Jump to content



Αγορά ρολό Cat5/6


NoDsl

Recommended Posts

Είμαι σε αναζήτηση καλωδίου 100M cat5 ή cat6. Οι περισσότερες τιμές που βρήκα εδώ κάτω ήταν κοντά στα 60€ άνευ φπα. βρήκα το εξής κατάστημα με τιμή άριστη και θέλω να ρωτήσω αν έχει εμπειρία κάποιος με αυτό ή προτείνετε κάποιο άλλο μαγαζί. Μαζί θέλω και καμιά 50αριά connectos RJ45.

Link to comment
Share on other sites

EQUIP 401411 INSTALLATION CABLE U/UTP CAT.5E 100M - - E-SHOP.GR

απο όπου και να αγοράσεις δεν νομίζω να είναι τσιμπημένες οι τιμές στο UTP. Προσωπικά δεν θα κολούσα με το κατάστημα αμα ήταν να πάρω καλώδιο, θα έπερνα απο το φθηνότερο, λίγο δύσκολο να σου βγεί τελείως μούφα, εκτός και αν θες ποιοτικά καλώδια μάρκας τότε αλλάζει το θέμα αλλα αλλάζει και η τιμη. :)

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς, θες αθωράκιστο η θωρακισμένο;

είναι για εσένα η για άλλους;

στη θέση σου πάντως θα αγόραζα αυτό + τα αντίστοιχα μεταλικά βύσματα. Οι διαφορές στη τιμή μικρή είναι (το s/ftp με το u/utp).

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα και σε ηλεκτρολογο στη γειτονια σου. Εκει μπορουν να σου κοψουν και οσο θελεις χωρις να χρειαστει να παρεις ολοκληρη κουλουρα. Οποτε παιρνεις οτι ειδος και οτι ποιοτητα θελεις καθε φορα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ΚΑΥΚΑ και ζήτησε να σου δώσουν Panduit Cat6 UTP4ZCAT6PAND (εξωτερική προστάσία σε μπλέ χρώμα και καθέ συνεστραμμένο ζεύγος είναι σε ξεχωριστό "καναλάκι" σε σχήμα σταυρού....

Link to comment
Share on other sites

"Καλη" τιμη ειναι κατω απο 20e +φπα για Cat6 παντως.

UTP5e <16e η κουλουρα.

Για απλα δικτυα δεν αξιζει να δωσεις μια περιουσια για καλωδιο, αν εχεις βαρυ δικτυο, πολυ μεγαλες μονοκομματες αποστασεις (>60μ) ή πολλα καλωδια υψηλης τασης κοντα με τα δικτυου, ισως εχει ενα νοημα να πας σε κατι επωνυμο (Ελληνικα καλωδια πχ).

Link to comment
Share on other sites

"Καλη" τιμη ειναι κατω απο 20e +φπα για Cat6 παντως.

UTP5e <16e η κουλουρα.

καμιά ιδέα που μπορούμε να βρούμε με <16€ την κουλούρα (100μ να υποθέσω?) το cat5e; γιατί όπου έχω δει >25€ παίζει.

Επίσης, μονόκλωνο vs πολύκλωνο; Ποιες οι διαφορές;

Link to comment
Share on other sites

καμιά ιδέα που μπορούμε να βρούμε με <16€ την κουλούρα (100μ να υποθέσω?) το cat5e; γιατί όπου έχω δει >25€ παίζει.

Επίσης, μονόκλωνο vs πολύκλωνο; Ποιες οι διαφορές;

Το κιβωτιο ειναι συνηθως 305m αλλα σου κοβουν οσο θες.

Μονοκλωνα μονο εχω δει, δεν νομιζω πως υπαρχουν πολυκλωνα δικτυου (μονο τηλεφωνικα κ συναγερμου).

Να προτιματε μαγαζια ηλεκτρολογικου υλικου για καλυτερες τιμες.

Αν θελεις να σου προτεινω μαγαζι στειλε μου με ενα πμ την περιοχη που σε ενδιαφερει να ψαξεις (μη θεωρηθει κ διαφημιση :p ).

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά είπατε κάποιοι, καλή τιμή για 100μέτρα δεν είναι τα 50-60€ αλλά τα >20€ για cat5 και <40για Cat6. Το να πάρω 100 μέτρα cat5 απο το eshop που είναι και μάρκα τρελή, equip, στα 60€ ζήσε μαι μου....

Εμπειρία απο το κατάστημα που έδωσα σε λινκ έχει κανείς; Γιατί δεν είμαι και Αθήνα οπότε θα πάω σε αποστολή. 5€ έχει μια μεταφορική.

Απο εκεί και πέρα καλές τιμές βρήκα και εδώ, λινκ που βρήκα σε παλαιότερο θέμα κάπου εδώ μέσα.

