Jump to content



Νέο PC Workstation


fe4r

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

Αν και διαβάζω αρκετά ποσταρω σπάνια και θέλω την άποψή σας σχετικά με την αγορά ενός νέου pc λόγο παντελούς απώλειας του προηγούμενου λόγο διάρρηξης...

Το pc που θα φτιάξω χρησιμοποιείτε για web design – web programming κατα 80%.

Κατά 15% διάφορα όπως tests vm's κλπ

Και 5% gaming (μια στο τόσο μη ξεχνιόμαστε κιόλας).

Σημαντικό επίσης είναι ότι δουλεύει 10 ώρες τη μέρα τουλάχιστον 310 μέρες το χρόνο.

Όπως καταλαβαίνεται το stability είναι πρώτη προτεραιότητα.

OC δεν με ενδιαφέρει.

Αυτό που σκέφτομαι ως τώρα έχει ως εξής:

Case

Msystems.gr - Προϊόντα - AeroCool Vx-9 Advance

PSU

Msystems.gr - Προϊόντα - Msystems ATX-600W

CPU

Msystems.gr - Προϊόντα - AMD FX 8120 x8 Core Black Edition

MOBO

Msystems.gr - Προϊόντα - Gigabyte 990XA-UD3

RAM x2

Msystems.gr - Προϊόντα - Kingston 4GB HyperX Genesis 1866MHz CL9

(για να γίνει αργότερα 16G)

HD x2 (raid1)

Msystems.gr - Προϊόντα - Western Digital 2TB Caviar Green SATA III

DVD

Msystems.gr - Προϊόντα - Samsung SH-222BB (SATA) Black

Monitor

Msystems.gr - Προϊόντα - Dell U2412M Ultrasharp 24¨ Wide LED (Rev.A04)

(τα 1200 μετράνε για μένα)

Mouse

Msystems.gr - Προϊόντα - Logitech G500 Gaming Mouse

Win7 DSP

Msystems.gr - Προϊόντα - Microsoft DSP Windows 7 Professional 64-bit English - SP1

Στάκα τσάκα φτάσαμε τα 1.215 euro και καλό θα είναι να μείνουμε από κει και κάτω

Περιττό να πω ότι το vfm για μένα είναι αρκετά σημαντικό.

Θα ήθελα τις απόψεις – βελτιώσεις σας.

Ευχαριστώ :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Δική μου γνώμη να πας σε κάποια επώνυμη λύση Dell/HP κτλ από την στιγμή που σε ενδιαφέρει η αξιοπιστία πάνω από όλα, σε αυτά τα λεφτά θα πάρεις λιγότερα χαρακτηριστικά αλλά θα πάρεις 5 χρόνια onsite εγγύηση και θα κοιμάσαι ήσυχος.

Από την στιγμή που σε ενδιαφέρει το vfm η εγγύηση νομίζω είναι ανεκτίμητη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εαν πρόκειται για επαγγελματικό και οχι HomePc τότε είσαι σίγουρα εξασφαλισμένος με ένα dellaki συμφωνω απόλυτα με τον προηγούμενο... Εγω πηγα για το Dell Precision Τ1600 και μπορεις να το customareis εαν θες... παντως για video editing που το θελω εγω είναι πραγματικά σκυλί... και εν τελει οσο και να σ βγει το γεγονος πως οτι κ αν παθει εχεις 5 χρόνια on site εγγυηση είναι πραγματικά ανεκτίμητο

Link to comment
Share on other sites

DELL PC Optiplex 990 MT Intel i7-2600, 5Years

+4GB Ram

+500GM 7200

+Οθόνη Dell U2412

+DLINK NAS DNS-320 2-Bay Network Attached Storage

+2x5GB 5400rpm

Θα σου βγεί στα ίδια λεφτά. Θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου, 5 χρόνια εγγύηση OnSite και το NAS για να κάνεις backup καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω κάρτα οθόνης στη λίστα σου και δεν το καταφέρνω -μάλλον την έχεις ξεχάσει- οπότε βάλε και μια καρτούλα των 100-150€ και είσαι jet. Δεν έχει σημασία αν θα είναι της Ενβίδια ή της AMD, αμφότεροι φτιάχνουν εξαιρετικά τσιπάκια, αναλόγως των χρημάτων βεβαίως.

