκάκι; Πέραν του αρχικού activation το οποίο ενδεχομένως θα θέλει, θα απαιτεί ΚΑΘΕ φορά που θες να παίξεις, να είσαι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο;

Ακριβώς το ίδιο με το να το αγόραζες από το Steam. Το παιχνίδι χρειάζεται το Steam για να δουλέψει, αλλά δε χρειάζεται να είναι συνέχεια online.

Και όσον αφορά το Greek States Culture Pack, αυτό θα είναι διαθέσιμο μόνο για αγορά on-line, ή θα μπορείς να το πάρεις και σε δισκάκι; Διότι χωρίς τις ελληνικές πολιτείες, το παιχνίδι για μένα είναι εντελώς ξενέρα, δεν πρόκειται να το πάρω.

Το Greek States Culture Pack είναι δωρεάν με προπαραγγελία του παιχνιδιού, ανεξαρτήτως αν το αγοράσεις ψηφιακά ή retail . Το αν δίνεται δωρεάν μαζί με το παιχνίδι εξαρτάται από πού το αγοράζεις. Προσωπικά πάντως δεν έχω δει μαγαζί που να μη δίνει μαζί το Culture Pack.

Από την άλλη, δεν γουστάρω με τίποτα τα extra download packs, με θίγουν σαν αγοραστή, να πουλάνε το παιχνίδι με δόσεις. Εγώ θέλω τον κλασικό τρόπο, αγοράζω το παιχνίδι, τέλος, δεν γουστάρω πάρε δώσε με την εταιρεία συνέχεια.

Υπάρχει έντονη παραξέγηση στο θέμα με τα DRM. Παρ' ότι όντως υπάρχουν εταιρείες και παιχνίδια στα οποία τα DRM είναι κομμένο περιεχόμενο, δεν ισχύει πάντα κάτι τέτοιο. Ας φέρω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα, το Rome 2 της Creative Assembly. Το faction του Πόντου DLC. Δεν περιλαμβάνεται στο πακέτο του παιχνιδιού. Είναι όμως και δωρεάν και μάλιστα μπορεί ο καθένας να το κατεβάσει όποια στιγμή θέλει (δηλαδή δε παύει να ισχύει αυτή η δυνατότητα).

Και ορθώς μπορεί να αναρωτιέται κάποιος. Αφού το δίνουν δωρεάν από την πρώτη κιόλας μέρα της κυκλοφορίας του παιχνιδιού, γιατί δε το ενσωμάτωναν κατευθείαν στο ίδιο το παιχνίδι; Η απάντηση είναι πως η ανάπτυξη γίνεται από διάφορα τμήματα της εταιρείας σταδιακά. Στην αρχή αποφασίζουν τι υλικό θα μπει μέσα στο παιχνίδι. Κάποια στιγμή όμως πρέπει να καταλήξουν σε μία απόφαση και να συνεχίσει η ανάπτυξη στις επόμενες φάσεις (γραφικά, debugging κλπ). Αν προσέθεταν συνεχώς υλικό, τότε δε θα προχωρούσαν ποτέ στο επόμενο στάδιο. Η πιο κοντινή παρομοίωση της ανάπυτξης ενός παιχνιδιού είναι το ψήσιμο μίας πίτσας. Στην αρχή βάζεις τα υλικά τα οποία θες. Κάποια στιγμή όμως, πρέπει να σταματήσεις να προσθέτεις υλικά και να τη βάλεις στο φούρνο να ψήνεται.

Έρχεται όμως η ψηφιακή διανομή των παιχνιδιών (Steam κυρίως) και ανατρέπει αυτά τα δεδομένα. Με τη μέθοδο του DLC, μπορεί η ομάδα η οποία είναι υπεύθυνη να προσθέτει υλικό αντί να κάθεται όσο το παιχνίδι δοκιμάζεται και τελειοποιείται, να συνεχίσει να αναπτύσσει υλικό το οποίο θα είναι εύκολα διαθέσιμο μετά ως DLC.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.