[MENTION=432]dellman[/MENTION] Γιώργο ο χαμπέρης έχει site ή κάτι να παραγγείλω να μου στείλει;

Για εγκατάσταση κάμερας σε εξωτερικό χώρο το θέλω αλλά ποτέ δεν ξέρεις, μεγάλη κουλούρα θα είναι, κάπου θα χρησιμεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Και θα περάσεις και το rf και την τροφοδοσία από το utp?κατά τη γνώμη μου,η κοίτα για το ειδικό καλωδιο που προορίζεται για αυτή ακριβώς τη χρήση η πρεπει να βάλεις το λεγόμενο balloon αν το θυμάμαι καλά,το οποια περνανε σήματά μέσα από το utp.

sent from my Atrix

Link to comment
Share on other sites

1) μάλλον εννοείς δικτυακή κάμερα,δε διευκρινίζεις.

2) για το αν αρκεί για την τροφοδοσία είναι παρα μα παρα πολύ φλου...εξαρτάται από το μήκος του καλωδίου,την πτώση τάσης που θα εχεις. Αμα υπολογιστεί η πτώση τάσης θα ξερεις τι τάση χρειάζεσαι να βάλεις στο καλωδιο για να πάρεις στην άλλη του ακρη την τάση που θες,και.επίσης να υπολογίσεις τι ρεύμα θα χρειαστείς για να είσαι σίγουρος ότι μπορεί να στο δώσει το τροφοδοτικο σου αλλα και ότι δε θα λιώσει το καλωδιο σε 1 μηνά καταστρεφοντας τα πάντα.

sent from my Atrix

Link to comment
Share on other sites

καμιά ιδέα που μπορούμε να βρούμε με <16€ την κουλούρα (100μ να υποθέσω?) το cat5e; γιατί όπου έχω δει >25€ παίζει.

Επίσης, μονόκλωνο vs πολύκλωνο; Ποιες οι διαφορές;

ebay που αλλού 100M Meter 4Pair CAT5E Ethernet Network RJ45 Modem Router XBOX PS3 PC Bulk Cable | eBay

Θα βρεις πολύ πράμα cat5 100m | eBay

Link to comment
Share on other sites

1) μάλλον εννοείς δικτυακή κάμερα,δε διευκρινίζεις.

2) για το αν αρκεί για την τροφοδοσία είναι παρα μα παρα πολύ φλου...εξαρτάται από το μήκος του καλωδίου,την πτώση τάσης που θα εχεις. Αμα υπολογιστεί η πτώση τάσης θα ξερεις τι τάση χρειάζεσαι να βάλεις στο καλωδιο για να πάρεις στην άλλη του ακρη την τάση που θες,και.επίσης να υπολογίσεις τι ρεύμα θα χρειαστείς για να είσαι σίγουρος ότι μπορεί να στο δώσει το τροφοδοτικο σου αλλα και ότι δε θα λιώσει το καλωδιο σε 1 μηνά καταστρεφοντας τα πάντα.

sent from my Atrix

Έχεις δίκιο, σε Ip Camera αναφέρομαι.

Όλα εξαρτώνται απο το πόση τάση θα μου δίνει ο μαμά μετασχηματιστής. Διαφορετικά θα πέσει DIY.

Σχετικά με απώλειες κλπ τσέκ μασιν χίαρ tuxgraphics.org: A hobby power over ethernet solution (homebrew PoE)

EDIT: βλέπω να καταλήγω σε ebay και ας περιμένω.... Κρίμα πάντως. Είναι τα μεταφορικά που σκοτώνουν το σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Για τι απόσταση μιλάμε?αν είναι τόσο μεγάλη οσο το καλωδιο που ψάχνεις,πολύ φοβάμαι ότι δε θα σε καλύπτει το μαμά τροφοδοτικο το οποίο φυσικά δίνει οση τάση χρειάζεται για να δουλέψει...δίπλα του...

Anyway,αν χρειαστείς βοήθεια,ίσως και να μπορω να φανω χρήσιμος.

sent from my Atrix

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου αλλά δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Το πολύ πολύ μοντάρω το τροφοδοτικό ή βάζω άλλο. Η απόσταση είναι περί τα 15μέτρα βαριά βαριά οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τελικά κατέληξα σε αυτό: http://www.ebay.co.uk/itm/CAT-6-PATCH-UTP-GRAU-CCA-100m-/300550816722?pt=DE_Computer_Sonstige&hash=item45fa3983d2#ht_500wt_922

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά είπατε κάποιοι, καλή τιμή για 100μέτρα δεν είναι τα 50-60€ αλλά τα >20€ για cat5 και <40για Cat6. Το να πάρω 100 μέτρα cat5 απο το eshop που είναι και μάρκα τρελή, equip, στα 60€ ζήσε μαι μου....

Εμπειρία απο το κατάστημα που έδωσα σε λινκ έχει κανείς; Γιατί δεν είμαι και Αθήνα οπότε θα πάω σε αποστολή. 5€ έχει μια μεταφορική.

Απο εκεί και πέρα καλές τιμές βρήκα και εδώ, λινκ που βρήκα σε παλαιότερο θέμα κάπου εδώ μέσα.

[MENTION=432]dellman[/MENTION] Γιώργο ο χαμπέρης έχει site ή κάτι να παραγγείλω να μου στείλει;

Για εγκατάσταση κάμερας σε εξωτερικό χώρο το θέλω αλλά ποτέ δεν ξέρεις, μεγάλη κουλούρα θα είναι, κάπου θα χρησιμεύσει.

όχι δεν έχει τηλ μονο
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.