Όσον αφορά το υποσύστημα αποθήκευσης, δύο δίσκοι intellipower σε mirroring προσφέρουν επαρκή ασφάλεια έναντι βλάβης, αλλά μόνον αυτό, πράγμα που είναι λίγο. Προτείνω έναν SSD για το σύστημα και τις εφαρμογές και έναν WD σειράς black sata, ή κάποιον αντίστοιχης ταχύτητας Seagate ή Samsung ή Hitachi, για τα δεδομένα σου, χωρητικότητας της τάξης των 500GB, ενώ με μόλις 30€ παραπάνω πας στο 1TB - στάθμισε τις ανάγκες χώρου που έχεις κι αποφάσισε. Επιπροσθέτως, όμως, ειδικά αν κατασκευάζεις σελίδες σε επαγγελματική βάση, πρέπει να πάρεις και έναν εξωτερικό δίσκο για backup, κατά προτίμηση eSata για λόγους ταχύτητας, οπότε ίσως να κρίνεις σκόπιμο να επιλέξεις κάποιο άλλο mobo, που να έχει θύρα eSata. Αν το πράμα ζορίζεται στα χρήματα, κατέβα σε κάποιον 4πύρηνο FX, μια χαρά θα είσαι και μ' αυτόν.

Πέραν του desktop, σήμερα έχουμε στη διάθεσή μας κάτι που δεν είχαμε εχθές: υψηλή υπολογιστική ισχύ με μικρό όγκο και βάρος. Άρα, κρίνω σκόπιμο να σκεφθείς και τη λύση ενός 15ριού laptop με σχετικά ισχυρό επεξεργαστή - ας πούμε Intel i5, με ικανή μνήμη και διπλή κάρτα οθόνης, μια ενσωματωμένη και μια GT525 ή 6550 ή κάτι ανάλογο τέλος πάντων, ώστε να μπορείς να τον μεταφέρεις, είτε για λόγους αναψυχής, είτε για δουλειά, ενώ στο σπίτι μπορείς να τον έχεις συνδεδεμένο με κάποιο εξωτερικό USB πληκτρολόγιο και την οθόνη που έχεις επιλέξει, και να δουλεύεις μια χαρά - και να παίζεις και κανα παιχνιδάκι. Φυσικά, η "πισινή" του εξωτερικού δίσκου backup πρέπει να υπάρχει πάντοτε, όχι μόνο έναντι του ενδεχομένου βλάβης, αλλά και αυτού της απώλειας από διάρρηξη ή άλλο λόγο. Χάνοντας έναν υπολογιστή, κατά πρώτο λόγο χάνεις τη δουλειά σου, τα αρχεία σου, και μετά το σιδερικό. Σιδερικό μπορείς να πάρεις άλλο, τα αρχεία σου, όμως, δεν μπορεί να στα δώσει κανείς.

Αν το επιτρέπει ο προϋπολογισμός, σκέψου και τη λύση ενός laptop και ενός δευτέρου υπολογιστή, δίκην μικρού file server για αποθήκευση, αλλά και ως εφεδρικής μηχανής, και πάντα με την παρουσία εξωτερικού δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω κάρτα οθόνης στη λίστα σου και δεν το καταφέρνω -μάλλον την έχεις ξεχάσει- οπότε βάλε και μια καρτούλα των 100-150€ και είσαι jet. Δεν έχει σημασία αν θα είναι της Ενβίδια ή της AMD, αμφότεροι φτιάχνουν εξαιρετικά τσιπάκια, αναλόγως των χρημάτων βεβαίως.

