Jump to content



Watch Dogs


jesus

Recommended Posts

Ναι σε 1080p που να το δεις βρε.... Θυμαμαι εντονα με τον [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] στο F1 2013 που σε 5760χ1080 με χ4ΑΑ το 7970 χτυπαγε στο ψαχνω 680 2gb SLI!

Kαλα φερνεις και συ για παραδειγμα τωρα το f1 2013 που ειναι ενα παιχνιδι cpu limited οσο δεν παει, με 680sli που ειχα στο συγκεκριμενο (σε 1080P βεβαια) ειτε επαιζα με μια 680 ειτε με 2 ειχα το ιδιο framerate, η δευτερη καρτα δεν Load-αρε με τιποτα σωστα, εκανε νανακια:hehe:

Το συγκεκριμενο game ειναι ιδιαζουσα περιπτωση, ειδικα οσο αφορα τα multi-gpu setup, δεν νομιζω οτι στο συγκεκριμενο το προβλημα ητανε frame buffer limit σαν το wd που συζητατε, ητανε διαφορετικη περιπτωση.

Anyway δεν ξερω αν τα (πολλα) προβληματα του συγκεκριμενο παιχνιδιου (για το watch dogs λεω) θα επιλυθουν με καποια μελλοντικα Patch..

Παντως το σιγουρο ειναι οτι το "οπτικο αποτελεσμα" του παιχνιδιου δεν δικαιολογει στο παραμικρο τις απαιτησεις που εχει...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 503
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mιλαμε με ιδιο cpu βρε στα ιδια mhz.... η 4gb εκδοση της 680gtx δεν εχει κανενα θεμα!

Anyway....

Στο cpu κομματι τωρα εχουμε αυτο:

8 threads

Watch_Dogs.jpg

4 threads

Watch_Dogs_2.jpg

γενικα διαφορα στην αισθηση δεν παρατήρησα, δηλαδή κάτι αξιοσημείωτο!

To καλυτερο ΑΑ για το παιχνιδι ειναι το SMAA (η δευτερη επιλογη ειναι νομιζω)

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Mιλαμε με ιδιο cpu βρε στα ιδια mhz.... η 4gb εκδοση της 680gtx δεν εχει κανενα θεμα!

Μα αυτο σου λεω και γω βρε, 3770κ στα 4,7Ghz που ειχα δεν ητανε ικανος με τιποτα να Loadarei 2χ680 που ειχα τοτε...

Για την ακριβεια στο συγκεκριμενο παιχνιδι, ουτε μια 680oc'ed μπορουσε να τεζαρει ο cpu παντου και παντα...

Μιλαμε για καραμπινατο cpu bottleneck στο συγκεκριμενο παιχνιδι..

Βεβαια αυτα που λεω αναφερονται ολα σε 1080p!

Τωρα αν σε 3 οθονες λογο τεραστιας αναλυσης δεν υπηρχε πια cpu bottleneck και προεκυπτε frame buffer limit με 2gb καρτα δεν το γνωριζω μιας και δεν το εχω τεσταρει...

Το σιγουρο παντως ειναι οτι η συγκεκριμενη μηχανη γραφικων που χρησιμοποιει αυτο το παιχνιδι, παιζει να ειναι και οτι πιο cpu limited εχω συναντησει μεχρι σημερα και με προβληματικοταη συμπεριφορα σε multi gpu setup!

Παντως αν υπαρξουν και αλλα παιχνιδια σαν το wd που να εχουν τετοια θεματα στα pc λογο των νεων κονσολων και αρχισουμε να θελουμε καρτες με 10gb vram στα pc για να παιξουμε, καλυτερα να παω να παρω απο τωρα ενα ps4 και να ξεμπερδευω:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

εγω που τα δοκιμασα ολα το καλυτερο ειναι το msaa Το SMAA ειναι για τους φτωχους :hehe:

Σε εικονα ναι.... αλλα και το SMAA ειναι καλο και δεν κανει blur οπως το TXAA! Ασε που το SMAA δεν χανεις ουτε fps!

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν υπαρξουν και αλλα παιχνιδια σαν το wd που να εχουν τετοια θεματα στα pc λογο των νεων κονσολων και αρχισουμε να θελουμε καρτες με 10gb vram στα pc για να παιξουμε, καλυτερα να παω να παρω απο τωρα ενα ps4 και να ξεμπερδευω:hehe:

Οι νεες κονσολες 5GB εχουν διαθέσιμα προς το παρων για τα παιχνιδια απο τα 8gb! Ειναι προφανες πως τις μηχανες γραφικων θα τις φτιαξουν με τετοιο τροπο ωστε να επιταχυνουν την επεξεργασια απο το καρουλι hardware που εχουν. Οποτε λογικα θα bufferιαζουν πολυ πραγμα στην ενοποιημενη μνημη....