Όσον αφορά το υποσύστημα αποθήκευσης, δύο δίσκοι intellipower σε mirroring προσφέρουν επαρκή ασφάλεια έναντι βλάβης, αλλά μόνον αυτό, πράγμα που είναι λίγο. Προτείνω έναν SSD για το σύστημα και τις εφαρμογές και έναν WD σειράς black sata, ή κάποιον αντίστοιχης ταχύτητας Seagate ή Samsung ή Hitachi, για τα δεδομένα σου, χωρητικότητας της τάξης των 500GB, ενώ με μόλις 30€ παραπάνω πας στο 1TB - στάθμισε τις ανάγκες χώρου που έχεις κι αποφάσισε. Επιπροσθέτως, όμως, ειδικά αν κατασκευάζεις σελίδες σε επαγγελματική βάση, πρέπει να πάρεις και έναν εξωτερικό δίσκο για backup, κατά προτίμηση eSata για λόγους ταχύτητας, οπότε ίσως να κρίνεις σκόπιμο να επιλέξεις κάποιο άλλο mobo, που να έχει θύρα eSata. Αν το πράμα ζορίζεται στα χρήματα, κατέβα σε κάποιον 4πύρηνο FX, μια χαρά θα είσαι και μ' αυτόν.

Πέραν του desktop, σήμερα έχουμε στη διάθεσή μας κάτι που δεν είχαμε εχθές: υψηλή υπολογιστική ισχύ με μικρό όγκο και βάρος. Άρα, κρίνω σκόπιμο να σκεφθείς και τη λύση ενός 15ριού laptop με σχετικά ισχυρό επεξεργαστή - ας πούμε Intel i5, με ικανή μνήμη και διπλή κάρτα οθόνης, μια ενσωματωμένη και μια GT525 ή 6550 ή κάτι ανάλογο τέλος πάντων, ώστε να μπορείς να τον μεταφέρεις, είτε για λόγους αναψυχής, είτε για δουλειά, ενώ στο σπίτι μπορείς να τον έχεις συνδεδεμένο με κάποιο εξωτερικό USB πληκτρολόγιο και την οθόνη που έχεις επιλέξει, και να δουλεύεις μια χαρά - και να παίζεις και κανα παιχνιδάκι. Φυσικά, η "πισινή" του εξωτερικού δίσκου backup πρέπει να υπάρχει πάντοτε, όχι μόνο έναντι του ενδεχομένου βλάβης, αλλά και αυτού της απώλειας από διάρρηξη ή άλλο λόγο. Χάνοντας έναν υπολογιστή, κατά πρώτο λόγο χάνεις τη δουλειά σου, τα αρχεία σου, και μετά το σιδερικό. Σιδερικό μπορείς να πάρεις άλλο, τα αρχεία σου, όμως, δεν μπορεί να στα δώσει κανείς.

Αν το επιτρέπει ο προϋπολογισμός, σκέψου και τη λύση ενός laptop και ενός δευτέρου υπολογιστή, δίκην μικρού file server για αποθήκευση, αλλά και ως εφεδρικής μηχανής, και πάντα με την παρουσία εξωτερικού δίσκου.

Διαφωνώ σε πολλά δυστυχώς.

Την ποιότητα εικόνας που θα του δώσει μια είτε οποιαδήποτε IPS δεν θα του την δώσει κανένα laptop. Και μιλάμε για γραφιστική και χρώματα. Αποκλείσεις στο χρώμα έχουν μεγάλη σημασία.

Για να πάρει laptop που να δέχεται δύο δίσκους για να κρατάει το backup του θα του βγεί πολύ παραπάνω.

Για web design κλπ θέλεις αρκετή ram. Λόγο Photoshop, illustrator κλπ που laptop δεν μπορεί να του δώσει πάνω απο 8gb για μελλοντική αναβάθμιση.

esata (3Gbps)< usb 3.0 (5GBps)

Laptop με 5ετή εγγύηση δεν θα του δώσει κανείς και ειδικά next business day Onsite. Και πίστεψέ με στην δουλειά δεν σε παίρνει να μείνεις 1 μέρα χωρίς pc αρκετές φορές. Το laptop σε μια μέρα δε στο φτιάχνει κανένα service. Το λιγότερο που θέλουν συνήθως είναι 3 μέρες.

Ο ssd ωραίος και καλός για να ανοίγει και να κλείνει τα προγράμματά του πιο γρήγορα αλλά μετά απο εκεί και πέρα είναι pointless. Τα αρχεία που θα επεξεργάζεται θα είναι σε μηχανικό. Όταν συνήθως δουλεύουν δεν ανοιγοκλείνουν το photoshop και dreamweaver, αρχεία ανοίγουν και κλείνουν. Άρα λεφτά που θα αξιοπιόντουσαν σε κάτι καλύτερο.

Το backup σε έναν μόνο δίσκο όταν μιλάμε για δουλειά είναι no go για μένα. Κρατάς τα αρχεία στο μηχάνημά σου σε (raid 1) και backup σε raid1. Ρισκάρεις απο διακοπή ρεύματος να σου χτυπήσουν 2 δίσκοί μαζί; Είτε να μην προσέξεις οτι έχει χαλάσει ο ένας δίσκος απο το raid σου και ξαφνικά σου πέσει και ο εξωτερικός απο το γραφείο;

Δεν είμαι υπερβολικός απλά τα έχω δεί να συμβαίνουν αρκετά συχνά λόγο της δουλειάς μου. Συνήθως πράτω 3πλά backup. Έχω δίσκους πελατών με αρχεία που έχουν σκάσει 1000+ ευρώ για να καταφέρουν να πάρουν 20 αρχεία πίσω. Το data recovery είναι λίγο ακριβό και όχι 100% αποτελεσματικό.

Επίσης το όλο θέμα είναι κατα πόσο μπορείς να στήσεις εσύ το όλο θέμα. NAS σε raid 1, pc σε raid 1 κλπ (Νομίζω τα Dell δε έχουν raid controller)

Επίσης εφόσον απο διάρρηξη σου πήραν μια φορά το μηχάνημα και τα αρχεία σου, θα πρότινα να αγοραστεί και ένας 500gb usb 3.0 2.5" εξωτερικός δίσκος για να παίρνεις backup κάθε βδομάδα και να τον πηγαίνεις σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

@fe4r καλή η σύνθεσή σου αλλά το τροφοδοτικό είναι εντελώς φάουλ.

Μη παραμυθιάζεσαι με τα watt, το συγκεκριμένο είναι από τα τροφοδοτικά του κιλού. Θα κάνει κάνα τσάφ και θα κλαις όλο τον υπολογιστή σου μετά.

Αφού το θες για σοβαρή δουλειά και να κρατήσει χρόνια πας σε αυτό:

Msystems.gr - Προϊόντα - Corsair Enthusiast Series 750W

Επίσης αντί να δώσεις τόσα λεφτά για 2TB HDD, καλύτερα δώσε τα σε SSD να είσαι 1000 φορές ταχύτερος. (αυτό κάνει τη διαφορά)

Msystems.gr - Προϊόντα - Samsung 128 GB SSD 830 Series 2.5 SATA III (Desktop upgrade kit)

εκτός και μόνο αν τα έχεις όντως ανάγκη τα 2TB, θυμίζω ότι κάποτε 2TB είχαν 70Ευρώ. Περιμένω να πέσουν οι τιμές σε εκείνα τα επίπεδα για να αγοράσω ξανά.

κατά τα άλλα είναι κομπλέ αλλά δε βλέπω κάρτα γραφικών, θα πρότεινα κάποια ATI 7770.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχήν σας ευχαριστώ όλους.

Στο γραφείο εκτός των άλλων είχα 2 workstations 1 nas ,1 Μικρο local server και 1 εξωτερικό που δυστυχώς τον είχα ξεχάσει εκεί γιατί τον είχα συγχρονίσει πριν δύο μέρες και καθόταν κανονικά σπίτι...

Άρα καταλαβαίνω απόλυτα τι λέτε αρκετοί από εσάς και το θέμα είναι για αρχή να πάρω πάλι το βασικό μηχάνημα και σιγά σιγά τα υπόλοιπα (δεν είναι εποχή για μαγκιές :p).