Εγω αυτο βλεπω να γινεται....

Link to comment
Share on other sites

R.I.P. 2GB ERA

2010-2014

Στα forum του εξωτερικού γίνεται χαμός σχετικά με το θέμα της RAM. Τα 4GB θα χρειάζονται όλο και περισσότερο. Γι' αυτό και συζητιέται πολύ το θέμα για το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Δεν είναι τυχαίο που αποκλείουν τα ultra για κάρτες κάτω από 3GB.

Link to comment
Share on other sites

R.I.P. 2GB ERA

2010-2014

Στα forum του εξωτερικού γίνεται χαμός σχετικά με το θέμα της RAM. Τα 4GB θα χρειάζονται όλο και περισσότερο. Γι' αυτό και συζητιέται πολύ το θέμα για το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Δεν είναι τυχαίο που αποκλείουν τα ultra για κάρτες κάτω από 3GB.

...με 2gb καρτα δεν εχεις επισης τα ULTRA gfx στο Wolfenstein: The new order οπως και δεν εχεις τα INSANE gfx στο TitanFall.

Σε 5 μηνες μεσα στο 2014 εχουμε 3 παιχνιδια που ζητανε πολυ ram απο τις VGA και με την νεα γενια κονσολων να ειναι μονο 7 μηνες στην αγορα!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω παίξει ακόμη το παιχνίδι. Σύντομα θα μπορώ να πω.

ειμαι περιεργος να δω......γιατι σε εμενα στο menu του παιχνιδιου στα ultra που το παιζω με x4 mssa γραφει οτι θελει καρτα 3g αν βαλω παρακατω λεει 2g

ειμαι περιεργος να μαθω αν το συκωνει η καρτα σου στις ρυθμισεις που παιζω(αν ειναι playble δηλαδη)

μεσα στο παιχνιδι βλεπω λιγοτερη μνημη απο 3g αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

ειμαι περιεργος να δω......γιατι σε εμενα στο menu του παιχνιδιου στα ultra που το παιζω με x4 mssa γραφει οτι θελει καρτα 3g αν βαλω παρακατω λεει 2g

ειμαι περιεργος να μαθω αν το συκωνει η καρτα σου στις ρυθμισεις που παιζω(αν ειναι playble δηλαδη)

σύμφωνα με το επίσημο sait τις Nvidia στην περιπτωσή μου μπορώ να παίξω με τα παρακάτω:

Watch Dogs Optimal Playable Settings:

35FPS at the most intensive moments of the game, meaning you get 45-50 the majority of the time.

GTX GPU AA AO DoF LoD Reflections Shader Shadows Textures Water

770 (4GB)TempSMAA HBAO+ (High) On Ultra Ultra High Ultra Ultra Ultra

αλλά θα το δω στην πράξη

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και εγω απο ενα φιλο τελικα. Δεν εχω stuttering που λεει ο freak και γενικα το παιχνιδι τρεχει κομπλε. Τωρα το ποσο κομπλε δεν ξερω να σας πω γτ το afterburner δεν δουλευε, παντως σε καμια περιπτωση δεν ηταν unplayable.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και εγω απο ενα φιλο τελικα. Δεν εχω stuttering που λεει ο freak και γενικα το παιχνιδι τρεχει κομπλε. Τωρα το ποσο κομπλε δεν ξερω να σας πω γτ το afterburner δεν δουλευε, παντως σε καμια περιπτωση δεν ηταν unplayable.

Μια χαρα παιζει το game, ουτε και εγω εχω stutter. Σε μενα δουλευει το Afterburner κανονικοτατα!

Για μενα καλυτερα ειναι να το παιξω σαλονι στην 50αρα 1080p με SMAA και με 70-80 fps average αεράτα! Στα 1440p εχω 50-55 fps on average!

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με το επίσημο sait τις Nvidia στην περιπτωσή μου μπορώ να παίξω με τα παρακάτω:

Watch Dogs Optimal Playable Settings:

35FPS at the most intensive moments of the game, meaning you get 45-50 the majority of the time.

GTX GPU AA AO DoF LoD Reflections Shader Shadows Textures Water

770 (4GB)TempSMAA HBAO+ (High) On Ultra Ultra High Ultra Ultra Ultra

αλλά θα το δω στην πράξη

τα ιδια λεει και για την απλη με τα 2g

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.