Επίσης τους green τους θέλω και γιατί (θεωρητικά τουλάχιστον) και θα έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής και γιατί καταναλώνουν και λιγότερο ρεύμα. Τα 2Τ τα θέλω. Με το καλημέρα θα γεμίσω και από ανοιχτά projects αλλά και από Online server backups το 1Τ.

Τους SSD τους είχα σκεφτεί και εγώ αλλά για να καταλάβετε μόλις ανοίξει το PC (όταν με το καλό) ανοίγουν τα πάντα και μετά ξανακλείνουν όταν τελειώσουμε (μετά από τουλάχιστον 10 ώρες).

Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω 8G για τώρα και 16G για μετά RAM

Σε άλλη περίπτωση απλά θα δώσω 200 euro για κάτι που χρειάζομαι δεν χρειάζομαι.

Για το τροφοδοτικό ξέρω οτι δεν είναι κάτι άψογο αλλά για τώρα θέλω να κρατήσω το κόστος κάπως κάτω. Αν γίνει κάποια έξυπνη τροποποίηση μπορεί να πάω σε κάποιο επώνυμο

Καταλαβαίνω απόλυτα τη προτροπή σας για επώνυμο PC και αρχικά και εγώ αυτό κοίταγα.

Το θέμα είναι οτι για να το customararo βάσει των πιο πάνω απαιτήσεων πάει πολύ ακριβά το μαλί

850 ένα Opti 990 3Y, ή 930 5Υ

230 Οθόνη

120 VGA

240 δύο δίσκοι

60 RAM

50 Input devs

Άρα 1550 3Υ

Ή 1630 5Y

Και τα δύο είναι αρκετά ακριβότερα απο τα 1250 περίπου που βγαίνει ένα custom μηχάνημα.

Εκτός αυτού δεν είναι καθόλου επεκτάσιμα ρε παιδια...

Ούτε κάν μια θύρα USB3...

Σας ξανά ακούω :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχήν σας ευχαριστώ όλους.

Επίσης τους green τους θέλω και γιατί (θεωρητικά τουλάχιστον) και θα έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής και γιατί καταναλώνουν και λιγότερο ρεύμα. Τα 2Τ τα θέλω. Με το καλημέρα θα γεμίσω και από ανοιχτά projects αλλά και από Online server backups το 1Τ. Δεν έχουν απαραίτητα μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (5 χρόνια εγγύηση οι black) και η διαφορά στην κατανάλωση είναι ελάχιστη. Αν θες τη γνώμη μου πιο πολύ τρικ είναι αυτό με την κατανάλωση, παρά έχει σαφές αντίκτυπο στο λογαριασμό. Αν βέβαια θέλεις οπωσδήποτε τα 2ΤΒ πας σε green. Αλλά τότε θα μπει αναγκαστικά και άλλος σκληρός ή ssd για το λειτουργικό, καθώς οι green δεν ενδεικνυνται για να στήσεις λειτουργικό.

Τους SSD τους είχα σκεφτεί και εγώ αλλά για να καταλάβετε μόλις ανοίξει το PC (όταν με το καλό) ανοίγουν τα πάντα και μετά ξανακλείνουν όταν τελειώσουμε (μετά από τουλάχιστον 10 ώρες).

Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω 8G για τώρα και 16G για μετά RAM

Σε άλλη περίπτωση απλά θα δώσω 200 euro για κάτι που χρειάζομαι δεν χρειάζομαι. Αυτή είναι μια παρανόηση που γίνεται συχνά. Οι SSD δεν προσφέρουν μόνο μικρότερο boot time. Αυτό είναι το λιγότερο. Ό,τι και να κάνεις με το pc γίνεται γρηγορότερα (άνοιγμα προγραμμάτων αλλά και δουλειά μέσα σ αυτά κτλ, φόρτωμα μεγάλων αρχείων κτλ) καθώς έχουν σχεδόν μηδενικό access time. Αλλάζει ολόκληρη η εμπερία χρήσης με λίγα λόγια. Όσο για τα 200 ευρώ, σου έβαλα τόσο ακριβό λόγω της αξιοπιστίας της Intel και των 5 χρόνων εγγύησης. Μπορείς να πάρεις μια χαρά SSD στην ίδια χωρητικότητα με 100 ευρώ. Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν πραγματικές διαφορές μεταξύ τους. Τα αναγραφόμενα νούμερα δεν έχουν αντίκτυπο στην πραγματική χρήση.

Για το τροφοδοτικό ξέρω οτι δεν είναι κάτι άψογο αλλά για τώρα θέλω να κρατήσω το κόστος κάπως κάτω. Αν γίνει κάποια έξυπνη τροποποίηση μπορεί να πάω σε κάποιο επώνυμο Τίθενται πολλά ζητήματα με το τροφοδοτικό. Η ισχύς είναι το τελευταίο. Το θέμα είναι η ποιότητα κατασκευής αλλά και το efficiency (=αποδοτικότητα), ειδικά εφόσον όπως λες σε ενδιαφέρει η κατανάλωση (green δίσκοι). Η διαφορά που μπορεί να κάνει σ αυτόν τον τομέα το τροφοδοτικό είναι χαώδης σε σχέση με την διαφορά που θα κάνουν οι δίσκοι. Ένα τροφοδοτικό με efficiency 60% για παράδειγμα θα τραβήξει από την μπρίζα 100 watt αν το σύστημα χρειάζεται 60 (τα υπόλοιπα γίνονται θερμότητα). Οπότε θέλεις ένα τροφοδοτικό ποιοτικό και 80+. Μετά μπαίνει και το θέμα του θορύβου και άλλα θέματα.

Και τα δύο είναι αρκετά ακριβότερα απο τα 1250 περίπου που βγαίνει ένα custom μηχάνημα.

Εκτός αυτού δεν είναι καθόλου επεκτάσιμα ρε παιδια...

Ούτε κάν μια θύρα USB3...

Σας ξανά ακούω :D Σου έχω κάνει σχετική πρόταση παραπάνω που θεωρώ ότι είναι πλήρης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια πρόταση και από μένα:

Κουτί: Msystems.gr - Προϊόντα - AeroCool Vx-9 Advance

Τροφοδοτικό: Msystems.gr - Προϊόντα - Corsair Builder Series CX500 V2

Επεξεργαστής: Msystems.gr - Προϊόντα - Intel Core i5-3450

Μητρική: Msystems.gr - Προϊόντα - Gigabyte H77-D3H

Κάρτα γραφικών: Msystems.gr - Προϊόντα - Asus GTX 550 Ti DC/DI/1GD5 1GB

Μνήμη: Msystems.gr - Προϊόντα - Kingston 8GB HyperX Genesis 1600MHz CL9 (Kit of 2)

SSD: Msystems.gr - Προϊόντα - Intel 120GB SSD 520 Series 2.5¨ SATA III Bundled Desktop Kit

Σκληρός: Msystems.gr - Προϊόντα - Western Digital 1TB Caviar Black SATA III

DVD-RW: Msystems.gr - Προϊόντα - Samsung SH-222BB (SATA) Black

Οθόνη: Msystems.gr - Προϊόντα - Dell U2412M Ultrasharp 24¨ Wide LED (Rev.A04)

Θα κάνω κάποιες αλλαγές στην πρόταση του Δεινόσαυρου.

CPU: Intel Core i7-3770

Θα δεις διαφορά σε Dreamweaver & Photoshop σε θέμα loading μακροπρόθεσμα. Εννοώ σε 3 χρόνια πχ.

VGA: Gigabyte Radeon HD 7750 1GB

Εφόσον παίζεις κανα παιχνίδι που και πού μπορείς τώρα να μείνεις είτε με την onboard είτε να πάρεις μια πιο μέτρια.

HDD: SSD θεωρώ δεν χρειάζεσαι. Όταν φορτώνει αρχεία το read θα είναι απο τους μηχανικούς. Για να δεί ισάξια διαφορά στο open με τα λεφτά που θα δώσει θα πρέπει τα αρχεία να είναι στον ssd (Προσωπική εμπειρία). Ναι γενικά αξίζει ο ssd με 1000 αλλά θα πρότεινα να πάρεις 2χ 2ΤΒ 7200 σε Raid 1 για να δεις καλύτερα αποτελέσματα.

Seagate 2TB Barracuda SATA III.

Στα υπόλοιπα ακριβώς ίδια με του Δεινόσαυρου.

Όπως το υπολόγισα αυτό που προτείνω βγαίνει στα 1308,84 €

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σίγουροι ότι κανένα πρόγραμμα δεν εκμεταλλεύεται το cuda? Διαφωνώ με τον swatoner για τον ssd και εξήγησα γιατί παραπάνω.

Μπορεί να πάει και σε i7 2600 αν τελικά καταλήξει εκεί για να γλυτώσει ένα σημαντικό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4875]fe4r[/MENTION] έχουμε πάρει τον Dell Precision T1600, παραμετροποιημένο ελαφρώς από τη βασική σύνθεση. Σκεφτόμασταν στην αρχή, να έστηνα ένα bto μηχάνημα. Όμως, με ψάξιμο κλπ, καταλήξαμε ότι ένα επώνυμο workstation, με το after sales support της Dell είναι η καλύτερη λύση. Ευτυχώς το after sales support δεν το έχουμε χρειαστεί.

Το μηχάνημα είναι απόλυτα ήσυχο, σκυλί (βαράει 24ωρα, σε 3d rendering), το εσωτερικό του τακτοποιημένο χωρίς τίποτα περιττό, και όλα αυτά σε ένα μικροσκοπικό κουτάκι (σε φάση που πήγα να πάρω τηλέφωνο στο μαγαζί, να ρωτήσω πότε θα έρθει το υπόλοιπο :p) Για επιδόσεις κλπ δε μιλάω, αυτά δεν εξαρτώνται από την Dell, την HP ή από εμένα, αλλά από το hardware που θα επιλέξεις. Μιλάω, όμως, για ποιότητα συναρμολόγησης, η οποία είναι άριστη. Και έχουμε και το κεφάλι μας ήσυχο ότι, ό,τι κι αν χρειαστεί, την επόμενη μέρα θα μας έρθει τεχνικός της Dell και θα το διορθώσει. Πολύ σημαντικό για επαγγελματικό μηχάνημα, αυτό το τελευταίο.

Για εμένα, καλύτερα μίλα με κάποιον retailer της Dell (ή και της HP) να δεις τι επιλογές έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις Photoshop, Dreamweaver κτλ (δεν τα βλέπω κάπου στη λίστα σου) δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο θα πρέπει να πληρώσεις νταβαντζιλίκι 150 ευρά στα Windows αντί να βάλεις π.χ. Linux. Δώσε τα λεφτά αλλού. Το SSD βοηθάει, το mirroring/parity RAID ΚΑΙ το συχνό backup είναι χρήσιμα, οι μεγάλΕΣ οθόνΕΣ είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ. Και όχι, τα έτοιμα συστήματα δεν είναι πάντα και πιο σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις Photoshop, Dreamweaver κτλ (δεν τα βλέπω κάπου στη λίστα σου) δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο θα πρέπει να πληρώσεις νταβαντζιλίκι 150 ευρά στα Windows αντί να βάλεις π.χ. Linux. Δώσε τα λεφτά αλλού. Το SSD βοηθάει, το mirroring/parity RAID ΚΑΙ το συχνό backup είναι χρήσιμα, οι μεγάλΕΣ οθόνΕΣ είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ. Και όχι, τα έτοιμα συστήματα δεν είναι πάντα και πιο σταθερά.

Το pc που θα φτιάξω χρησιμοποιείτε για web design – web programming κατα 80%.

Κατά 15% διάφορα όπως tests vm's κλπ

Και 5% gaming (μια στο τόσο μη ξεχνιόμαστε κιόλας).

Εσύ απο που κατάλαβες οτι δεν θέλει dreamweaver & photoshop?

Συνήθως οι designers τι χρεισιμοποιούν?

Δυστυχώς Windows είναι μονόδρομος.

Τα έτοιμα συστήματα δίνουν 5 έτη εγγύηση on site

Link to comment
Share on other sites

Εσύ απο που κατάλαβες οτι δεν θέλει dreamweaver & photoshop?

Συνήθως οι designers τι χρεισιμοποιούν?

Δυστυχώς Windows είναι μονόδρομος.

Δεν τα είχε στη λίστα με τα προϊόντα. Οπότε βάζουμε και 1400 για τη σουίτα.

Όχι δεν είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι χαίρεται.

Το pc θα τρέχει και dreamweaver και netbeans και gimp και flash και κανένα video converter όλους τους browsers σε πολλαπλά instances και πολλά άλλα ;).

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] όπως έγραψα και παραπάνω για να πάρω κάποιο επώνυμο θα πρέπει να ανέβω 300 έως 500 euro και για τώρα τουλάχιστον δεν το βλέπω.

@ Trexx Όπως είπα και πριν τα αρχεία που θα είναι στο pc θα είναι αρκετά και έτσι δεν βλέπω λόγο ύπαρξης SSD μια που τα αρχεία δεν θα φορτώνουν από εκεί.

Βέβαια με βάλατε σε σκέψεις για να μην πάρω τους green αλλά κάποιον άλλο.

Η διπλάσια διαφορά σχεδόν στη τιμή, αξίζει το κόπο??

(βέβαια τα 5 χρόνια μετράνε)

Seagate 2TB Barracuda SATA III [sT2000DM001]

Msystems.gr - Προϊόντα - Seagate 2TB Barracuda SATA III

Western Digital 2TB Caviar Black SATA III [WD2002FAEX]

Msystems.gr - Προϊόντα - Western Digital 2TB Caviar Black SATA III

Μια άλλη ερώτηση.

Ο i5 3450 είναι πιο σφεράτος από τον FX 8120?

Για καρτούλα (που να μπορεί να σηκώσει τουλάχιστον 2-3 οθόνες) με <100 euro παίζει ή είναι φαντασία.

Το συντομότερο δυνατό η επόμενη αγορά θα είναι μια ακόμα HD οθόνη όπως είχα και πρίν.

Τέλος μια και είναι σε γραφείο το pc τα win και αρκετά άλλα νταβατζιλίκια θα πληρωθούν… (μη μπλέκουμε με wine και ιστορίες) . Ας μείνουμε όμως στο hardware για τώρα. Απλά προσπαθούσα να βάλω όλο το budget για ν έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης με τα επώνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια με βάλατε σε σκέψεις για να μην πάρω τους green αλλά κάποιον άλλο.

Η διπλάσια διαφορά σχεδόν στη τιμή, αξίζει το κόπο?? θεωρώ πως όχι

(βέβαια τα 5 χρόνια μετράνε)

Seagate 2TB Barracuda SATA III [sT2000DM001]

Msystems.gr - Προϊόντα - Seagate 2TB Barracuda SATA III

Western Digital 2TB Caviar Black SATA III [WD2002FAEX]

Msystems.gr - Προϊόντα - Western Digital 2TB Caviar Black SATA III

Μια άλλη ερώτηση.

Ο i5 3450 είναι πιο σφεράτος από τον FX 8120? σε τι εφαρμογή;

Για καρτούλα (που να μπορεί να σηκώσει τουλάχιστον 2-3 οθόνες) με <100 euro παίζει ή είναι φαντασία.

θέλεις amd vga για eyefinity

Link to comment
Share on other sites

Σε τι εφαρμογή και συ.

Στη καθημερινότητα οχι σε benchmark

Π.Χ. Να κάνει ένα render από κάτω ένα video η ένα πολύπλοκο φίλτρο στο gimp ή να tarάρω , να δουλεύω από πάνω σε κάτι άλλο.

Για VGA πρότεινε μία από όλες…

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.